FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Habitat yuvarlak solucan. yuvarlak solucan Özellikleri

Toplamda bu canlıların 20 binden fazla. Türler vardır. Ama okulda bunlardan sadece birini inceliyorlar. biyolojik özelliklerine bağlı olarak, koşullar çeşitli yaşayabilir. Toprak, tatlı su ve deniz - o yuvarlak solucan yaşam alanıdır. Ayrıca, bir yaşam parazitik öncülük bazı temsilcileri vardır.

Genel özellikler

Bu ayrılmamış hayvanlar. Başlangıç vücut boşluğu sıvı ile doldurulur. Bunlar aktif hareket yeteneğine sahiptir. serbest yaşayan türler için Gıda bakteri, algler ve tek hücreli vardır. Onlar da, balık kızartma ve küçük kabuklular ile beslenirler.

Okul genellikle bu tür temsilcilerine pinworm ve roundworm olarak parazitik formları düşünün. Onlar Rolünü hayvanlar ve hatta insanlar tarafından oynanır, konağının, içinde yaşayan yeteneğine sahiptir. kuşlar, balıklar ve böceklerde, bazen kitle ölüm durumlar vardır oysa İnsanlarda, bunlar sağlığın bozulmasına yol açar. mantarlar ve bitkiler üzerinde parazit bazı tipleri.

yapı

Yapı yuvarlak solucan silindirik ya da mil şeklinde bir gövde gerektirir. Kütikül dışarıdan da kapsar. ana hazne deri, kas torbanın altında bulunur.

Gıda Makbuz boğazına ağız yoluyla gerçekleştirilmektedir. Oradan ön, orta ve bağırsak arkasına oluşan, sindirim borusu gider. Bu anüs ile biter. Modifiye cilt bezleri - boşaltım sisteminin bir parçası.

Bu yaratıklar ikievcikli bulunmaktadır. Bunlar solunum ve dolaşım olarak hiçbir sistemlere sahiptir.

çevre koşullarına adapte Evrensel yeteneği yoğun bir dış katmana (kütikül) ile izah edilebilir.

bazı durumlarda Habitat yuvarlak solucan yosunu içerir. saplar, kökler, yumrular ve yaprakları: Farklı bitki kısımlarında uygulanabilir.

Geniş bu varlıkların dağılımının alanı.

Diğer türlerden farklı

yuvarlak solucan yapısı yassı muadillerinin anatomik özellikleri farklıdır. enine kesit görünüşüdür gövdesi dairesel bir şekle sahip olduğunu göstermektedir. Simetrik ve ince uzundur. Deri ve kas torbası orijinal duvara vermektedir. dışında bulunan Kütikül bir iskelet olarak hizmet vermektedir.

Fırsatçı mekanizmalar parazitik solucanlar bu katman sindirim suları konağın etkisi altında çökmez şekildedir. O da bazı durumlarda kimyasal maruz kalma korkmuyor.

Sonraki hipodermis olduğunu. Bu cilt protoplazmanın oluşur. Altında boyuna kasları vardır. Bunlar farklı bir şerit ile birbirinden ayrılır.

Kas hücreleri, iki bölümden oluşur:

  • iptal;
  • Plazma.

Temsilcileri gövdenin önünde yuvarlak solucan ağız açıklığı vardır. Bu epitel bulunmadığını göstermiştir astar. iç organların yanı sıra, karın sıvısı orada olduğu gibi. Bazı türlerde, toksik özelliklere sahip olabilir. Büyük bir basınç kas kese güçlü destek sağlar üretti. Aynı zamanda metabolizma açısından önemlidir.

yuvarlak kurt karakteristik birçok önemli özellikler içerir. Yaratıklar içinde hemopoeziste ve solunum depresyonu organları bulunmadığına dair dikkat çekicidir. Hava alabilirlik onlar kabuklarıyla kopmadı. Hiç Paraziter formları ve oksijen olmadan yaşamak mümkün.

üreme

Çoğu durumda, yuvarlak solucan temsilcileri - ikievcikli organizmalar. onların farklı genetik çeşitlilik torunları bu nedeniyle. Sözde karakterize Bireyler için cinsel dimorfizm, yani erkekler görünüşte dişileri benzemez.

Gelişme dolaylı gerçekleştirilir. Bir larva evresi vardır. Sahibi değiştirme gerekli değildir. döllenme türü - iç.

duyu organları, sinir sistemi

sinir sistemi

Bu adımlar tipine karşılık gelir. Aynı zamanda "ortogon" denir. Özel boğaz sinir halkasını çevreler. ileri geri uzatmak 6 sinir kökleri yoktur. dorsal ve ventral - Bunların arasında en geliştirdi. Bu köprüler ile birbirine bağlanmıştır.

duyular

Mevcut olan dokunsal organlar yani solucanlar kokuları algılayabilir ve kimyasal anlamda. serbest yaşayan temsilcileri kendi mevcut en ilkel biçimde gözler.

Orada birkaç sınıf vardır, ama en çok nematodlar bulunmaktadır. Çocuğunuz 7. sınıf giderse, yuvarlak solucan onlar biyolojide programda ele alınacaktır. Geleneksel temsilcileri, okula kabul edilir:

  • yuvarlak kurt;
  • pinworms.

Roundworm. karakteristik özellikleri

solucanlar ilk tip asalak bir hayat sürüyor ve ince bağırsakta yaşar. Helmint kadar 40 cm bir uzunluğa ulaşmaktadır. kadın günde 200 binin üzerinde. Yumurta düzenleyebilirsiniz. Onların gelişimi oksijensiz imkansızdır. Bunlar birkaç kat yerleştirilmiş koruyucu bir kılıf ile kaplıdır. İçinde larva bulunmaktadır. Bazen bunların canlılığı 10 yıla kadar korunur.

yetersiz hijyen istilası, yani kirlenmeyi meydana bulunmaktadır. Bu durumda, yumurta yıkanmamış meyve ve sebzeler gibi ellerin yüzeyinden ağız boşluğuna düşmek. Bütün bu konunun "Biology" belirtilmiştir. Yuvarlak solucan gelişimi için sahiplerinin bir değişiklik gerekmez.

Bir kez bağırsaklarda larvalar yumurtadan çıkar. Kolayca mukoza zarını nüfuz ederek kan akışı içine nüfuz eder. Bundan sonra, bunlar kalbine ve ciğerlerine olsun. Oradan bronşlarda ve trake girerler. Bu dönemde kişi belirgin öksürük olduğunu.

Hareketli larvalar 12 gün kadar sürebilir. Büyüdükçe ve cilt birkaç kez değiştirmek Bütün bu sefer. ince bağırsak yeniden girdikten sonra, üç ay büyümeye devam ediyor. Bu süre sonunda, solucanlar yetişkin haline gelir. Her biri yaklaşık 1 yıl yaşıyor.

vücutta zehirlenmesine neden çünkü yuvarlak solucan Bu tür tehlikeli. İntoksikasyon parazitlerin yaşamsal aktivitenin sonucu toksik maddelerin etkisi altında meydana gelir. Ayrıca, ve kavite ascaris organları girdikten sonra mekanik hasara neden olur.

Kıl kurdu. roundworm Özellikleri

Başka bir örnek sınıfı - kıl kurdu. Genellikle kolon yaşıyor. küçük boyutu ile karakterizedir. Kadınlar erkeklerden daha büyüktür ve 12 mm ulaşır. Enfeksiyon ascarids durumunda olduğu gibi aynı şekilde ifa edilir.

istilası temel nedeni - hijyen eksikliği. Eğer kötü tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamış ise, yuvarlak solucan bu tür kolayca sisteme nüfuz edebilir. Özel dikkat kamuya açık alanlarda süre olunmalıdır.

kıl kurdu yumurtaları tırnaklarında alırsanız, onlar kolayca ağzına alabilirsiniz. 6 saat sonra, bunların larvaları görünür. ince bağırsak sonra, nihai ofisleri taşınacaktır. Başka 14 gün sonra, parazitler yeniden başlar. Her birey bir aydan fazla yaşamaz. Tekrarlanan kendini enfeksiyon varsa Ama, hastalık gecikebilir. Bazen uçar ve hamamböceği da helmint yumurta taşırlar.

Genel olarak, insan yaşamının ve doğa değeri,

Tip zararlıları, aynı zamanda yırtıcı sadece temsil edilmektedir. Bitkiler - tipleri aşağıdaki yaşam yuvarlak solucan:

  • soğan;
  • pancar;
  • buğday;
  • Patates.

Parazitler ürünlerin büyümesi üzerinde karartıcı bir etkiye sahiptir. Onların verimlilik sonucunda büyük ölçüde azalır.

mevcut verilerle arasında kırıntılar besleyiciler bulunabilir. onlar için bir besin kaynağı, humus organik artıklardır. Bu solucanlar, doğrudan toprak oluşumunda rol oynamaktadır.

Nerede nematodlar var?

Onları bulmak için göründüğü kadar zor değil. Aniden şehir dışında bulursanız en yakın nehir veya göl gidin. kıyısında yer kum, dikkat edin. Bu yaratıklar sık sık bulunur. Ayrıca ağaçlar ve eski kütüklerdeki büyümeler bakmak mantıklı. Bu aynı zamanda, yuvarlak solucan bir yaşam alanı.

Bazı türler yosun yaşıyor. Böylece, neredeyse her yerde bulunabilir. Her biri kendi güç kaynağına sahiptir. Buna rağmen, onlar açlıktan gerekmez. Birisi kumda kazılmış ve bakteri ve bitkilerin diğer sert çekin suları arar.

Ayrıca ormanda yuvarlak solucan yaşamaktadır. Onları bulmak için, yağışlı havalarda buraya gelmelidir. İsterseniz, sadece yosun veya liken bir parça alır ve suya düşürebilir. Şüphesiz Eğer içinde bu tip temsilcileri bulacaksınız.

Toprak veya bitki örtüsü yeterince neme içinde eğer Ama nasıl hayatta mı? Bunlar doğal koruma destek var. yosun kurur sonra nematodlar hazırda bekletme. Böylece hayatta kalır. Böyle bir durum başarıyla zor günler atlatmayı için gereklidir. Aynı yeni bir sahip için bekleyen parazitlerin, söylenebilir. koşulları yaşam için kabul edilebilir olacaktır ancak zaman onlar etkin olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.