SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Halluks Valgus. Birinci ayak valgus deformitesi

Lezyonlar ayaklar daha yaygın hale gelmektedir. Ayak eklemlerin patolojinin en yaygın türlerinden biri valgus deformitesi veya Hallux Valgus olduğunu.

valgus deformitesi nedir?

valgus deformitesi altında nedeniyle genellikle ilk başının değiştirmesine metatarsofalanjial yapının bozulmasını içeren metatarsal yanal (dış ayak) ve içeri doğru başparmak proksimal falanks eğimi.

Hastalık ayaklar ayak sıkı, dar ayakkabı giyme sonucunda en sık gelişir. Sonuç olarak, sıkıştırma etkisi altında yer "kuvvet" proksimal yer değişimini alır falanksta. ayrıca durumu şiddetlendirir bu gelişen streç bağlar ve tendonlar başparmak, paralel olarak. deformasyon diğer bir nedeni hastalığı geliştirmesi konjenital yatkınlık olduğunu.

dış faktörlerin bir sonucu olarak gelişir sonra ayak kemerleri düzleştirme oluşur düz enine uzunlamasına, ve bu büyük ayak çarpılmasına yol açar.

çoğu kadın Acı, yaşı ne olursa olsun (genellikle hastalığın orta ve ileri yaşlarda gelişir).

şiddet

Devam eden, eğrilik daha gerginlik başparmak yol şiddetlenebilir. ciddiyeti iki ana değişkenlerinin belirlenir - falanks ve metatarsal-intertarsal açıları (1 ve 2 metatarsallann).

kemik durumunda, sırasıyla 12 ve 25 derece halluks valgus ilk şiddetini geliştirir.

İşlem ilerledikçe, ve diverjans hastalığın gelişme maruz ikinci derece tanısında, 18 derece (metatarsal-phalangeal düğüm) ile ayak taraklarının arasında en fazla 25 derece ise.

açılar 18 ve 35 derece üzerinde artmış ise, sırası ile, hastalığın şiddetinin üçüncü derece açığa çıkarabilir.

Bazen soru ortaya çıkıyor - örneğin açısı karakteristiği değişimi, birinci derece ve diğer açı gereğinden fazla arttırılırsa, koymak gerekir şiddeti ne derecede. Bu durumda, bu değişiklik olduğunda bu yüzden hastalığın patogenezinde baskın metatarsal-falanks eklemde değişiklikler üzerinde odaklanmalıdır.

klinik

Hastalığın ilk aşamasında hastalığın ana tezahürü, rahatsızlık duygusu yürüme sırasında sert olması. işlemin ilerlemesi hastalığı kötüleştirir iltihap eklem kapsülü (bursit) gelişmesi gözlenmektedir ile. Yürüme tarafından ağırlaştırılmış eklemde eklendi ağrı, amortisman fonksiyonlarının yetersizlik. ilerlemesi ile, hastalık, dejeneratif disk hastalığı, osteoartrit (intervertebral disk düzleşmesi nedeniyle) gelişimi ile karmaşık olabilir. , Omurgada ağrı ağrıyan ağırlık duygusu ve egzersiz sonrasında dinlenme dönemi, hem de şiddetli ağrı sonrasında akan yoğun yoktur.

Yol boyunca, ortak ödemi: o boyutu artar, düzleştirilmiş eklem katlanabilir. eklem kıkırdağı yüzeyinin kemik tükenmesi ile eklem yüzeylerinin aşınması ve osteofit sonraki gelişimine yol açmaktadır, birbirleriyle sürtünür başlar.

tanılama

Genellikle hastanın baş parmak valgus eğrilik tanısı toplanan tarih ve görsel muayene yeterli ßikayetleri olduğunu. Düz valgus deformitesi durdurmak kemik ve şiddeti arasında sapma açılarını belirlemek üzere etkilenen eklemin röntgen kullanılarak teşhis. Bazen manyetik rezonans görüntüleme ve sintigrafi kullanılır.

Ayırıcı tanı için kullanılan gibi ek yöntemler, tam kan sayımı, biyokimyasal kan analizleri uygulamak (Mikroorganizmaların belirlenmesi için) bir besleyici ortam üzerinde sonradan aşılama ile teşhis ponksiyon ortak araştırma sinoviyal sıvı. önemli teşhis kriterleri Tercih edilen göstergeler revmofaktora belirlemektedir (romatoid artrit tanısı), ürik asit (gut) gibi koşulların yanısıra bazı özel artrit patojenlerdir.

Tedavi valgus

Halluks Valgus tedavisi ömür normalleşmesi ile başlamalıdır. aşırı kilo varlığı ondan kurtulmak için tavsiye edilir ise (düz ve osteochondrosis hastalığı kötüleştirir ve ilerlemesini teşvik). Hala halluks valgus oluşursa bu durumda, hiçbir tedavi işlemi önemli bir etkiye sahip olabilir.

muhtemelen mümkün olduğunca deformasyona yol açan Ayakkabı, kullanmayı bırakmalıdırlar.

Ayrıca önemli kötü alışkanlıkları reddetmesidir.

valgus eğrilik önlenmesi gibi topuklu olmadan yumuşak tabanları rahat ayakkabılar kullanılmalıdır. Bazı kullanım ve ayak banyoları ve yürütecek ayak masajı ayak üzerinde ağır bir statik yük sonra. parmakların arasında başparmak falanks yerinden çıkmasını önler, özel ortopedik pedleri yerleştirilebilir.

Bu önlemlerin başarısız olursa, yolu posindromnogo etkisini artırmayı amaçlayan semptomatik ilaç ilave kullanımı, başvuruyorlar.

ilaç tedavisi

Halluks valgus tedavisinde iyileştirmek için genellikle farklı ilaç almak.

ilaçların ana grupları , steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) - ilaçlar "Nimesulid" "meloksikam". Ana pro-inflamatuar arabulucu - Bu ilaçlar siklooksijenaz-2 engelleme enflamatuar sürecin kabartma katkıda bulunur. Uyuşturucu, inflamasyonu azaltmak, yerel şişlik azaltmak ve ağrıyı azaltabilir. Oral uygulama için kullanılan, ve uygulamaları (yağlama) etkilenen alan vasıtasıyla edilebilir.

Bundan başka NSAIDler, yaygın olarak kullanılan elektrolit solüsyonları ve elektroforez tarafından kullanılan anti-inflamatuar ilaçlar,. Bu yöntem, mide-bağırsak sistemine girmeden iltihap bölgesine doğrudan ilaç yapmanızı sağlar. onları içeri çekerken bu Mide mukozasında NSAID olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

cerrahi tedavi

konservatif tedavi etkisizliği ile cerrahiye başvurmak. Onun daha sonraki aşamalarda hastalığın ilerlemiş kursu yanısıra parmakların şiddetli deformasyona en sık gerçekleştirilir.

er işlemi gerçekleştirilir, daha iyi klinik seyir.

oldukça ciddi operasyonun ilk aşamalarında bu hastalığı tedavisinde kullanılır. Halluks Valgus ortak kafaların masif rezeksiyonu yardımıyla ortadan kaldırdı. Bu nedenle, çok uzak fonksiyonun ihlalleri ile sonuçlanır yaralandı. tendonlar ve bağlar üzerinde maksimum etkiyi de kemikler üzerinde asgari müdahale - Şu anda, öncelikli amacı olan operasyonları sustavosohranyayuschim verilir. Yaygın olarak kullanılan Chevron işlemi atkı (düzeltici osteotomi). Onların verimsizlik artrodez yaratılmasına başvurdu edin. Şiddetli vakalarda Düz valgus ayak deformitesi protez etkilenen eklemi gerektirebilir.

Operasyonlar (şimdi onlar fazla 130 yarattık rağmen, ancak etkili olduğu kanıtlanmıştır değil) altı farklı şekilde yürütülmektedir.

Kemik düzenlenen kafaları ve düzeltme eksizyonu ek olarak ayak kemer düzleşmiş.

Ameliyat sonrası Prognoz

postoperatif dönemde o (eklem yanlış restorasyon katkıda bulunabilir) hatırı sayılır bir fiziksel aktiviteler önlemek için tavsiye edilir. Ayağını bir buçuk ya da iki ay (ameliyattan sonra en az eklem dikiş) yük olmamalıdır. Bunca zaman, biz özel ortopedik bot giymeli. En iyi prognoz bu koşullara tabidir.

koşul geç teşhis edildi ve süreç ilerledikçe ve geri dönüşümsüz değişikliklere yol, öngörmenin kademeli bir şartlı olumsuz grup haline gelir. Hastalık ayaklar ayak sakatlık, bozulma yürüyüş teşvik etmektedir. sadece sürecin ilerlemesini yavaşlatır, ama nedenini ortadan kaldırmaz çünkü bu durumda, cerrahların bile müdahale etkisiz hale gelir.

bu durumu tedavi etmek ister?

sorusuna göre sık sık birçok kişi tarafından soruluyor. Bazıları için böyle bir suş geliştirilmesi - bir felaket, halkın bu grup olarak sadakatle görünümünü korur ve kötü kusur görünümlerini şımarık izin veremez. Diğerleri kemikleri değişikliği ile rahat ve doktora alımı için çalıştırmak için hiç acelesi vardır. tedavi yapma ya da olmamak - Nasıl olunur? Ben halluks valgus gelişiminde yardım cerrahlar için geçerli olacak? bu hastalık hakkında yorumlar çeşitlidir ve özeldir.

Bir yandan, bu ortopedi ve traumatologist için ortak adresi ile zamanında en ufak bir değişiklik en iyisidir. Bu hastalığın zamanında teşhisi yan etki olmadan ondan kurtulmak yapabilirsiniz. Daha sonra bu durum, bu açabilirsiniz kas-iskelet sistemi için daha ciddi sonuçlara yol tespit edilecek. halluks valgus başparmak tedavisi sorusu tamamen bireysel olmasının nedeni budur. Herkes "bıçak altına gitmek", ya da daha iyi öyle bırakabilir edip kendisi için karar verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.