FormasyonÖykü

14. yüzyılın Rusya'nın geçmişi

14. yüzyıl - Rus beylikleri hayatında önemli değişiklikleri saati. Bu tarihi dönemde nihayet Rus topraklarının kuzey-doğu topraklarında Altınordu gücünü ayarlayın. Yavaş yavaş küçük fiefdoms arasında üstünlük ve onun beyliği yeni merkezileşmiş devlet etrafında oluşturmak için mücadeleyi ısıtıyor. Sadece Rus arazinin ortak çabaları göçebelerin boyunduruğundan kurtulmak ve Avrupalı güçler arasında yerini alabilir. Kiev ne de Vladimir ve Suzdal ne merkezinin gelecekteki saltanatı olduğunu iddia edemeyeceği kadar tamamen Tatar baskınlar tarafından tahrip eski şehirlerinden, arasında, hiçbir güç, hiçbir siyasi elit, ne de etkisi vardı. Rus 14. yüzyılda yarışta yeni sık tanıtıldı. Bu Novgorod Cumhuriyeti, Litvanya ve Moskof Büyük Dukalığı.

Novgorod topraklar. kısa açıklaması

Eskiden, Moğol süvari Novgorod'u ulaşmamıştı. şehir gelişti ve bağlı Baltık ülkelerinde, Doğu Rus toprakları ve Litvanya Büyük Dükalığı arasında merkezi konumu nüfuzunu düzenledi. Soğuk geçmeli yaşları 13-14 (Küçük Buz Çağı) önemli ölçüde Novgorod, Novgorod topraklarında verimi azalır ama atlattı ve Baltık pazarlarında çavdar ve buğday talebini artırarak daha da zengin hale geldi.

Politik Novgorod cihaz

Slav geleneklerine Odası yakın olan şehrin politik yapısı. içişleri Bu yönetim biçimi, diğer Rus topraklarda vardı ancak Rusya'nın boyun eğdirme sonra hızla boşa geldi. Resmi olarak Beyliği Vershilo Odası yetkililer - antik yetkililerin standart formu. Ama aslında Rusya'nın geçmişi Novgorod'daki 14. yüzyılın zengin vatandaşların ellerini yönetmek. "Altın kemer", aslında prenslik siyaset yapmak için kullanılır - zengin insanların Novgorod geniş tabaka oluşturulan tüm yönlerde Satış tahıl ve aktif ticareti.

Moskova son katılım ana kadar Novgorod Beyliği'nin arazi 14. yüzyılda Rusya birleştiren hepsi en geniş oldu.

Neden Novgorod merkezi haline geldi

Novgorod alan yoğun bile 30 bin kişiyi aşmadı Novgorod nüfusunun prenslik altın çağında, doldurulan değildi -. Bu miktar ne komşu toprakları fethetmek veya ellerinden gelen bunları tutabilir. 14. yüzyıl Novgorod tarihinin en büyük Hıristiyan merkezlerinden biri çağırır rağmen, büyük güç Prensliği'nde Kilisesi vardı. Başka ciddi bir sorun Novgorod'un düşük doğurganlık ve daha güney kesimlerinde kuvvetli bağımlılık oldu. Novgorod giderek Moskova'ya giderek daha bağımlı hale geldi ve sonunda Moskova beyliğin şehirlerinden biri haline geldi.

İkinci başvuru sahibi. Litvanya Büyük Dükalığı

14. yüzyılın Rusya tarihinin batı toprakları üzerinde yarattığı etkiyi bir açıklama olmadan tam olmaz Litvanya Dükalığı (AÇIK). Kiev büyük siteleri yıkıntıları üzerine kurulan bu Litvanyalılar, Balts ve Slavlar onun bayrakları altında toplamıştır. Sabit saldırıların fonunda Litvanya'da Altınordu savaşçılara karşı doğal koruyucusu görülen Batı Rusichi Horde.

AÇIK Güç ve din

devlet üstün güç prense aitti - bu da Gospodar denirdi. O küçük kölelerine itaat - Pany. mecliste, nüfuzlu lordlar bir konsey ve iç politika birçok alanda konumlarını güçlendiriyor - Yakında AÇIK bağımsız yasama organı görünür. önceki Prens ölümü potansiyel halefleri arasında fikir ayrılığına yol açtı, taht yasanın kendisi, ve bunların çoğu vicdansız değil genellikle tahakkuk - büyük sorun arkaya net bir merdivenin eksikliği vardı.

Litvanya'da Din

din gelince, 14. yüzyıl Litvanya dini görüşleri ve sempatisi belirli bir vektör Dükalığı için tayin edilmemiştir. kalbi putperestler kalmıştır içinde Litvanyalı uzun başarıyla Katoliklik ve Ortodoksluk arasındaki manevra edilmiştir. Prens Katolik inancına göre vaftiz olabilir, ve aynı zamanda Piskopos Ortodoksluğu ikrar. köylülüğe ve kasaba halkı geniş kitleleri çoğunlukla 14. yüzyıl olası müttefikleri ve karşıtları listesi gibi inanç seçim dikte, Ortodoks başladı uyulması. Katoliklik güçlü Avrupa idi için, Ortodoksluk düzenli diğer inançlara ödenir doğu topraklarına yönelik kalmıştır.

Neden Litvanya

Batı Rusya 14-15 yüzyıllarda, ustaca Altın Ordu ve Avrupa işgalciler arasında manevra. Bu durum o yıllarda tüm politikaları büyük partiler için uygundur. Ama prenslik Algirdas gücünün ölümden sonra Jagiello eline geçti. Krevsk Birliği'nin şartlarına göre, o Commonwealth varis evlendi ve ikisi de engin arazinin fiili cetvel haline geldi. Katoliklik giderek ulusal hayatın her alanında içine nüfuz etti. düşman dinin güçlü bir etkiye imkansız Litvanya etrafında kuzey-doğu topraklarının birliği, Vilnius nedenle Moskova olmadı için yapılmış.

Muscovy

Onların yerli çevresinde çok sayıda küçük kalelerinden biri ticaret yollarının kavşak noktasında ayrıcalıklı bir konumda, Dolgoruky Vladimir beyliğini katlanmış. Küçük Moskova, doğu ve batıdan tüccarlara ev sahipliği Volga ve kuzey kıyılarında erişimi vardı. 14. yüzyıl Moskova'ya savaşlar ve yıkım getirdim, ama şehrin her istilasından sonra yeniden inşa edilmesi için. prens - - Moskova yavaş yavaş kendi cetvel edinilen ve başarıyla çeşitli tavizler sıkıca yeni aralığında yerleşmek için kişileri teşvik politikası izledi. topraklarının Sabit genişleme güçleri ve beyliğin pozisyonların güçlenmesine katkıda bulunmuştur. halde Monarşiyi sağ ve arka arkaya sırasına uygundur. büyük oğul gücü itiraz edilmez ve onun görevli prenslik büyük ve en iyi topraklar vardı. Moskova'nın güvenilirliği önemli ölçüde 1380 yılında Mamai üzerinde Beyliği zaferinden sonra artış - 14. yüzyılda Rusya tarafından edinilen en önemli zaferlerinden biri. Tiberias - Tarih Moskova yükselecek ve ebedi rakibi üzerinde yardımcı olmuştur. şehrin başka Moğol istilasından sonra iflastan kurtarmak mümkün değildi ve Moskova'nın bir vasal oldu.

devletinin güçlendirilmesi

14. yüzyılın Rusya tarihinin kademeli olarak tek bir devletin başında Moskova koyar. Yine Horde'un güçlü baskı, henüz kuzey ve batı komşuları kuzey-doğu topraklarında güçlü iddialar. Ama Moskova Ortodoks kiliseleri, tek devleti kurulması kuvvetle ilgi kilisenin rolünü artan ilk taşı vurdu. Buna ek olarak, 14. yüzyıl iki büyük zaferler için bir dönüm noktası oldu. Savaş ait Kulikov alan Altınordu, Rus topraklarının çıkarmak olabileceğini gösterdi. Litvanya Büyük Dükalığı ile uzun savaş Litvanyalılar yenilgisiyle sona erdi ve Vilnius sonsuza kuzey-batı kolonize girişimlerini terk etti. Yani Moskova Devletliği kurulması yönünde ilk adımlar atmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.