Haberler ve ToplumÇevre

Surgut: Şehrin nüfusu, tarihi ve tanımı

Khanty-Mansiysk Okrugunda en büyük şehir Surgut'tur. Nüfus 300 binin üstündedir. Surgut önemli bir ulaştırma merkezi, Rusya Federasyonu'nun petrol sermayesi, enerji ve sanayi Sibirya merkezi haline geldi.

öykü

1594'te Çar, 19 Şubat'ta Ob nehri kıyılarında yeni bir şehir inşa etmek için bir kararname yayınladı. Bunu yapmak için V. Onichkov ve F. Baryatinsky 155 asker aldı. Böylece Rus kâşifleri Surgut olarak adlandırılan yeni bir şehir kuruldu. Kraliyet kararnamesinin bir nüshası, yerel esenlik müzesinde saklanır. Ve 19 Şubat, şehrin kurulduğu gün olarak kabul edilir.

Nehrin sağ kıyısında bulunur. Ob. Şehrin yeri şans eseri seçilmedi. O günlerde kürkler büyük talep görüyordu. Sibirya'da, bir sürü ahşap, ermine, Arctic tilki, vb. Vardı. Gaz ve petrol daha sonra keşfedildi - yirminci yüzyılda. Surgut'un başlangıç alanı küçüktü - sadece birkaç düzine ev ve ekonomik yapılar üzerine inşa edildi.

İlk başta Surgut'un nüfusu yalnızca 155 asker ve aileleriyle hesaplandı. Artı, din adamlarının küçük bir müfrezesi, tercümanlar, infaz memurları ve bekçi. İki yıl sonra, kral, kentin gücünü arttırarak yardıma 112 asker gönderdi. 1782'de Surgut kentinin statüsü ilk kez verildi. Fakat 1826'da küçük nüfus yüzünden köy olarak bilinirdi. 1865 yılında gaz ve petrol alanlarının aktif gelişimi başladı. Nüfusu önemli ölçüde artmış olan Surgut, kentin statüsünü tekrar almıştır.

Yörenin tanımı

o 213 kilometrekarelik bir alanda kurulmuştur. Şehir, Ob Sahil kıyısında, Batı Sibirya Ovası'nın merkezinde, Taiga'da bulunur. Surgut'un rahatlamasında dağlar ve ovalar uyumlu bir şekilde birleştirilir. Şehir, Uzak Kuzey bölgelerinden biri olarak kabul edilir . Kış neredeyse dokuz ay sürer. Surgut, şartlı olarak üç bölgede paylaşıyor: merkezi kısım, Eski Şehre ve sanayi bölgesi.

Beş tane resmi ilçe vardır:

  • Kuzey;
  • Doğu;
  • Kuzey Endüstri;
  • Merkez;
  • NE.

Surgut kentinin çok sayıda göl ve bataklığın bulunduğu bölgede kurulduğunu ve çok soğuk iklim olduğunu unutmayın. Bu nedenle, kentteki evler çok dayanıklı ve sıcak inşa edilmiştir. Yüksek kaliteli termal yalıtıma büyük önem verilmektedir. Şehir çok temiz, ancak kaprisli hava nedeniyle karı tamamen kaldırmak her zaman mümkün değildir.

Surgut'ta uluslararası statüye sahip olan kendi havaalanı var. 2001'de, saatte 150 kişiyi atlayabilen bir terminal açıldı. Şehrin demiryolu ve nehir limanı var. Ama sadece yaz aylarında aktif. İşte dünyanın en güçlü santrallerinden biri - GRES 1 ve 2. Surgut'un bulunduğu bölgede:

  • Et işleme tesisi;
  • fırın;
  • malt bitki;
  • Süt.

Surgut'taki zaman: Moskova ile arasındaki fark iki saattir. Böyle bir yayılma, şehirler arasındaki mesafenin 2,143 kilometre olduğu için ortaya çıktı. Uçakla yalnızca bir buçuk saat sürer.

nüfus

Surgut'taki nüfus, Khanty-Mansiysk'ten daha fazlasıdır. Ve ikincisi resmi olarak bölgenin idari merkezi. Surgut'taki sakinlerin çoğu, 25-35 yaş arası güçlü gövdeli vatandaşlardır. Yılda nüfus artışı yaklaşık 2000 kişidir. Çoğunlukla insanlar petrol üretim ve işleme işletmelerinde çalışırlar.

Ocak 2014 itibariyle nüfus 332.3 bin kişiydi. İnsanlar altmışlılardan beri ülkenin dört bir yanından Surgut'a gitti. Bu nedenle, şehirde birçok farklı vatandaşa rastlayabilirsiniz. Ana nüfus Khanty ve Mansi'dir. Surgut'taki işsiz sayısı sürekli düşüyor.

2016'daki nüfus

Şu anda, Yugra bölgesinin Tyumen bölgesinin en önemli sanayi merkezlerinden biri Surgut şehri. 2016 yılı nüfusu 348 643 kişiydi. Bu Devlet Federal İstatistik Hizmetinin verisidir. Bilgiler, bölümler arası bilgi sistemi ve resmi İnternet portalı EMISS tarafından doğrulanmaktadır.

Demografi, nüfusun düzeyi ve yaşam kalitesi

Hükümetin desteğiyle Surgut'ta çok sayıda sosyal program pahasına mortalite önemli ölçüde azalmıştır. Ve doğum oranı yüzde yetmiş oranında arttı. Kısmen ve Surgut'ta kalıcı ikametgahlarına giden gençlerin pahasına. Kentte sürekli olarak yaşayan nüfus yaklaşık 340 bin kişidir. Çevredeki şehirlerle (Kogalym, Nefteyugansk ve Nizhnevartovsk) birlikte sayarsanız, 900.000 olur.

Surgut hiçbir şey için değil bir gençlik şehri olarak değerlendiriliyor. İçinde yaşları 14 ila 30 yıl arasında değişen 86 000 genç yaşıyor. 2015 yılında Surgut'ta ortalama maaş yaklaşık 45 bin ruble oldu. Tahminlere göre, yakın gelecekte nüfus artışı 3.000 kişiye ulaşmalıdır. 2015 yılında, istatistiki verilere göre, 176 bin kişi aktif nüfus kategorisine girdi. Ve bu toplamın yüzde elliden fazlasında.

Surgut'ta, ilçedeki en düşük işsizlik oranlarından biri var. 2015 yılında nüfusun para geliri, 2014'e göre yüzde yirmi dokuz oranında arttı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.