Kendini yetiştirmePsikoloji

Jung'un psikolojik türleri. psikolojik türleri kavramı Jung

Carl Gustav Jung - bilim dünyasında çok gizemli bir kişi, onun fikirleri hâlâ çağdaşlarının zihinlerini heyecanlandırmak. Jung onun teorilerini birçok çevreler kemikleşmiş bilim adamlarına basitçe şok edici, psikiyatri sınırlarını genişletti. bilimsel makale yanı sıra, Carl Jung birçok teolojik ve ezoterik risale okumak. Olağandışı bilim adamı halk masalları ve efsaneler büyük ilgi gösterdi. Jung psikolojisi insan zihninde ilgili güncel bilginin temelini oluşturan birçok keşifler borçludur.

Carl Gustav Jung. psikolojik türleri

Carl Jung en önemli başarılarından biri psikolojik türlerinde yaptığı iştir. Bu kitapta öne edinilen niteliklere ek olarak bir kişi değiştirilemez ruhunun bazı doğuştan gelen özelliklere sahiptir fikrini koyar. Birçok yönden, bu henüz belli karakter özellikleri elde etmek zamanım olmadı küçük çocuklar için gözlem bilim adamı açılması katkıda fakat onların davranışları ciddi farklılıklar vardı.

Bu tespit edilmiştir farklılıklar ve psikolojik türleri temelinde. sayısız deneyler ve gözlemler temelinde Jung bazı insanlar dışa, insanlara etrafındaki dünya odaklandığını görebilirsiniz ya da çok daha ilginç daha vardır çünkü dışarıda nesneleri enerjilerini vazgeçmek fark iç dünyası. Böyle insanlar dışa dönük psikolog denir. Başka tür - tersine, oldukça nesnel bir ortamdan daha dünya onun görünümü tarafından püskürtüldü, iç deneyimleri dış dünyadan insanlar ve nesnelerin daha bu konulara ilgi bulunmaktadır. Carl Jung onlara introverts çağırdı. Şimdi bu psikolojik türlerine daha yakından bakalım.

dışa dönük

Modern toplum - dışadönük bir cennet, bu kibir teşvik çünkü yüzeysellik, materyalizm ve bencillik. Ama dışa dönük kim? psikolojik - Jung'un konseptine göre kişinin tipine münhasıran dışarıya yönlendirilmiş. Bu insanlar onlar doğal çıkarlarını savunmak ve lider olmak için çalışıyoruz, başkalarının şirketi seviyorum. Onlar giden samimi ve nazik ama histerik ve kötü kişilere karşılaşmak da kolay olabilir.

Bir dışa dönük nedeniyle mükemmel iletişim becerileri ve organizasyon becerileri, şirketin ruhu, hareket ya da örgüt lideri olabilir. son derece zor dışa dönük onun iç dünyasına dalmak, bu yüzden hiç Ancak bunlar çok yüzeysel.

Güçlü ve zayıf yönleri dışa dönük

Her bir kişilik tipi kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Örneğin, dışa dönük mükemmel durumda değişime adapte edilmiştir, bunlar kolayca herhangi grupta ortak bir dil bulabilirsiniz. psikolojik türleri kavramı Jung onlara yakın olan konuşma herkese ilham olabilir dışa dönük farklı muhataplar olarak açıklanır. Ayrıca, bu tür insanlar harika satıcıları ve yöneticileri olabilir, bunlar kolay olacak ve esnektir. Genel olarak konuşursak, dışadönük ideal olarak modern toplum meraklı yüzey materyalistler yaşam için uygundur.

Ama her şey dışadönük hızlı tempolu dünyasında güllük gülistanlık. belirtilen Jung psikolojik türleri gibi, her kusurları var. Örneğin, dışa dönük kendi dünya görüşü genel kabul görmüş dogmalara ve kavramlara dayanmaktadır kamuoyu üzerinde çok bağlıdır. onlar da genellikle sonradan pişman olan döküntü eylem ve amellerini yapmak. Yüzeysellik dışa dönük yaşamda, sosyal tanıma tüm alanlara sürünür ve resmi ödül onlara gerçek kazanımlardan daha fazla içerir.

Yalnızlar

Bunun içe yöneltilmiş kişinin psikolojik Çeşidi Jung'un konseptine göre içine kapanık denir. Zor Introverts modern, hızlı tempolu ve hiperaktif dünyasında yerini bulmak için. Bu insanlar dışa dönük gibi değil dışında kendi içinde sevinç türetmek. Dış dünya kendi akıl ve kavramların tabakasının içinden algılanmaktadır. Içe dönük derin ve uyumlu bir insan olmaya, ama çoğu zaman bu insanlar olabilir - slovenly giyinmiş tipik kaybeden ve diğerleri ile ortak bir zemin bulmak için mücadele.

Bu Karla Gustava Jung'un psikolojik tipleri iyi ya da kötü olamaz eserlerine göre, korkunç içe dönük gibi görünüyor, ama olur, onlar sadece farklı. Introverts de onların avantajları sadece bir zayıflık değil, ama.

Güçlü ve zayıf yönleri İçe kapanık

gündelik yaşamın bir yansıması tüm zorluklara rağmen Introverts, olumlu bir takım vasıflara sahiptir. Örneğin, içine kapanık zor alanlarda iyi uzmanlar, parlak sanatçılar, müzisyenler olabilir.

insanların görüş empoze etmek için de bu zor de, onlar propagandaya yardımcı olmazlar. Introvert öncesinde birçok hamle düşünmek, derin şeylerin içine nüfuz edebilmektedir.

Yalnızlar bugün ikincil bir rol atanmış böylece Ama toplum o yüzsüz ve aktif tüccarlar ihtiyacı akıllı ve yetenekli insanlara ihtiyaç yoktur. Edilgenlik Yalnızlar genellikle ömrü boyunca atıl, halsiz akışlarının bir jölemsi kütle haline getirir. Bu insanlar, kendileri için ayağa tamamen edemiyoruz onlar sadece başka bir depresyona girmek, içeride kızgınlık yaşıyoruz.

bilinç fonksiyonları

Psikolojik türlerini açıklayan, Jung, tanımlanan dört bilinç fonksiyonları sekiz kombinasyonlarını oluşturmak üzere içeri doğru ya da dışarı doğru yönlendirilmiş insan ile birlikte. Bu işlevler psikolojik süreçlerin geri kalanından çok farklı, bu yüzden bir kenara ayrılmış - düşünme, duygu, his, sezgi.

düşünerek Jung insanın entelektüel ve mantıksal fonksiyonlar anlamıştır. Bir duygu - dünyanın öznel bir değerlendirme, iç süreçlerin dayalı. duygu By vasıtasıyla dünyanın algısını anlaşılan duyuların. Ve sezgi yoluyla - dünyanın algısı, bilinçsiz sinyallere dayanarak. Daha iyi Jung psikolojik türlerini anlamak için, daha yakından bakmak atalım ruhunun fonksiyonunu.

düşünme

düşünmeye dayalı ruh tipleri, içine kapanık ve dışa dönük ayrılmıştır. Disadönük düşünme tipi gerçeklik hakkında akıllı sonuçlara tüm yargılarını kurar. Onun dünya görüşü tamamen mantıklı zincire ve rasyonel argümanlar tabi olduğunu.

Böyle bir insanın bütün dünya onun entelektüel düzeni itaat gerektiğini düşünüyor. Bu şema tabi değildir Hepsi - yanlış ve mantıksızdır. Bazen bu insanlar yararlıdır, ama çoğu zaman da sadece başkaları için dayanılmaz.

Carl Gustav Jung'un psikolojik türleri işten görülebileceği gibi, içe dönük düşünme tipi neredeyse onların dışa dönük muadillerinin tam tersidir. Kendi dünya da entellektüel uydurmaları dayanmaktadır, ancak dünyanın rasyonel bakış dayanır ve onun sübjektif modelinde değildir. Bu nedenle böyle bir psikolojik tip fikirler bir yeri vardır, onun için doğaldır, ama gerçek dünya ile bir bağlantısı yoktur.

duygu

Disadönük duygu tipi, bir hisse hayatını dayanarak Carl Jung psikolojik türleri olarak. Bu nedenle, bir birey gibi atılır duygu aykırı ise, onları gereksiz gördüğü, düşünce işlemleridir. Disadönük duygu tipi güzel veya sağ geleneksel düşünce dayanmaktadır. onlar daha samimi olmasına rağmen bu tür insanlar, bu toplumda kabul edildiğini hissediyorum.

Içe dönük duygu türü genellikle sadece onun tarafından anlaşılmış sübjektif duyguları, dayanmaktadır. Böyle bir kişinin gerçek nedenleri genellikle sık sık bu tip insanlar soğuk ve kayıtsız bakmak, yabancılardan gizlenir. Sessiz ve samimi görünüm, oldukça yetersiz duyusal deneyimleri gizleyebilirsiniz.

duygu

dışa dönük türü Algılama diğer psikolojik türlerinden daha fazla akut çevreleyen gerçekliği algılar. Jung şimdi ve burada yaşayan kişinin türü olarak bu tanımladı.

Onların negatif olsa bile, en yoğun duyguları istiyor. gerçekte o kadar olmasa da, dışadönük plak nesnellik ve yargı bilinçli verir dış dünya, tesislerin gözleme dayalı dünyanın böyle varlık resmi.

Içe dönük duyarlı tip anlamak son derece zordur. psikolojik bu tür dünya algılamada Başlıca rolü dünya onun sübjektif tepkisini oynar. Bu nedenle, introverts algılama eylemler, anlaşılmaz mantıksız ve hatta korkutucu olabilir.

sezgi

Sezgisel türü - en karanlık ve gizemli biri. keçe dışında Carl Jung'un daha akılcı diğer psikolojik türleri. Sezgisel tip dışa dönük olarak gösterilirse, sürekli bulunmak amacıyla kurulmuş bir kişi var, ama gelecek yürür için en kısa sürede keşfetme fırsatı ve net olarak, fırlatır. Bu insanların iyi işadamları veya yapımcıları olun. Onlar büyük bir yetenek olduğunu onlar hakkında diyor.

Ancak içe kapanma ile birlikte sezgisel tip en garip bir kombinasyon oluşturur. psikolojik tipler nitelendiren Jung sezgisel introverts farklı sanatçı ve yaratıcıları olabilir, ama onların müzik ruhani, kaprisli bir karakter olduğunu gözlemledik. Birçok zorluklar olabilir, böyle bir kişi ile ilgili olarak, sık sık onun düşüncelerini sadece kendisi için anlaşılır yolu ifade eder. algı ve açıklaması takıntılı bu tür insanlar. Onlar çalışmalarında duygularını bir yolunu bulamazsanız, o zaman toplumda yerini almaya zor olur.

Eğer kişilik tipini değiştirebilir miyim?

Psikolojik türleri saf haliyle bulunmaz. Her kişi, mevcut ve dışa dönük ve içe dönük olan, ancak bu tip bir baskındır.

Aynı şeyler ve hissediyorsun önünde ise, bir bilinç fonksiyonları ile türünü, bu o zekayı kullanmak vermedi anlamına gelmez, sadece duygular hayatında belirleyici bir rol oynamaktadır. kişinin psikolojik Çeşidi Jung'un kavramına göre hayatı boyunca aynı kalır. Bununla birlikte, dış koşullara bağlı olarak, düzeltilmiş bir küçük olabilir.

Eğer kişilik türü ile memnun değilseniz, size kalp veya onun doğasını mücadele etmeye çalışmaktan kaybetmemelidir. Bu hesaba güçlü ve zayıf yönlerini alacak yetkin yaşam stratejisi oluşturmak için daha mantıklı. Eğer baskın türünü değiştiremezsiniz gerçeğine rağmen, bir şekilde değiştirmek imkansız olduğu anlamına gelmez. insan doğasının özelliklerin çoğu doğuştan ve değişmez değildir. Her şey sizin elinizde olacak şekilde ilave olarak, psikoloji, sadece söylemek onu farz değil, fizik değil. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, harika bir kitap okuyabilir - CG Jung "Psikolojik Türleri".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.