Haberler ve ToplumÇevre

Petersburg'daki Neva nehri

St. Petersburg, tarihi müzeleri ve kültürel eserleri ile ünlüdür ancak başlıca cazibe merkezi, güzellikleri, gücü ve gücü ile etkileyen Neva Nehri'dir. Bu, büyük Rus kentinin gerçek bir su yolu, ona eşsiz bir enerji ve bazı gizem getiriyor.

Genel özellikler

Neva'nın aktığı Baltık Denizi'nin doğu kesiminde, kaynağı (Ladoga Gölü) ile Finlandiya Körfezi'ne 74 kilometre uzaklıktaki çok uzun bir uzantısı var. St. Petersburg'daki nehir sadece 30 kilometre akar.

Özellikle kaynak yakınında (1000 m'den fazla) oldukça geniş bir genişliğe ve en dar 200 m genişliğindeki alan Ivanovo rapids'indeki Svyatky burnuna yakın konumdadır. Ortalama olarak, bir bankadan diğerine olan mesafe 500 ila 700 m arasında değişir ve Neva'nın derin su nehri olduğuna inanılıyor. Minimum derinliği 4 metre ve bazı yerlerde maksimum 24 metreye ulaşıyor.

Kış aylarında Neva tamamen donar. Aralık ile nisan ayları arasında buz zincirleri ile tıkanmıştır. Akımının genel yönü doğudan batıya doğrudur. Nehrin dik, bazen dik olan bankalar var, bunların ortalama yüksekliği 10 metreyi buluyor.

Yüzyıllar öncesinden bir hikaye

Birkaç bin yıl önce, Neva Nehri'nin bulunduğu yerde, Rusya'nın kaderinde birçok tarihi anın tanık olduğu Tosna Nehri akıyordu. Ladoga rezervuarı kapalı bir göle dönüştükten sonra suları yükseldi ve izin verilen seviyeyi aştı ve Mgi Nehri'nin bütün vadisini sular altında bıraktı. Bu bölgede Ivanovo yağışları oluştu. Böylece Neva'nın aktığı bir vadi vardı. Tosna Nehri ve Mga Nehri daha sonra kollarına dönüştü.

Bu su yolunun ve insanların yerleşiminin gelişmesi, buzulların erimesinin eski zamanlarında başladı.

Dokuzuncu yüzyılda Neva'ya Vodskaya Beşi deniyordu ve Veliky Novgorod'a aitti. Bu arazileri, farklı isimler, doğru Karelya toprakları ve solda İzhorskaya olan iki bankaya böldü.

Genellikle Neva nehri, bu bölgelerde Nizhny Novgorod'un milisleri ve İsveç birlikleri arasında savaşlar yaşandığı 13. yüzyılda İsveçlilerden nehri almış kabul edilir. Nehrin ilk sözü, "Neva" gibi, Alexander Nevsky'nin hayatını anlatan kitapta bulundu.

On sekizinci yüzyılda, Neva Rus İmparatorluğuna geri döndüğünde, daha sonra başkent haline gelen St. Petersburg'un ciddi yapısı başlamıştır. Ancak o zamanlardaki köprüler inşa edilmedi, çünkü Peter onları navigasyon için doğrudan bir engel olarak gördü. Kentte ancak kralın ölümünden sonra ortaya çıkmaya başladılar.

Köprülerin açılması

Çok sayıda farklı yapıların hem nehrin yakınında hem de üstünde bulunduğu bilinmektedir. Fakat en önemlisi, elbette, köprüler. Bunlar çok sayıda inşa edilmiş ve hepsi farklıdır: bazıları yayalar için, diğerleri otomobiller için dizayn edilmekte ve diğerleri demiryoludur. Bunların en eskileri şunlardır: 1850'de inşa edilen Annunciation, 1879'da inşa edilen Liteiny.

Köprülerin çoğunda köprüler vardır ve 2004'te yeni, katlanmayan (kablo) büyük bir Obukhov köprüsünün açılması gerçekleştirilmiştir. 2007'de kuzey başkenti, Bolshoi Obukhovskiy'in ikiz kardeşi olan başka bir kablolu köprünün açılışını kutladı.

Çeşitli cazibe merkezleri

Neva Nehri'nin St. Petersburg'da bir nehir olduğunu herkes biliyor. Şehrin bu suyolu açıklaması, nehir yatağı boyunca harika yerler ve bankalardaki vadilerin sıradışı güzelliği ile tanışır.

Neva, doğanın güzelliğinin yanı sıra, ünlüdür ve mimari şaheserlerinin ihtişamı bankaları arasında dağılmıştır. Bu eski cazibe merkezlerinden biri, Shlisselburg'un yakınında bulunan ilginç "Oreshek" ismi taşıyan kale. Kıyılarında Neva'nın uzunluğu boyunca pek çok tapınak ve tarihi anıtın yanı sıra çeşitli unutulmaz tarihlere ayrılmış kiliseler ve çeşitli anıtlar bulunmaktadır.

Petersburg'un kendisi Neva bankalarında, Rusya Federasyonu'nun kuzey başkentinin gerçek simgeleri haline gelen birçok kültür anıtları vardır. Örneğin, hem sakinleri hem de Peter konuklarını ziyaret etmek için en sevilen yerlerden biri olan ünlü "Hermitage" var.

2006 yılında Vasilievsky Adası'nın karşısında muhteşem bir çeşme açıldı. İlginç tarihi yerler de var: "Aurora" - ünlü kruvazör, Yaz Bahçesi, Alexander Nevsky Meydanı, Smolny ve diğerleri.

Farklı adalar ve kollar

Neva'da, ona kıyasla 26 küçük kola akar, başlıca olanlar Mga, Tosna, Izhora, Slavyanka, Ohta ve Kara Irmak'tır.

Delta'sında yaklaşık kırk ada bulunur; bunların en önemlileri ve büyükleri Decembrists, Vasilievsky, Petrogradsky ve Krestovsky'dir. Zayachy, Kamenny ve Elagin adalarının toprakları biraz daha küçüktür, ancak daha az tanınmaktadır.

İlginç gerçekler

Neva, St. Petersburg'da örgülü olmayan geniş bir sığlığı olmayan bir nehir. Gemiler güvenli bir şekilde kıyılarına yaklaşabilirler.

Ladoga Gölü'nden sadece nehir Neva'yı izliyor.

Granit süslemelerinin toplam uzunluğu 100 km'dir!

Finlandiya Körfezi'ndeki suların nehrin alt ulaşımında yetişmesi nedeniyle, felaket sel felaketleri yaşanmaktadır. En feci felaket Kasım 1824'te Alexander Pushkin'in Bronz Atçı adlı şiirinde belirtti.

St. Petersburg'daki Neva Nehri balıkçılar tarafından sevilir. Bu tür bir balıkçılık çok gelişmiştir çünkü ilginç bir balık sularında yaşıyor - Finlandiya Körfezi'nden gelen bir kokum ve kuzey başkentinin bir markası haline geliyor. Şansınız varsa, somon bile yakalayabilirsiniz, ancak bazı yerleri bilmeniz gerekir. Pike, pike levrek, ruff, roach, levrek var.

Daha önce hiç bu su arterini görmemiş olan herkes, Neva'nın (St. Petersburg'daki nehir gibi) tam olarak anlamayacaktır. Fotoğraflar sadece kısmen tüm güzelliklerini, gücünü ve görkemini gösterebilir. Bu nehir, büyüklüğüyle herkese çarpar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.