SağlıkSağlıklı beslenme

Rezene. baharatlar Faydalı özellikleri

çiçek ve tohum - rezene saplarını ve yapraklar vererek ilk yılında kültürel bir iki yılda bir bitki olarak yetiştirilen ve ikinci yıl olduğu. sadece Kafkasya ve Kırım'da vahşi bulunabilir. Harici olarak, bu rezene zamanki dereotu çalı çalı ayırt etmek zor olabilir, her iki bitki çok benzer: rezene haricinde düz kollara kaynaklanıyor, şiddetle disseke yapraklar ve küçük sarımsı çiçekler ve şemsiye toplanan sonraki meyveler, (bir metre kadar) daha yüksek ve daha büyük. Rezene yararlı özellikleri dereotu aynı olmasıdır. Ama çok farklı bir tat. Rezene anason tadı ve aroması anımsatan tatlı bir tat ve baharatlı aroması vardır.

Bitki iki çeşittir: rezene ve rezene sebze. yere ikinci daha yakın sapı küçük kochanchiki oluşturan kalınlaşır. Rezene kısmen ısı pişirme muhafaza yararlı özellikleri olan. Bitki bu alerjiye neden olmaz ve sağlık gıda olarak sınıflandırılır, birkaç kalori içerir. yemeklerde kullanılan rezene sebze tüm bölümleri: C vitamini ve karoten, çiçek ve tohum ve hatta kökleri açısından zengin olan yaprakları ve sapları. Yeşillik korunması, çorba, sebze yemekleri ilave edilir; sapları ve kökler, kaynatılmış, ağır ateşte pişirilmiş, ham salata eklenir; Tohum da tuz yerleştirilir, uçucu bir yağ üretmiştir , un ürünleri alkollü içecekler, çay hazırlanmasında kullanılabilir. kış yapraklarını kurutmak ve nemli kum etli saplarını saklamak için eğer Neredeyse, rezene yararlı özelliklerini kaybetmez.

Geleneksel ve halk hekimliği bir dereotu kokulu eczane benzemesi nedeniyle halk tarafından adlandırılan normalden daha şifalı amaçlıdır rezene tohumu, için kullandığı dereotu. kullanışlı Nasıl rezene antik Çin ve Mısırlılar biliniyordu, onlar ekili ve bir ilaç olarak ve bir baharat olarak kullanılmıştır. Gelen eski İngiliz atasözü rezene gordu ve bir şeytan, bir adam olarak kabul edilebilir geçer söylüyor. Bitki dokuz en saygı antik Saksonlar otlar listesine dahil edilmiştir. 18. yüzyılda bazı Stephenson böbrek hastalığı tedavi etmek için kullanılan rezene etkili ilaç göre hazırlanabilirler. Stephenson uzun İngiliz Parlamentosu sırrı ortaya çıkarmak için onu zorlamadı kadar beş bin lira için, ancak, ücretli, popüler bir aracı yapma gizli tutulur.

Rezene sindirim borusu bezleri hafif müshil ve diüretik işlevini güçlendiren bir balgam söktürücü olarak hareket eder. Rezene dolayı tohum (% 6.5), anisik asit, anisaldehid, karoten, rutin, askorbik asit ve diğer maddelerin eser miktarda uçucu yağ içeriği yüksek faydalı özelliklere sahiptir. Birçok nesillerin tecrübe mide gazı, bağırsak ve mide krampları ve kolit ile rezene şüphesiz faydası bebeklerde bağırsak kolik, öksürük eşlik böbrek ve safra kesesi, soğuk algınlığı, hastalıkları (şimdi bitki mide çaylar, dereotu suyu kompozisyonuna bulunabilir) olduğunu göstermiştir. Meyve kan akışını arttırmak, emziren anneler iştah üretilen süt miktarını arttıran bir araç olarak da işlev; belli ilaçların tadı geliştirmek. Bu arada, rezene tohumu uçucu yağ elde etmek için kullanılan sabun yapımı, tıpta hem de parfümeride sadece kullanılır.

Gaz, kolik bebeklerde bu bitkinin ezilmiş tohumları kaynamış su bir çay kaşığı dökülerek sıcak infüzyon hazırlamak. infüzyon on dakikalık infüzyon sonrası gün boyunca içilmelidir. Yetişkinlerde şişkinlik ile kaynar su bir bardak üç kez dozunu artırmak bir ve ezilmiş rezene tohumu üç çay kaşığı değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.