FormasyonOrtaöğretim ve okullar

River Falls ve rejim nedir? eğim ve Gezegenin en büyük nehirlerinden sonbahar

Fall River ve mod - Anahtar hidrolojik parametreler olduğunu. Suya içeriği, doğanın bir fikir edinmek ve bir su yolu hızını akabilir. Nehirde bir damla nedir? Nasıl onun eğimini hesaplamak için? Ne nehrin belli modunu belirler? Bu sorulara verilen yanıtlar bu makalede tartışılmıştır.

Hidroloji ve topografya

Her nehir benzersizdir. Tam olarak aynı olacaktır suyolu, iki, doğada bulmak çok zordur. Bunlar böylece uzunluk, iletkenlik, su rejimine kimyasal kompozisyonu açısından birbirinden farklıdır, ve.

Nehir akışının doğası ve hız içinde yer aldığı arazinin büyük ölçüde bağlıdır. Dağlarda bazı akışları görebilir ve ovalarda - oldukça farklıdır. Dağ hızlı ve hızla kendi su taşımak akışları. Onların taşlı nehir yatağı ve Rapids, şelaleler dolu. Bu nehirler üzerinde sıklıkla meydana sel. Bazıları feci sonuçlar doğurabilir.

Aksine, sakin ve ölçülü üzerinde nehir ovaları,. Bunların kanalı sorunsuz eğilir ve çoğu zaman katı derinliği vardır. Bu durumda akış hızı minimumdur.

Nehri ve önyargı Fall - bu kanal tipleri su kanalı belirlemek rakamlar vardır. Onları nasıl hesaplanacağı hakkında bilgi için, ayrıca tartışılacaktır.

Nehir ve eğim Fall - bu nedir?

Evrensel çekim kanuna göre yukarıdan aşağıya doğru akan gezegende tüm su yolları,. Ağız - Bir su başlangıç noktası kaynağı, ve son olarak da adlandırılır. Nehirde bir damla nedir? yaygın olarak eğimi ne denir?

Fall River - kaynağından ve ağız yüksekliği arasındaki metre yüksekliğinde farktır. Yamaç su yolu uzunluğuna insidansı oranıdır. Bu parametre, m / km olarak yüzdeleri, ppm veya derece olarak ifade edilebilir.

Düz akışları Eğimli, genellikle 0.1-0.2 m / km (10-20 ppm) üzerinde değildir. Dağ bu rakamın onlarca kez, hatta yüzlerce yüksek olabilir, akarsu. Bazı menziller üzerinde o kilometre başına metre onlarca ulaşabilir. Benzer araziler şelaleler ve şelaleler serisidir.

Yatay kanalda yanlış hizalama olduğunda su yolu eğimi, uzunlamasına veya çapraz olabilir.

Nasıl eğim ve su akımının düşüşünü hesaplamak için?

Yani, nehir ve onun yamacın sonbahar nedir, biz belirledik. Bu rakamlar nasıl hesaplandığına öğrenmek için kalır.

damla hesaplayın ve nehir eğimi çok basittir. su yolu toplam uzunluğu, kaynağında ve ağız yüksekliğini: Yalnızca üç değeri bilmemiz gerekir. Son iki nokta arasındaki yükseklik farkı (kesin) işitme biz değeri düşer elde. Nehir deniz veya okyanusa akıyorsa, ağız mutlak yükseklik 0 metre işareti düşünülmelidir. aşağıdaki gibi nehir eğimi hesaplanır: su yolu toplam uzunluğuna bölünmesi değeri bırakın.

Nehrin uzunluğu, "X" 800 km mesafede olduğunu varsayın. Onun kaynağı 1450 m yükseklikte ve ağzında olduğu - 650 m = 800 m - Nehir 1450 m :. verilir yaklaşık 650 m Güz de. Buradan, eğim 800 m / 800 m = 1 km / km (veya 100 ppm) eşit olduğu sonucu.

Nehir rejim ve onun belirleyici faktörler

Nehir rejimi altında tüm kompleks nedeniyle belirli bir alanın coğrafya ve iklime faz değiştirir anlıyoruz. Bu değişiklikler, günlük veya mevsimlik olabilir. nehir rejimi kanalında sıcaklık, akış hızı ve su seviyesi değiştirilerek şeklinde kendini gösterir.

su yollarının hidrolojik rejimin üç temel evreleri düşük su yüksek su ve sel gibi. Sel - Nehrin su içeriğini artırarak bir süre ve onun yatağında maksimum su seviyesi. Sel - keskin ve hızlı bir artış nehirlerdeki su seviyesinin, şiddetli yağışların yol açtığı. Düşük su - bu yataklardan suyun minimum düzeyde (su rejiminin bu aşaması fotoğrafta aşağıda gösterilmektedir) 'dir.

(Sel hariç) nehrinin su rejiminin Aşamaları tutarlı bir şekilde aynı sezonda tekrarladı.

Nehir pek çok çevresel faktörlerden etkilenir. Birincisi:

  • bölgenin coğrafi konum;
  • iklim koşulları;
  • Nehrin gücünün niteliği;
  • arazi ve bitki örtüsü,
  • değişen mevsim varlığı;
  • antropojenik faktörler.

Dünya'nın en büyük nehirlerinden Güz ve eğim

Aşağıda eğim ve gezegenimizin en büyük on nehir sistemlerinin düşme değerleri şunlardır:

isim

Km Uzunluğu

metre cinsinden Bırak

ppm cinsinden Eğilim

Amazon

6992

110

1.6

Nil

6853

350

5.1

Mississipi

6420

450

7

Yangtze

6300

5600

88.0

Sarı Nehir

5464

4500

82.0

ob

5410

215

4.0

Yenisey

5238

450

8.5

Lena

5100

1650

32.0

aşk tanrısı

5052

300

5.9

Kongo

4374

1590

36.0

Sonuç olarak

Nehirde bir damla nedir? Bu kaynak ve belirli bir su yolu ağzı arasındaki yükseklik farkı. nehir eğimi toplam uzunluğuna düşen oranıdır. Bu iki parametre itibaren, doğa ve belirli akışının akış hızı sonucuna mümkündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.