ÇirkinlikKendin yap

Şema, fotoğraf: kendi elleriyle ülkede Topraklama

Birçok ülke evde yaz geçirmeyi tercih. Bu kendi sebze ve meyve büyümeye şehirden küçük bir kaçış için mükemmel bir seçenektir. Ama bu yazının odak bahçe ve güvenlik hakkında gider. yüksek katlı geliştirici yapımı sürecinde topraklama için, Gerekirse, özel sektör başının çaresine almak zorundadır. en kendi elleriyle ülkede zemin yapmak hakkında konuşalım. Devre ve bağlantı süreci - Burada dikkatimizi gerekenler konusunda.

Ne zemin nedir ve neden gereklidir?

Elektrik akımı yalnızca bir özellik sulamak için karşılaştırılabilir. az direnç yolu boyunca sıvı ve elektrik akımı de. Bugün elektrik mevcudiyetine neredeyse tamamen bağımlıdır. Onun TV setinden neredeyse tüm ev aletlerini tutunup ısıtma ekipmanları ile biten.

Bu cihazların her biri, sigortalar ve kullanıcıyı korumak için tasarlanmıştır izolasyon sahip elektrik çarpması. yalıtkan malzeme tabakası kırık olup olmadığını neler olabileceğini düşünün. Doğru, bu akım çakar. Eh, zaman içinde ekipman enerjisini keserek bir otomat makinesi, eğer. Değilse, sonuçları çok üzücü olabilir. Yani, bir düzeni farklı olabilir kendi elleriyle ülkede zemin ayarlamak, olmadı, ama özü aynıdır.

mükemmel bir topraklama, nedir?

Bu soru belirsiz cevap vermek mümkündür: olanı az dirence sahiptir. Biz zaten az direnç olduğu yerde akım, oraya gidecek anladım. Bizim durumumuzda en küçük olası değeri elde etmek gereklidir. İnsan vücudu da kendi dirence sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu iklim koşulları ve insan durumuna bağlı olarak değişir. Örneğin, sarhoş bir durumda insan direnç tiryakisi güçlü bir elektrik şok sonrası hayatta kalmak için her zaman zordur neden olan, göz ardı edilebilir.

Bizim durumumuzda, biz 4 ohm değerlerine uyacaktır. Bu durumda, topraklama direnci bu rakamın biraz daha az olmalıdır. Her durumda, SAE bu bilgileri tanımak arzu edilir. Ve şimdi konuyla doğrudan geçin.

Toprak ne kadar önemli?

Birçok hiçbir fark nerede ve ne kadar derin bir zemin gömmeye olduğunu söyleyebiliriz ve tamamen yanlış olacaktır. tipi toprak, su tablası derinliği , ve diğer faktörler, birincil öneme sahiptir. Ama her durumda, genel bir kural yoktur. Daha arazi suyla doygun gerçeği yatıyor, sığ sen elektrotlar tıkayabilir gerekir. Ayrıca onların adımı azaltmak gerekir.

Ve şimdi toprağın türü hakkında. O da direnç açısından önemini vardır. Örneğin, turba - 20 Ohm x m, humus ve kil - 25-30 Ohm x m, kumlu, çamurlu - 150 Ohm x m. Ayrıca direnç 500 ila 1000 Ohm * m ulaşır kum, söz etmek gerekiyor. Bu parametre yeraltı derinliği artar. Gördüğünüz gibi, kendi elleriyle ülkede zemin, biraz daha tartışılacak düzeni, yani sadece doğru değil.

elektrotların tümü

derinlik elektrotları yataklar - ilk şey karar vermeniz gerekir. Onları derin 3'ten metre gömmeye değil tavsiye edilir, ancak yüzeyden az 1,5 metre de olamaz. İşte kadara su oluşur kadar derin bağlıdır. o 2.5 metre ise, 2 metre derinliğe elektrotlar sürmek için yeterli olacaktır.

(Ellerini monte edilmiş) bir ülke, şema topraklama elektrotları arasında belli bir genişliği (mesafe) anlamına gelir. Genellikle 1.2-3 metrelik bir mesafe sadık mantıklı. devresinde elektrot sayısı ile ilgili olarak, en az üç adet olmalıdır. kalıplar - Bir satır veya bir üçgen içinde. Bina vakfa kontur uzaklığı - az 3 metre. Her durumda, bir elektrikçinin yardım alın arzu edilir. Eğer kendin yap kurulum çalışmaları yapalım, ama yine de zarar veremezler toprağın tipine ve profesyoneller su derinliği hakkında bilgi edinmek için. Buna ek olarak, kendi elleriyle ülkede toprak devresini kadar yapılabilir, örnek için şu anda mevcut seçeneklerin fayda boldur. Ve şimdi daha ileri gidip.

şema, fotoğraf: kendi elleriyle ülkede zemin Yapımı

Bu bölüm döngüler topraklama tarafından kullanılmak odaklanacaktır. En yaygın model - köşelerinde elektrotlar ile bir üçgen. Tüm devre (toprak donma noktasının altında) aynı derinlikte olması gerekir anlaşılmalıdır.

Ayrı bir olgu - bağlantı devresi. Kendileri tarafından, toprağa gömülü elektrotlar, herhangi bir yük taşımaz. Zemin tamamen hazır önce, birbirleri ile bağlamanız gerekir. Bunun için uygun , bir metal şerit aşırı durumlarda - parçaları.

bağlantı tipine göre, o zaman öncelik Ayrıca, birbirine elektrotları birleştirmek için bir yöntem kullanmak gereklidir, kaynak olmaktır. Güç kabinine bir elektrot kaynaktan (elektrik panosu) çelik şerit oldu. Elektrotlar kullanılabilir gibi çelik köşe bölümü 4 x 4 mm, armatür 12 x 12 mm, duvar kalınlığı en az 3.5 mm veya 12 x 4 mm bir çelik şerit içeren bir çelik boru. Genel olarak, bu, hem de bir kürek ve kazayağı tam bir zemin düzenlenmesi için yeterli olmalı.

malzeme ve elektrotların kesiti yaklaşık

Malzemenin kesiti yola itmek gerektiğini söylemek güvenlidir. Ama önemli bir rol oynamaktadır eğer anlamak gerekir ve bu zemine seçili bir elektrot puanı mümkün olacak. Örneğin, çelik çubuğun tabanında bilenmiş tercih edebilir önemli değil, irade boru profili veya I-kirişler. Eğer bir köşesine taşıdı varsa, bir öğütücü kullanılarak kesilebilir. Yani toprağa götürmek çok uygundur keskin kama, elde etmek. Ancak valf gibi, burada dolayı kir direncinin azalmasına oluklu kabul edilemez.

Eğer topraklama için hazır kiti satın alma fırsatı varsa, bunu yapacağız. Bu metre uzunluk başına bakırlaşmış elektrot kümesidir. Yapısı dişli bağlantılar vasıtasıyla bağlanır. , Bu doğrudur, oldukça büyük böyle bir setin fiyatı çok uygundur ve yükleme mümkün olduğunca çabuk yapılır. arada, çelik şerit güç kabine bağlı olduğu gibi, bir gaz kazanı ya da mikrodalga fırın için kendi elleriyle ülkede zemin gerçekleştirilen, fark etmez. Bu nedenle, tüm ekipman topraklı edilecektir.

adım kılavuz adım: Kendi ellerini vermek için bir zemin nasıl yapılır

Şimdi kazı başlatmak zamanıdır. Zaten elektrot malzemesi ve bunların oluşma derinliğine karar verdik. Şimdi uygun bir yer seçmek gerekir. Öncelikli panelinden 10 metre uzaklıkta bir siper kazmak olmalıdır. Her şeyden önce biz bir siper yarım metre genişliğinde ve bir eşkenar üçgen şeklinde derin bir metre kazmak. Ondan güç kabine bir siper yapmak. yoğunluk ve toprak izni tipine Eğer bir üçgende elektrotlar çıkarmaya çalışmaları. Aksi takdirde küçük bir delik delmek için gereklidir.

Biz kuyusu durumunda, bir girinti, toprakla dolduruldu ve tuz ile karıştırarak edilebilir dikkat çekicidir. Bu önemli ölçüde direnci azaltır, ancak aşınma işlemi daha etkin bir şekilde hareket edecektir. bunlar, kaynaklanacak böylece elektrotlar yükledikten sonra yerden biraz artacaktır. kabul edilemez kaynak olmadan kendi elleriyle ülkede topraklama yapmak unutmayın. kaynak işleri tamamlanmış ve olacak sonra güç dolabına şeridi iletken, kapalı bir üçgen alacak. Orada 10 mm bir cıvata ile tespit ve bant da lehimlenir.

deney çalışması

Yukarıdaki adımların tümünü tamamladıktan sonra, devrenin direncini kontrol etmek gereklidir. Bunun için bir ohmmetre lazım. Bu durumda, enerji yönetiminden uzmanlarını dahil etmek arzu edilir. ülke kara, şeması biraz daha yüksek gösterildi eğer o gerekli ölçümleri yapacak doğruysa, gerekli belgeleri olun.

Biz 4 ohm'dan daha az direnç varsa, o harika değilse - Ek elektrotlarla bizim devresini genişletiyoruz. her şey yolunda ise, o zaman uykuda siper düştü. Bu durumda, enkaz ve diğer çöp kullanın. homojen toprak mi emer.

Bu önemlidir,

pek çok uzman, böylece direncini azaltarak, su devresi kapsayan tavsiye gerçeğine dikkat edin. Çoğu zaman, bu yüzden hiçbir belge sorunları olduğunu, enerji yönetimi görevlisinin gelmeden önce yapmak. Ama kağıt üzerinde baskı uğruna çalıştım, ama kendi güvenliği için, bu konuda unutma.

Eğer kayalık arazide yaşıyorsanız, elektrotların dikey düzenleme yapmanız olmaz. Bu durumda, yatay veya radyal tipi elektrotlar kullanmak tavsiye edilir. 3 ila 10 metre ve elektrotların bir ıraksak ışını ya da ızgara düzenlenmiş olmalıdır gelen adım gerektirir.

Sonuç

Başka büyük çıkış yolu - kazık temel üzerine yazlık toprağa. Bu durumda, elektrotları bir siper kazmak ve tıkayabilir gerekmez. kazıkların kontur yapmak için yeterli Yetkili. Ama bu durumda galvanik korozyona eğilimli hale getirdiği anlamalıdır. Sonuç olarak, yığınları daha az olabileceğinden biraz daha büyüklük mertebesine hizmet vermektedir. Ama güvenilirlik açısından herhangi elin için mükemmel bir çözümdür.

Genel olarak, elleriyle toprağı yapmak yolunu bulmuştur. Özellikle hiçbir şey karmaşık, en önemli şey - hesaba toprak dondurma, yeraltı suyu seviyesi ve diğer önemli ayarlardan derinliğini almaya, her aşamasında özenli olmak. Eğer doğru yaparsanız Her durumda, memnun olacaktır. ev aletleri elektrik çarpması riski minimumda tutulması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.