TeknolojininElektronik

LM317T: düzenlenir güçlü güç kaynağı devresi

Mikro LM317T üzerinde blok diyagramında güç kaynağı (PSU) birçok kez kolaylaştırır. İlk olarak, ayar yapmak mümkündür. İkinci olarak, güç stabilizasyon üretti. Ve birçok amatör telsiz operatörleri yorumlara yerli muadillerine üstün zamanlarda bu mikro montaj. Özellikle, onun payı çok büyük, herhangi bir öğe ile herhangi bir karşılaştırma gitmez.

Güç kaynağının temeli - trafo

Voltaj dönüştürücü olarak kullanmak için gerekli olan indirici transformatörün. Transformatörler marka TCEs-110, birim kare tarama siyah-beyaz-televizyon monte edildi kullanmak da mümkündür vb kaydediciler, televizyon setleri, .. - Neredeyse her ev aletleri üzerinde alabilir Bununla birlikte, 9 V bir çıkış gerilimi ve akım oldukça küçüktür. Eğer yüksek güçlü tüketici güç gerekiyorsa, bu açıkça yeterli değildir.

Eğer güçlü bir PSU yapmak istiyorsanız, kullanmak için bilgedir güç transformatörleri. Onların kapasitesi en az 40 watt olmalıdır. DAC için mikro LM317T güç kaynağı için çıkış gerilimi O değeri korumak için gerekli olan 3,5-5 V. gerekiyor besin zincirinin Mikrodenetleyicinin. Sargı ikincil hafifçe değiştirmek için gerekli olduğunu mümkündür. Birincil ve böylece (gerekirse) yalnızca yalıtım gerçekleştirilir, tekrar sarıldı değildir.

doğrultucu aşaması

Redresör ünitesi - Bu topluluğu yarıiletken diyot. İçinde hiçbir şey sadece kullanmak istediğiniz düzeltmesinin ne tür sırasını belirlemek için gereklidir, zor değildir. doğrultucu devre olabilir:

  • yarı-dalga;
  • tam dalga;
  • köprü;
  • iki katına üç katına, gerilim.

Örneğin, 24 varsa ve 48 ya da 72. Bu kaçınılmaz çıkış akımını azaltacaktır almak gerekir trafonun çıkış, bu hesaba alınmalıdır, eğer makul Son uygulamak. Basit bir güç için en uygun düzeltici köprü devresi kaynağı. İkinci mikro montaj LM317T güç kaynağı yapacak güçlü değildir. Bunun nedeni - çipinin güç sadece 2 watt olduğunu. Köprü devresi, aynı zamanda dalgalanmaları ortadan kaldırır ve (yarım dalga devresi ile karşılaştırıldığında zaman) verimi daha yüksektir sahiptir. bir dıyot takımı ve tek tek bileşenler olarak kullanılan doğrultucu aşamasında izin verilmiştir.

güç kaynağı için Konut

mahfaza için bir malzeme akıllıca olduğu plastik kullanımı. Isıtma sırasında deformasyona, işlenmesi kolay uygundur. Başka bir deyişle, kolayca boşlukları herhangi bir biçimde yapabilirsiniz. Ve Sondaj için uzun zaman almaz. Ama biraz çalışmak ve sac alüminyumdan yapılmış güzel, sağlam konut yapmak mümkündür. Tabii ki, onunla daha fazla güçlük olacak, ama görünüm çarpıcı olacaktır. tabaka alüminyum gövdenin üretilmesi sonra iyice temizlenir, astar boya ve vernik birden çok tabaka olabilir.

Eğer bir taşla iki kuş vurmak kez ek olarak, - güzel bir vücuda sahip ve mikro ek soğutma sağlayacak. LM317T güç kaynağı üzerinde sabitleme ısı büyük miktarda serbest bırakılması ile gerçekleştirilir prensibine göre yapılmış. Örneğin, fark 5 V vermelidir redresör 12 V çıktı ve sabitleyici, 7 Volt mikro mahfaza ısıtılması gider. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir soğutma ihtiyacı var. Ve alüminyum gövde buna katkıda bulunacaktır. Ancak, daha gelişmiş yapabilirsiniz - soğutucuyu yönetecek radyatör sıcaklık şalteri, üzerine monte.

Gerilim stabilizasyonu Sürüş

Yani, artık onun sonuçların amacını tanımlamak gerekir, bir mikro montaj LM317T, gözlerinin önünde güç kaynağı devresini var. Onların sahip olduğu sadece üç - girişi (2), çıkış (3) ve ağırlık (1). soldan sağa numaralandırma, kendilerini yüz vücudu çevirin. Yani şimdi voltaj regülasyonu yürütmek için gerekli olan, bu kadar. hazır bir transformatör redresör ünitesi ve eğer Ve kolaylaştırmak için. Bildiğiniz gibi, eksi doğrultucu ilk terminali montaja verilir. doğrultucu artı besleme gerilimi ile ikinci çıkışında oluşur. Üçüncü stabilize voltajın kaldırılır. Giriş ve çıkış, sırasıyla 100 uF, 1000 uF kapasiteli elektrolitik kapasitörler yüklemek gerekir olmasıdır. Yani daha hızlı elektrolitler kapatıldıktan sonra deşarj izin verecektir (2 k düzenin) Sürekli dirençli, teslim etmek arzu edilir, sadece çıkışında, hepsi bu.

ayarlama özelliği ile güç kaynağı voltajı Sürüş

LM317T güç kolaydır üzerinde özel bilgi ve beceri gerektirmez, ayar birimi olun. Yani, zaten stabilizatör ile güç kaynağı var. Şimdi size gereken şeye bağlı olarak çıkış voltajını değiştirmek için hafifçe yükseltebilirsiniz. Mikro eksi gücünden ilk sonuca kapatmak için yeterli olacaktır. Sabit (nominal 240 ohm) ve AC (5 ohm) - çıkışa göre iki seride direnişleri çevirin. Onların bağlantı yerine mikro montaj birinci terminali bağlanır. Bu basit manipülasyonlar ayarlanabilen güç kaynağına yol açar. Burada söz konusu girdi LM317T uygulanan maksimum gerilim, 25 volt olabilir.

ek Özellikler

Mikro LM317T devre güç kaynağının kullanımı ile daha fazla fonksiyonel hale gelir. Tabii ki, operasyon güç kaynağı sırasında, anahtar parametrelerin kontrolünü yürütmek gerekir. Örneğin, giriş akımı veya çıkış voltajı (bu ayarlanabilir devre için de geçerlidir). Bu nedenle, göstergeler ön panele monte edilmesi gerekir. Buna ek olarak, ağ güç kaynağı varsa dahildir bilmemiz gerekir. ızgarasında dahil LED emanet etmek daha iyidir yükümlülüğü size bildirmek için. Bu yapı oldukça güvenilirdir, ancak bunun için güç doğrultucu çıkışı değil, mikro ile alınmalıdır.

mevcut kontrol etmek için ve gerilim komparatör ile kullanılabilir cetvel. Eğer laboratuara vermez bir güç kaynağı yapmak istiyorsanız durumunda, tesis, LCD ekranlar kullanmak mümkündür. Tampon eleman - Bununla birlikte, LM317T güç kaynağı devresinde akım ve gerilim ölçümleri için, çünkü bir mikro ve özel bir sürücü kullanma ihtiyacının karmaşık hale gelir. Bu kontrolör LCD ekranın giriş-çıkış bağlantı noktasına bağlı izin verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.