Haber ve ToplumÜnlüler

Roza Lyuksemburg: Bir devrimcinin ölüm kalım

Muhtemelen birçok duymuş veya 2009 özel çiçek Avrupa'da başlatıldığını okudum - gül "Lüksemburg Prensesi." Olay Alexandra 18. yıldönümü zamanlamasının - Büyük Dukalığı telif. Ama bugün bu konuda gider. Yaşlı insanlar hatırlıyorum geç XIX ve erken XX yüzyıl Avrupa'da komünist hareketin oluşumunda önemli rol oynamıştır böyle bir Alman devrimci ve nüfuzlu yeterince insandı içinde. Roza Lyuksemburg - Adı güzel çiçeğin adı ile ünsüz oldu. Bu kadının yaşam Yıl hakları ve sıradan insanların özgürlükleri için mücadeleye tamamen bağlıydı. Onun hakkında olup bu makalede ele alınacak.

Musevi aile

Rus imparatorluğunun eteklerinde doğan Gül Krallık Polonya Zamosc kentinde (gerçek adı Rosalia) 5 Mart 1871. O tüccar-Yahudi kereste tüccarı Elias Lüksemburg bir ailenin beşinci çocuğu oldu. kız iyi bir öğrenci oldu ve Varşova'nın spor salonları birinden dereceyle mezun oldu.

Bu birbirine sıkı sıkıya bağlı bir Yahudi ailede ben (kalça eklemi çıkığı) devre dışı bırakıldı çocuklar, özellikle genç rozet, çok düşkündü. bedeniyle 10 yıla kadar bazen birkaç ay boyunca, yatağa zincirlenmiş, geri dönüşü olmayan bir ve son derece sancılı bir süreçtir. o büyüyünce, rahatsızlık çekildi, ancak gevşek kalmıştır. Biraz bu kusur gizlemek için, o özel ayakkabılar giydi. kız, tabii ki, çok topallık endişe, yüzden bu zeminde o kompleksleri bir dizi oluşabiliceği hiç şaşırtıcı değil.

Yolun başında

Kimin biyografisi bilinir esas devrimci faaliyetleri ile ilişkili bulunmuştur etmek Roza Lyuksemburg, okuyan bile, çok erken siyasette bir ilgi göstermeye başladı söylemeliyim. her şekilde lise veli mezun olduktan sonra biz bu oldukça tehlikeli hobi onu vazgeçirmeye çalıştı ve hatta daha iyi bir müzik öğretmeni için onu işe aldı. Onlar hala ciddiye yetenekli bir kız sanat ve politika hakkında unutmak, ama Gül bütün emellerini gerçekleştirmek için beklediği devrim yolu haline gelmiştir umuyordu. bunların hiçbiri onu fiziksel kusur hiç dikkat beri onun yeni arkadaşlar arasında o eşit düzeyde idi.

1880 yılı sonunda. Çoğu yasadışı devrimci gruplar yolunun seçimi ile ilişkili bulunmuştur görüş farklılıkların üstesinden başladı. arada, terör haklı ve sadece fanatikleri muhafaza edilemeyeceğini zaten açıktı. gençlerin toplu mücadelesinin meşru yöntemlerle eğiliminde.

Anti-terör çatışma üyeleri arasında büyüdü ve cinayetleri şiddetle karşı olduğumuzu ve propaganda ve ajitasyon için oynayan kimseler yanında yer zaman Roza Lyuksemburg dönemde devrimci daire vardı. polisin elinde kendi muhalif parti üyelerini verdi daha Ancak teröristler, yasadışı eylemleri gerçekleştirmek için devam etmiştir.

Bu "proletaryanın" yeraltı örgütü olan katılımlarına makamlarca zulmünden kaçmak zorunda kaldığı için bu zaten 18 yaşındaki Rose taşımaktadır. O Zürih Üniversitesinde öğrenimine devam İsviçre, göç etmek zorunda kaldı. Orada, o hukuk, felsefe ve siyaset ekonomi okudu.

ilk aşk

yıl İsviçre, Roza Lyuksemburg sessizliğinde harcanan (resme bakın. derlemede) hayatının en mutlu olarak hatırlanacak. İşte o sakin ve kendinden emin hissetti. Zürih, o hemen onu sevdim belli Leo Iogihesom ile bir araya geldi. Genç insanlar genellikle Rose ilgilenen, ancak ne olursa olsun o olabilir kararlı adımlar ya yaptı - ilişkilerini politikası ve ortak kütüphane ziyareti hakkında konuşmak için tek düşürülür. Bu nedenle, o Girişimi olarak kendisini alıp ona sevginizi ilan etmek zorunda kaldı.

Leo bir müzmin bekar olduğunu ve daha önce o sadece bir ateşli tanıma Roses sonra teslim olduğu dikkati çekiyor. O çok enerjik bir insandı, ama yavaş yavaş Iogihesa faaliyetleri kolay olmadığını göz önüne alındığında, kız erkek önlenemez aktiviteyi tahriş başladı. Bu nedenle, doğal olarak, haline sık çatışmalar severler görülür. Son olarak, Zürih Üniversitesi Roza Lyuksemburg zekice tezini Polonya'da endüstriyel gelişme hızını savundu. Bu olay doruk noktası ve kavgalar oldu.

Onun çalışmaları son derece iyi bilinen profesörlere takdir edilmiş ve onun tarafından yazılmış makaleleri sosyalist ikna saygın dergilerde yayımlandı gibi o, onun başarısıyla gurur oldu. Böylece, onun adı tüm Avrupa'da tanınır. Ama Leo kendisi hiç ona uygun değildi tam da o son derece güçlü bir kadın ve bu duruma etkisi altında olduğunu bilerek, Rose başarılarından sevinç hissetmedim.

ilk sonuç,

Yakında Almanya'nın Sosyalist Partisi davetlisi olarak Roza Lyuksemburg sonra bir karıştırıcı olarak yerel seçimlere katılmayı kabul eder. Kadın Üst Silesia bölgesinde birçok Polonyalılar içinde propaganda yapan. Böylece, çok hızlı bir şekilde Alman sosyalistlerinin güvenini kazanmak yapabiliyor. Böyle bir ortamda, onun en iyi arkadaşı devrimci Clara Zetkin olur. Ünlü teorisyen ile yanı sıra, oğlu ile Lüksemburg tanıtır Karlom Kautskim. Buna ek olarak, burada Almanya'da, 1901 yılında, o Vladimir Lenin ile bir araya yükseldi.

1905 yılında Rusya'da devrimci olayların başlangıcından sonra, o Varşova'da gelir ve Polonyalı işçilerin protesto eylemlerinde aktif bir şekilde durmaktadır. Bir süre sonra çarlık gizli polis yakalamak ve hapse onu koymak yönetmek. Lüksemburg olurken sabit emek ve hatta öldürülme tehdidi altında, birkaç ay boyunca orada tutulur. Ancak, o iyiliği için Almanya'ya gitti sonra hapisten salıverildi 1907 yılında Alman arkadaşlarının çabaları, teşekkürler.

Kişisel yaşam

daimi ikamet için ülkeye taşımak amacıyla, Rosa Alman vatandaşlık sorunu vardı. Bunu yapmanın en hızlı yolu bu devletin vatandaşı olan bir evlilik sonuçtu. Lüksemburg resmi kocası Gustav Lübeck oldu. Aynı yıl, bir kadın arkadaşı Clara Zetkin, Konstantin'in oğlu ile uzun bir aşk ilişkisi başladı. Bu gerçek bu güne kadar muhafaza edilmiştir yaklaşık 600 harf ifade veriyor.

Konstantin metresi ateşli konuşmalar hayran, bu yüzden tam anlamıyla Marksizmi okuyan onun akıl hocaları oldu. Beş yıl sonra, çift dağıldı. O zamandan beri, artık aşk ilişkilerinin Roza Lyuksemburg başlamaz. devrimci hareketi organize etmek durdurdu olmamıştı çünkü kraliçenin çocukları, çok ilgi değildir ve onu, dürüst olmak gerekirse, bu onlara kalmış değildi.

Birinci Dünya esnasında Etkinlikleri

1913 yılında savaşın arifesinde, Almanya, Lüksemburg hızla büyüyen militarizme karşı yaptığı konuşma nedeniyle, bir yıl süreyle tutuklandı. cezaevinden ayrıldıktan sonra, onun savaş karşıtı propaganda durmadı. Almanya'nın Kaiser Rus İmparatorluğu'na savaş ilan 1 Ağustos 1914, Sosyalist hizip, daha sonra Alman parlamentosunun üyesi, askeri krediler alma lehinde oy kullandı. Lüksemburg hemen siyasi bir dergi yarattı böyle bir öngörü eksikliği ve onun yeni ortakları ile yaptığı meslektaşları ile sadece kendinde değildi "Internationale." Gül tekrar tutuklandı ve Berlin'de cezaevine kondu olarak bu baskı için ilk makalemi yazmak için zaman yoktu.

Şubat 1915 yılında bir kez daha Frankfurt'ta düzenlenen bir toplantıda konuşan amacıyla alıkonulma yerlerine alır am Main. Bir yıl sonra, o serbest bırakıldı, ancak üç ay sonra tekrar tutuklandı. Bu kez, o uzun süre boyunca verildi - iki buçuk yıl. O zaman o iyi doktor işi olduğunu göz önünde bulundurarak, artık genç, hasta ve yalnız yanında, ama, Gül hapis oturan bir sürü yazdı.

Almanya Komünist Partisi oluşturulması

mücadele geldiğinde, o devrimci Karla Libknehta karşısında, olduğu gibi, aynı ateşli bir taraftarlığını bulur. "Spartaküs Ligi'ni" - Birlikte, yeni bir kuruluş oluşturun. Aralık 1918 yılında tekrar bir araya Alman Komünist Partisi'nin kurucuları oldular bulundu.

Yeni organizasyonun ilk kongresinde Roza Lyuksemburg oldukça sert bir şekilde, kendi görüşüne göre, katı demokratik özgürlükleri ayaklar altına ülkenin tek parti diktatörlüğünü kurmak, yanı sıra tüm muhalefet partilerinin bastırılması katkıda Rus Bolşevikleri eleştirilen bir rapor yaptı.

Acımasız pisti Devrim

Bir kadın bir kez daha 1918 yılında hapisten çıktı sonra, Almanya'da bu kez Kasım Devrimi öfkeli tüm hızıyla zaten. Kamu durum üzerinde kontrol tamamen kayboldu ve kanlı terör anlamıyla onlarla Birinci Dünya Savaşı yıllar boyunca biriktirdiği tüm öfke taşıyan, sokaklara döküldü.

Bilindiği gibi, herhangi bir devrim o doğruyu yanlıştan insanları bölmek etmediğini korkunç olur ve onun kanlı pisti altında çıkan herkesi bastırır. Ve Rosa Luxemburg'un kanıtı hikayesi. O kadar gizlice, deyim yerindeyse, hızla hızlandırdı partide eski yoldaşlarına gibi kurbanlarından biri oldu zahmetli kurtulmak ve meslektaşları nahoş hale get.

devrimci ölümü

birlikte meslektaşı ile 15 Ocak 1919 Lüksemburg, Karlom Libknehtom tutuklandı ve otel "Eden" götürüldü. Binanın girişinde O tamamen kadın küfürler duş başladı asker ve subayların, oluşan bir kalabalık tarafından karşılandı. Sonra o, Moabit cezaevinde tesislerinde bahanesiyle, otel çıkışında yol açtı bundan sonra çok küçültücü sorgulama, tabi tutuldu.

Bir kadın koridorda açtı, o askerlerden biri tarafından saldırıya ve başından iki kez vuruldu. O düştüğünde, gardiyanlar onu aldı ve dayak devam arabanın içine getirdi. Sonunda tüzük bir kadının eziyetçileri vuran dalga geçmek ve vücut suyu Landverskogo kanalına atılan zaman, Rosa Luxemburg'un Cinayet cezaevine giderken, bu arabanın içindeydi. Sadece birkaç ay sonra, yani 1 Haziran ondan arta kalanlar bulundu ve sudan dışarı yakalanmıştı. Devrimci Berlin mezarlık Friedrichsfelde'deki 13 gün sonra toprağa verdik.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.