Haber ve ToplumKültür

Barony - arazi mülkiyeti biçimi

Patrimony - Kiev Rus topraklarında X yüzyılda ortaya antik arazi mülkiyeti bir biçimidir. Sadece o zaman büyük arazileri sahip olduğu ilk derebeyleri vardı. Orijinal patrimonyal, büyük toprak sahipleri olduğunu, soylular ve prensler vardı. yüzyıl mirası kadar X ve XII yana toprak mülkiyeti ana şeklidir.

terimi Eski Rus kelime "baba" dan türetilmiştir, bu onun babadan oğula geçti budur. Ayrıca, dede veya büyükbabasi türetilmiş bir özellik olabilir. Princes veya Boyarlar babalarından miras kalan mirası aldı. Servis atalarının miras için kurtuluş, yetenek: arazi satın almak için üç yol vardır. Zengin toprak sahipleri birden fiefdoms yönetmek, satın alma ve arazi karşılığında, toplumsal köylü topraklarının nöbet tarafından mallarını arttı.

Patrimony - belirli bir kişinin malıdır, o takas toprak satmak, kiraya vermek veya paylaşmak, ancak yalnızca akrabalarının rızası ile başladı. aile üyelerinden biri böyle bir anlaşma karşı halinde, votchinnik değiştirebilirler veya tahsisleri satılamadı. Bu nedenle, mutlak mülkiyet patrimonyal toprak imtiyazı denilen edilemez. Büyük arsa sahipleri soyluları ve prensleri, aynı zamanda daha yüksek din adamları, büyük manastırları, takım üyelerini sadece sahiplendi. Bir kilise-patrimonyal toprak mülkiyeti oluşturduktan sonra ortaya çıktı kilise hiyerarşisi, olduğu, piskoposları, metropolitans vb

Patrimony - alanlar, ormanlar, inşa edilmiş çayırlar, hayvanlar, patrimonyal toprağa tasarrufta yaşayan araçları ve köylüler. Köylüler serfleri değildi, onlar başka topraklarında bir arazi sahibinden hareket etmesine izin verildi. Yine de, toprak sahipleri, özellikle adalet alanında, belirli ayrıcalıklara sahip. Onlar köylülerin gündelik hayatı düzenlemek için idari ve ekonomik aparat kurdu. Kara sahipleri vergi tahsil etme hakkına sahip, kendi topraklarında insanlar kaldıkları içinde yargı ve idari otoritesi vardı.

XV yüzyılda gayrimenkul diye bir şey yoktu. Bu terim daha büyük beyliği, devlet askeri veya bir hediye ima hükümet çalışanları. mirası ise - bir özel mülkiyet, ve kimse hakkı vardı onu almaya, emlak hizmet süresinin bitiminde veya çünkü görünümünü bakımlı değildi aslında sahibinden el koydu. toprakları işgal siteleri çoğu ekili serf.

XVI yüzyılın sonunda, bir yasa ama varisi devlete hizmet etmeye devam edecektir koşuluyla, emlak miras olabilir Buna göre, kabul edildi. bağışlanan arazinin herhangi gerçekleştirilmesine yasaktır, ancak votchinniki olarak ev sahipleri, vergilerini tahsil oldukları, çiftçilere hakkına sahiptir.

XVIII yüzyılda atalarının toprakları ve emlak eşitlenmiştir. emlak - yani mülkiyetin yeni bir tür oluşturuldu. Sonuç olarak, bu fazlalaştı önceki malına o mülk şeklinde ziyade arazi. Her ikisi de arazi ve köylülerinin sahip olması anlamına fakat mirası rehin, takas, satış ve emlak hakkı ile kişisel mülkiyet olarak kabul edildi - Herhangi bir manipülasyon yasaklanması ile kamu mallarının. Her iki form XVIII yüzyılda ortadan kalktığı böyle.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.