Haber ve ToplumKültür

Rusya tarihinin en ünlü kişi

Yüzyıllar boyunca isimleri olan kırmızı harflerle Rusya'da yıllıklarında ülkeye giriş birçok kişi vardı. Üstün hükümdarlar, sanatçılar, gezginler, generaller, kahramanlar, sporcular - hepsi "Rusya'nın Ünlüleri" listesinde olmayı hak ediyoruz. Odanko böyle isimler çok fazla ve son derece zor, daha doğrusu, neredeyse imkansız tam bir listesini derlemek için. Bu nedenle, yazarların her herhangi bir ilke için bir temel olarak alarak, çeşitli kriterler temelinde içine ünlülerin isimlerini girmek için çalışıyor. Rus tarihinin sayfalarını analiz ettikten sonra, ülkemizin dışında onların büyük tanınması bir listesini yapmaya çalıştı.

Sovyet öncesi Rusya'nın en ünlü hükümdarları

Başlangıçta, Rus devlet tek hakimi değildi. Her şehir kendisi cetvel kabul kendi prensi vardı. Bu lordlar arasında diğerlerine göre daha fazla öne başardık olanlar vardı. Bu nedenle, "Rusya'nın en ünlü insanlar" listesine örneğin bu prviteley bazılarının isimleri ile başlar, Prens Oleg, İgor, Vladimir Kızıl Güneş, Kiev Rusya Hıristiyan inancını, Yaroslava Mudrogo vb benimsenen hangi Ben Büyük Rus Prenses Olga, eşi bu listeye adını eklemek istiyorum Igorya Ryurikovicha. Ayrıca oldukça tanınmış şahsiyetleri Vladimir Monomakh ve oğlu Yuri Dolgoruky vardır. Ve Alexander Nevsky? Neva savaşında İsveçliler üzerinde zafer ünlendi Novgorod Prensi,. Bir asır sonra, Kulikov Savaşı ünlü diğer Rus Prens Dmitry Donskoy içinde. öfkesini için korkunç denilen Ivan Dördüncüsü, Rusya'da tarihinin en ikonik figürlerinden biridir. onsuz tabii ki "ünlü" kral synoubiytsa ve yaklaşık eklenmesi etog, size "Rusya'nın Ünlüleri" listesinin hazırlanmasında yapamaz. İşte reformcu kralın adını girmek için gerekli olan "Avrupa'ya büyük bir pencereden geçerim" Petra Velikogo (İlk). Yaklaşık iki yüzyıl boyunca kendisine sonra ülke ağırlıklı özel bir kadın tarafından yönetilen: Catherine I, Elizaveta Petrovna, Anna Ivanovna Anna Leopoldovna, Büyük Empress Catherine II. Rusya krallarını kural ileri kaldığı yerden devam ediyor: Alexander I, komünist terör kurbanı oldu vs. Nicholas I Alexander II ve üçüncü, son Rus imparatoru Nicholas II idi..

Büyük sık

O kadar Rus hükümdarları kendi evcil daha fazla yetki verdiğini oldu. köylü kökenli - Örneğin, Peter devletler arasında en yüksek pozisyonların Büyük bir belli Alexander Menshikov tuttuğunda. kraliçeleri gelince, onlar genellikle bakanlar ve rektörlerin saflarına alma yerine kraliyet, devlet yönetmeye başladı en kalıcı olan köleleri, bir bütün ordusu tarafından kuşatılır. Naryshkin, Shuvalov, Biron Grigory Orlov, Grigory Potemkin , vb -. Bütün bu isimler nedeniyle de tane muazzam hükümet rolü nedeniyle "Rusya'nın ünlü kişilerin" listesinde sıralanır. Rus tahtının son favori bir şifacı ve ilaç adam Grigory Rasputin oldu. tahtın varisi - Hasta oğlunu tedavi gibi o da Empress Mariey Fedorovnoy üzerinde sınırsız güce sahip.

liderler ve SSCB CP ilk sekreterler - 20. yüzyılda Rusya'nın ünlü insanlar

Devrimin sonucu Rus İmparatorluğu'nun yıkılmasından yanı sıra Birinci Dünya Savaşı patlak - yirminci yüzyılın başı önemi olaylarda görülmemiş tarafından kutlandı. Bu dönemde Vladimir Lenin en meşhur adamı Rusya'da değil tüm dünyada sadece kabul edildi. Daha sonra az popülerlik İkinci Dünya Savaşı kazanan olarak kabul edildi Josef Stalin, "halkların büyük önderimiz" kazandı. Sovyet liderleri yurtdışında da Nikita Khrushchev ayırt başardı eksantrik hüner sadece şoka her Batılı toplum daldı ve Mikhail Gorbaçov, BM Meclisi salonunda ise - Avrupa'nın tamamını "yeniden çizim" katkıda ve sonsuza sayfalarında adını yazdıran SSCB ilk başkanı, dünya tarihi. Bu makalede açıklanan Rusya'da ünlü kişilerin, bazı fotoğraflar, ayrıca metinde görebilirsiniz.

Ünlü Rus sanatçılar

Halkımız her zaman yaratıcılık için bilinmektedir. Pek çok yazar ve şairler, besteciler ve sanatçılar, mimarlar, oyun yazarlarının ve aktörler, şarkıcılar ve dansçılar, vb Küresel sanat hazineleri bir parçasıdır. şairler ve yazarlar. besteciler çok popüler Çaykovski, Rachmaninoff, Rimsky-Korsakov, Şostakoviç ve diğerleri arasında. Konstantin Stanislavsky özel bir yeri, Puşkin, Lermontov, Derzhavin, Tolstoy, Çehov, Dostoyevski, Bunin ve diğerlerini işgal ve arasında bu güne kadar en çok biri olarak kabul edilir Modern tiyatro sanatının gelişiminde önemli rakamlar. Eh, ünlü bale dansçılar ve dansçılar Anna Pavlova, Maya Plisetskaya, Galina Ulanova, Mikhail Fokin tüm dünya için ünlü Rus bale yaptı.

21. yüzyılın Rusya'nın ünlü insanlar

21. yüzyıl - küreselleşme yüzyıl. İnternet, uydu TV, kolayca birçok Rus sanatçılar, sporcular, siyasetçiler, vb isimleri yapılmış bir uçtan diğer uca dünyayı turu yeteneği daha tanınabilir kendi ülkesi dışında. Vladimir Putin - Tabii ki, en ünlü Rus vatandaşı bugün Rusya Başkanı başkası değildir. Oldukça ünlü kişilikleri bazı oligarşi Abramoviç, Berezovsky Khodorkovskiy Usmanov ve arkadaşları da bulunmaktadır. günümüzün en ünlü Rus halkı - Andrei Konchalovsky, Nikita Mikhalkov ünlü şef ve kemancı, Spivakov'un, şarkıcı Lyubov Kazarnovskaya ve Anna Netrebko, bale Tsiskaridze dansçılar, Volochkova, Liepa vd - Rus pop divası Alla Pugacheva, ünlü yönetmenler, kardeşler olduğunu.

Sonuç

Rusça çok çeşitli oğulları ve kızları arasında bilinen isimler. Bunların arasında Lomonosov ve Mendeleev, Kurchatov ve Landau gibi dünyaca ünlü bilim adamları vardır; Tasarımcılar ve test, astronotlar (Gafgarin ve Tereshkova), sanatçılar ve diğerleri.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.