OtomobilArabalar

Premium Araç - Audi A8 2012

1994 yılında, Alman otomobil endişesi Audi, yenilik Audi a8 d2 / 4d'yi sundu. Hattın ilk modelleri ön tekerleklerden çekişli sedanlardı. Bir yıl sonra, paslanmaz ve hafif alüminyum alaşımından yapılmış bir gövde ile dört tekerlekten çekiş üretmeye başladı . Başlangıçta, otomobil sırasıyla 3.7 ve 2.8 litrelik hacimlerdeki V8 ve V6 motorlarına sahipti. Daha sonra, turbo sistemle donatılmış, 2500 "küp" hacmine sahip 150-tislynye dizel motor da dahil edildi. Otomobillerin yanında daha güçlü olan altı silindirli benzinli motorlar da gücünü 300 bg'ye çıkardı.

Beş yıldır, 1998 yılından beri Audi A8 sürekli olarak görünümünü değiştiriyor. Bunun nedeni, şirketin "premium araba" için yeni bir stil bulmak istediği gerçeğidir. Modellerde gövdeler, farlar ve hatta radyatör ızgaraları değişti. Şirketten vazgeçmek istemeyen tek şey, araç gövdelerinin yapıldığı eşsiz alaşım oldu .

2002, yeni A8 hattının serbest bırakılması ve kurulan daha ileri geliştirme kavramıyla damgalandı. Yeni modeller, güvenilirliği, konforu ve seçkin gözüyle bir araya getirilen, bu prestijli otomobilleri birçok alıcı için arzulayan, modern seçeneklerin zengin bir seçimi ile donatılmıştır. Yeniliğin bir özelliği, yeni 3.7 ve 4.2 litrelik V8 motorların altı ileri vitesli bir tiptronic ile birleşmesiydi.

Hafif bir alüminyum gövde, yeni bir şanzıman ve tabii ki güçlü bir motor kombinasyonu, otomobil için oldukça büyük bir hızlanma sağladı.

Şimdi endişe Audi piyasaya 2012 yılında yeni bir Audi A8 tanıttı.

Bu makineden mühendisler gerçek yakışıklı bir adam yarattı. Sadece dış görünüşü farklı değil. 2012 yılında Audi a8 salonunun dinamik dış görünümü , tam spor ekipmanı sadece sürücüye yönelik ve kendisine bir uzay gemisinde olduğu izlenimi veriyor. Salon son dişe ergonomiktir ve sıkı, tanımlanmış bir stile rafine edilmiştir.

Araba, Quattro daimi dört tekerden çekiş sistemi ile donatılmıştır. Audi'nin bu başarısı, kendisi için sınıfında uzun yıllardır rakipleri tarafından bilinmiyor. Audi A8 2012, fiyatına göre, ekipmana bağlı olarak 4 ila 6 buçuk milyon ruble, sürüş yetenekleri açısından benzersiz olarak görülüyor. Bunlardan, çeşitli yol yüzeyleri için optimum modu seçen "akıllı" bir duralumin alaşımından yapılmış pnömatik süspansiyonundan bahsetmek isterim. Audi'nin bu seçeneği özeldir.

Audi A8 2012, günümüzde mevcut en gelişmiş yazılım ve teknoloji çözümlerini bünyesinde barındırıyor ve bu sayede sürücünün tüm küçük şeyleri unutması ve binicilik üzerinde yoğunlaşması, maksimum zevk alınması sağlanıyor.

Yakışıklı bu kaputun altında iki büyük V8, 335 beygir gücü üretiyorlar. Aracınızı 250 km / saat'e kadar dağıtabilen temiz güç. Doğal olarak, maksimum hız elektronikle sınırlıdır. Yüzlerce hızlanma dinamiği 6.3 saniyedir. Süspansiyona ek olarak, Audi A8 2012, yeni bir etkin fren sistemi ve otomatik lastik basıncı denetleme sistemi ile donatılmıştır. Yeni vücudun sağlamlığı önceki modeline göre% 60 arttı. Baş ve boynun korunması için özel olarak tasarlanmış ilave hava yastığı ile yolcuların ek güvenlik önlemleri alınır. Aracın kendisinin güvenliği, sürücünün koltuğundaki sahibini "hatırlayacak" "tek dokunmalı bellek" sistemi ile tamamlanmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.