Sanat ve EğlenceSanat

Sanat uğruna Canlı: çöküşün öyküsü

Gizemli ve büyüleyici kelime "çöküş" Agatha Christie tarafından şarkıdan tanınmış hat için sadece bilinen "herkes için Opium." Çeşitli zamanlarda, insanoğlunun anlamına gelmektedir kelimesi uzun çöküşün unsurları birleştirmek bazı sosyal hareketlere sanatın döneminden kültürel etkinlikler dizesi. ızdırap, KoIko Gevşek cama bilenmiş ustura keskin kenarlı kırık ile Live - bunlar hala bir sır ya da bariz bir ilgi neden çöküşün özellikleridir.

bugün bildiğimiz olarak çöküşün hikayesi, çok uzun zaman önce değil başladı, ancak renkli örnekler ve kişilikleri açıklamaları zengindir. On sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıl - muazzam değişimin dönemi ve bu dönemde olan geleneksel sınırları, çöküşün öyküsü kırma "umutsuz aesthetes" hikayesi kaynaklanır.

dönem "çöküş" Roma İmparatorluğu'nda kültürel fenomenlerin sembolü olarak kullanılmıştır İlk defa, o düşen bir düşüş anlamına gelen Latince ve Fransızca decadentia çöküş gelmektedir. Şimdi gotik altkültür ile özdeşleşmiş Dekadans Ancak , bu tanım tamamen doğru değildir. On dokuzuncu yüzyılda, birçok yazar, eserinde sembolizm, estetikçilik ve romantizmin bazı unsurlarını birleştirerek, Edgara Alana Poe'nun eserlerinde ilham bulundu - Yukarıda belirtilen alanların yazar, hem de sözde "Gotik roman." ölüm, umutsuzluk, günahkâr duygusallık: çökmekte felsefesi gerçeğe yaratıcı bir yaklaşım, sıkılan güzellik için sonsuz arama birleştirir. Decadent kültür Kişi özgürlüğünün ile karakterizedir, genel kabul görmüş vazgeçilmesi ahlaki normlar ve basmakalıp düşünce ve yaşam tarzı özgürlüğü yanı sıra düşüncesinin olmayan kabulü yeraltı kendisi. Böylece, çağdaş gotik sadece çöküşün özelliklerini emilir, ancak bu kavramlar özdeş değildir.

çöküşün fikrinin hızlı gelişimi felsefi ve tarihsel tez sonra başladı "büyüklük ve Romalıların düşme nedenleri Üzerine Düşünceler." İçinde zamanda Fransız filozof ve yazar olarak bilinen Charles-Lui De Montesquieu, toplumun gelişiminin bir garantisi olarak, özgürlük ve toplumsal yaşama insanların aktif suç yansıtır. Roma İmparatorluğu'nun örnek günü, Montesquieu sadece vatandaşların kişisel özgürlük depolandığı bağımsız bir devlet, içinde, diğer durumlarda, toplum çürümeye ve yozlaşmaya mahkum, refah hakim olamayacağını savunuyor. Daha sonra bu terimler - gerileme ve yozlaşma - Kullanım edebiyat eleştirmenlerinin girdi. Ancak, zamanın yazarları onların utanç değildi "yozlaşmış ruhu." Tam tersine, onunla gurur.

Yani çöküş hiçbir aşağılayıcı terim oldu ve isyan ve yaratıcı protesto sembolü haline geldi. o on dokuzuncu yüzyılın içinde açan bir sosyal fenomen olarak - bu dönem edebiyatı içinde deneme 'Decadent Hareketini bırakır içinde öyle 'Artura Saymonsa, roman', Oscar Wilde tarafından Dorian Gray'in Portresi", İngiltere'de hatırı sayılır tartışmalara neden ve aristokrat çöküşün yaşayan bedeni Robert de Montesquiou olur hayatının züppelik ve sanat tarzı yapılmış franztsuzsky yazar ve ateşli aesthete. Aynı zamanda estetik fikrini ekili anda çökmüş yazarlar gerçek sanat ahlak formunu uyacak şekilde gerekli olmadığını vurgulamak ile, serbest form, güzellik, şık ve seksi uğruna içeriği, ömrü boyunca hüküm sürer. Özünde, her türlü ahlaki sosyal kabul reddedilmiş ve eskimiş kabul düzenlenmiş.

Bundan böyle çöküş sanatı ötesine geçer ve bağımsız bir ders, duygudurum ve felsefe haline geldi. İçinde sadece sembolizm, romantizm, bireyciliğin özelliklerini ayırt değil, aynı zamanda züppelik, kibarlık, estetik. çöküşün Bu zamanlarda modernizm için başlangıç noktası oldu. estetikçilik ve çöküşün felsefesi üzerine Büyük etkisi ünlü değil sadece ince hikayeleri ve dünyanın ölçülü ve ironik görünüm için Oskar Uayld vardı, ama geniş roman onun "Dorian Gray Portresi" reissue önsözü yazarken. Bu kitapta ayrıntılı ve doğru bir hayatı boyunca ayrılmıştı estetik, ana fikirleri dile getirmektedir: - eserlerinin sadece temeli yazar eserlerinde şey, ve yardımcısı Ahlaksızlığı yanı sıra erdem, saflık temsil izin verilir. vurguladı Wilde, sanatta ahlaksızlığın kavramı yok olduğu için, yürütme sadece yetenekli ya da vasat bir tutum yoktur.

Wilde yanı sıra, dönemin düşüş Ernest Dowson, Sharl Bodler, Zinaida Gippius, gibi tartışmalı rakamlar parladı Marie Corelli ve diğerleri tanınabilir tecelli ve hala Absinthe, silindir, takım elbise, aksanlı şıklık katılmış çöküş :. karanlık bir kusur sembolleri ile ilişkilidir ancak algılanabilir ve yanlışlıkla ihmal varsa, sanat ve hayat bir gün hakkında uzun konuşmalar. Decadence histeri özgü değildir, ancak teatral pretentiousness, özenti, tutkulu umutsuzluk, tensel anlatım, soğuk ve aristokrat yanan duyguların birleşimidir - çöküşün özelliklerinin de biri.

Şimdi duydum ve antik çöküşün yankıları: onun müzik estetiğinde le fou Obermaneken, Kabare Pierrot, Agata Kristi kullanılan Ölü, Marilyn Manson Can Dance. genel olarak ve özellikle çöküş içinde züppelik geçmiş etkisinin çalışmasında en açıkça albümü Grotesque'in Of The Golden Age üzerinde takip ettik.

Retro çekicilik ve gotik, ama eski çökmekte sanatına bağlılığın bugünkü gerileme çok zaten unutmuştur. bilekleri intihar kötümser ruh hali, çaresiz yarattığı endişeye ve sahte kan: Bugün "düşüş oyun" olarak birleşerek, maskeli sadece bir şeklidir. karanlığın ve ölümün ROMANTİKLEŞTİRMEK hala endişe, ama zaten arkamızda görkemli başarılarının bir devrin neden olur ve bu kayboldu ile eğilim yaşama sanatını getiriyor ve sanat hayatını olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.