Entelektüel gelişimiHristiyanlık

Rabbin Başkalaşım: tatil öyküsü. Elma Kurtarıcı - Efendimiz'in Başkalaşım

En büyük protestanca olaylardan biri, her yıl o Rabbin Başkalaşım olduğunu Hıristiyan dünyasında attı. Tatil hikayesi 4. yüzyılda etrafında başlayan üzerindeki kutsal İmparatoriçe Helena girişimiyle zaman Tabor Dağı Başkalaşım onuruna takdis Hıristiyan kilise inşa edilmiştir. İncil anlatı göre, açıklanan olaylar yaklaşık 40 gün Paskalya bahar tatili öncesinde işlenmiş, ama Doğu Hıristiyanları yazı kutlama. Ağustos ayında Başkalaşım kutlamak için gelenek Lent bağlantılı: sırayla değil zihinsel Lent olaylar dikkatinizi çekmesine, kutlama yılın farklı zaman taşındı. 40 gün Başkalaşım sonra, Hıristiyanlar ve böylece kendilerini evanjelik olayların kronolojisini hatırlatan Kutsal Haç Exaltation kutluyoruz.

Rabbin Başkalaşım. tatil Tarihçe

Kurtarıcımızın, Rab İsa Mesih'in Başkalaşım Tarihi Bayramı, Matta, Luka, Markos'tan açıklanan ve aralarındaki bu üç anlatı çok benzer.

John, Peter ve James - - Kutsal belirtildiği gibi, Tanrı'nın Oğlu sevdiği öğrencileri aldı ve Cennette Baba'ya dua etmek amacı ile, Tabor Dağı onlarla yükseldi. İşte dua yüzünü güneş gibi yakıp Giysileri kar kadar beyaz hale geldi. Bu durumda, Tanrı'nın Oğlu yakın peygamberler Musa ve İlyas, gelecekteki kurtarıcı acı hakkında onunla konuşuyorduk idi.

Öğrenciler O'nun Usta, Peter, bunların en sıcak bu dönüşümü görünce, şunları söyledi: "Usta, iyi bize, burada burada üç kabinleri (çadır) bulunduğu en ettirmeniz için - You, Musa ve İlyas." Daha sonra müritler, diyerek cennette Baba sesini duydu hangi bir bulut çevrili edildi "Bu Benim sevgili Oğlum, onu dinlemek olduğunu." Sonra vizyon sona erdi ve Iisus Hristos ölümden dirilişi kalmayıncaya kadar gördüklerinden kimseye söyleme müritleri azarladı.

Ne manevi anlamda bu olayı nedir? Lord yeryüzünde iken, herhangi bir rasgele işaretler veya mucizeler işlemedikleri biliniyor. İncil'de anlatılan her olağanüstü olay, her zaman bir öğretici anlam ve ahlaki edification vardır. şöyle Rabbin Transfiguration olayların teolojik yorumudur:

 1. Holy Trinity fenomen. Değil İsa'nın doğumundan sonra ilk defa içinden biri Tanrı'nın olgu yoktur Holy Trinity. İlk benzer olay gününde meydana gelen İsa Mesih'in vaftiz, Kutsal Ruh'un dökülme tüm Oğlunu İsa kabul Baba'nın sesini duymak mevcut iken. Baba Tanrı O'nun öğretim dinlemek için buluttan çağırdığında aynı şey, Tabor Dağı olur. O insanların Kutsal Üçlü kişiler açılmasıdır, Epifaniyi oldu.
 2. ilahi ve insan - İsa Başkalaşım Tanrı iki tabiatından Oğul bağlantıyı gösterir. yüzyıllar boyunca İsa'nın doğasının ikiliği hakkında anlaşmazlıklar birçok Hıristiyan ilahiyatçılar arasında durmadı. Babalar yorumlanması üzerine Başkalaşım Cennetin Krallığı tüm insanların geleceği dönüşümün bir işareti oldu.
 3. Buna ek olarak, burada sembolik bir fenomen ve Eski Ahit'in peygamberler - İlyas ve Musa. Hz Musa eceliyle öldü ve peygamber İlyas et ile cennete götürüldü olduğu bilinmektedir. Kutsal Misyoneri tarafından açıklanan olayların kutlamaları, ölüm kalım, gökyüzü ve yeryüzü üzerinde Onun asil hakimiyeti üzerinde Tanrı Oğlu'nun gücünü gösterir.

Başkalaşım kutlama tarih

Bu Rab Transfiguration olarak evanjelik olay görülmelidir olarak Pateristik teolojik öğretim, tohumların bir örnek bıraktı. Tatil hikayesi yıllık tüm sadık Hristiyanların akla gelir. Ortodoks Kilisesi bu olay yeni stiline 19 Ağustos tarihinde kutlanan ve tatil Twelve birini (yani, her yıl Ortodoks Hıristiyanlar kutladı 12 büyük bayramlarından birisi) 'dir edilir.

tatil Özellikleri

insanlarda bu tatil Elma Spas denir. Mesih'in Başkalaşım yüzden kilise yönetmeliklere göre, o gün, çünkü adlı yeni hasat meyve kutsamak gerekir. dindar üzerlerinde ayini sonrasında tapınaklarda okunan özel bir ibadeti yapmak bayram çeşitli meyve getirmek uzun bir gelenek vardır.

Buna ek olarak, tatil Başkalaşım olarak, yeni mahsul meyvelerinin keyfini izin ilk kez bu gün Ortodoks Hıristiyanlar meyve elma ve üzüm tüketiminin yasaklanması yoktur. O ile başlayan taze meyve, belirli kısıtlamalar olduğunu Petrov oruç ve Başkalaşım ile biter.

bu tatil sonsuz ilahi ışık, Tabor Dağı üzerinde İsa'nın vahiy simgeleyen beyaz elbiseler giydirilmiş rahipler, yaparken.

Başkalaşım On (Elma Spas) Ortodoks dünyasında, tatil onuruna sıkı oruç balık rahatlama olarak kullanılabilir.

şenlikli akathist

Rabbin Başkalaşım için Akathist ayrıntılı olarak evanjelik teolojik belirli bir etkinliği tedavi festivalin olayları anlatmaktadır. Hamd ve Canticle yerleştirilen yalvaran dua, Rab İsa Mesih'e hitap etti. Her ikos sözlerle biter Havari Peter, bir kalbin hassasiyet en üst anda Tabor Dağı üzerinde Kurtarıcı şöyle dedi: "İsa, önceden sonsuz Tanrı, her zaman Thy lütuf gizli bir yerde yalnız kalmak iyidir" Böylece, biz Havarilerin çamura benzeyen, ulu Tanrı'ya verilen insan doğasını yükseltebilir Tanrı'nın merhametini yüceltmek.

Başkalaşım selamlayan 26 Ağustos tatili bir hafta sonra gerçekleşir. Rabbin Başkalaşım için Akathist sıklıkla tatile akşam Ortodoks kiliselerinde yapılır. Ayrıca dönemin Afterfeast boyunca okunabilir.

çok sonunda yer şenliğinden adanmış dua canticle "Mesih Transfiguration", In. Sık sık şenlikli ayini sonrasında Ortodoks kiliselerinde okunan.

kutlama Halk gelenekleri

Kurtarıcı Transfiguration ve Rab İsa Mesih'in özel yolu ibadet bayram dünyada Ortodoks Hıristiyanlar. Bu olayı kutlama asırlık gelenekleri vardır. Tüm Hıristiyanların arifesinde meyve hasat taze kaynağı hazırlamak için çalışıyoruz. Birçok çiftçi kendi arsa üzerinde yetiştirilen meyveler istifliyorlar.

gün Hıristiyanlar en güzel ve olgun meyve tapınağa getirilen ve kutsanmasından hazırlanıyor, merkezi bir masanın üzerine koydu üzerinde. Bir yetişkin yardımı olmadan küçük çocukların, onlar endişeyle, kendi başlarına meyve sepetleri tutmaya çalışıyorum, papazın "meyve kutsama" bekleyen titreyerek duaları vardır bu geleneğin çok severler. Bazı ailelerde Rabbin Başkalaşım için çeşitli hediyeler vermek, birbirlerini tebrik etmek adettendir. Tebrikler genelde şiirsel formda çizilir. servisten sonra Hıristiyanlar bir festival yemek işlemeye evlerine dönüyorlar. Burada kutsal meyve ile akşam başlamak için dindar gelenek vardır. Ayrıca, yazının hafif gevşeme var - yemek balık yemek izin verilir. Elma Spas (Başkalaşım) üzerine Birçok Ortodoks metresi zengin bir mutfak hazırlar. Bu, reçel elma ve bal kek olabilir.

Rabbin Başkalaşım. tebrik

Birçok Ortodoks Hıristiyanlar telgraf veya SMS gönderme, ayet, bayram kutlamaları birbirine yazın. Örneğin, Mesih ayetlerin Başkalaşım vermek yaygın bir uygulamadır. Yazılı tebrik yanı sıra, Hıristiyanlar arasında meyve, elma pasta ile birbirlerine tedavi ve gömme misafirler karar verdi.

Kutsal Topraklar Başkalaşım kutlama

Özellikle Kutsal Topraklar'da Rabbimizin Başkalaşım kutladı. Tabor edep ve gizlilik en Yıl boyunca. Birkaç hacı grupları Pentecost için Lent döneminde ağırlıklı olarak bu yeri ziyaret. Fakat Rusya'dan çok sayıda hacı ve turist olarak Tabor Dağı, özel bir ruh hali üzerinde Başkalaşım, bayram için hacı pansiyon ve otel odaları doldurdu. Kafr Yasif, Nazareth Acre, Hayfa, Celile Cana - - çevresinde itibaren de nokta kutsal olay günü festivali ziyaret etmek istediğiniz inananların bir grup gelir.

ve akşam servisi dindar Hıristiyanlar Yemekten sonra ilahi ayine katılmak üzere şafak vakti erken yatmak deneyin. Badarak'ın anda, hemen hemen tüm hacılar komünyon paylaşmak. Buna ek olarak, yerel inananlar bu tatil bebek vaftiz geleneği vardır.

Hıristiyanlar yerlileri kutsal olayı tam tersini kutluyoruz. kavga biten genellikle bir hesaplaşmaya dönüşür komik konuşmalar, manastır avlusunda çadırlarda içinde yer alan, onlar neşeli halk şarkıları söyleyerek, alkollü içki içmek müzik aleti, dans oynamak, silahlarını ateş vardır. İlk Zil çaldığında Matins başlangıcını ilan zaman Gürültülü kutlama, şafakta sona erer.

servisten sonra bir alayı sadık yerlileri neşeli çığlıklar ve silah sesi karşıladı yer alır. Ayrıca pervasız eğlenceli liturgy sonra devam eder.

Rab Transfiguration üzerine Halk alametler

insanlar Rab Transfiguration gibi olayları anmak yaygın halk geleneklerimiz. Halk arasındaki inanca kalan İşaretler, çoğunlukla hasat ile ilişkilidir. Örneğin, onun bahçede yetiştirilen fakir veya zayıf meyve tedavi etmek bu gün bir gelenek vardır. Bu durumda, bir sonraki yıl özellikle verimli olacak bir inanç vardır. Buna ek olarak, gün içinde yoksulların ihtiyacını karşılamak olamazsa, gelecek yıl verimsiz yem olacağı anlamına gelir. Böylece deyişi doğmuştur: "Feast elma ve bir dilenci yiyin."

Ayrıca, Başkalaşım gününde bir gelenek bal ile en az bir elma yemek yoktu. Bu gelecek yıl için sağlıklı bir garantisi olarak kabul edildi.

Bu sayıdan sonra, herhangi bir yağmur ona (sözde yağmur hlebognoy) için bir felaket olur inanılıyordu gibi diğer şeylerin yanı sıra, 19 Ağustos için tüm tahıl hasat temizlemek için bir gelenek vardı.

Kilise uygulama meyve taze mahsul doğrudan olgunluk derecelerine ilişkilidir yemez. Ağustos sonu, bu organizma için yararlı hale gelene kadar elma ve üzüm tam olgunlaşır bilinmektedir. böylece Cennet bahçesindeki yasak meyveyi yedi ve ayrıca, halkın zihninde derin köklü bir bağ ihlalleri "elma oruç" sin foremothers Havva bütün insanlık için Tanrı'nın gazabına yol açtı. Bu nedenle Başkalaşım kadar sürede taze elma yemek değil geleneğine özel bir yol izlemek uygun olarak sıradan insanlar.

Ortodoks Kilisesi'nin öğretilerine göre, Başkalaşım saflığını ve sevgi karşılamak için gereklidir. İşaretler biz tartışılmaz bir dogma olarak ele edemez, ciddiye alınmamalıdır.

2014 yılında Başkalaşım

19 Ağustos Rabbimizin 2014 Başkalaşım tekrar kutladı. Rus Ortodoks Kilisesi'nin Primat erkek bir Kutsal Badarak'a yapılan Solovetsky manastırın. Geleneklere göre, sonrası servis Patrik her Hıristiyan hayatında tarihi ve Başkalaşım önemi hakkında rivayet ettiği bir vaaz verdi. Patrik Kirill Archimandrite babası başkanlığındaki tatil manastır kardeşliği, tebrik ve sunulan hediyeler için teşekkür etti. Bu yüzden Kutsal Topraklar Solovki Moskova ve Tüm Rusya Kiril kutsal Patrik Başkalaşım selamlamalarda düzenledi. Buna ek olarak, Cenapları Aziz Seraphim Vyritsky görüntünün manastıra bağışladı.

görkemli antik katedral, 1558 yılında inşa - Patrik Solovetsky manastırın topraklarında bulunan ayinine görev Başkalaşım, Kilisesi. Bu bayram günü gün bu katedralde gerçekleşir.

Salı günü - Efendimiz'in Başkalaşım - Ağustos 19, 2014 düştü. tatil hizmeti Özellikleri 19 Ağustos Pazar günü düşerse, Pazar hizmetin tüm özellikleri iptal şekildedir. Tezahüratlar ayetler Canon bu Başkalaşım olduğunu, özellikle de sadece büyük tatil odaklanacaktır. Gün Pazar versiyonundan farksız başka hafta içi yapılacak İbadet.

Bu hizmetin özellikleri:

 • Sadece tatil adanmış bütün hizmet.
 • Matins seçilen Mezmur ayetleriyle yüceltilmesi tatil söylenen.
 • "Dürüst" koroları tatil yerini, Matins de söylenen edilmez.
 • Antiphons Başkalaşım liturgy söylenir.
 • Büyük girişinde hangi girdi şenlikli ayet okur.
 • Zadostoynik sung.
 • okuma üzerine opisthambonos meyvelerin yeni mahsul takdis gerçekleştirdi.
 • bayram günü Vespers anda büyük bir prokeimenon söylenir.

Sonuç

Bu Başkalaşım Hıristiyan dünyasında çok önemlidir. Tatil hikayesi sembolizmini ortaya koymaktadır. Gore tartışmasız sessizliği ve yalnız yeri temsil - bu saf dua Tanrı ile akıl bağlantısı için koşullardır. Adı "Favor" günah yükü ve Allah'a onun aydınlanma gelen ruhun saflaştırılması sembolize "ışık, saflığı," anlamına gelir. gündelik kir ve Allah için arayan bir adam için mümkündür ilahi ışık, kabul arınmış, bedensel tutkular üzerinde ruh zafer dolu - Savior Başkalaşım Hıristiyan yaşamının ana hedefi temsil eder.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.