Sanat ve EğlenceSanat

Rerih Svyatoslav Nikolayeviç. Yaşam ve Roerich eserleri

Svyatoslava Reriha resimlerinde Belçika, Bulgaristan, ABD, Fransa, Hindistan, Rusya müzelerde görülebilir. sanatçının beceri dünya çapında tanınma kazanmıştır. bileşimlerin karmaşıklığı, renk uyumlu ses, ifade hatları - çalışmaları sanayide ustaları ile eşdeğerdir.

Muhteşem tablolar, felsefi kitaplar Roerich geride bıraktı. Svetoslav - eğitimci, ajanda, halka mal olmuş - Hindistan'da hayatının ana bölümü. Birçok ülkede Onursal ödül halklar ve dostluğun kültürünün gelişmesine yaptığı büyük katkıyı kanıtlamaktadır.

Onun çok yönlü faaliyetler mimari, tiyatro, resim, grafik, kitap illüstrasyon, ornitoloji, arkeoloji sayılabilir. Hindistan'da pnömonik veba salgını resmi tıp tutamadı gerçeği bilinmektedir. Svetoslav kendini yetiştirmiş aşı tarifi. Temelinde yapılan aşılamalar birçok hayatını kurtarmıştır.

Roerich'in ailesi

Hatta Peter I, Roerich'in ailesinin atası, doğuştan bir İsveçli altında, Rusya'ya taşındı. Rus dile tercüme Onun adı "zafer zengin" anlamına gelir. Bu aile kamu rakamlar, yazarlar, sanatçılar, filozoflar ünlüdür.

  • Nicholas Roerich (1874-1947) - Sanat Rus Akademisi Akademisyeni. Onun sayesinde, korumak ve Rusya'da sanat eserleri ve antika korumak için toplum vardı. ABD'de, o kültürel-eğitsel ve toplumsal ilişkilerini yarattı. Himalayalar'da Seyahatleri, Tibet, Altay, Moğolistan ve sonra - Mançurya ve Çin'e seyahat notları ve çarpıcı resimlerinde yansıtılır. O 7000'den fazla resim bırakarak Hindistan'da onun dünyevi yolculuk tamamladı.
  • Helena (1879-1955) - eşi müzikal yetenekleri parladı bir gençlik. piyanist olarak Resitalleri. onun yaratıcı planlarının ilham ve refakatçi sefer eşi oldu katıldı. O, "Budizme Giriş" yazarı, "Kriptogram Doğu", "Radonezh Aziz Sergius Banner".
  • Yuri Nikolaevich (1902-1960) - onların en büyük oğlu, inanılmaz bir dilsel yetenekleri vardır. Dillerin Onlarca o mükemmel biliyordu. O Kalimpong Üniversitesi (Hindistan) de öğretilen Bilimsel Çalışmalar "Urusvati" Himalaya Enstitüsü Başkanı oldu. Moskova'da yılında SSCB Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü'nde din ve Hindistan'ın felsefesinin sektörünü açtı.

Svetoslav Roerich. kısa biyografi

Svetoslav Roerich (1904-1993) - Nicholas ve Helena en küçük oğlu. Yetenekli insanlar arasında büyüyen, kendini birçok yetenekleri vardı. Çocukluğundan beri, o diller öğrenmeyi, resim çalışmaları yaptı. Babam eski kentlerin tarihini okudu Svyatoslav arkeolojik gezi aldı.

mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi'nde (ABD), resimli kitaplar, grafik. 1923 yılından bu yana o babasının kurduğu New York'ta Sanat Uluslararası Merkezi "Korona Mundi", yöneldi.

Daha sonra kendisinin sanatsal yaratıcılığa zamanını tahsis edilmiştir, Hindistan'da ailesiyle taşındı. Bu manzara, portre oluşturur kişisel sergiler tutar. Yavaş yavaş, Bangalore Sanat Okulu başkanlığında Hindistan'ın din ve felsefe için bir giriş. Eşi Devika Rani, Hintli sinema oyuncusu haline geldi.

Rerih Svyatoslav Nikolaevich arşivleri anne ve kardeşi verdi Sovyet Roerich Vakfı'nın 1989 yılında oluşturulmasını başlattı. Rusya ve Hindistan arasındaki dostane ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunduk. Ülkenin doğusundaki en yüksek sırasını verildi - "düşmüş-Bhushan".

Devika Rani

Erken yaştan itibaren Devika Rani kuzeni Nobel ödüllü yazar Rabindranath Tagore bir ailede büyüdü. çevresiyle yüksek kültür, sanat tutkusu - tüm bu mükemmel oyunculuk nitelikleri gelişmesine yol açtı. Devika Rani Dramatik Royal Academy of Arts ve İngiltere'de Kraliyet Müzik Akademisi'nden mezun oldu.

O alınan bir derece mimarlık alanında. O ilk kocası yönettiği filmlerde rol aldı. Sadece Hindistan'da değil, aynı zamanda Avrupa'da, filmler büyük bir başarı idi. Daha sonra, Devika Rani kendini bir tasarımcı ve yönetmen (o Almanya'da okudu bu sanat) oldu.

ailesine Hint sadakati, Avrupa eğitim, birçok yetenekleri ve güzellik kimse kayıtsız Roerich'in bıraktık. Onun yeni filmi üzerinde çalışırken Onlar bir araya geldi. Svetoslav Roerich başlangıçta bir sipariş film yapımcısı Rani uymayı reddetti. O sanatçının resimlerini beğendim. Onun film için sahne oluşturmak için aynı tarzda planlanmış. Devika yakında onun hayat arkadaşı olacağını bilmeden Roerich ile özel bir toplantıya gitti.

Roerich'in biyografisi İlk görüş gelecekteki eşi aşık de hangi sıkıca, Devika Rani Roerich hayatı ile iç içedir. Eşi sayısız portrelerini yazdı. Ailesi gelin, yüksek kültür ve eğitim ruhsal niteliklerini takdir.

Tablolar Svyatoslava Reriha

Erken yaşlardan itibaren çok sayıda seyahat, farklı kültürler ve diller ile cazibesi Svetoslav Roerich çalışmalarına iz bırakan. O oryantal tema üzerinde güzel tablolar oluşturdu. O opera "Sadko", "Kar Maiden", "Prens İgor" için sahne yaratılmasına babasıyla birlikte katıldı.

Çok yönlülük ve renkli bireycilik resimlerini sanatçının hayatı değerli. Yalnız sergiler büyük bir başarı ile gerçekleştirildi. Onlar zamanın ünlü kişi, Himalaya manzara, Hint yaşamın tür skeçler portreleri vardı.

Çok dikkat renkler Roerich çalışma ödenir. resimler Hint boyama yağ ile değil yazılı. (Su) tempera resim çekme yöntemi, drew Roerich. Yerel sanatçıların dikkatli sırlarını tutmuş. Onların renkleri parlak ve yüzyıllar sonra canlı idi.

Svyatoslav Roerich çalışmalarına büyük etkisi bir babası vardı. resimlerinde oluşturulan Nikolaem Konstantinovichem derinden sembolik. Aynı zamanda, (Himalaya özellikle dağ olarak) doğru ve belgelenmiştir. Manzara Svyatoslav - yumuşak, yumuşak. Ses tonu kısma parçaları hafifçe bulanık ve bulutlu.

adlarla Roerich ait tüm resimler reprodüksiyon veya elektronik ortamda müzelerde bulunamaz. O farklı ülkelerde özel koleksiyonlarda bunların çoğu 4000 resimlerinde, biraz daha yazmıştır.

manzaralar

imkansız Roerich'in resimlerinde Açıklama açıkça ifade etmek. sanatçının tuvaller renk tezat oluşur, rahat bir atmosfer akar. Bunlar Hint güneş ışığına veya alacakaranlık soluk mavimsi gölgeler ile aşılanmış gibiydi. filmi "The Big yağmur" kuvvet elemanı izleyiciyi yakalayan olarak, onun kuvveti tropik yağmur çizer.

nehir üzerinde ve kayalar büyüklüğünü yatıştırmak - "Ve biz yaklaşıyoruz". Beyaz dağ zirveleri Himalayalar'ı andırır. Roerich'in boyama nehir berrak ritmini, sonsuzluğun karlı zirveleri aksine hayatın nabzını doldurdu.

"Girnar" - anıtsal dağ, düzleştirilmiş bulutların yumuşaklığı ve batan güneşin ışığı. açık pembe açan ağaçlar kalbura "Kullu Yay". "Kanchenjunga" - neredeyse mistik pleksus bulutlar, dağlar, ışık ve çeşitli tonları olduğunu. "Damodar Kund" su şeffaflık ağaçları, yüksek yeşil nasıl yansıttığını gösteriyor cennete, bu pastoral yaşamın.

Portreler

yaratıcılık Roerich'in ayrılmaz sanatçının ünlü insanlar, siyasetçiler, akrabalarının portreleri ile bağlantılıdır. babası anne, eş portreleri sevgi ve sonsuz saygı ile yazılmıştır. "Pandit Dzhavaharlal Neru" akıllı, soylu adam bir resim oluşturur.

"Bir Lama Portresi", "eski bir Tibet Portresi" - sıradan insanların Hint portreler (bir demirci, kız kardeşler, Mihrace, kız), onlar delici, gerçekçi parlak yazılır.

Roerich'in sanatçı bilgelik, sebat, cesaret, güven, iyilik, sevecen - Onun resimlerinde o evrensel idealleri vurgular. Onun portreler unspeakably güzel, özlü, zariftir.

portre için Roerich'in arzusu erken kendini gösterdi. yetenek açıktı ve yaratıcılık için tüm yeni örneklerini talep zaman o, henüz 20 yaşında değildi. Highlanders, Tibet lamalar ve çocukları - görüntüler, popüler bilgelik ve tasasız eğlenceli görünür parlaklığı boyunca.

Kadın portreleri ruhun zenginlik ve güç ile birlikte, sevgi, hayranlık dış güzelliği ile aşılanmış durumda. Dikkatli gerçekçilik harfler sanatçının öznel algı bindirilmiş.

Ev skeçler

Genellikle onun resimlerinde sıradan insanların işbaşı Roerich'in. Svetoslav dürüst basitlik, doymuş tonları resim doldurur, onlar seyirci önünde canlanıyor.

"Komşularım" - kırsal sahne. tembel köpeğin yanında iki kadın istirahat kavurucu güneşin altında çöktü. siesta onun kombinasyonu Ritmik desen ve başının üzerinde bir sepet olan bir kadın figürü uzakta geçen.

"Çömlekçi Evi" bir kulübe Satıcı çömlek temsil eder. Basit büyüleyici kompozisyon - tencere yığını, palmiye ev ve iki şekiller bırakır.

Genç bir kız ve küçük domuz işletilen zorlukla yere dokunmadan nasıl resim "Irk" gösteriyor. Ve kolayca, Hint kahkaha sıçrayan duydu onu giysi etek aldı.

"Denizin Kızları" - fisherwomen adanmış Tablonun. Bunlar deniz, av ve süreç balık gidin. Bronz gövde, bu kadınların enerji iç mukavemet ve bütünlük doludur.

dini resimler

hayat Roerich'in Hindistan, onun epik ile ilişkilidir. Krishna Efsaneleri sıklıkla Svetoslav Roerich onun resimlerinde kullanılır. Onun "Kutsal Flüt" - genç Krishna flüt çalmaya. gökyüzünün mavisi, genç bir adam, yalnız bir bulut ve altın yapraklar karanlık figürü - flüt yumuşak sesi çölde yapılır.

önümüzde, içinde "Yakup ve Melek." Hıristiyan temalar mistik gökyüzünün dokunma ve parlayan melek kanatlarıyla iç içe resim. "Müritleri ile İsa" - geleneksel, neredeyse simge boyama insanlar ve inanılmaz renkli gökyüzü imajını. "Yoga giderken," sakin rakam mavi dağlar barış, bölgenin toplam pasifikasyon rahatsız etmez.

güzellik Ebedi idealleri, maneviyat üç ayaklı "Çarmıha Gerilmiş İnsanlık" resimlerinde "Sonsuz Yaşam", "Sonsuz Çağrı", "Feat" yansıyan.

Açık hava etkinlikleri

Rerih Svyatoslav Nikolayeviç güzellik, yüce manevi kişiyi bulmak istiyoruz. Haklı yetişmesi ahenkli kişiliğinin gelişmesini teşvik inanıyordu. Büyük kısmı o Bangalore çocuk okulda aldı. Hint düşünürü Ghosh felsefesinin temelinde kurulmuştur.

Hatta Nikolay Rerih Roerich Paktı, sanat ve mimarlık anıtlarının imha korunmasına ilişkin bir anlaşmanın oluşturulmasını başlattı. Çok çaba yapmak zorunda kaldı ve Svetoslav Roerich Hint hükümetine belgeyi imzaladı. Hindistan 1948 Ağustos'unda Sözleşmesi katılmış.

Rusya ve Hindistan arasındaki dostluğa katkı güçlendirilmesi kültürel bağları Rerih S. N. İçin O Uluslararası Ödülü, dünyanın her yerinde resmi ödül George. Nehru Ödülü "Padma Bhushan" kazanan unvanını aldı.

XX yüzyılın 70-80-ler olarak, kimin biyografi dindar faaliyetleri doludur Svyatoslav Nikolayeviç Rerih, Rusça insanlara babasının resmini takdim adlı kitabını yayınladı. Nestle Roerich'in okundu. Daha sonra Gorbachevym M. S. ile yaptığı görüşme sonrasında, SSCB Bakanlar Konseyi desteğiyle, Svetoslav Roerich Sovyet Roerich Vakfı ve Nicholas Roerich Müzesi kurulmasını başlattı. SSCB'nin dağılmasından sonra fon Uluslararası Roerich Merkezi adını almıştır.

Ailenin sanatsal ve kültürel miras resimler, kişisel mektuplar, kitaplar, denemeler, aile kütüphane, emanetler ve kişisel eşyalarını kapsamaktadır. Tüm içerik (kargo ağırlığı 4 ton olarak gerçekleşti) Merkez Müzesi, Svetoslav Roerich adını taşıyan dört odalardan birine gitmek zorunda kaldı. müze konferanslar, sergiler, tematik akşamları ev sahipliği yapmaktadır.

Felsefesi S.N. Reriha

Roerich'in ailesinin tüm üyeleri felsefi bir çizgiye uyulması. hayatın Etik kendi inanç sistemini denir. Bu evrenin, kökeni ve evrimi öğretisidir. 14 ciltlik eser Eleny Ivanovny Rerih - Yaşam Etik (Agni Yoga) felsefi doktrini. Bu bir sentezidir Doğu Masters antik bilgelik.

insanda uyumu, yüksek ses Ortaya veya konu içinde Svetoslav Roerich ana fikriydi. Kozmik titreşimleri besleyen ruh tepki neden - tek yolu yeni fikirler ve kavramlar mümkün giriş.

doğanın güzelliği vizyonu sayesinde Ruhsal eğitim çalışmaları yansır. Sanat insanın ruhunu dokunabilirsiniz. Bütün hayatın boyunca gider uzun bir süreç - kendi karakterini Şekillendirme. kozmik bilinç sanat ve doğa, ruh mümkün giriş uyum sayesinde. Yani sonuçta bireyin bir gelişmeye yol açacaktır.

güzellik ve çirkin düşünceler ortadan kaldırmak için uyum, onursuz eylemler ruhun evrimi katkıda bulunacaktır. sanatçı insanların duygusal tepki uyandırmak için yapabiliyor. Dünyada bir kez daha bakmak için yardımcı olacaktır. Güzellik insan hayatının her alanını nüfuz etmelidir. Bu soyut, ama çok gerçek değil. günlük hayattan temizlenmiş, her MiG hayatta güzelliğini görmek - o Roerich temel kavramdır. Eğer titreşim bunu düşünüyorsanız, değişen günlük düşünceler ve eylemler aklın bir değişime katkıda bulunacaktır.

eserlerinde Felsefe

Hayat hümanizm konularında, adalet, eşitlik ve tüm ulusların kardeşlik Etik Açıklandığı Svyatoslav Roerich çalışmalarıyla kırmızı iplik gibidir. dini, hane - O herhangi bir konuda özgürce yazıyor. Resimlerinde Doğu öğretileri ve Hıristiyan yasaları, mitoloji ve inanç zaferini yansıttı.

sanatçı, mevcut ve geçmiş yaşları, farklı kültür ve milletlerden sentezler. Onun için ülke ve sınırları vardır. Onun sanatı tüm basit çoban en yüksek siyasi rakama birleştirmektedir.

Resimlerinde, iyi ve kötü arasındaki mücadele açıkça ışık ve karanlık çizilmiş. Onun portreler özeldir ve kişinin iç durumunu iletmek edebiliyoruz. Gerçekçilik renklerin gerçekten kozmik kombinasyonu ile sentezlenir.

sanat sanatçı açıkça kişilik Roerich onun iç zenginliğini görülmektedir. Onun resimlerinde bir adam - doğanın bir adanmışın oğlu onun alanlarda yorulmaz işçi. O havada, gündoğumu ve mehtaplı gecelerde güzelliği dağları istikrar ve hareketlilik onun resimlerinde ölümsüzleşmiş. Dış formlar sanatçının iç vizyonu tabidir.

Sonuç

Roerich'in sanatçı O Hint sanatının temellerini kavramak çalışıyorum sadece. O tamamen Kızılderililerin yaşam felsefesinin özü ile aşılanmış. Binlerce yıldır bu ülkede insan varlığının temellerini oluşturdu. Roerich'in sanatsal dili - Rus ve Hint kültürünün füzyon.

Roerich'in en reprodüksiyonları çevrimiçi mağazalardan satın alınabilir. Onlar 3 ila 5 gün arasında hazırlanmaktadır. Eserlerinin orijinalleri özel koleksiyonlarda ve Hindistan'da çok sayıda müzelerde, Kullu ve Bangalore, Devlet Tretyakov Galerisi, Rus Devlet Müzesi'nde stüdyoda bulunmaktadır.

Eserlerinin tekillik dikkat çekiyor. Standart olmayan yaklaşım Birleştirilen renkli kompozit çözeltiler geniş bir yelpazede yer alır. Roerich Güzel, parlak resimler insanlığın aydınlık gelecekte iyilik, iman ile aşılanmış durumda. Aynı bez bazıları bir uyarı sesi - Kalbin yükseklik beden ve zihin daha önemlidir. Savaştan, çevresel felaketler, salgın bir çağda insan hayatta kalma yolunu - O şefkat ve merhamet işaret ediyor.

Roerich'in insan kendini, ruhunu ve çevrede güzellik arayışı fikri ilgi oldu. mükemmellik, uyum için, ve onun çalışmalarında aradı. Eserlerinin kozmik ses, sanatsal dilin doygunluk, şaşırtıcı enerji öğretmenin tartışılamaz yeteneğini, sosyal eylemci, organizatör, sanatçı, yazar göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.