MaliMuhasebe

Sabit ve değişken maliyetler dahil ... değişken maliyetler bilançosunu neleri dahil

Tüm işletmenin giderlerinin değişken ayrılır ve sabittir. Temel fark aslında yattığını üretim hacmi ve diğerlerinde artış ile bazı değişiklikler - hayır. Ancak, sabit ve değişken maliyetler çıktı ve uygulanmasına ilişkin maliyetleri içerir. Sanayi faaliyetlerinin maliyetlerinin sona erdirilmesi üzerine kaybolur ve sıfır olur. değişken maliyetler içerdiğini düşünün. Örnek maliyetleri de makalesinde gösterilecektir.

gider

Değişken maliyetler şunlardır:

 1. Satış ve dağıtım giderleri (satış yöneticileri ve diğer ücretlerinin uygulanmasına ilişkin faiz, hem de% ödenecek dış kaynak şirketleri).
 2. Malların maliyet fiyatı yayınladı.
 3. Abartılı çalışma personeli (infaz standartlara bağlıdır bölüm maaş).
 4. yakıt, hammadde, enerji ve üretim faaliyetlerine katılan diğer kaynakların maliyeti.

STS UST ödüllerle ilgili KDV, ÖTV, ücretleri: Değişken maliyetler bazı vergiler dahildir.

hesaplama amacı

Her bir faktör için, kavram ya da ihtiyaç bir göstergesi ekonomik anlamını görmek için. biz işletmenin amacı hakkında konuşmak, bunlar genel, iki, şunlardır: azalış giderleri veya gelir artar. bu kavramları genelleme olarak şirketin karlılığını (karlılık) ortaya çıkar. , Sayı, daha istikrarlı şirketin mali pozisyonu daha yüksek teknik ve üretim kapasitesini genişletmek için, ek borçlanmayı çekmek için daha fazla fırsat olacaktır. Bu durumda şirket yatırım cazibesini artırmak için, piyasada kendi değerini artırmaktır. bölünmesi işletme maliyetlerinin yönetim muhasebesi kullanılır. Şirketin yöneticileri değişken maliyetler dahil bilmemiz gerekiyor. grup finansal tablolara değil giderlerini yansıyan edildiği Hattı,. toplam yapıda bu maliyetlerin büyüklüğünü belirleme şirketin analizi için izin verir. Kılavuz, harcama ve gelir dengesine, değişken maliyetler dahil bilerek şirketin karlılığını artırmak için farklı yönetim stratejilerini dikkate edebiliyor.

Üretim ve hacim takibi

Daha iyi değişken maliyetler dahil ne olduğunu anlamak için, ancak bu veya diğer özelliklere bağlı olarak onların ayrılması düşünmelisiniz. salımının üretim ve satış hacmine göre:

 1. Orantılı maliyetler. Değişken maliyeti esnekliği 1. Artış katsayısı kullanarak hesaplanmasında üretim hacminin artırılması ile doğru orantılı olarak gerçekleştirilir. Örneğin, ikinci sırası ile, maliyet aynı miktarda artacak% 30 artmıştır.
 2. İlerleyen maliyetler. Burada Faktör> 1.Peremennye maliyetleri emtia çıkışı hacmindeki değişikliklere karşı oldukça hassastır. Bir artış maliyetleri nispeten daha yüksek olurdu. Örneğin, birim masrafları ise% 30 artmıştır -% 50.
 3. Azalan oranlı maliyetler. onlar için Faktör <1. üretim hacminde artması durumunda, maliyetleri azalır. Bu olgu "ölçek ekonomileri" ya da adlandırılır "seri üretim etkisi." Örneğin, üretim hacmi,% 30 artmıştır masrafları ise - sadece% 15.

Nasıl maliyetlerini azaltmak için?

Değişken maliyetlerin azaltılması için seçeneklerden biri olarak "ölçek etkisi" kullanma alışkanlığı. O üretim hacminde bir artış ve ürünlerin seri üretime toplu geçişte görülmektedir. zamanlama göre "ölçek etkisinin" boyutu serbest artan belirli bir noktaya ulaştığı görülebilir. maliyetlerin büyüklüğü ve üretim kapasitesi arasındaki bu bağımlılık doğrusal olmayan hale gelir. aynı hızda hangi malların ihracı / satış büyüme oranından daha düşük değişken maliyetler, bir değişiklik var. Böyle etkilerin ortaya çıkması için nedenler şunlardır:

 1. idari personel giderlerinde azalma.
 2. teknoloji geliştirme bilimsel gelişmelerin kullanılması.
 3. Ürün uzmanlık daralması. Belirli görevler bir dizi karmaşık uygulanması üretimine odaklanan ederken işin kalitesini artırır ve evlilik sayısını azalttı.
 4. Ürünün teknolojik zincirinin, ek üretim kapasitelerinin benzer bırakın.

statik gösterge

Buna dayanarak maliyetler ayrılır:

 1. Genel.
 2. Ortalama.

Ortak değişken maliyetler malların tüm serisine ait bu kategoriyle ilgili tüm maliyetleri içerir. 1 birimin ortalama maliyetini taşımak. ürün veya ürün grubudur.

finansal muhasebe

, Muhasebe tahsis yürütülmesi:

 1. Doğrudan maliyetler. Bu değişken maliyetler malların maliyeti atfedilebilir maliyetleri içerir. Bunlar böyle devam malzemeleri, enerji maliyetlerini, hammadde, ücretler, yakıt ve sayılabilir.
 2. Dolaylı maliyetler. üretim maliyeti katkıları tahmin etmek zordur bu yüzden onlar, üretim hacmine bağlıdır. Örneğin böyle bir durum krem ve yağsız bir ürün imalatı sırasında süt ayrılmasında gerçekleşir.

işlemin oranı

Bu kritere göre tahsis değişken maliyetleri üretim ve üretim dışı Çeşidi. önceki ürün serbest sürecin kendisi anlamına gelir. Bu değişken maliyetler vb malzemelerin maliyetleri, hammadde, enerji ve yakıt kaynakları, işçi ücretlerini ve sayılabilir. Sigara üretim maliyetleri üretimle doğrudan ilişkili değildir. Bunlar, ajanlar ve diğer idari ve satış giderleri örneğin, nakliye masrafları, komisyon bulunmaktadır.

hesaplama

Formül şöyle:

- Maliyetler = uygulama s / n +% hammadde + benzin + elektrik + prim için Değişken maliyetler.

şöyle Ayrıca gösterge hesaplanabilir:

- Değişken maliyetler = brüt (marjinal) gelir - sabit maliyetler.

Başabaş noktası

belirlenen değişken maliyetlerin rolünü düşünün. Başabaş noktası bu maliyetler bağlıdır. Belli bir üretim hacmine ulaşıldığında artık denge anı geliyor. Bu noktada, kazanç ve kayıplar noktasında miktarı. sabit maliyetler - Aynı anda net gelir 0'a eşit ve sınırıdır. Bu nokta şirket maliyet etkin olduğu kabul edildiği asgari kritik üretim seviyesini gösterir. Şirketin misyonu - Bir güvenlik bölgesini oluşturacak şekilde ve üretim ve başa baş andan itibaren maksimum mesafeyi sağlayacak ürünlerin satış düzeyi yaratmak için. şirket, bu noktadan daha yüksek finansal istikrar, karlılık, rekabet gücünü devam edecektir. Değişken maliyetlerinde bir artış ile, bu nokta kaydırılır.

önemli faktör

Genellikle, yukarıda tartışılan örnek üretim hacmi ve kar / maliyet arasında lineer bağlarla çalışır. Uygulamada, bu ilişkiler genellikle doğrusal değildir. Bu durum nedeni olan çıkış büyüklüğüne faktörlerin etkisi söyledi. Bunlar arasında:

 • talebin Mevsimselliği.
 • Uygulamalı teknolojiler.
 • rakiplerin faaliyetleri.
 • Vergiler.
 • Makroekonomik göstergeler.
 • "Ölçek ekonomisi".
 • Sübvansiyonlar ve böyle devam eder.

Modelin doğruluğunu sağlamak için, sabit bir talep olan ürünler ile ilgili olarak, kısa vadede uygulanmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.