FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Sezgisel konuşma - konuşma ... Sezgisel: tanımı, özellikleri ve örnekler

teorik temeli probleme dayalı öğrenme birkaç farklı yaklaşımlar içermektedir. Bunlardan biri olan ve sezgisel metod konuşma. Bu antik çağlardan beri var olan, bilginin raporlarına özel bir yoludur. Yaklaşımın, Sokrates tarafından kurulmuştur inanılmaktadır.

Sezgisel konuşma - bu nedir?

Bu yaklaşımın en verimli çalışma 50'li yılların ortalarından başladı. XX yüzyıl. Bu dönemde, sadece bir teorik temelini geliştirmeye başladı probleme dayalı öğrenme. Uygun farklı öğretmenleri araştırdık. Sonuç yapı, işlev, sezgisel konuşma sınıflandırma tanımlamak için, özü formüle edildi. Daha sonra, eğitimciler eğitim sürecinde yaklaşımını kullanmak tekniklerin bir sistem geliştirdik. Sezgisel konuşma - öğretim soru-cevap yöntemi. O hazır değil mesajı eğitimci bilgilerini içerir ve çocukları gönderme yeni kavramlar tespit etmek. Sezgisel konuşma senaryosu doğru soruları içermelidir. Bu öğrencilerden yanıtları kendi tecrübe, gözlem ve bilgi kullanıyor.

Özgünlük

Sezgisel bir görüşme özelliklerinden biri - bu uzantı sorunu ele alınması. Öğretmen çocuklara birbirleri ile bağlantılı ve birbirini takip sorular, bir dizi sorar. Her biri küçük bir sorun formüle eder. Aynı zamanda birlikte öğretmen tarafından ortaya atılan ana sorunun çözüme götürecektir. Sezgisel konuşma içerdiği Sorunlar - yaklaşımın önemli bir bileşenidir. Onlar önemli bilişsel işlevi yerine.

Bir sezgisel konuşma örneği

ilkokul, çocuklar aktif olarak çevreyi keşfediyoruz. Kural olarak, bilgilerin çoğunu onlar gözlemlerden elde edilen. Çocuklarda olup bitenlerin iyi anlamak için doğa sezgisel konuşma kullanılabilir eğitmenine. Yani, öğretmen soru sorar: "Ne kışın?" Kısa bir cevap alabilirsiniz: "Kısa ve sıcak" Ardından öğretmen ek alt soru ayarlamak için başlar. Ortaya çıkan kısa cevap yetersizdir ve onu haklı çıkarmak için çocuğu vermez çünkü gereklidir. Öğretmen bölgenin aynı iklim özelliklerine de belirterek, korunaklarının veya su gövdesine göre harita üzerinde bir şehrin yeri sorabilirsiniz. Bu "ufuk" sorunu uzanır sonra: kış alanı boyunca aynı ise öğretmen sorar. Sonuç olarak, öğretmen asıl soruya çocukları getiriyor. Ancak şimdi, öğrenciler ona görüşleri için ayrıntılı bir cevap açıklamalar verebilir. Sonuç oldukça etkileyici sezgisel konuşma olabilir. Örnek: tarih bir prens döneminde incelenmiştir. Öğretmen kelime "okumak ve anlatmak", "düşünmek" ile başlayabilir Sorular "eylemleri analiz edin." Bir soru üzerine, çocukların açıkça görüşler haklı, sonuç çıkarmak, bireylerin eylemlerini değerlendirmek, bu tür olayları anlıyoruz.

karakteristikleri

Sezgisel konuşma - birbiriyle sorunların bir zincir. Onlar sayesinde, diyalog karakterini açılımı alır. zincirinde Sorular mekanik olarak bağlı değil, ancak mantıksal olarak vardır. Takip eden her yanıtı ortaya ki onlar düzenlenir. İkincisi, sırayla, ayrı bir zihinsel adımın bir türüdür. Bu orijinal problemin çözümünün bir parçası olarak görür. Böylece, ana özellikler ilkokulda sezgisel konuşma sahip içerir:

 1. Her soru aramalardan mantıklı bir adım olarak görünür.
 2. zincirinde atılan tüm birbirine bağlı ve birbirlerindendir.
 3. Cevaplar için arama öğretmenin kısmi desteği ile kendi başlarına çocukları yapılır. Öğretmen kılavuzları ve öğrenciler sorunun her adımı karar verirler.
 4. Arama bilgiyi elde etmek için ya da doğruluk gerekçe seçeneklerden odaklanmıştır.
 5. özel öneme sahip çözümleri başarısı bilginin stok.

Yapısal ve işlevsel özellikleri

Yukarıda söylendiği gibi, sorular ve cevaplar sezgisel bir konuşma oluşturan en önemli unsurdur. Antik tarih, coğrafya, edebiyat etkili bu yaklaşımı kullanarak çalışılabilir. Zincir sorunları ortak bir sonuca yol açmak üzere, cevapları göstermektedir. Her bir karar (cevap) adımını oluşturur. Bir sonraki soruya geçin tepki öncekine alınan olduğunda mümkündür. Bu adımların her birinde bir öğretmen düzeltici yorum veya açıklama yapabilir. Onlar bir destek fonksiyonu ile sağlanır. Ne olursa olsun hangi sezgisel konuşma kullanmak - anaokulunda, ilkokul veya lise - bu dalgalı hem ardışık soru cevap katı bir çerçeve yoktur. Öğrencilerin, değer yargıları, öğretmen açıklamaların beyanlar içermektedir. sorular zincirler oluşturulabilir tüm birleşik yanıtı böylece.

Özellikler ürün

Sezgisel konuşma sorunu çeşitli sözdizimsel ilişkiler, mantıklı, psikolojik ve maddi doğanın karmaşık bir etkileşim gibi davranır. Bu genel pedagojik kategorilerin biçimde görüntülenen diyalog zorunlu unsuru olarak kabul edilir. Sorular ve cevaplar organik birbirleriyle bağlantılıdır, ortak şeylerin bir dizi var. atama her unsuru. Özel olarak, bir soru ile çelişkili bir ilişki taşıyan bir bileşen olarak duran bilgi türleri. Aynı zamanda o bir teşvik işlevini yerine getirir. Sezgisel konuşmaların soru mevcut bilgi ötesine giden ilk adım olarak görev yapar, ama hangi düşünme ve bilişsel hareketin yönü imkansız olmadan. Bu şekli bir sorun olduğunu gösterir ve tanımlar olmasından kaynaklanmaktadır. Soru - zihinsel bir meydan okumadır. Onun karar çocuklar gerçeği aramayı ilerletmek için yolu açar. yeni bir karar yok gibi görünüyor zaman soru bir çıkış yolu bulmak için yardımcı olur. Bu bağlamda, bu bileşen sezgisel konuşmalar, belirli bir hedefe ulaşmak için düşünme yönünde bir adım olarak görür. Her yeni soru bir çıkış yolu bulmak için çocukları teşvik eder. Bu da, sorunun çözümü için gerekli olan mevcut bilgilerinin güncellenmesi katkıda bulunur.

fark fonksiyonları

soru cevap oynadığı farklı roller rağmen, yakından birbirleriyle bağlantılıdır. Son istenen nesneyi tanımlamak üzere tasarlanmıştır. cevaplar da, bulunan içerik ayarlar. Onlar bilginin sonucu bir temsili olarak değil, aynı zamanda bir asimilasyon süreci olarak sadece hareket sezgisel konuşma. Her soru formülasyonu eksiklik gösteren bilişsel aktivite. Bu nedenle, mevcut bilgiyi doldurmak için teşvik etmek. öğrencinin sorunun cevabı kendi formüle eder. O öğretmenden duymadım, ders kitabındaki çözümü görmedi. Çocuğun tepkisi kendi çabaları üretilenler gerçekler ve genellemeler, temelinde zihinsel aktivite sürecinde oluşturulur.

yaklaşımının içeriği

Nedeniyle soru cevap herhangi bir konuşma doğasında olması nedeniyle, size sezgisel diyalog içinde kendi özgünlüğünü tanımlamalıdır. Gerekli eylemlerin genel tartışmaya ilk adım. problem olarak ifade edilir gerçeği, bunun formülasyonunun, eylemini özetliyor yaşlı grup genç, lisede Sezgisel konuşma. meydan Tanınmazsa, ancak bilinmelidir fark etmektir. Çalışma sorun bilişsel sorunun çocuk anlayış olarak hizmet vermektedir. Onun kararı yalnızca varolan bilgiye dayalı edilemez. Ancak, zorluk aşmak için gereken cevap bulmak için. Aynı zamanda konuları ve sorunları tespit etmek mümkün değildir. Aralarında, tabii ki, bir bağlantı yoktur. Ama sezgisel konuşma sorunu sorununun tür bir tür olarak görür.

arama yolu

gerek A çocuklar için malzemenin çelişki dayalı bilmek gereklidir konu ve bilgi keşfedilmeyi. Bu düşünce sürecini harekete geçirir. O da, tutarsızlık ortadan kaldırır. İçinde doğasında bilginin bu hisse, bu kararın kendisi doğrudan göstermiyor. Çocuklarda Mevcut malzeme yeni veri aramak için yolda onları yönlendirir. Sezgisel konuşma, bu işlemin gerçekleştiği olduğunu. gerçekleştirdiği istenilen ayar ve tamamlama başlayarak - doğru cevabı bulmak için. Yukarıda sözü edildiği gibi, bilgi tek başına yol göstermez, böylece tüm adımlarını uygulayın ve bir çözüm kendileri bulmalıyız. Bu sorunun cevabı genellikle yetersizdir. Bu bağlamda, çözüm, her zaman kontrol etmek için bir ihtiyaç vardır. Sadece bu durumda bir yanıt tatmin ya da olmasın, ayarlanabilir. Buraya kadar anlatılanlardan şu yapı sezgisel konuşma yapmak mümkündür:

 1. Aradığınız.
 2. Alternatif çözümler.
 3. Doğrudan çıktı, adımlar ve çocuklarının yürütülmesini arayan bir öğretmenin yapımı.
 4. Sonucu.

fonksiyonlar

Genel ve özel hedefleri gerçekleştirmek Sezgisel konuşma. Diyalog özellikleri gibi:

 1. Teşvik.
 2. Eğitim.
 3. Kontrol ve düzeltme.
 4. Gelişmekte.
 5. Eğitim.

Spesifik amaçlar şunlardır:

 1. diyalektik düşüncenin oluşumu.
 2. Sorunu, çocukların bilişsel aktivite yönetimini çözümü için farklı yöntemler öğrenmek. İkincisi yanı sıra delillerinden bir sistemi oluşturmak için yeteneği oluşumu yoluyla, kendi teşvik ve doğruluğunun gerekçe açılması ve arama yolunu göstererek gerçekleştirilmiştir.
 3. Çocukların bilgilendirici bağımsızlık oluşumu.

sınıflandırma

Obschepedagogicheskih ve spesifik amaçlar elde rolü yeri, sezgisel konuşma türlerini belirlemeye yardımcı olur. Ana faaliyetleri bulgu amaçlı diyalogu şunlardır:

 1. Yanıtlar çocuklar yol biliyorum zaman. Bu durumda, bir araya birleştirme yolu ve onun geçişini tanımlar. Bu durumda, bilişsel aktivite aşağıdaki kapsar. öğretmen tarafından ortaya atılan sistemi sorunları, arama adımlara işaret ediyor. Birbirini izleyen her cevap çocukları ile kendin bak. Böylece, öğrenciler elemanları için arama ilgilidirler.
 2. Çözelti bilinen yöntem. Bu durumda, arama, bilginin gerçeği araştırmak şeklini ifşa varsayılır. Bilişsel etkinlik cevabı bulmakta bilginin bina için gerekli sırayla çocuklar malzeme için kullanılabilir öğretmen oynatmayı organize oluşur. Puan Sistemi mevcut bilgileri günceller. Ne zaman bu doğrudan arama gerçekleştirilmez.
 3. Yöntem ve cevapları. Bu durumda, çocuk aktivite cevaplar, çözüm yöntemi izin çalışma aşamalarında ararken amaçlanıyor. Bu, birinci ve ikinci arasındaki bir ara tip olarak kabul edilir.

Sezgisel konuşma, güçlü ve derin bilgi tanımı desenleri ve ilişkileri teşvik sağlamaya yardımcı olur malzemeye derinlemesine bilgi sağlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.