Haber ve ToplumDoğa

Pilot balık: Küçük arkadaşları büyük köpekbalıkları

uzak sıcak denizlerde ve okyanuslarda çizgili tarafı ve keskin burunlu kafa ile göze çarpmayan balık yaşar. diğer birçok balık gibi, kabuklular, küçük yumuşakçalar ve akrabaları beslenir. Bazen göç gönderilir.

balık, başkalarının binlerce arasında pek fark yok - Bir Pilot olduğunu söyleyebiliriz. Ama o ve çok değil karşılaşırız şaşırtıcı özelliği.

ait türlerin

Pilot - Sipariş levreksiler ait balık. Bu istavrit yakın akrabası. Bu balık yenir, ancak av aslan payı oldukça büyük gemiler daha Balıkçılar aittir. dev istavrit yakındaki sürüleri, uskumru ve diğer çok daha değerli türler bulunur çünkü pilotlar genellikle, bu anlamsız için avlamak için, küçük sürüler bulunmuş olması gerçeği. Ama kanca çubuk üzerinde bazen bu balık yakalar. Bu arada, bazen Karadeniz balıkçılar bir av haline gelir.

Bu balık uzunluğunda yarım metre ulaşabilir, ancak çoğu kişi 30 cm uzunluğa aşmayın. Gövdesi mavi-krom renkli ve birkaç lacivert bantlarında aşağı arka taraftan edilir. gövde pilot balık alt yüzeyinde çıkıntılı fin.

Olağandışı dost Pilot balık

"Gelin ve kısrak için" - Ostap Bender azılı kapıcı Tikhon söyledi. "Ve kim ve beyaz köpekbalığı - En yakın arkadaşı" - o kesinlikle söylediler balık pilot o konuşabilir olsaydı. Evet, çizgili balık küçük gruplar fırtına deniz ve okyanuslar yakın hayatının en geçirirler. Pilotların iyi arkadaşları çok farklı olması dikkate değerdir köpekbalığı türleri.

Bilim adamları, sualtı dünyasının araştırmacılar, sıradan dalgıçlar, gezginler - sadece bu garip dostluğun sorusuna cevap bulmak için çalışmıyoruz. Ama bugün kılavuz balıklar ve köpekbalıkları omuza onların bütün hayat omuz harcamak neden bilinmemektedir belli içindir.

Mitler ve Efsaneler

Ve birçok versiyonları vardır. saman, buğday ayırmak için, adını yaptığım yerde anlamamız gerekir. Pilot nedir? Balık yüzden tesadüf değildir adlandırılmış çünkü. deniz terminolojisinde bu kelime sualtı arazi aşina ve rota belirle yapabiliyor kaptan anlamına gelir. Pilot balık görme engelli köpekbalığı eşliğinde yiyecek bulmak ve tehlikeleri önlemek için yardımcı: Büyük olasılıkla, bu balığın adı okur büyük yanlış birine onun yükümlülüğüdür. Bunun için, onlar, köpekbalığı demek ve onun küçük çizgili onu kralın tablodan kırıntıları almak için eskort verir.

Başka bir sürümü var. buna göre, pilot, dışkı köpekbalıkları veya parazitler beslenir tenine bağlı.

Belki köpekbalığı sadece koruma için kullanılır? Bu versiyonda herhangi inkarlarına hiçbir kanıt yoktur. Köpekbalığı pilotları korumak ve tehlikeli yırtıcı kimse çözüleceğine dair olası değildir uyduları saldırmak koşar. köpekbalığı pilotları yemeye çalışıyorum değil neden: Ama bu varsayım bir sorudur? Sonuçta bu balık, yenilebilir, lezzetli ve diğer yırtıcı, diyetin köpekbalıkları bileşenine oldukça karşılaştırılabilir.

Ve Pilot - balık, hangi sıklıkla askıları ile karıştırılıyor. Birçok bilinen ilişki remora ve köpekbalığı sağlar. Köpekbalığı yapışmasını zarar vermez çünkü Tabii ki, mevcut parazitlik, onları arayamadım. Ama ikinci pahasına bu sadece bir balık hayatlarını, tartışmalara neden olmaz. O bile kendisi olmayabilir taşıyın. Pilotlar aynı binici değildir, onlar sadece etrafında yüzer.

bilimsel versiyon

bilim olsa o köpekbalığı ve balık-pilotları bağlandıklarını bilinmemektedir kesin, ama tam olarak değil ne olduğu konusunda ve bilim adamları olarak emin olamaz. daha da iyisi, onlar iyi bile bulanık suda yönlendirilmiş - en azından köpekbalıkları sadece kıskanılacak görme ve koku alma duyusu gerçeği göz önüne alındığında savunulamaz navigasyon işlevlerinin sürümü.

kalanlar (ve hatta daha parazitleri ve dışkı) yeme Sürüm - daha asılsız. Karınları pilotlar defalarca araştırdık ve onların davranış bilimciler uzun gözlemledim. köpekbalığı yakın mekik, pilotlar periyodik kabuklu hayvanlar veya balıkları şaşkın aldı ve onları yemek vardır.

Yine de, bilim adamları bir köpekbalığı avcılara düşman ya haline av ile kulpları gelirse, çizgili Kortej hemen onu bırakır ve sonra yeni bir azizi aramak ilerler bulduk.

Diğer garip arkadaşlar

Pilot - "dost" olan bir balık değil sadece okyanusun en tehlikeli yırtıcı olduğunu. Genellikle dalgıçlar dev kaplumbağalar, vatozlar ve diğer büyük deniz canlılarının şirkette onu buldu. partilerin hiçbiri net bir fayda almaz çünkü - Bilim adamları simbiyoz ve çağrılmaz bu garip arada gizemini çözmeye çalışırken, davranışlarını araştırmaktadır. Ama şimdilik, sorular cevaplar çok daha fazla soru var.

Ne diğer deniz yaşamının eşlik bu çevik çizgili balık yapar? Oysa sualtı dünyanın bize sırlarını ortaya çıkarmak için acelesi olmadığını.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.