SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Parapleji nedir?

Parapleji, patoloji, travma sonucu tahrik edilen felç. Bununla üst ekstremiteler, alt ekstremiteler etkilenir. Bundan yola çıkarak, üst parapleji, alt parafleji belirgindir.

Genel bilgi

Hastalık hem alttaki (üst) ekstremiteleri etkiler. Genellikle omurilik bozuklukları tarafından tahrik edilir. En yaygın neden, istatistiklere göre, araba kazalarıdır. Çok daha seyrek, fakat yine de alt ekstremitelerin paraplejisi, üst ekstremiteler, omurilik, omurga hastalıklarıyla provoke.

İki tip alt kategori vardır:

 • Parapleji, alt kısımda spinal yaralanma;
 • Tetrapleji, üst omurganın yaralanmalarıyla provoke.

Son felçle, dört ekstremiteler var. İzole edilen üst de var, ancak son derece nadirdir. Tümörlere yol açabilir, kanamalar kesinleşebilir.

Parapleji çoğu tekerlekli sandalyeden etkilenen bir patolojidir. Görülebilen kusurlar hastalığa eşlik eden tek kusur değildir. Edinilmiş ve kalıtsal spastik parapleji, vücudun iç sistemlerinde çok sayıda engeli ile ilişkilidir.

nedenleri

Hastalık hasar kışkırtmaktadır:

 • Omurilik;
 • Omurganın at kuyruğu;
 • Sinir kökleri.

Risk grupları 15-45 yaş arasındaki erkeklerdir, yani ulaşım kazalarına daha yatkın kişiler. Buna ek olarak, kalıtımsal paraplejiler genetik faktörler tarafından kışkırtılır.

semptomataloji

Parapleji aşağıdaki semptomların eşlik ettiği bir hastalıktır:

 • Engellenmiş hareket;
 • Ağrı sendromu;
 • Nefes alma problemleri;
 • Üreme ve idrar sistemlerinin işleyişini kısıtlamak;
 • Sfinkterlerin işlev bozukluğu;
 • Bitkisel, duysal bozukluklar.

Trafikle ilgili sorunlar

Parapleji, hareketlerin pratik olarak veya tamamen imkansız hale geldiği bir ihlaldir. Ne kadar felç bedeni etkiliyorsa, yaralanma derecesine bağlıdır. Bazı durumlarda, homojen parapleji, dağılım simetrik olarak omurgaya göre oluştuğunda teşhis edilir. Düzensiz ihlaller de var. Omurganın hangi kısmının saldırıya uğradığına bağlı.

Travma durumunda, sinir bağlantıları çöker ve zaman zaman spontan ve hatta şiddet hareketlerine neden olur. Fleksörlere en duyarlı kas tonu yükselir. Bir kişi ekstremiteyi açmaya çalışırsa, durumun kötüleşmesine neden olur. Üst, alt parapleji spastisite ile karakterizedir. Sinir kökleri hasar gördüyse kasların hipotansiyon olasılığı yüksektir. Bu durumda düşük parapleji teşhisi konur.

Duyu işlev bozukluğu

Yaralanma olduğunda cildin hassasiyeti bozulmuştur. Bu durumda, acı çekin:

 • Ağrıyı algılama yeteneği;
 • Bir dokunuş hissi;
 • Sıcaklık hissediyorum.

Duyarlılık genellikle ihlal edilmiştir. Bilimler alanında üst, alt paraplejileri provoke eden sağlıklı insanlar için olağandışı olan bu duyumlara genellikle parestezi denir. Bu duyarlılık kaybını yansıtıyorsa, bir kişi kolayca yaralanabilir veya yanabilir ve bunun farkına bile varmaz. Hassasiyet tamamen kaybolursa, bozuklukta trofik bozukluklar eşlik ettiği için decubitus olasılığı yüksektir.

Vücudun duyarlılığı, sağlıklı kişinin bulunduğu mekanda hangi pozisyonda olduğunu, hangi baskıyı kendisine uyguladığını, kesme kuvvetinin ne kadar iyi olduğunu anlamasını sağlar. Paraplejinin neden olduğu rahatsızlıklarda bu his bozulur, bu nedenle alt ekstremitenin lezyonu olan insanlar, bu kişilerin hangi pozisyonda olduklarını anlayabilir, yalnızca onlara bakarlarsa. Ellerinizi kullanabilmek için onlara bakmanız gerekir. Aynı anda dengeleme güçlüğü ortaya çıkıyor çünkü karın basın da felç ediyor. Parapleji teşhisi konan, baş dönmesi yakınan hastalar, yükseklikten korkuyorlar.

Paraplejide ağrı sendromu

Stryumpel'in kazanılmış ve spastik paraplejisi, kalıcı bir ağrı sendromu ile ayırt edilir. Yaralanma meydana geldiğinde hemen ortaya çıkar, ancak ömür boyu kalır. Ağrı, hassasiyetin bozulmadığı vücudun kısımlarında oluşabilir, aynı zamanda duyarlılığı kaybetmiş alanları da etkiler.

Omurganın hasar görmesi, sinir liflerinin düzgün çalışmadığı ve beyinde gerçeğe uymayan çarpık bilgiler alır anlamına gelir. Bazı veri kanalları tamamen engellenmiştir.

Patolojideki ağrı sendromu insanları şiddetle etkiler, depresyona neden olur, yaşam kalitesini düşürür, düzenli stres, endişe uyandırır. Bazılarında sendrom belirir, sonra ortadan kaybolur, sonra tekrar döner, bazılarında kalıcı olur. Çoğu zaman, cildin, bağırsakların, mesane sorunlarının tanımlanması için son teşhiyi koyabilmeniz acı çektirir. Bazı durumlarda ağrı, yorgunluk, stres ve hatta duygularla tahrik edilir. Ağrı kuvveti odadaki sıcaklığın değişmesinden etkilenen çok sayıda vakayı Tıp bilir.

Bitkisel işlev bozukluğu

Spastik parapleji aşağıdaki durumlarda kendini gösterir:

 • hiperrefleksi;
 • disrefleksi;
 • Basınç atlamaları;
 • baş ağrısı;
 • terleme;
 • titreme;
 • Goosebumps.

Başlıca nedenleri:

 • enfeksiyon;
 • Mesanenin deformasyonu;
 • Cilt problemleri;
 • hemoroidler;
 • kateterizasyonu.

Koroner damarların yanlış işleyişi nedeniyle tahrik edilen vücudun sıcaklık dengesinin muhtemel ihlali. Terleme, yaralı bölgenin altındaki alanların karakteristik özelliğidir.

tedavi

Parapleji teşhisi konduğunda ne bekleyebilirsiniz? Günümüzde ne yazık ki tedavi yok gibi. Yaralanma alındığında, çabalar akut sonuçların ortadan kaldırılması için yönlendirilmelidir. Kural olarak hasta ameliyat edilir, kırıklar giderilir, organizmanın genel durumu değerlendirilir, omurilik incelenir, lezyonların ölçeği ve doğası ortaya çıkar.

Ardından rehabilitasyon evresi başlar. Şu anda doktorlar, hastanın mümkün olduğunca vücut işlevlerini yerine getirmesine yardımcı oluyor. Yaralı bölgenin altında bulunan kaslara göre, artık fonksiyonların kontrolü sağlanır. Lezyonun rezidüel alanları için kalan kuvvet potansiyeli tahmin edilmektedir. Bu, bir kişiye kendine hizmet etmeyi öğretmeyi amaçlayan en iyi egzersizleri ve prosedürleri seçmenize yardımcı olur. Elbette, en etkili rehabilitasyon bile uzak gelecekte dahi sonuçları gösterir.

Tedavinin diğer aşamaları

Eğer yaralanmayı aldıktan sonra ilk kez hastanın solunum yolları hastalığına yakalanması durumunda, akciğerlerin suni havalandırılmasının yapılması gerekecektir. Bir süre sonra postural drenaj oluşturun, kişiye öksürüğünü öğretin. Paraplejili hastalar için geliştirilmiş özel teknikleri uygulayın. Gelecekte bunu düzenli olarak yapmak zorunda kalacaksınız.

Diğer etkili bir teknoloji ise kinesiyatör tedavisidir. Bu teknik, hastanın eklemlerinin tekrar hareket etmesine izin vermek için tasarlanmıştır. Etkilenen alanla çalışmayı gerektirir. Doktorun asıl görevi, kas kasılmalarını önlemek ve hareketliliğin sınırlı olmasını sağlamaktır. Buna ek olarak kasları güçlendirmeye çalışırlar.

Tedavi oldukça rutindir, hastanın yeteneklerine dayanır ve zamanla daha geniş bir görev yelpazesi içerir. Başlangıç:

 • Bedenden bağımsız kurtarma eğitimi;
 • Tekerlekli bir sandalyede poz almak;
 • Dengeyi oturma pozisyonunda tutmak;
 • Yalnız oturuyor;
 • Direksiyon tekerlekli sandalye.

Paraplejide sakatlık verilir. Bu insanlar düzenli bakıma ve yardıma ihtiyaç duyuyor ve bu da yaşam süresine bağlı. İşlemler tıbbiysa, tıbbi prosedürler dikkatlice takip edilir, o zaman kişi yeterince uzun süre yaşayabilir. Ancak, hijyenik doğadaki ilk komplikasyonlar, sepsis yaratmaya neden olan trofik problemlere, iç sistemlerin ve organların enfeksiyon ve enflamasyonuna, çok sayıda komplikasyona yol açar. Enfeksiyon genelleştikten sonra ölüm riski artar.

Aile hastalığı

Parapleji, Stryumpel ile ilgili bir hastalıktır:

 • progresif;
 • Kronik.

Onunla birlikte piramidal omurga yolakları her iki taraftan etkilenir. Bu hastalığa genetik önkoşullar neden olur: kalıtsaldır. Çoğu durumda, spastik alttürlerin kalıtım, resesif türe göre oluşur, ancak baskın bir spektrumda olma ihtimali vardır. Hastalık şiddetlidir. Fakat saf parapleji genellikle baskın gen tarafından iletilir. Aile patolojisini kışkırtan bazı patolojik genlerin olduğu kabul edilmektedir. Hastalığın hangi yaşta gelişmeye başladığının bu genlerden olduğu ileri sürülmektedir.

Strympal'in paraplejisi ile, piramidal yanal yollar zamanla dejenere olurlar. Aynı anda Gaull'in kirişlerinde değişimler gerçekleşir. Serebral korteks uğrar. Hastalık heterojen. Stryumpel, eserlerinde çok nadiren pratikte belgelenen, spastik bir aile alt tipi tanımladı. Etkilenen alan - alt ekstremiteler - daha sık gözlenen spastik paraparezi. Bu vakalarda spastisite parezide görülür. Günümüz biliminde ekstrapiramidal liflerin başlandığı serebral korteks altıncı tarlada hastalığın sebebini bulur.

Hastalığın gelişimi

Aile paraplejisi genellikle fark edilmeden başlar. İlk kez bir kişi bacaklarında hızlı ve güçlü bir şekilde yorgun düştüğünü, bacaklarda sızdırmazlık hissi verdiğini belirtiyor. Kas tonusu büyür, bu da tendonların refleks hareketlerine yansır. Genellikle Babinsky'nin refleksini gözlemleyin.

Hastalığın ilerlemesi ayak, diz klonlarını gösterir. Ayrıca diğer ekstremite ihlalleri teşhisi konur. Tonus çok artar, kaslar zayıflar, ancak yine de felç olmaz. Bir kişinin yürüyüşü değişir, "spastik" olur. Koruyucu refleksler provoke ederken, eklemler deforme olur, kontürleri değiştirilir.

Çoğu durumda, hasta cilt reflekslerini korur, pelvik organlar işleyebilir. İstihbarat seviyesi değişmez, bir kişi hareketlerini koordine edebilir ve hassasiyet ihlallerini düzeltmez. Ancak bir süre sonra, üst ekstremite olumsuz sürece karışır. Bu, vakaların% 100'ünde olmaz, ancak böyle bir gelişme ihtimali vardır. Kas tonusu ellerde büyür, tendonlar refleksle kontrendikedir, psödobulbar semptomları nadir değildir.

Sorun yalnız gelmez

Çok nadiren spastik parapleji diğer bozukluklar eşlik etmeden kendi başına ortaya çıktığı vakalar vardır. Genellikle diğer iç sistemler zarar görür. Genellikle, genetik ön koşullardan kaynaklanan paraplejide, miras yoluyla aktarılan ataksi de teşhis edilir. Parapleji ve amyotrofik sendromlar arasında bir bağlantı vardır. Ancak bugüne kadar doktorlar, hastalıkların bir süreçle ilişkili olarak fenotipik olup olmadığını veya her birinin kendi genomu tarafından tahrik edildiğini bilmiyorlar.

Genellikle paraplejiye görme, harici göz kaslarındaki güçsüzlük, nistagmus ve dizartri gibi sinirlerin atrofisi eşlik eder. Patoloji zihinsel değişiklikler, epilepsi, hiperkinesia, kasıtlı titreme düzelttiğinde.

Patoloji ve yaş

Spastik paraplejinin kalıtsal bir yatkınlığa sahip bir kişiyi etkilediği yaşla ilgili tam bir bilgi yoktur. Doktorların doğru bir şekilde kurulmasına izin veren aile üyeliği konusunda hastalar arasında çalışmalar yürütülmüştür: akrabalar için bir sorun olsa bile, hastalık hala farklı yaşlarda görünüyor, benzerlik yok. Bazılarında, doğumdan hemen sonra ilk belirtiler fark edilirken diğerlerinde patoloji orta yaşta bulunur.

Saf paraplejiden bahsediyorsak, bazı istatistikler hakkında konuşabiliriz: risk grubu 10-20 yaşında. Hastalık çok yavaş, ancak yine de ilerlemesi hissediliyor. Çoğu zaman hastalar yaşlı yaşarlar, hatta yaşlı yaşarlar. Artan semptomlar ve enfeksiyonlarla provoke olan vakalar var.

Halsiz parapleji

Bozukluk, hareketten sorumlu nöronların hasarıyla ilişkilidir. Sebebi olabilir:

 • travma;
 • çocuk felci;
 • şişme;
 • polinöritis;
 • pleksitis.

Yavaşça parapleji reflekslerin yavaş, kademeli ve istikrarlı düşüşüyle karakterizedir. İlk önce tendonlarda sıkışır, ancak zamanla süreç genişler. Kasların boyutu azalır, elektriksel heyecanlanma azalır. Hastalığın tespitinde en doğru yöntem elektromiyogramdır.

Nazik paraplejide atoni mümkündür. Çoğu durumda, bu tür gelişmeler spinal kordun neredeyse tamamen kesilmesine işaret eder (veya tamamen). Pelvik organlar çalışma kapasitelerini kaybederler, vücudu etkilenen bölgenin altına taşımak imkansızdır. Ama başka bir seçenek var. Patoloji ani ise, ön koşulları, belki de diyalizdeki nedeni, nöronların geçici olarak çalışmasını durdurduğu zamanlar yoktu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.