Sanat ve EğlenceLiteratür

Psikolojik literatürde Paralellik: Örnekler

Bu yazıda, psikolojik paralellik gibi edebi kavramları ele alacağız. Genellikle bu terim anlamı ve işleviyle yorumlanması ile bazı sorunlara neden olmaktadır. Bu yazıda neler metnin sanatsal bir analizde bunu nasıl uygulanacağını kavramını açıklamak için erişilebilir mümkün olduğunca çalışacağı ve özel ilgi değer varken.

tanım

Literatürde Psikolojik paralellik - biridir üslup cihazlar. Onun özü arsa motifleri, doğanın resimlerinde, ilişkiler, durumlar ve eylemler arasında dizilerinin eserleri dayanmaktadır gerçeğinde yatmaktadır. Genellikle halk şiirsel metinlerde kullanılır.

Kural olarak, iki bölümden oluşmaktadır. İlk duygusal ve psikolojik arka planını oluşturarak, koşullu ve mecazi doğa, bir resim ile temsil edilir. kahraman ikinci bir görüntü durumu olan doğal ile bağlantılıdır, zaten var. Örneğin: şahin - gelin guguklu - - hüzünlü kadın veya dul iyi, kuğu yapılır.

öykü

Ancak, tam olarak neyi psikolojik paralelliği anlamak için, ayrıca geçmişe biraz gitmek gerekir. Literatürde tanımı, bu arada, genellikle küçük tarihsel referansı ile başlar.

Bu teknik folklor literatüre geldiyse Yani, o oldukça derin kökleri vardır. Neden insanlar hayvanlara, bitkilere ve doğal fenomenler kendimizi karşılaştırmak akla geldi? Bu fenomenin kalbinde dünya kendi iradeye sahip olduğunu senkretik naif fikri yatar. Bu putperest inançlar tarafından teyit edilir, bilinç tüm yaşam olayları endows. Örneğin, güneş - gözler, yani güneş olmanın aktif yaşamı görünür.

Bu tür paralellikler oluşuyordu:

 • hayat veya eylem karakteristik özelliklere sahip kompleks benzerlik.
 • gerçeklik anlayışımız, dünyanın yasalarına bu semptomların ilişkisi.
 • belirtilerini tespit benzer olabileceğini çeşitli nesneler, bitişik olması.
 • yaşam değer ve insanlık ile ilgili olarak açıklanan nesne veya olayın dolgunluk.

Yani başlangıçta psikolojik paralellik dünyanın öznel insan düşüncesine dayanmaktaydı.

türleri

Biz psikolojik paralelliği araştırmaya devam. biz verdik tanımı, şimdi görüşlerini bahsedelim. Bu fenomenler ve üslup sırasıyla birkaç sınıflandırmaların çalışmaya birkaç farklı yaklaşım vardır. Biz çoğu popüler burada sunmak - yazarlık A. N. Veselovskogo. Ona göre, psikolojik paralellik geçerli:

 • binom;
 • biçimsel;
 • polinom;
 • tekterimli;
 • negatif.

paralellik binom

Bu yapı, aşağıdaki yöntem ile karakterize edilir. Başlangıçta, görüntü insanın hayattan benzer bölüm bir açıklama ile takip doğanın bir resimdir. İçerik nesnenin farklı olmasına rağmen, birbirlerine yankı gibi bu iki bölüm. Onlar ortak bir noktası var olduğunu fark, belirli uyumları, motif mümkündür. Bu özellik, basit tekrarlar gelen psikolojik paralelleri özelliğidir.

Örneğin: (İspanyol halk şarkısı) "Onlar gül bozmak istediğinizde onlar kız sevmek istediğinizde, bahara kadar beklemek zorunda, o on altı yıl olduğunu gereklidir".

Genellikle binom olur Folklorun paralellik, eylem kategorisinde ağırlıklı inşa Ancak, unutulmamalıdır. Ancak, bunu kaldırmak için, diğer tüm unsurları üslup rakamlar önemini yitiriyor. Bu tür yapıların stabilitesi iki faktör tarafından sağlanmaktadır:

 • Ana benzerlik geç o perechat etmedi parça kategori eylemleri gibi parlak ekledi.
 • sevdim anadili karşılaştırın, bu ibadette kullanıma ve kalan uzun süre geldi.

Bu noktaların her iki karşılanırsa, paralellik bir isim elde etmek için bir sembol haline gelecektir. Ancak, böyle bir kader bile tüm kuralları tarafından yaptırılan iki dönem paralellikler, değil bekliyor.

biçimsel paralellik

Orada psikolojik paralellik hemen belli değil durumlardır ve tüm metin onun kararını duymak gerekir. Örneğin: halk şarkının bir gelinin açıklaması ardından "yükselmemesi, akan nehir" çizgi ile başlar, düğün hangi misafirler bir sürü, ama o bir öksüz beri hiç kimse, bunu kutsayabilir; Nehir Kalkar kalkmaz, ve gelin sessiz, kasvetli oturur - böylece benzerlik takip ettik.

Burada varsayılan, benzerlik değil eksikliği bahsedebiliriz. Üslup cihaz çalışmayı kendisi anlamak zor, karmaşık, ancak yapı daha güzellik ve şiir haline gelir.

polinom paralellik

"Psikolojik paralellik" kavramı, belirgin karmaşıklığına rağmen, oldukça basit. Bu üslup cihazın çeşitleri hakkında konuşurken başka şeydir. o özellikle multicrew paralelliği fırsatları rağmen, herhangi bir sorun vardır keşfi ile genellikle.

Bu alt türleri Birden çok nesne aynı anda verilen çeşitli paralellikler tek taraflı birikimi ile karakterize edilir. Yani bir karakter alınır ve görüntülerin bir dizi doğrudan karşılaştırıldı. Örneğin: "İyi bir bayanla yapılması, alışmak değil, bir tutam çimen ile, güvercin, Sürme değil, çim kaplı güvercini Son etmeyin" Yani okuyucu karşılaştırma için üç siteleri vardır.

Görüntülerde Böyle tek taraflı artış paralellik yavaş yavaş yazma ve bunların analitik becerilerini geliştirmek için yetenek şair daha fazla özgürlük verdi, evrimleşmiş olduğunu göstermektedir.

Bu polinom insanların şiirsel tarzının paralellik görece yeni bir olgudur denir nedeni budur.

Bir dönem eşzamanlılık

Bir dönem psikolojik paralellik görüntülerini ve iş rolünü güçlendirerek geliştirmeyi amaçlamaktadır. şöyle Bu yöntem görünüyor. Birinci bölüm yıldız ve ayın konuşur ve ikincisinde de gelin ve damat ile karşılaştırılır sıradan iki dönem yapısını düşünün. Daha sonra, yıldızların ve ayın sadece görüntüleri bırakarak ikinci bölümünü kaldırın. işin içeriğine göre, bir kız ve bir genç adam hakkında ama metinde Değinildikçe tahmin edecektir okuyucu değildir.

Böyle bir suskun- resmi bir paralellik benzer, ama onun aksine, karakterler, aklımızda olan kişiler hakkında belirtilmesi gereken değildir. Bu nedenle, burada bir karakter bahsedebiliriz. Yüzyıllar boyunca folklor yalnızca bir değerle tanımlanır alegorik görüntüleri, direnmeye çıktı. Bu tür bir oluşturulur ve bir dönem paralellik kullanılan.

Örneğin, şahin genç adam, damat ile tanımlanır. Ve sık sık yazılarında o kaçırılan olarak o koridorda Sokolitsa açar gibi şahin, her kuş savaştı açıklamaktadır. Orada insanlar hakkında hiç söz, ama biz biz erkekler ve kızlar arasındaki insan ilişkileri bahsediyoruz anlıyoruz.

paralellik negatif

Biz (örnekler makalesinde verilmiştir) psikolojik paralellik olabilir son türden açıklama geçin. Bizim üslup cihazın Olumsuz tasarımı genellikle bulmaca oluşturmak için kullanılır. Örneğin: "kükreme değil, bir boğa, güçlü yerine bir kaya"

aşağıdaki gibi bu tür yapı inşa edilir. İlk olarak, normal bir, iki dönem polinom veya paralellik oluşturmak ve bu görüntü, özelliği ve bir negatif ilave edilen daha sonra çıkarılır. Örneğin, yerine "bir boğa gibi bellowing" - "roars yerine bir boğa daha."

Slav folklorunda bu teknik büyük ilgi ve sevgi zevk. Nedenle, sadece bilmece, aynı zamanda şarkı, masalları ve böyle devam eder. Daha sonra yazarın kitaplarında göç, masal ve üslup denemelerinde genellikle kullanılan halk şiiri yeniden görülebilir.

kendini örtüşen negatifti olarak bakış kavramsal açıdan onları ayırmak için değil, görüntülerin yakınsaması için oluşturulan paralellik formülü bozan.

Literatür yazar Folklorun

Psikolojik halk şiirinin paralellik klasik edebiyat hicret edince?

Bu müzisyenler seyahat, Vagant sırasında meydana geldi. seleflerinin aksine, klasik müzik ve şiir okul mezunu, böylece temel öğrenilen edebi büyük soyutlama ile karakterize edildi kişi, imajını. Onlar Bazı özellikleri ve gerçekle bağlantısı vardı. Aynı zamanda, tüm dolaşıp müzisyenler, onlar oldukça iyi folklor aşina bulundu. Bu nedenle, onun şiirinde elemanlarını tanıtmak başladı. üzüntüyle, yaz ve bahar - - sevinçle doğal fenomenler karakterin doğası, örneğin kış ve sonbahar ile karşılaştırmalar vardı. Tabii ki, onların deneyimleri mükemmel olmaktan oldukça ilkel ve uzak, ama daha sonra ortaçağ edebiyatına göç yeni bir stil, zemin oluşturmaktadır.

Böylece, 12. yüzyılda giderek klasik geleneğe sahip halk şan teknikleri örgü başladı.

karşılaştırmalar, sıfatları ve psikolojik paralellik metaforların işlevi nedir?

İlk olarak, bu teknik tam olduğunu onlara güvenir çünkü metafor ve sıfatları olmadan, en eşzamanlılık olmazdı diyelim.

Her iki yol da başka bir nesnenin bir göstergesini taşımak için kullanılır. Aslında, zaten onların fonksiyonları onlarsız bir insanın doğasını karşılaştırmak imkansız olduğunu görülebilir. Mecazi dil - paralellikler yaratmada yazarın başlıca aracı. bu mecazlar fonksiyonları hakkında konuşmak eğer, bu transferi karakteristiği tam da budur.

açıklamaları ile ilişkili temel kavramlar (psikolojik paralellik), aralarında en önemli metaforlar ve sıfatlar olması şaşırtıcı değildir. Örneğin, "güneş battığı" sıfat alıp üst üste yaptı. Biz olacaktır: güneş batmıştı olarak ve hayatın sonu net şahin olduğunu. Yani, gencin hayatının yok olma ile karşılaştırıldığında güneşin kalkmasıdır.

"Lay" Psikolojik paralellik

kendisini folklorun bir parçası olduğu için popüler üslup cihazların güzel bir örnek, "Word" olarak hizmet edebilir. onun görüntü doğa ile ilişkilidir ve sıklıkla karşılaştırılır çünkü Örneğin, ana karakter Yaroslavna alır. bölüm ağlama kahraman atın. Yaroslavna ve kümes hayvanları arasında bir paralellik - Bir gün "çağırıyor Yalnız bir musluk dans şafakta" idi.

Daha sonra anlatıcı imajını çağırabilirsiniz. On falcons kıyasla dizeleri üzerinde sunulan Parmakları, güvercinler salıvermek.

Ve başka örnek: Don Galiç çekilme olarak tarif edilir "geniş alanları aracılığıyla getirilir değil fırtına şahin." Burada negatif paralellik örneğini görüyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.