Entelektüel gelişimiDin

Papalık Tiara: tarih ve sembolizm

Papalık taç - Bir headdress papa, onların laik ve manevi güç sembolü. O Pers krallarının taç geri gider. Papalar ile giydi onüçüncü-on dördüncü yüzyılın yani 1965 yılına kadar, İkinci Vatikan Konseyi reformların zaman. Paul Altıncı özel olarak onun için o Bazilikası sadece yardım amacıyla, taç taç, yapılan uzattı Immaculate Conception. Ancak, yine de Vatikan ve Papalık arması emblazoned. taç kurtulmak için çalışırken devam ediyor. Bu nedenle, Benedict XVI silah papalık kat ile kaldırıldı. Bir gönye ile değiştirildi.

Papalık Tiara: Açıklama ve anlam

Headdress, hak ve yetkisini "İsa'nın teğmenler" simgeleyen bir yumurta şeklindedir ile karakterize edilir. değerli taşlar ve incilerle bezenmiş Bu üçlü taç. Latince yılında "triregnumom" denir. bir haç ile örtülmüştür Bu üç taç veya taç. arka iki kasetleri aşağı basamakla. Papalık taç Litürjik headdress değildir. Onun resepsiyonda tören geçit, nimetler, dogmatik zırvalarından ve kararlar sırasında giyilen. dini kutlamalar baba anda, diğer piskoposlar gibi, baş gönye kaplı. Geleneksel olarak bu hanedan sırayla kullanıldı.

Papalık Tiara geçmişi

Katolikler bir taç gibi görünen bir şapka ilk söz, yani Exodus Kitabında, Eski Ahit'te yer almaktadır inanıyoruz. Orada Yehova emir Aaron, Musa'nın kardeşi bir kraliyet şapka inşa etmek. Bu, Avrupa resminde yansır. Aaron sık sık özellikle Hollandalı sanatçıların resimlerinde, taç tasvir edilir. Sonra, bu headdress ilk Papa biri olan Konstantin yazılarında söylenir. Dahası, evrim Tiaras üç dönem vardır. Bunlardan birincisi - Roma Katolik Kilisesi'nin başı kask benzeyen, baş-elbise kaplı durumdur. Bu "kamelaukum" olarak adlandırıldı. Büyük olasılıkla, bu daire şeklinde süs alt, ama henüz bir taç veya taç değildi. iktidar bu semboller şapkalar baba göründüğünde, bilinmemektedir.

Dokuzuncu yüzyıldan itibaren, açıklama Taç henüz var olmadığı. onuncu yüzyılda vestments değişikliklerinde. Bu Gönyeyi görünür ve bu çağda, şapka papaların, piskoposlar arasında bir fark yoktur.

Ortaçağ'da sonu

On üçüncü yüzyılın sonlarından itibaren taçlar ilk etapta bilinen örneklerinden birçoğu. Bu başlık üzerinde Boniface yim (1294-1303) ahkam kesmek için olduğu bilinmektedir tek taç vardı. Ve Papa İkinci diademine eklendi. Bunun nedenleri bilinmemektedir. Belki bu papa lüks sevilen, ya da belki onun görevi laik ve manevi güç olduğunu göstermek istedik.

Bazı tarihçiler inanıyoruz rağmen on üçüncü yüzyılın ilk yarısında ilave ikinci diadem bile Innocent III söyledi. Hiç şüphe yok Albigense karşı bir haçlı seferi ilan etti ve tüm dünyevi yöneticilerin kendini derebeyi ilan etti.

Ama mezar taşı Benedict Avignon Onikinci (1334-1342) zaten üç kron ile bir şapka giymiş heykel, süslüyordu. Papalık Tiara sadece iki Tiaras sahip olduğu görüntülerin sanatta onbeşinci yüzyılda pontiffs bulmadan önce rağmen. Yavaş yavaş St. Peter böylece başını örtülü efsane oluşmaya başladı. Bu arada, kilise tarafından kınandı herhangi eylemleri görevinden askıya alınmış veya taahhüt edilmiş papalardan portreleri, bu şapka genellikle yerde yatıyor.

sembolik önemi

hangi değerin çeşitli versiyonları üç kron vardır vardır. Papalık taç, bunlardan biri, gökyüzü, yeryüzü ve araf pontiffs gücünün bir sembolü göre. Başka bir sürümü var. Avrupa, Asya ve Afrika'yı - O Sam'ın soyundan, Ham ve Yafet canlı üç kıtada, üzerinde papalık gücün sembolü olduğunu söyledi. Aynı zamanda korona o Yüksek Rahip Papa, Yüksek çoban ve temporal cetvel anlamına geldiğini açıklama oluşur. Oysa bu Tiaras papalık egemenlik yetki farklı düzeylerde olarak yorumlanır. Kilisenin tüm dünyevi yöneticiler üzerinde laik ve Vatikan yüce bir manevi otoritedir.

Ama zaman geçtikçe Katolik din adamları taç farklı biraz yorumlanır oldu. Papa kilise laik hükümdar ve Mesih'in papaz başıdır gerçeği bir sembolü haline gelmiştir. Taç sanatında sadece özel günlerde dini vestments papa ne bir örnek olduğu ilginçtir. O da, Baba Tanrı'nın bir headdress olduğunu. O taç tasvir ise, o zaman bu genellikle beş halkadan oluşur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.