Sanat ve EğlenceMüzik

Opera "La Traviata": libretto içeriği. Özet Dzhuzeppe Verdi operası "La Traviata"

"La Traviata" - tarafından yazılan Verdi'nin opera, büyük besteci Alexandre Dumas Genç tarafından "Kamelyalı Lady" dayalı Francesco Maria Piave tarafından bir libretto ile. O ilk Venedik La Fenice Mart 1853 arasında altıncı izleyiciyi tanıtıldı. İlk "Traviata" Opera tam bir fiyasko yaşadı. Ama bir süre sonra bu yeniden tasarlandı ve artık bu müzikal yönü iyi eserlerinden biri olarak kabul edilir. Avrupa'da, bir süre için oldukça sıradışı oldu muhteviyatı "La Traviata", bir sahnede üretimi ile neredeyse aynı anda sahne geldi "La Dame aux Camelias."


başarısızlık

Bir toplum için Olağandışı öncelikle kahramanın seçimi olmuştur. Birçok kişi opera "La Traviata" libretto de şaşırırlar. İçeriği - Bir fahişenin öyküsü, tedavisi olmayan bir hastalıktan ölme. eleştirmenlere göre, "iğrenç korkunç ve ahlaksız" idi. Ama besteci için. "Rigoletto" ve "Il Trovatore" olduğu gibi, Verdi'nin opera "La Traviata" toplum tarafından reddedilen merkezi karakteri üzerine koyar. Birçok sorun ana sanatçıların seçimi ile idi: çok bereketli tüberkülozun ölüyordu ana karakteri oldu. Seyirci bir şaka olarak aldı. Bir başka zorluk kostümleri oldu. "La Traviata" - şarkıcılar seyirci gibi giyinmiş edildi modern giysiler için 1853 yılında gerçekleştirildi Verdi'nin opera, bu nedenle tüm olağandışı oldu.

yeni gelen başarı

Ancak, değiştirildi sonraki bir sürümünde, bu İtalya'da büyük başarı kazanmıştır. o bir kez daha güncellendi sahne aldıktan sonra seyirci, programmok öğrenilen bir özeti olan opera "La Traviata" nın libretto kendisi için alışılmadık rağmen, yavaş yavaş ona aşık ve ilk günden itibaren. furore bu anlamıyla eleştirmenler tarafından tahrip olmasına rağmen, Amerika'da, İngiltere'de yaptı. Ama zaman sık sık hata ve uzmanlar yapmak olduğunu göstermiştir.
Bugün, "La Traviata" Operası, ilk başta bu kadar şok içeriği, yarım yüzyıl en popüler biridir. Bugün, dünyanın ünlü müzikal tiyatro repertuarında yer almaktadır. Hatta Dumas, aşina herkes gibi ona olan içeriği burada opera "La Traviata", dinleme, vuruldu. O Verdi yazara göre, onun "Kamelyalı Kadın", yarım yüzyıl kimseyi ölümsüzleşmiş ve hatırlanmıyor inanıyordu.

opera "La Traviata", libretto, içerik yeniliği

"Troubadour'da" konulu Uzun süreli çalışmaları kendi eserleri ile diğer üzerinden aynı anda çalışmasına Dzhuzeppe Verdi önledi değil - "La Traviata" Büyük bir halk hareketinin bir müzikal görüntüsü ardından, besteci tamamen aile ev psikolojik dram döndü. "La Traviata", libretto sorununun canlılık ve netlik burjuva toplumu ve onun ahlak ikiyüzlülük ile ilgili yöneltilen çarpıcı olan içeriği, Verdi için vardır açılış. Psikolojik derinlik birçok modern uzmanlar, opera müziği göre, işaretlenmiş. Verdi aynı "Il Trovatore" nin puanı doğasında "göz alıcı vuruş" aksine ruh hali ve eylem kahramanlarının motivasyon daha ince tonları iletmek için aranmaktadır. Önce arsa zamanı, basitlik ve yaygınlığı modern temasına doğrudan itiraz ile ilgili yeni görevler ile karşı karşıya infaz.

yaratılış Tarihçesi

"Traviata" operası kadın kahramanın prototip, bir özetidir "Kamelyalı Lady" çok benzer Dumas oldu Marie Duplessis - Parisli courtesan. Onun güzelliği ve olağanüstü zihin, pek çok önde gelen insan ele geçirildi. taraftarlar arasında genç Dumas, bir acemi ve az bilinen bir yazar da oldu. Kopma ve ardından gelen uzun bir yolculuk Dumas babası yazarı zorunda kalmıştı "Üç Silahşörler". Paris'te birkaç yıl sonra döndüğünde, yazar yaşam tüberkülozdan öldü Marie Duplessis, bulunmaz. Yakında, Margarite Göte içinde "Kamelyalı Kadın" - Ana karakter - Birçok Margaret tamamen ve özveriyle sevilen Armand Duval, yazar görmek eğimli iken herkes, Duplessis'i biliyordu. 1848 yılında Dumas, bir oyunun içine roman reworking, büyük zorluklarla, onu açıklama yaptı. ilgisini, Verdi, katıldığı galası, anda, opera oluşturulması için başladı. zamanda iyi biri - Libretto o F. Piave emretti. besteci kendisi aktif olarak eylem dereceye çıkarılmasına çalışırken, geliştirme karışmıştı.

Libretto "Traviata" Opera - özet

Bu hikaye, tabii ki, aşk hakkında değil, aynı zamanda hastalık hakkında. Tek başına bu çok cazip bir kombinasyon değil, izleyici ünlü başlangıcı ilk konu olduğunu fark etmeye başladığında - bu hastalığın kahraman motifleri gibi bir şey olduğunu ve ikinci aşkını anlatıyor, bu harika bir besteci şeyleri konuşmak mümkün ne netleşiyor, o görünüşte çirkin. Verdi kahraman mükemmel görüntü oluşturmak mümkün iken F. Piave tarafından "La Traviata" nin libretto modern tarih verdi. Böyle Violetta rolü büyük icracı olmuş Patti, Malibran gibi yaş divalarından, tüm çekiciliğini somutlaştırmak için tasarlanmış sanki O, "ilahi" olarak eleştirmenler tarafından kabul edilir.

Birinci harekete içeriği

ünlü Paris courtesan Violetta şenlik Evde. Ona aşık sonsuz Alfred Zhermon, misafirleri arasında. Onun duyguları seyircinin alay ve yanlış anlamaya neden. Violetta aniden hastalanır. duygularını inanarak, hayatlarını değiştirmek için, "salih" yoluna girmeyi onu ikna etmeye çalışıyordu, yanında Alfred. Başlangıçta, fahişe espriler ile yanıt, ama yakında çıkıyor. Yalnız kalmış, Violetta severek Alfred yumuşak kelimeleri hatırlatır. yavaş yavaş Kaderinin onu anlamsız hayatında ilk kez aşk onun için hakiki duygular cevaben yükselir.

Verdi'nin opera "La Traviata" - İkinci eylem özeti

Aşıklar sermaye ayrılıp sakin kırsal onun mutluluğu için ayrılmıştır bir kır evi, emekli. Ancak, sakin yaşam Alfred gizlice atları ve arabası satan sevdiği bugünkü hayat için ödeme yapmak üzere bu kayma sağlayan hizmetçi Annin, ihlal eder. Sıcak genç adam bin louis ev kiralamak en gerekli almak için sermaye koşar.

yalnızlık bulunan Violetta, hiç bir gün oğlu ile kırmaya onu gerektiriyor Alfred'in babası gelir. bu sefer çok anlamlı düet sesleri, sonra kadın, kendisinden önce asil ve dürüst ayakta olduğunu fark etmeye başlar, bu nedenle, onun isteğini yerine getirmek için onu yalvarır de Başlangıçta, dramatik gerektirir. Alfred'in kardeş, "iyi" bir evliliği girmek mümkün olmayacaktır bu "utanç verici" bağlantısını kardeşi kadar uzun ömürlü olacağını söylüyor. Violetta umutsuz bir babanın sözlerini dokunmadan ve o sebebi kopma onunla ilişkilerini terk Alfred saklanarak, onu vaat ediyor. O sevgilisi bir mektup yazar ve resepsiyona onunla gitmek onun eski dostu Flora davetini kabul etti. Alfred aniden babasının hemen hemen gördüğüm kadarıyla Violetta aşık olduğu güven dolu görünür. Bir kadının kalbi anlamıyla bozuldu. O gizlice evin bırakır ve Paris'e gider, hep onu sevmeye soruyor. Alfred peşinde onu atmaya çalışırken, mektubu okumuştu ama aniden babası göründü durdurur.

şu anda Elder Germont meşhur oldu karşılar arya «Di Provenza il mare», Provence bir evin oğlu hatırlatan ve ona dönmek için yalvarıyor. korkunç bir kıskançlık içinde Inconsolable Alfred "hain" metresi intikamını karar verir ve ayrıca alımı gider. Tüm Violetta olmadan görerek, sürpriz, ama bu onun için çok az ilgi olduğunu yapar edilir. Baron Dyufalya eşliğinde bu kez, başta eski sevgilisi görünür. Baron, Violetta eski müşterilerinden Alfred birbirlerini duramaz.

İkinci etki doruk

Bu kartların bir oyun başlar. Tekliflerin oldukça büyüktür. Alfred kazanır. Şu anda, Violetta skandalı önlemek için yalvarır, küçük rahatsız edici bir konu işaretler. Alfred yaşlı rakibi kazandığında Neyse ki, tüm para yemeğe davetiye dağıttı. Violetta yüzden ayrılmak Alfredo yalvarır, bu düello bitebilir korkuyor. Eski Germont bu sözü hatırlayınca, bir kadın o Baron sevdiği konusunda yalan söyler. Sonra Alfred Herkesin önünde Violetta aşkları için ödeme diye nitelendirerek tüm baron para karşısında kazandı atar. şok babası, böyle acımasız bir hareket için oğlunu kınamaktadır. Onun maskaralıkları Alfred kendini utandırdı. Baron bir düello ona meydan okur. ikinci kısım, büyük birlik sayısını son bulur.

üçüncü faaliyet,

Bu Violetta hastalığı hakkında anlatan güzel ve uyandırmak üzüntü girişini başlar. Perde yukarı gittiğinde, başlangıçtaki zor konu girer. Şimdi, Paris eteklerinde bakımsız konut yaşayan en çekici fahişenin Violetta kez eski. O yatakta yatan, ölümcül hasta olduğunu. onun Annina adamış iyi bakın. o sadece bir kaç saat yaşamak için bıraktığı hizmetçi adı geçen bir doktor davet edin. Violetta ona gönderir ve o birkaç hafta önce geldi eski Germont, okumaya başlar. Alfred Baron bir düelloda yaralı ve sonra Fransa'yı terk ettiğini söylüyor. Ama artık onların mola nedenini bilir ve af dilemesini ona gider. Ama Violetta bile bunun için çok geç fark eder. Şu anda o gerçekleştirir yüce «Addio del passato» aria. Bundan sonra, seslerinin pencereler. Breathless hizmetçi Alfred geldiğini bildirir. Toplantı «cara hakkında Parigi,» düet dokunmadan severler ile sona erer. Olarak, onlar yine mutlu iyileşmiş bundan sonra sağlığını bulabildiğim doğa Violet yakın büyük açık havada, karşı, Paris'i terk etmek olarak hayal etmeye başlar "Paris, gideriz".

yayınevi amblemi

Kadın onun portresine sevgili madalyon verir, bu yüzden ona "top" onlar için dua edecek melek olduğunu bildirmek için gelecekteki eşi verdi. Bir an için Violet hayatı buna döner hissediyor. Bu dakikalarda üst sicil orkestra ilk eyleminde oynanan aynı sevgi müzik, duyulur. Ama kabartma - "! Oh sevinç" Anlamı, ölüm öncesinde ve "! E Spenta" nin çığlığı ile sadece öfori Violetta sevgilisinin kollarında ölür.

Postscriptum

Montmartre'ın mezarlığında anda, turist ana karakteri, imajını yarattı Marie Duplessis, mezarı gelip "La Traviata". O yirmi ikinci yıl, 1846 yılında öldü. ona asik arasında besteci Ferents listesi. Ve literatürde bulunabilir bir özet hangi opera "La Traviata", arkadaşı Verdi müzik somutlaşan poslezhiznenym Aleksandrv Dumas Jr. bir hediye, oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.