Haber ve ToplumDoğa

Proterozoyik dönemi: Dünya'nın evrim dikenli yolu

Şimdi bildiğimiz gibi yaklaşık iki milyar yıl süren Proterozoyik dönemi, dünyanın oluşumunda önemli bir rol oynamıştır. Bu en uzun , jeolojik dönemi gezegenin toplam tarihinin neredeyse yarısını aldı, yeryüzünün evrimini geri dönerek, kilometre taşları bir dizi kutlandı.

İlk deniz bir gezegen ölçeğinde tek bir okyanusa birleşmeye başladı böylece Proterozoyik dönemi, hidrosferde su kitleler bir artış "kaydetti", seviyesi nihayet üst okyanus sırtları ulaştı. Okyanus litosferinin korteks hidrasyon derecesinde keskin artış gösteren bu ilk tektonik jeokimyasal sınır (aşırı doygunluk bölgelerine büyük kitleler okyanus tuzlu su sürtüşme). Bu işlem yaklaşık altı yüz milyon yıl sürdü. Ve okyanus tabanı rahatlama müteakip oluşumunda çok önemli bir rol oynamıştır.

en eski tarihsel aşamada yerine, Arkeen, Proterozoyik dönemi geldi. İklim yeni bir dönemin başlangıcı anlamlı değişmeye başladı olduğunu. Gezegenin yüzeyi sık buzullaşmalarının ile Archaean pratik cansız ve çıplak soğuk çölde bir dönemdir, orta Proterozoyik daha yakın (ısınmanın yönünde) önemli değişiklikler yapılmıştır.

Aynı zamanda biyolojik organizmaların evrimi yönünü kökünden değiştirdi atmosferde oksijenin önemli bir doygunluk yoktu. Bu önemli olay yaklaşık iki milyar yıl önce meydana gelen Bilim adamları, zaten "oksijen felaket." olarak anılmıştır Bu süre (hava karışımının oksijen konsantrasyonu, bunların ömrü sağlamak için yeterli olduğu için) tek hücreli aerobik organizmalar, bir birinci nükleasyon ile karakterize edilir. Bu türlerin çoğunluğu moleküler oksijen ölümcül olduğu için anaerobik organizmalar, dışarı öldüğünü sonra oldu. Bu, büyük ölçüde, daha evrim vektörünü tespit edilmiştir.

Bu süre zarfında dev geçici mikroorganizmalar ve yosun gelişti. , Proterozoyik dönemin başladığını Bu canlıların doğrudan (ve çok aktif) katılımıyla devam neredeyse tüm tortul kayaların Aksine yoğun işlemler.

o Proterozoyik çağıydı zaman evrimsel olay yerinden devrik Ökaryotlar, "geri" prokaryotlar da, oluşmuştur. Hayvanlar, solunabilir hava, bu arada, aynı tarihsel dönemde gezegende vardı. Geç Proterozoyik dönemin fauna Çoğu tür zaten çok hücreli ökaryotik formları sundu. Bu devrin sonu iyi o gezegende galip "denizanası yüzyıl" olarak adlandırılabilir. Aynı zamanda herhangi bir annelid (yumuşakçalar ve eklembacaklılar atalarıdır).

Proterozoyik dönemin görkemli tarihsel süresi periyodu sırasında bölünmemiş kural başladı oldu ökaryotik hücreler. hayatın İlkel tek hücreli ve koloni formları son derece organize çok hücreli yaratıklar tarafından konmaya başlandı. Yaşamın kendisi jeolojik evriminde önemli bir faktör haline gelmiştir. biyosferin - Yaşayan organizmalar yerkabuğunun yapısını ve şeklini değiştirerek etkin bir rol almaya başladı, onlar üst tabakasının temel haline gelir. Dünya'ya gelen değeri, fotosentez, gereğinden fazla vurgulanan edilemeyen. Bu o kadar değiştirilir , atmosferin bileşiminin yüksek hayvanların - oksijen olan büyük miktarda daha yüksek heterotroflarda geliştirilmesini mümkün doyurarak.

tanıma ötesinde - gezegenin yüzünü değiştirecek bir adam varlığını (jeoloji standartlarına göre bir anlık! sadece 500 bin yıl) kısa bir an için kaderinde - Böylece, hayatın yüksek formlarının dünyaya gelen için en uygun koşulları yaratmak için. Ve, aynı zamanda, ve "hayat" ve "evrim" yepyeni bir anlam kavramlarını vermek ...

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.