Kendini yetiştirmePsikoloji

Resmi ve gayri resmi pozitif yaptırım

Her iki durumda da, her birimiz bulunduğumuz topluma bağlı. Tabii ki, bu bazı bireylerin tam bir uyum içinde tezahür değil, çünkü herkes kendi görüş ve bu veya bu soruya görüş vardır. Bununla birlikte, halk, çoğu kez, davranışlarını kendi davranışlarına şekillendirmek ve değiştirmek için kişinin davranışını etkileyebilmektedir. Bu olgu, bu ya da toplumun diğer temsilcilerinin yaptırımlarla tepki verme imkânı ile karakterize edilir.

Çok farklı olabilirler: olumlu ve olumsuz, resmi ve gayrı resmi, yasal ve ahlaki vb. Birçok bakımdan, bireyin eyleminin tam olarak ne olduğuna bağlıdır.

Örneğin, çoğumuz için en hoş karşılanmayan bir olumlu yaptırımdır. Özü nedir? Öncelikle, hem resmi olmayan yaptırımların hem de resmi yaptırımların olumlu olabileceği söylenmelidir. Bunlar, örneğin, bir kişinin iş yerine yerleştirilir. Bir örnek verebiliriz: bir ofis çalışanı birkaç karlı işlem yapmıştı - yetkililer bunun için bir mektup yazdı, terfi etti ve maaşını yükseltti. Bu gerçek, bazı belgelerde, yani resmen yakalanmıştı. Dolayısıyla, bu durumda resmi bir pozitif yaptırım görüyoruz.

Aslında, gayrı resmi olarak olumlu bir yaptırım

Bununla birlikte, resmi makamların (veya devletin) onayına ek olarak, bir kişi meslektaşları, arkadaşları ve akrabalarından övgü alacaktır. Sözlü onay, el sıkışması, kucaklanması vb. Ile kendini gösterecektir. Böylece toplumun tarafında gayriresmi olarak pozitif yaptırımlar verilecek. Maddi tezahür bulmaz, ancak çoğu birey için ücret artışından bile daha önemlidir.

Gayri resmi pozitif yaptırımların uygulanabileceği çok sayıda durum vardır. Örnekler daha sonra verilecektir.

  1. Genç adam yaşlı kadını yoldan çevirdi. Hem yaşlı kadın hem de geçenler tarafından övgü ve onay aldı. Onun adresinde teşekkürler duyacak.
  2. Kız savaştaki usta otobüse kayıptı. Sözlü şükran ve mutluluk dileğinde gayrı resmi olarak olumlu bir yaptırım ortaya çıkacaktır.
  3. Çocuk, yavruyu ağaca kaldırdı. Hayvan sahipleri onu övmekle kalmaz, aynı zamanda ailesine iyi niyet bildirirler. Aynı zamanda, her ikisi de büyük olasılıkla çocuğa çay ve pasta ile davranacaklar ve bu da gayri resmi bir yaptırım olacak (tapunun onaylanmasının maddi tezahürü olmasına rağmen).

Dolayısıyla, bir bireyin eylemlerinin bu tür cesaretin çoğunlukla günlük basit durumlarda ortaya çıktığı görülebilir.

Bununla birlikte, ücret artışlarında olduğu gibi resmi pozitif yaptırımlar da kayıt dışı olanlarla birlikte var olabilir. Örneğin, bir kişi savaş sırasında cesaret için bir madalya aldı. Devletin resmi övgüsüyle birlikte, başkalarından evrensel saygı ve saygı onayı alacak.

Bu nedenle, resmi ve gayri resmi pozitif yaptırımların aynı harekete uygulanabileceğini söyleyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.