Sanat ve EğlenceLiteratür

Gonçarov, "Bir sıradan Öyküsü": özeti ve tarih arasında

Decade. Bu bir çok ya da biraz var? On yıl Ivan Aleksandrovich Goncharov tarafından ayet onun Puşkin romanı "Eugene Onegin" yayınlanmasından sonra ayarlamalar yapmak için karar "kahraman zaman." O aklı etkiler yaşını kavradı ve bu düşünce ve muhakeme kağıda dökmek için olduğunu anladılar ...

New Era ... Yeni karakterler

Hayat hızlanır. ülke ... değişti modernlik yeniden düşünmeye yazar istendiğinde Puşkin'in ölümüne, kendi gençlik idolü oldu. Ölümü o "ölüm annesi." Yas Yeni kitap genç Gonçarov'u gebe. "Sıradan Öyküsü" - yazarlar tarafından ilk romanı sözde. Fikir görkemli oldu ve hafife zordu. Objektif olarak, XIX yüzyılın büyük Rus edebiyatından yeni romanı, Puşkin ve Lermontov sonraki iddia edildi! Ivan Aleksandroviç, işçi ile ilgili kitabı, gösterdi doğru kavrayış, sağlayan sizin oluşturma ilerici sorunları, ideolojik ve karşılaşma manzarası. yazar bu artık can Eugene Onegin, kendi ülkesinde "gereksiz adam", gelişmenin gerçekleri yansıtacak şekilde hissetti. yapmak mümkün değildi öyleydi ve Pechorin.

Yeni oluşumun insanlar hakkında ben roman "Sıradan Öyküsü" Gonçarov'u yazmaya karar verdik. Evrimsel işin Tarihi. O ilk Roman Goncharova olduğu unutulmamalıdır. Önce yayın, o okuma içeri aile Maikova. Sonra tanıtılan değişiklikler Valerianom Maykovym önerdi. Ve sadece ürün heyecanla onayladı Belinsky Ivan senin roman yayınlanan. Sıradan Story "Potter'lara" kapağında yazıt ile yeni bir kitap satın almak isteyen Rus edebiyat eleştirmeni №1 (Belinsky), esinlenerek çağdaşları. "

İletişim maddesi içinde ihtiva edilen bölümlerin Özeti yeni iki parçadan oluşan bir yapı ve bir Sonsöz'e tanımlandığı gibidir.

dizayn

yetiştiricilerin ve kariyeristleri arasında ..: Burjuva - Yeni kitabı yazar Yerel eşraf tarafından yönetiliyordu klasik bir isim, içinde, yani "Puşkin, dünyasında" dahi başlayıp zaten "yeni bir dünya" kökenli tamamlamak için karar gibi görünüyor. Goncharov Rus toplumunun gelişmesinde bu iki sosyo-kültürel sistemlerini, iki ardışık aşamalarını anlatabilir misiniz. Onun planı çalışmalarını uygulayarak, ulusal literatüre büyük katkı Gonçarov'u yapılan unutmayın. "Sıradan Öyküsü" Değerlendirme çeşitli neden oldu. Ancak bütün eleştirmenler anlaĢtıkları üzerinde tek şey: roman isimli zamanında Ancak gerekli. Bu arada, tasarlanmış Ivan Goncharov yazma çalışmaları sırasında XIX yüzyılın bütün Rus realist roman Puşkin'in roman kökleşmiş olması ilginç bir fikri formüle.

Petersburg mirastan Rooks

Ilk bölümü arasında yaptığı çalışma ile ironik bir sahne başlıyor için Narrate İvan Gonçarov. "Sıradan Öyküsü" kahramanları birinin terk ile başlar, Aleksandrom Fedorovichem Aduevym, fakir bir yerel noblewoman Anna Pavlovna Adueva, ailesi emlak Rooks oğlu. emlak kargaşayı hüküm sürer: karıştı seven anne çocuğunu toplar ... dokunaklı ve ironik ve bu sahneyi.

Aynı zamanda okuyucu bir unreformed Rusya'nın tipik desen gözlemlemek mümkün: serfdom "uykulu" (daha sonra roman Goncharova dilinde) bu toprak mülklerinin döndü. "Öğle yemeğinden önce" ve "öğleden sonra" ve mevsimler saha çalışması ile belirlenir: Hatta orada "ölçüm" iken.

İskender'in Yirmi yıl genç efendi Agrippina hizmet başlatmakta vale Evseev ile bırakır. Rooks kalmıştır anne, kız kardeş, Sonia aşk ile ona. İskender'in ayrılma günü birbirlerine veda sarılmak, altmış mil her Pospelov için koştu.

Sunumun tarzı onun zamanı yazma kitapların Roman Goncharov tipik benzemez. görünmek "Sıradan Öyküsü" karakterler hikayeye sıradan bir insan normal seyrinde açıklanması, (roman özetlemek değil) bir edebi eseri gibi değil. kitap ortaya koymaktadır İçeriği yazar ve meditator, proje ortağı, anlatılan olayların çağdaş görünmüyor.

motivasyon Adueva Hakkında

ailesi emlak yılında Alexander kesinlikle gerçekleşmiş olurdu. Eğer o kaldı bizim içinde Rooks, gelecekteki yaşam Azaltır, tabii ki, ince işlenmiş. Ölçülen onun refahı çabaya gerek kalmadı, hasat toplandı. Genç ana otomatik kaygısız varlığı sosyal bu bölgede elde edilmiştir. Ancak, bu edebi görüntü - Genç toprak sahibi - sempatik yazar Goncharov olduğunu. "Sıradan Öyküsü" St. Petersburg için ona ne çekiyor ... onun açıklama iyi bir ironi içeriyor kadar? O şiir ve nesir elini çalışırken, zafer hayalleri yazdı. Onlar rüyalar tarafından tahrik edilmektedir. Bir şey onun depo Lermontov Lena hatırlatır: naif, yüksek benlik saygısı ile ...

Ne böylesine dramatik adım Onu neden yaptı? İlk olarak, Fransız roman okumak. Yazar bahseder onlara çalışmalarında, anlatı. XIX yüzyılın Avrupa ve Rusya ortasında suda yüzen Bu "shagreen" Balzac, SOULIER "Şeytanın Anıları", yanı sıra popüler "sabun Kurgu",: «Les Eylül Peches capitaux», «Le manuscrit vert», «L'âne mort».

Alexander Aduev gerçekten hayata naif ve iyi görünüm absorbe olması, romanlar alınan, Ivan Goncharov gösterir. "Sıradan Hikâyesi" de bölüm slovoizyasneny Alexander içeriyor alıntılar gelen romanlar "Yeşil Elyazması" (G. Drouin), "Atar-Gül" (E. Sue) ... ile hafif bir üzüntü yazar numaralandırır tüm Kitaplar bu are "hasta" kendisi de onun gençlik. Sonra yazar bunu bir soğuk, sert, rekabetçi Petersburg "iyi anneler" dan ( "kariyer yapmak" bir yer) yapmak "böyle kendilerini ve başkalarını" diye gösterdi çalışmaları hakkında yazıyor.

Fikir ait roman: ideolojik çatışma

Ama let us dönüş tekrar etmek roman ... İkincisi, Alexander getirdi etmek şehir üzerinde Neva örnek onun amcası Peter Adueva, onyedi yıl önce geldi dan ili St. Petersburg ve "kim bulmuşlar yol." Bu bir dünya görüşü çatışma karakterleri yukarıda değindiğimiz izin ve Roman Goncharov yazdı. "Sıradan Öyküsü" - iki kişinin hayatı, zamanların bu ruhu yalnızca farklı bakış açısı değildir.

kitabın özeti, bu nedenle, iki dünya arasında bir tezat oluşturur. , "Gerçek" gerekli emek bilgisi ile dolu pratik, - Bir - rüya, aristokrat, şımartılmış tembellik ve diğer. Ataerkil barshchina ve gelişmekte olan iş yaşamı arasında: yazar Ivan Goncharov gözlemlemek ve okuma kamu XIX yüzyılın 40-ler önemli çatışmaların biridir ekranda koymak mümkün olduğunu kabul edilmelidir. Bunlar yeni toplumun karakteristik özelliklerini göstermektedir: işin, akılcılık, profesyonellik, işlerini başarı, akılcılık, disiplin saygı sonucu sorumluluğunu saygı.

yeğeninin gelişi

Nasıl tepki için gelişi arasında Petersburg amcası yeğeni? Onun için, mavi bir cıvata gibi oldu. O rahatsız. Nitekim, omuzlarında, olağan endişelere ek olarak, Anna Pavlovna kızı gelen mektup (İskender'in annesi) safça infantil ve çok tutkulu ve coşkulu oğlunun bakımı emanet. Birçok tür sahnelerin bu ironik Roman Goncharov oluşturur. "Sıradan Öyküsü", biz harfleri noktalama işaretleri olmadan Anne Adueva tarafından yazılmış ve bir "kadochkoy bal" ve bir çanta ile birlikte gönderilen okumaya devam bu makalede takdim hangi bir özetidir "kurutulmuş ahududu." Bu ebeveynin isteği "yağma değil" oğlu ve onu izlemek içerir. Pavlova para da oğlumu kendini sağlayacağı bildirildi. Mektupta ayrıca, sarı bir kez bertaraf onun eski bir arkadaşının romantik belleklere dava, geminin isteğinden, ona Petersburg'a ayrılmadan önce yirmi adam biliyordu komşulardan bir düzineden fazla isteği yok. Amca mektubu okudu ve yeğeni ekin kalbi besleyen değil, ona rehberliğinde suç, vermeye karar vardı "adalet ve aklın yasaları."

Yardım Adueva Sr.

Başarıyla (o bir damızlık aynı anda) ekonomik aktivite ile kamu hizmeti birleştiren Peter Ivanovich, yeğeni aksine tamamen farklı, iş, "kuru" bir dünyada yaşıyor. Onun yeğeni meslek dünyasına hakkında görüş açısından faydasız olduğunu anlar ve bu kitabında Goncharov ( "Olağan Öyküsü") gösterir. ideolojik çatışmaların bir özeti tanımlamak, ancak maddi dünyanın zaferdir sadece söylemeyeceğim.

Petro kuru ve ciddi üstleneceği kentsel yaşama alıştırmak yeğeni. O yaşadığı evin bir daire kiralamak konut, yardımı ile genci donatır. Aduev Sr. Alexander nerede daha iyi yemek, hayatınızı nasıl organize söyler. Amca ihmal itham edilemez. tarımın konuyla ilgili makalelerin çevirileri: O yeğeni için eğilimlerine karşılık gelen bir iş aramaktadır.

İskender'in Sosyal adaptasyon

Petersburg İş yaşamının giderek genci sıkılaştırır. İki yıl sonra o zaten yayınevi önemli bir yere sahip: Diğer insanların makaleleri redaksiyon, yazının sadece çevirisini, fakat onları alır, o tarım konusunda yazıyor. sosyal oryantasyon Adueva Jr, roman Goncharov içinde anlatıyor öğrenmek için. resmi-bürokratik paradigmanın kabulünü: "Sıradan Öyküsü", biz düşünüyoruz ki bir özetidir, genç bir adam değişiklikleri meydana hakkındadır.

sevgi ve arkadaşı içinde hayal kırıklığı

Alexander yeni bir aşk Nadia Lyubetskaya vardır. Rooks gelen Sonia zaten kalbin dışarı atılır. Nadya aşık Alexander kalp, o ihtiyatlı bunu görür ... kız o Novinsky Kont tercih eder. Genç Aduev tamamen tutkuyla başını kaybederek o bir düello Kont aramak istiyor. tutku böyle bir volkan ile bile amca işleyemez. Bu aşamada, yeni önemli nüans Ivan Goncharov tanıtır. "Sıradan Öyküsü" tehlikeli kriz (muhtemelen tehdit intihar) romantizm başka romantik yardımcı olduğunu söyler - Peter Ivanovich, teyze Alexandra, Lizaveta Alexandrovna eşi. Genç adam, o bir rüya tarafından deli ziyaret edildi, ama onun çevresine kayıtsız edilir. Ancak o zaman is bekleme için yeni bir darbe kaderi.

Kazara Nevsky Prospekt üzerinde St. Petersburg o çocukluk arkadaşı Pospelov görür. Eh nihayet her zaman kan serin değil kime destek bulabilirsiniz kime birinin yanında göründü ... ama her o estiğinde paralı ve hesaplama oldu karakterinin önemli değişiklikler yapılmıştır, sadece görünüşte aynı: Alexander memnun.

Amca yeğenini ikna

roman "Sıradan Öyküsü" kanıtladığı Alexander tamamen moral bastırılır. Potters Ancak daha sonra Adueva hayat amcası getiriyor gençleri vazgeçirmeye anlatıyor. O pragmatik ve sert yeğeni kalpsizliğim suçladığı başlamak için, hayatın gerçeklerine döner. Alexander dünyada gerçek dünya (anne, amca, teyze) ve daha az yükselen fantezi onun için sevgi ve bakım olanlara göre daha değerli olmalıdır Peter Ivanovich sözleriyle kabul eder. Aduev Sr arda pragmatik olmak yeğeni özetliyor. o sürekli, adım adım (su taşı uzağa giyer) için mantıksal olarak diğer insanların deneyimi açısından her arzu ve buz Adueva ufaklık analiz edin.

Son olarak, Romantizm yeğeni Peter Ivanovich ile mücadelede kararlı bir darbeye. O Alexander the yazar olarak onun yetenek gerçek gücünü göstermeye karar verir. Bu Aduev için Sr bile bazı materyallerin kurban gidin. Kendi adına hikayesini yayımlamak için bir deneme olarak yeğenini sunmaktadır. Cevap mecazi atış konuşan ... That was, yazar olmak isteyen acemi için Crusher yayınlıyordu, nihayet romantik öldürdü.

Taviz

Şimdi, yeğeni, dayı ve konuşma aynı iş, kuru dil, duygu zahmet etmeden. Alexander gömdü ruhun asalet ... O yeterince vicdansız bir durumda amcasına yardım etmeyi kabul eder. Amca sorun: onun takım arkadaşı, Surkov'dur, bu tutkunun etkisi altında güvenilir bir ortak olmaktan çıkar. O bir dul Tafaevu Yulia Pavlovna aşık olur. Aduev Sr kendim onunla Alexander yapılabileceğini aşık Surkov'dur genç kadın düşüşünü vazgeçirmek için yeğenini sorar. Ancak bu kadarla ve müşterek tutku büyümez Tafaevoy ile yaptığı ilişkisidir. Romantik Julia Pavlovna genç Adueva Alexander aşk test standı yoktu bir duygu seli pummeling.

Psikolojik durak Adueva Jr.

Pyotr yönetir için vazgeçirmeye Tafaevu. Ancak, Alexander tam ilgisizlik el koyar. Onun Peter Ivanovich tavsiye Kostikov ile birleşir. Bu resmi herhangi manevi dünyasının ve hayal yoksun bulunuyor. Onun kaderi - gevşeme "oyun dama ya da balık" canlı olmadan "duygu." Bir teyze Lizaveta Alexandrovna İskender'in bütüne kayıtsız karıştırmaya çalışıyor, konser eşlik etmesini ister.

duymuş müzik keman romantizm etkisiyle Alexander Rooks içinde, vazgeçip küçük ev dönmeye karar verir. O gelene kadar onun ev emlak ile sadık bir hizmetkar Yevseyev.

kendini bulma Kısa

Bu is dikkat çekicidir o dönüş ait "Petersburger" Aduev Jr zaten farklı değil genç görür pastoral yolu arasında ev sahibine ekonomi. O ağır ve düzenli köylü emeğini, annenin sürekli endişe fark eder. Alexander yaratıcı birçoğu uzağa pratikten tarımsal yayınevi üzerinde çevrilmiş olduğunu yeniden düşünmeye başlar ve profesyonel literatürü okumak için alınır.

Pavlova, çocuğun canı eski coşkusunu kaybetti ve o, o Petersburg yaşam girdap yuttu o stouter keldi üzücü. Mama ev kayıp oğul getiri kalan, ancak beklemez umuyor - ölür. ruh temizlenir acı roman, ana karakter için gerçek inancın gerçek değerlerinin anlaşılmasını geliyor. Ancak, bu manevi seviyesi o is ait tayin etmek kalamaz uzun. Alexander Petersburg'a döndü.

Ne is "sıradan" hikayeler?

Biz dört yıl içinde Aduev Jr. üniversite danışman kimliğini öğrenmek sonsözünde itibaren, oldukça büyük bir gelir vardı ve o (çeyiz gelin onu üç yüz bin evet öyle beş yüz serfleri bekliyor) zengin bir kadınla evlenmek için gidiyor.

amcasının aile ters yola girdi. Aduev Sr. kaçınılmaz onun iş dünyasını iter bariz çıkmazdan, gelir. Gerçekten de, tüm hayatını tamamen kariyerinde, işletme, servise bağlı hareket ediyordu. Nedeniyle mali çıkarlarına o tamamen onun kişiliğini terk tek bir makinede bir parçası haline kendini dönüştürdü.

Elizabeth A. sakin bayan olma, onun romantizm kaybetti. Bu is at uç arasında roman olabilmek "ev cihazı sağlamak konfor," do not rahatsız eşi duygular, kaygılar ve sorular. Gonçarov gösterileri açıkça yeni burjuva toplumu, tıpkı ataerkil ve feodal, yok et, bir kadının kişiliği. Bu metamorfoz aniden kariyerini vazgeçmek ve sermaye eşi ile mahkeme danışman ayrılmak istiyor Pyotr, rahatsız etti. O toplum, kimin faiz roman boyunca bir iletken isyan kitabın son sözünde olduğunu.

Not: Romanın sahne kaçırmayın

  • Puşkin Goncharova için özel bir tutum görülebilir olduğu bir bölüm vardır. Sadece Petersburg Alexander Aduev Bronz Süvari (Aleksandrom Sergeevichem favori yerlerden biri) gider geldi.
  • Çok romantik oluşturulan Goncharov resim yaz Petersburg, Neva, romanın yüksek dereceli sanat Bu parçalar ... Beyaz Geceler yazarın açıklaması. Onlar verse bile periyodik olarak yorum. Goncharov - Maestro!

Sonuç

zamanı trendi için tipik Goncharov romanı görüntülenir. "Sıradan Öyküsü" tarihsel gerçekliğini inceler ve XIX yüzyılın 40-ler başladığını gösterir ve 60 içinde en kariyer ve mesleki bir yer yapmak için istekli Petersburg yoksul asiller ve halk, akınını zirve yaptı. Önemli olan, görüyorsunuz, o ahlaki bir yönü oldu. Vatan hizmet etmek, ya da sadece ne pahasına olursa olsun kariyer yapmak genci sürdü ne diye mi?

Ancak, ayrı sorun bileşeninden, Roman Goncharova tartışılmaz sanatsal bir değere sahiptir. Bu çevrelerindeki resim gerçeklik ayrıntılı Rus romancılar oluşturulması başlangıcıdır. Onun makalede "Geç olsun güç," Ivan Goncharov "Bir Ortak Öyküsü" oldu ilki romanlarıyla, üç o, aslında, yaklaşık tek üçlemesini vardır, (maalesef yapmadığı Dob ne de Belinsky) okuyucuları önerdi uyku ve uyanıklık engin ülkenin dönemi. Böylece, zamanının üç roman bütünsel edebi döngüsü Gonçarov'u yarattı diyebiliriz ( "Oblomov", "Aç", "Sıradan Öyküsü").

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.