FormasyonBilim

Ahlaki normlar ve temel işlevleri

Ahlaki normlar - kontrol etmenin bir yoludur insan davranışını. ahlaki normlarının böyle bir anlayış onları daraltır ve onları daha bireyselleştirilmiş anlam ve içerik olan ahlak kavramına dahil etmek izin vermiyor çok olduğunu, ancak, toplumda insan davranışını: Bazı tanımlamalar buna bir değişikliği eklenir.

davranışı ile belirlenir ve kendini anlama, kendini bilincini yansıtan gibi onlar, insan hayatının çok önemli bir unsurdur. İlk bakışta, bu fenomen çiftçilik gibi görünüyor, ancak doğal olarak, nesnel nedenlerden dolayı ortaya çıktı.

İnsanlar uzun genel ortamda yaşam kendi kurallarını ve sadece elde edilebilir olumsuz etkileri dağılıyor kanunlara sahip olduğunu anlamışlardır. Örneğin, daha rahat bir ortam yaratmak ilkel adam, eğer ayrı ayrı var olsaydı, evlerini ve kendilerini yok ederek rakiplerini ortadan kaldırdı. o bütün elemanları bağlanır toplum içinde yaşamak ve, aslında, kamu yararına uğruna yaşamaya çalışıyorum gittiğinde Ancak, bunlardan imha da kötüye götürecek ortaya çıktı. Bu nedenle, yansıtan temel ahlaki normlar, biri orada insan değerini hayatı ve cinayet yasağını kurdu.

Moral gerçekliği çevreleyen ve onunla onu düzeltir şekilde oluşturulur. Bu durum onun kökleri tahmin geri dönmek olduğunu kanıtlamaktadır bir kişinin kapasitesi: o, süreç sonucu değerlendirir ve iyi veya kötü belirleyen şey oluyor görür.

olaylar ve insanların eylemleri geliştirme ve yaratma ne kadar katkıda bulunduğunu: Artık bu tahmin insani potansiyelin perspektifinden gelir. iyi ve kötünün temel kavramlar yalnızca bu yönü ile kabul edilir ve kesinlikle tüm olası seçeneklerin en makul olan.

Ancak, ne yazık ki, bazen toplumda hileli uygulamalara başvurdu ve yüksek ahlaki fikirlerin kisvesi (sırayla toplumda öfke dalgasını neden ve destekçileri almak için değil) hayatın kaos, yıkım ve karışıklık getiriyor altında. Çoğu savaşlar böyle bir yönteme, "Biz onurunu koruyarak mstim", "biz insanları özgür" dayanmaktadır - görünüşe göre, oldukça asil ahlaki eylemleri, ancak bir sonuç getirmek gibi onlar var hasar ve yıkım herhangi biriyle karşılaştırılamaz ahlaki norm . Yani toplum yanıltılmış ediliyor ve tahmini ahlaki fonksiyonu nedeniyle atrofiye Değerlendirme geçersiz alınan ve hiçbir yaratma ve insanlığın gelişimi almamıştır.

bir davranış düzenleyici olarak ahlaki standartlar

Ne yazık ki, şu anda bu regülatör yeterli değildir gibidir: kişinin davranışını ayarlamak için ihtiyaç güç, hukuk, idari ve diğer bir dizi yöntem. o (diğer kontrol yöntemleri gibi) belgesel ve takviye açıklanmasını gerektirmez Ancak, ahlak, insan hayatında ne biçimde olursa benzersizdir. adam kendisi o toplumda ve hatta tüm bilmeden davranması gerektiğini nasıl farkındadır hukuk kuralları , o yanlış yapmış ve objektif o ceza ödemek zorundadır için farkında, suçlu olduğunu ezbere.

İlköğretim örnekler durumu verilmiştir At: Birisi Birisi ayak bastı bile, bu hapse atmaz çünkü, bir özür olabilir, ama çünkü kötü durumun o başka tatsız yapılan olmasından kaynaklanır olmalıdır. Bu bakımdan, ahlak en yüksek tezahürü: kendini bilme ayrılmaz toplumda başkalarının duygusu ile bağlantılıdır.

Aynı şekilde, orada ahlaki ve etik standartların bir kişinin yetkilerini aşan ve durumu keyfini olabilecek olan bir çok aktivite olduğu gibi profesyonel alanda. Örneğin, aralarında doktorlar, gazeteciler, askeri, vs. Bu meslekler keyfi gerçekten zarar verebilir, hassas bilgileri veya mesleğe göre kişi değil etik bir meslek ilkelerine doğrudan temas olsun. Kısacası, eylemlerinin yıkıcı doğasını taşıyabilir ve buna karşı kurallar vardır.

bir kriter olarak ahlaki normlar

Bazı insanların davranış başkalarını eğitmek bir yolu olabilir. Burada ahlaki standartlar geleneksel tip eğitim işlevini yerine getirmek, bir kuşak sonraki deneyimlerini geçer ve böylece insanlık şeklini korur. Çocuklar örnek yaşlılar tarafından bilgi nasıl davranması ve sonra, masal ve iyi ve kötü, büyüyüp çocuklarına öğretmek kavramının gerçek hayat örnekleri yardımıyla özümsemeksizin.

canavardan kişiyi ayırmaya önemli yüzlerinden biri - bu çünkü Böylece hayat zayıf, ahlak olmadan temsil edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.