Sanat ve EğlenceLiteratür

Pagan ve Hıristiyan: kahramanlar hakkında Rus destanlar

"Kahramanların Rus destanları" konusunu açıklayan bir makale itibaren ilk yukarıda belirtilen başlığın etnografik terimleri tanımlamak. kahramanlar hakkında destanlarından Etnografya bölümü küçümsenemez. Yüzyıllar boyunca insanlar dini geleneğe onları kahramanlık, vatanseverlik, bağlılık kavramlarını yatırım yaptı.

Kelime "epik" XIX yüzyılın başında Rus bilim adamı-etnoğraf Ivanom Petrovichem Saharovym tarafından yaratıldı. Bu nedenle, bir edebi kökene sahiptir. "Eski" - İnsanlar aslında farklı bir ismin patlatır epik hikayeleri ifade etmek için kullanılır. ülke devlet olma halini alması sonrasında Rus destanlarında kahramanın görüntü iki yüzyıl ortaya çıktı. Rusya'da Moğol-Tatar boyunduruğu önce, basitçe mevcut değildi. Bu gerçek onun Altay kökeni hakkında versiyonunu teyit dil grubuna, aktif olarak kullanıldı kelime "Batır" türetilmiştir. Moğol Khan XIII yüzyılda Bagaturov kutularının bulunduğu - asker, chronicles zadokumenirovano fiziksel güç farklı. şanslı - Moğolların için bu kelime "blagahara" anlamına Sanskritçe, geliyor.

Şimdi - doğrudan makalenin konusunu. kahraman destanları oluşturmak için iki aşama vardır. İlk Hıristiyanlığa paganizme eskiden beri, uzun bir dönem içermektedir, yani, Kiev Prensi Vladimir dönemine kadar. İkinci yukarıda belirtilen Prens hükümdarlığı ile başladı - Rus Baptist ve yazarın kitaplarını özellikleri sözlü destanı için organik bir yerine ile sona erdi.

Rus epik kahramanların Hıristiyanlık öncesi oluşum bize Volga Svyatoslavich, Mikita Selyaninovich, Svyatogora isimlerini söyledi. bu karakterlerin tamamı ödünç özelliklere sahip putperest tanrıları. Rus epik kahramanların isimleri hikayeleri, "Svyatogor ve Mikula Selyaninovich", "Mikula ve Volga Svyatoslavich Selyaninovich" ana karakterleri gösterir.

Anne devi Svyatogor - Peynir Kara ve babası - "karanlık", yani başka bir dünyadan bir varlık. Bu şövalye dev organik olarak Rus Land elemanlarının gücünü absorbe.

Mikula Selyaninovich (analog - Yunan kahraman Antaeus) - Güçlü büyük adam, ama gizli bir güce sahiptir - - değil dev, göründüğünden o ıslak zeminde derinden benzer. Ve bu ilişki noktasına ayrılamaz "onunla mücadele edemez." Daha sonra, Hıristiyan geleneğine geçiş sırasında, görüntü Mikula yavaş yavaş anlamını Nikolayu Chudotvortsu transfer (aşamalı Aziz Nikolaos bir bahar bayram dönüşmüştür 9 Mayıs'ta kutlanan Nikola vernal pagan tatil.)

Volga Svyatoslavich imajı - tüm serinin en gizemli "kahramanların Rus destanları." ismin çok kökenli büyücülük etnograflar ile ilişkilidir - kelime "büyücü" dan. O - kuşlar ve hayvanların dilini anlayan bir kurt adam. Büyük olasılıkla, çok görüntü - Pagan tanrısı Volha avcılık türetilmiş. Anne Volga - Martha V. ve babası - yılan. tarih, Asya'daki askeri kampanyaları ve Hint bölgenin Viking destanı anlatırken benzer - Volga yararlanan Hikayeler. büyü yardımıyla, hem de askeri kahramanlığı ile, o rakiplerini kazanmaya çalıştılar.

etnik grup Hristiyanlık öncesi dönem olarak özetlersek, öykülerin çoğu kahramanları Mikula Selyaninovich arasında önceliği vurgulayan unutulmamalıdır. Svyatogor ile karşı karşıya kalan, köylü kahraman koymak yere, ona bir asansör torbasını sunulan "dünyadaki bütün zorlukları." Dev Mikula tek elle istenen eylemi tamamlayarak kazandı başarısız oldu. O vergilerin toplanmasında yardımcı olmak için sordum Volga ile toplantıda çok başarılı. Anlaşmak Mikula kalan saban hatırladı ve onunla götürmeye diledi. Volga sonra kendini sürdü, onun arkasında onun savaşçılarını gönderdi. Ama bu eser ağırlığı güçlerini aştı. Sonra köylü şövalye ile yakaladı ve kolayca oldukça gelişigüzel gerekli gerçekleştirilir. Bu köylü emeğin üstünlüğü bilinci üzerine yukarıdaki olsun genel anlam taşımamaktadır? epik Hristiyanlık öncesi döneme Özetle, etnografların Rusya'nın fikirlilik (genelliği) düşüncesinin öncelik kaydetti.

İkinci katman Rus etnik çağın Vladimir ilgilidir. Hıristiyan "kahramanlar hakkında Rus destanlar" artık genelleştirilmiş, felsefi, mitolojik karakterler ve gerçek tarihsel figürler, vatan "büyük hizmet ile birlikte sunulan" övgü başlıyor. Orta ve savurma görüntü Ili Muromtsa olduğunu. Yaklaşık 90 hikayeler var, döngünün kahraman. Bunların arasında en ünlü - Brigand, Idol çöp dövüşlerini. Knight 'misyon - Hıristiyanlık ve Rusya'nın korunması ve bunun uygulanması yöntemi - Hıristiyan ve daha spesifik olarak, manastır hizmet. "Dilenciler-pass" bir hediye 33 yaşındaki bir felç erkek elde karakteristik bölümü olarak "Silushka kahraman". Ölümünden önce, onun silushku kudretli Svyatogor gönderir. Yaşam kahramanı Rus destanlarının - dolaşıp. Neden bu kadar? Neden ailenin, evi yok? Belki nedeni - manastır yemin, Hıristiyan ustalık gezgin ve aptallık birleştirdiği için.

Hristiyan destanı sonraki en önemli kahraman Dobrynya Nikitiç olduğunu. Bu görüntü nedeniyle vali Dobrinja, Kiev Prensi Vladimir amca çıktı. Altı destanları ile ilişkilidir. O - servitor zaman Vladimir Kırmızı Paz Eşi - Vasilisa Mikulishna kızı Mikula Selyaninovich. En çarpıcı bir başarı üç başlı ateş püskürten yılan Gorynych duyduğu kazançtır. Bu kahraman hakkında masalları arasında Iley Muromtsem ile mücadele sahne - atletik, dürüst, arkadaşlık tablosu ve - ortak bir kampanya. "Zayıflamış sol kolunu" (kutsal şövalyenin emanetleri bulunduğundan açıkçası etkilenen mızrak yarası), burkulan ayak - Bu arada, karşılaşma İlyas'ın daha "yaş" in "zayıf nokta" gösterdi. Bağışlayıcı Dobrynia kazanan şan elde etmek bu durumda kullanılmaz.

Ünlü şövalyenin üçüncü döngüsü - Alyosha Popovich. Bu karakter Tugarin Yılanı'na ve hikaye ile bir düello hikayesi gösterilir "Zbrodovichey Kardeş." Tugarin - sürekli öldürme soymaktan, saldıran mahkumları zorlu, savaşçı göçebelerin imajını genelleştirilmiş. mutlu bir evlilik biten bir kadının yüce sevginin Slav efsanesi - A Olena Petrovna Zbrodovichey kardeşi kardeş. kahraman tarihçilerin prototip sonradan Rostov boyar Alexander (Oleshi) Popoviç Vsevolod Big Nest büyük bir hizmette olan arama ve - oğlu Konstantin Vsevolodovich. kahraman kahramanca ölümü sırasında kazanılan Kalka Savaşı.

kahramanlar hakkında Hıristiyan Rus destanları incelendiğinde, onların görüntüleri insanların Rus devletinin duygu ve özveriyle vatan hizmet etmek gerek geniş kitlelerin oluşumuna katkıda bulunduğu kabul edilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.