FormasyonÖykü

Han Ahmat, Büyük Horde. Orta Asya Tarihi

Han Ahmat Rus prensleri dayanıyordu son hükümdarı olarak kabul edilir. Onun politikası Tatar devletleri birleştirmek amacıyla edildi. Daha önce Büyük Horde'u altındaki topraklardan, kuralı uygulamadığı için kendisine arayışı yılında önemli başarılar elde etti. valinin yönetiminde önemli bir rol beklerbeku Timur (torun Edigei) aitti.

Doğu politikası

bir zamanlar Büyük Horde'u ait Bölge, bağımsızlığını kazanmıştır. Büyük olasılıkla, son hükümdarı Doğu politikasının temel hedefi Harzemşah üzerindeki otoritesini yeniden sağlamaktı. Han Ahmat en az iki nedenle arazi iddia etti. Her şeyden önce, onun egemenliği altında toprakları birleştirmeyi amaçlayan. eşi Badi-el-Jamal - Buna ek olarak, eski hesaplara göre, doğu toprakları çeyiz kardeş Husayna Baykary (Timur soyundan) idi. Bu durumda, Akhmat çıkarları Ebu el-Khair hakkındaki politikasına aykırı. İkinci seferde cinsi Shaybanids güçlü Özbek hükümdarı oldu. Han Ahmat ona müdahale etmek cesaret edemedi. 1468 Abul Khair ölümüne zulüm ve imperiousness farklıydı kadar Aynen bekledi. Bu olumsuz ona doğru tutum ve komşular ve Özbek elit hem onun soyunu neden oldu. yetkililerin son temsilcileri Ahmed ittifak yapılmış kiminle Yadgar-Khan, yol açtı. 1469 yılında yeni bir Özbek cetvel öldü ve güç Ebu el-Khair oğlu elindeydi - Şeyh Haydar. Ona karşı, ancak, güçlü bir muhalefet oluşturmak üzere. Sonuç olarak, 1470-1471 gg. Şeyh Haydar onların eşyalarını çoğunu kaybetti. Bir süre sonra, Sibirya Valisi Ibague onu savunmasız yakaladı ve öldürdü. Karaca Ahmed Şeyh Haydar, evli kardeş Nogay hükümdarlar Yamgurchi ve Musa düşmanları ile bir barış anlaşması imzaladı. Buna ek olarak, aynı zamanda onları Khorezm ele geçirmek için sürdürdüğü operasyonda müdahale için söz verdirdi olasıdır. Ama planlar Volga bölgesinde kardeşinin ölümü engellendi.

Kırım bağımsızlık

Ölen kardeşi Akhmat sorunların çoğunu bıraktı. Bunlardan biri Kırım bağımsızlığı oldu. onun zamanında Yarımadası Büyük Orda amacı oldu. 1476 yılında vali Kırım'da durumda müdahale etmeye karar verir. 1475 yılında Haydar ve Nur Devlet kardeşi Mengli Giray devirdi. Son zaten Türkler tarafından ele geçirildiği, Cafe (Feodosia) sığınmıştır. 1467 yılında Ahmad Khan çağdaş - Khadjiko kardeşi ile birlikte almak ve Tatar cetvel denir vermedi. Kırım'da taht, yeğeni Djanibek üzerinde oturmuş durumun bir avantajı,. konumunu güçlendirdi Han Ahmat Moğol devletinin eski kudreti restore inanmaya başladı.

Rusya ile ilişkiler

İlk kampanya Akhmad Khan, antik kronikleri göre, 1460 yılında geri gerçekleştirildi Vali Pereslavl Ryazan içine ordusunu gönderdi. Cetvel Rusya'nın gerçek bağımlılığını kazandırmak istiyordu. Ancak, o kadar gücü yoktu. 1468 yılında Tatarlar alanı Besputa Nehri (sağ Oka Nehri banka) ve Ryazan prenslik baskın düzenledi. 1471 yılında, Ahmed, İvan'ın karşı bir askeri ittifak sonuçlandırmak Casimir IV (Polonya-Litvanya King) gelen bir öneri aldı haraç ödeyen durdu. Temmuz 1472 yılında Moskova'ya başarısız bir baskın düzenledi. Onun Tatar cetvel boyunca sadece Aleksin yanabilir. Şu anda, ben bir birliğinin uluses Akhmat Muhammad Sheibani (Özbek Han) saldırdı. Bu nedenle, Tatarlar çekilmek zorunda kaldılar.

katılım Venedik

Bu durum Tatar hanının karşı aktif diplomatik eylemler gerçekleştirilir. Türk cetvel - Venedik'in politikası Fatih'i durdurmak mümkün olduğu ile önemli bir müttefiki bulma amaçlı edildi. 1470 yılında Senato önce (- İtalya geliyor Rus servis diplomat Ivan Fryazin üzerinde oluşan) maceraperest Giovanni Battista Della Volpe davrandı. Raporunda, o Ahmed 200 bin sağlayabilir dikkat çekti. Askerler. Tatar cetvele 1471 yılında Giovanni Battista Trevisano gönderildi. Ancak, 3 yıl boyunca Moskova'da gözaltına alındı. Bu süre boyunca, Volpe tekrar Ahmat ziyaret etti. 1472 yılında 6000. Ducats bir toptan ve 1000. Ducats yıllık ücret ödediği Macaristan toprakları üzerinden Türklerle savaşa gitmek onun hazır olup Senato'ya bildirildi. 1476 yılında Treviziano Akhmat büyükelçilerle yaptığı Venedik'e döndü. Senato Tuna kavga başlatmak için bir öneriyi kabul etti. kampanyasına karşı, ancak, o Casimir'den davranıyordu.

Han Ahmat Ivan 3

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, elçiliklerin düzenli değişimi başlatıldı rağmen, Tatar cetvel haraç Moskova kurtarma ödemesinden elde edememişlerdir. Dahası, o Mengli Giray ile Moskova-Kırım ittifakının oluşumunu önlemek için başarısız oldu. Geri 1467 yılında Ahmed Buchuk sonra Moskova'ya gönderilen yarımadanın istilası ve yakalandıktan sonra. cetvel sadece haraç ödenmesi sürdürülmesini talep etti, ama aynı zamanda ona Rus prensi gelişi konusunda ısrar etti. O zaman, durum Ivan III için çok elverişsiz oldu. Bazı kaynaklara kanıtladığı gibi bu bağlamda, o ihtiyat ve dostu gösterdi. Muhtemelen o bile saygılarını sundular. Ama 1479'da durum değişti. Ivan III Novgorod bastırmak başardı ve Ahmed Kırım'da etkisini kaybetti. Sonraki Moskova büyükelçisi göstere düşmanca alındığını nedeni budur. Rus cetvel önceden Han Ahmat verildiği mektup, parçaladı. 1480 son hükümetin geçen seneydi. Casimir IV Tatar cetvel yardım sözü verdi. desteğini elde eden Ahmed Moskova topraklarının büyük çaplı bir işgal yapmaya karar verir. Ancak, çok kötü bir şekilde sona erdi.

(1480) Ugra üzerinde duran

30 Eylül Moskova prens boyarlar ve büyükşehir ile gemide Kolomna döndü. Sonuç olarak, o Moğollara karşı ayaklanmada oybirliği onayı aldı. prens ulaklar Boris ve Andrew Volotsk Büyükşehir gelen O günlerde, isyanın sona erdirilmesi açıkladı. Rus cetvel onlara af verilmiş ve raf toplamak ve Oka gitmek anlattı. 3 Ekim Ivan kasaba Kremenets gitti. Onunla küçük bir kuvvet bırakıp birliklerinin çoğu o yılan balığı gönderildi. Tatarlar bu arada Oka üst ulaştığı boyunca arazi perişan. Burada kenti ele geçirmesinden sonra, onlar arkadan bir saldırı ortadan bekleniyor. 8 Ekim Tartar cetvel ilçe zorlamaya çalıştı. Ugra. Ancak, Rus güçleri bir saldırı Prens püskürtüldü. Önümüzdeki birkaç gün içinde Tatarları birkaç kez diğer tarafa geçmeye çalıştı. Ama her seferinde Rus topçu durdurdu. Sonuç olarak, onlar 2 mil çekilip Luz de durmak zorunda kaldı. Rus prensi savunma karşı kıyısında aldı. Böylece başlayan "Ugra üzerinde duran" zaman zaman 1480 yılında, bir çatışmayı başladı, ancak ciddi bir saldırı değil ne birini ne de diğer tarafı kaldırıldı.

çatışma sonu

görüşmeler taraflar arasında başladı. Tatar Han onu, bir Rus prensi ya da oğlu (veya en azından bir kardeş) idi teslim ifade talep ve 7 yıldır haraç getirdi. Ivan Büyükelçisi İvan Tovarkovo olarak gönderilen - boyarlık oğul - hediyeler ile. Bu durumda, haraç ödemek için gereksinim reddedildi. Buna göre, Rus prensi hediyeler kabul edilmemiştir. Ivan zaman kazanmak amacıyla görüşmeye gittiği muhtemeldir. beklenen takviye Borisa Volotskogo Andrei Bolşoy - durum onun iyilik içinde değişmeye başladı. Buna ek olarak, Mengli Giray sözünü yerine getirdi ve Litvanya Dükalığı güney toprakları saldırdı. Ahmad, böylece yardım Casimir'in herhangi bir umut mahrum edildi.

Rus prensi manevra

Tatar cetvel devletin bütün sakinlerini harekete ve herhangi muharebe hazır asker bırakmadı. Ivan gözenekli Basil başkanlığındaki Akhmat küçük dekolmanı elinde gönderdi. 28 Ekim Rus prensi sonra Borovsk içinde odaklanmasını Kremenets askerlerini geri çekmeye karar verir. İşte o destekleyici bir ortamda mücadele planladı. Ahmed, sırayla, onun yerine gözenekli eylemin bir dekolmanı öğrendik. Nedeniyle uzun süre aynı yerde kalmak için, Tatar ordusu kaynaklarının eksikliği başladı. Arkasında vardı onlar koyun yemek gerçeği. Uzun ayakta sonra yiyecek her stoklarını sona erdi. Bu nedenle, 11 Kasım Ahmed elinde dönmeye karar verir. Daha sonra o bir sürpriz öldürüldü biraz zaman döndükten sonra eski müttefiklerini saldırırlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.