Haber ve ToplumKültür

Şapka Kafkas: gelenek ve görenekler

Daha yakın kullandıkları onun kap vazgeçilmez aksesuarı gururlu dağcı dikkate alınması gerekir. onun omuzlarında iken bu şapka kafasına olmalıdır eğer bu vesileyle bile söyledi. Kafkasyalılar bile bilge danışmanı ile karşılaştırarak, bu kavramın her zamanki şapka çok daha fazla içerik olduğu yatırım yapıyoruz. Şapka Kafkasya kendi geçmişi vardır.

Kim şapkasını giyer?

Kafkasya modern gençlik temsilcilerinden Şimdi birkaç kişi kürk şapka toplumda görünür. Ama yine de bu Kafkas şapka önce bazı yıllar cesaret, haysiyet ve onurla ilişkilidir. Misafir olarak Kafkasya düğün başı açık gel - misafirlere taciz edildikleri bir ilişkinin kutlama olarak kabul edilir.

Bir kez Kafkas kürk kap sevilen ve herkes tarafından saygı - yaşlı ve hem genç. Dedikleri gibi Genellikle tüm günler için, papa bir cephane dolusu bulabilirsiniz: Örneğin, bazıları - günlük giyim için, diğer - bir düğün versiyonu üçüncü - yas durumunda. Sonuç olarak, gardırop az on farklı şapkalar oluşuyordu. Desen Kafkas şapkalar her gerçek dağcı eşidir.

Askeri başlık

atlıların yanında Kazakların olarak onun şapkası. Rus ordusu şapka Askerlerin birliklerinin bazı tiplerinin askeri üniforma vasıflarından biri oldu. Düşük kalpak, doku astar vardı ki içeride - Bu Kafkasyalılar tarafından giyilen birinden farklıydı. 1913 yılında, onun kap düşük Kafkasya kraliyet ordusunun tamamının bir headdress haline geldi.

Sovyet ordusu kürk şapka ise statüye göre, albayların, general ve mareşalinden sadece giyilmelidir.

Kafkas halkının Gümrük

Şapka görmek için kullanılan tüm yüzyıllardır değişmedi hangi formda Kafkas olduğunu düşünmek saflık olurdu. Aslında, gelişiminin doruk ve 19. sonu için büyük dağıtım hesapları - 20. yüzyıllarda. Kafkasyalıların Bu süre kadar kafa kaplanmış kumaş sınırlar. Genellikle, aşağıdaki malzemelerden yapılmış şapkalar çeşitli türleri vardır:

  • keçeler;
  • bez;
  • kürk,
  • kürk ve kumaş bileşimi.

Az bilinen bir gerçektir 18. yüzyılda, her iki cinsten temsilcileri hemen hemen özdeş şapka ise olmasıdır. Şapka Kazak, Kafkas astragan şapka - değerli bu şapka ve erkeklerin gardırobunda yer gurur duymaktadır.

kürk Şapka yavaş yavaş giysi diğer tür değiştiriyorsanız, hakim başlar. Çerkezler, onlar da Çerkezler, 19. yüzyılın başlangıcı keçeden yapılmış şapkalar giydi önce. Buna ek olarak, ortak bez sivri davlumbaz idi. Şimdi kürk şapka kumaş beyaz dar uzunlukları sarılı edildi - Türk sarıklar de sonunda mutasyona.

Yaşlılar nazikçe her biri özel olarak temiz bir bez ile sarılmış, neredeyse steril koşullar içeriyordu kürk kapağı işlemden geçirildi.

Bu Headdress ilişkili Gelenekler

Kafkasya bölge halklarının Gümrük biri veya bunların başka koymak için hangi durumlarda şapkasını giymek nasıl bilmek her adam gerektirir. birçok örnek ilişki Kafkas şapka ve halk gelenekleri vardır:

  1. kız gerçekten sevmez olmadığını kontrol edin: onun penceresine onun kürk kap atmak için denemek için gerekliydi. Adil seks doğru içten duygularını ifade Way da Kafkas dansları idi.
  2. Romantik Birisi, şapkasını çaldı biter. saldırgan olarak kabul eylemidir Böyle, birilerinin sonuçları için bir çok tatsız ile ciddi bir olayı provoke edecek. Şapka Kafkas saygı ve sadece kafasını koparmak olamaz.
  3. Adam unutkanlık yaptığı kap yerden bırakabilir, ama Tanrı birisi kendisine dokunmasına korusun!
  4. Anlaşmazlık sırasında iştahlı Kafkas kafasına gelen şapkasını filme ve heyecanlı zeminde onun yanında attı gördü. Bu tek adam onun kelimeleri cevap hakkı ve hazır olduğuna ikna olduğu anlamına da gelebilir!
  5. kanlı bir savaş sıcak atlı durdurabilir Neredeyse benzersiz ve çok etkili eylem - ayakları bazı güzellikleri mendili atılır.
  6. Bir erkeğin istenirdi Ne, hiçbir şey onun kürk kap çekilme sağlamak için zorlamak gerekir. Olağanüstü durum - sadece bir kan davası.

Kafkas şapka bugün

Yıllardır bir Kafkas kalpaklı unutulmuş uzaklaşan geleneği. Şimdi emin hala tamamen unutulmadı emin olmak için, bazı dağ köye gitmek zorunda. Belki göstermek için karar yerel gencin kafasına görmek için şanslısın.

Ve Sovyet aydınları arasında gelenek ve babalarının ve dedelerinin geleneklerini onur Kafkas halkları ile görüştü. SSCB, ünlü koreograf, koreograf ve oyuncu Halk Sanatçısı - Çarpıcı bir örneği Çeçen Mahmud Esambaev olduğunu. Nerede olursa olsun, hatta ülkenin gurur Kafkasyalıların kafalarına bir davette yaptığı kürk kap-taç gördü. gerçek bir hikaye değil, efsane yoktur, güya Genel Sekreteri L. I. Brejnev sadece onun kap Mahmud delegelerin gözlerini bulduktan sonra SSCB Yüksek Sovyeti bir toplantıya başladılar.

Sen Kafkas şapkalı farklı tutumlar olabilir. Ama, hiç şüphesiz, gerçeğin aşağıdaki sarsılmaz kalmalıdır. Bu başlık halkları yakından her çağdaş kutsal onur ve saygı gerekir gurur beyaz ırktan, gelenek ve atalarının geleneklerini atalarının tarihi ile bağlantılıdır! Kafkasya Kafkas onun kap - Headdress daha fazlası!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.