BilgisayarlarEkipman

AM3 (soket): açıklama, karşılaştırmalı özellikleri

2009 yılında, ana işlemci soket AM2 yerine + AMD şirketi AM3 yayınlandı etmek. Bu soket pratikte önemli bir performans artışı elde etmek için buna dayalı ürün izin önemli değişiklikler bir dizi aldı. Bir başka önemli nüans - 6 çekirdekli işlemci modelleri desteğidir.

hikayesi

2009 soket AM2 ve AM2 + tam tükenmiş fazla modifikasyonu başında. Sadece 4 çekirdekli işlemci modelleri muhafaza montaj eski RAM için yönlendirilmiştir. Bunun sonucunda, performansları seviyesi en zorlu sorunları ele izin verilmez. Bu nedenle, AMD ve şirket AM3 denilen güncelleştirilmiş işlemci soketi yayınladı. Bu durumda devrimci bir şey çıktı ve önceki işlemci soketi mantıklı evrimsel gelişme oldu edilmemiştir. 2012 yılında, ben AM3, AM3 + yerine geldi. Son işlemci soketi hala şu anda alakalı olmaya devam ediyor. Bu yarı iletken çözümleri bu üreticinin en üretken platformudur.

Haberciler, ve müteakip ürünleri. Anahtar farklar

AM3 için yüz ve AM2 + önceki nesil Soket AM2 gelen ilk önemli fark, onun bellek modülleri DDR3 standardı yüklemeden odaklanmıştır olmasıydı. Daha önce de belirtildiği gibi işlemci de bu durumda, 6'dan fazla çekirdek içeren ve bir 3 seviyeli önbellek sahip olabilir. Işlemci Soket AM2 + cips ailesini yüklemek de mümkündü. Ama AM3 işlemciler, sırayla, AM3 + anakartlarda ayarlayabilirsiniz. Diğer özellikler arasında AM3 platformu entegre grafik hızlandırıcı ile AMD çipleri için temel esas olduğunu belirtmek gerekir. Bu tür FM1 gibi daha bilgisayar platformları üzerinden bu işlemci soketinden, ve sonra o FM2 soket yerine geldi. bu platformların İşlemci bileşenleri önemli ölçüde farklı değildi. Onlar sadece aynıydı. önemli fark - işlemci parçasına sahip bir tek silikon çip üzerinde entegre grafik mevcudiyetidir.

işlemci çözeltiler

CPU modellerinin etkileyici liste AM3 soket kurulabilir. soket böyle Bunlardan üzerinde yoğunlaştı:

  • Bu durumda en uygun ürünler cips Septron aileydik. Bunlar, sadece, bir hesaplama ünitesi içerir (L1 = 128kb / L2 = 1 MB) kadar 2,6GGts için 2,9GGts işletme frekansları ve önbellek dubleks. Biz 45nm yarıiletken standartlarda bu ürünleri üretmek. Bu bir entegre grafik kartı ile birlikte ofis sistemleri için mükemmel bir çözüm oldu.

  • Ana akım PC tasarlanmış Athlon II cips birleştirmek için. Bunlar 1, 2, 3 ya da 4 hesaplama birimi içerebilir. Bunların hepsi 2009 yılında sunulan ve K10 mimarisine dayanmaktadır. Bu durumda Çalışma frekans aralığı 1.6 GHz ile başlar ve 3.4 GHz sona erdi. Teknolojik süreç tam olarak düşük-uç modelleri aynıydı - 45nm. Ayrıca, bu durumda ön bellek yapısı önemli bir değişimden geçmesi ve 2 düzeyli kalmıştır vermedi.

  • performans daha da büyük bir seviye sağlanan Phenom II işlemcileri bu yuva için. Bu işleme birimlerinin kodu (6) miktarı ve 3 seviyeleri ile önbellek bellek artan daha yüksek bir saat frekansı (kadar 3,7GGts) içerir. Bu bilgisayarlar güvenle prim segmentine atfedilebilir.

  • Ayrıca AM3 işlemci soketi temelinde giriş seviyesi sunucularını toplayabilir. Bu pazar parçası için Opteron yongaları aile model 1381 üretildi, 1385 (2.7 GHz) ve 1389 (2.9 GHz) (bu durumda çalışma frekansı 2.5 GHz idi). Hepsi dahildir ve 4 çekirdek ön bellek 3 düzeyinde artan bir boyutu vardı edilir. Aksi takdirde, bir 4-modeli Phenom II X4 bir kopyası idi.

yonga seti modeli

8xx serisi yonga seti serisi CPU soket AM3 sunumu ile eş zamanlı serbest bırakıldı. Daha önce ve daha önceki işlemci ailesi AM2 + belirtildiği gibi önemli bir değişime uğramadı ölçüde cips monte etmek için soket, o kurmak mümkündü. AM3 önemli yenilik - DDR3 - bir zamanda yeni RAM desteklemektir. Ama aynı zamanda gelişmiş yonga seti o zaman teknolojiye uygulanmaktadır. Flagship yonga seti - bu 890FX. Bağlantı Ekspres GB / s kapasiteli çalışabilir - iç veriyolu 790FX A'nın karşısında selefi ile karşılaştırıldığında. Bu da, SATA III sürücüleri bağlamak için teknoloji desteği uygulamak için yonga seti sağladı. Bu durumda bu bağlantı noktası, 6 adet sağlandı. selefi 1 (mod 16X) bir miktarda bir ekran kartı yüklemek için izin bu yonga seti, 2 (mod 16X + 16X) veya 4 gibi (8X modları + 8x + 8x + 8x). orta düzeyde 890GX ayarlar ve 880G yonga setleri tasarlanmıştır. Bunlar, birinci ürün (16X) veya 2'ye (8x + 8x) veya sadece bir mod 16X bir ikinci video kartı için modları 1 deki olabilir kartı bu entegre edilmiş olmasıyla önceki bir yonga seti, hem de ayrık grafik hızlandırıcı ile farklılaştığı keşfedildi. Bu durumda anakart en işlevsel tarafından türetilen yonga seti 870 dayanarak. CPU sadece 16X modda çalışabilir tek 1 ayrık grafik kartı tamamlamak için izin bu durumda AM3 soket. Entegre grafik tür ürünlerin insanlı değildir.

RAM. bellek denetleyicisi

Soket AMD AM3 öncekilerden kıyasla önemli bir yenilik olarak - entegre iki kanallı mikro RAM. Buna ek olarak, çalışabilir çift kanal modunda. Bu durumda tek sınırlama - bu 1066 MHz sadece iki muhtemel değere ve 1333 MHz'e kadar sınırlıdır çalışma frekansı modülleri vardır. Uygulamada, aynı yuvalara, daha fazla RAM hızı raylarını takmak, ancak bu durumda, kendi frekansı otomatik olarak mümkün olan maksimum 1333 azalacaktır.

bugün aciliyet. umutları

AM3 soket AM2, hem de hem ahlaki ve fiziksel modası geçmiş. Tabii ki, onun için aksesuar ve bunlara dayalı tam olarak monte PC'ler hala satılık bulunabilir. Ve bu envanterden tamamen yeni bir üründür. tartışılmaz avantajlarının için giriş seviyesi platformu için performans ve çok makul bir maliyetle kabul edilebilir bir düzeyde bulunur. Ama burada söz konusu kişisel bilgisayarların şey daha beklenmemektedir olduğunu. Bir soket FM2 + ve AM3 + - Bu konuda daha avantajlı AMD'den En son çözüm gibi görünüyor. Bu durumda fiyat artışı önemsiz olmakla dramatik performans düzeyi artar. Ayrıca, tüm çarpan kilidi ile gelen son CPU soket işlemci, sadece çip çarpan saat frekansını artırarak hızında etkileyici artış almak için uygun yapılandırma PC durumunda izin verir.

sonuçlar

Tabii ki, şimdi o gitti ve tamamen alakasız CPU soket AM3 olduğunu. Bu soket hem ahlaki ve fiziksel modası geçmiş ve çoğu durumda, ancak birincil veya ikincil düzey görevlere kalmış olan. Bu bilgisayarlardan daha bir şey, kesinlikle alamayacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.