Sanat ve EğlenceMüzik

Sekmeler nedir ve bir enstrüman üzerinde nasıl oynanır?

Başlangıçtaki bir gitarist her zaman sekmelerin ne olduğunu merak etmiştir. Her şey, bir insanın alıp en basit şarkıyı çalmaya başlamasıyla başlar, örneğin "Güneşin adına yıldız". Ancak her zaman bir şey daha istiyorsun: Savaş rahatsız oluyor, müzik çirkin ve akorlar basittir. Bu durumda, melodik bir şarkı öğrenebilirsiniz ve bunun için notları bilmek gerekli değildir. Tütünte dizelerin numaralandırılması yukarıdan aşağı doğru gider. Sayılar ipin sıkıştırılma perdesini gösterir. Her şey oldukça kolay ve kolaydır; birkaç saat boyunca eğlenmeniz ve en sevdiğiniz şarkıyı seslendirebilirsiniz. Bu tür şemaların yardımı ile, bir melodiyi nasıl çalacağınızı hızlı bir şekilde hatırlayabilirsiniz; çünkü sadece sayılar, çizgiler ve birkaç başka unsur var.

Tablatürler ve isimlendirmeleri

Hepimiz, çocukluğumuzda veya gençliğimizde bir müzik aleti çalmayı öğrenmek istedik. Sekmeler, belirli bir cihaz için geçerli olan notlardır. Başta gitar, bas gitarlar, mandolinler, balalaikalar vb. Için yazılırlar. Bilgisayarda sayıları ve çizgileri olan bir masayı açtığınızda, hangi sekmelerin ve hangi sekmelerin oynandığının sorusu ortaya çıkar. Davullar ve benzeri enstrümanlar için bile benzer notların bulunduğuna dikkati çekmektedir. Öyleyse neden böyle bir alternatife ihtiyacımız var? Sonuçta, klasik notalar da çalınabilir. Ve daha sonra yazması, okunması ve test formatı daha kolay olan her şey, özellikle bir bilgisayar veya bir dizüstü bilgisayar varsa daha kullanışlı olur. Sonra, en önemli şeyten, diğer bir deyişle, sekmeler nedir ve bunları nasıl oynayacağınızı öğrenelim.

Semboller ve çizgiler bir semboldür

Altı yatay çubuk dizeleri belirtir. Bir gitar boynuna bakmak gibidir, üst kısımda daha uzun veya daha ince, altta veya daha kalın notlar alttadır. Sayılar perdeler olarak işaretlenmiştir. Avantajları tablatura kullanım kolaylığını içerir - oynamak için notayı bilmesine gerek yoktur. Onların eksi, çok yönlülüğün eksikliğidir çünkü sadece bir gitar, balalaika veya mandolin için özel olarak yazılmıştır. Başka bir enstrümanda oynamak istiyorsanız, diğer notaları ve şemaları araştırmanız gerekir. Tablatürlerde tek bir yazı tarzı bulunmadığından, farklı yazarlar farklı notaları kullanabilirler. Dosyalarında yorum var ve bu nasıl oynatılacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Aşamalı açıklama

Peki, sekmeler nedir ve dikey ve yatay bantlar veya rakamlar nelerdir? Bununla birlikte, bir kişi gitar çalmaya başladığında, başka bir enstrümanda olduğu gibi, bir melodiyi çabucak çoğaltmak ve gün boyu not öğrenmek istemediğinden, basit bir gösterimle bu tablo yardımcı olacaktır.

1. Altı yatay şerit gitar dizeleridir. Hesapları yukarıdan aşağıya doğru gider ve bir araç gibi değil, üst çubuk ilk dizedir.

2. Yatay çizgiyi geçen dikey çizgi, çubukların bölünmesidir.

3. Rakamlar, ipin kelepçelenmesi gereken perdelerin sayısıdır. Her şey doğru yapılırsa, kullandığınız sekmelerden oluşan melodiler güzel ve tekrarlanamaz ses çıkaracaktır.

4. Sol kenardaki sayılar ölçütünün boyutudur (notlarda olduğu gibi).

5. Prenses sayısı aşağı şeritler ve bağlayın - süresi. Fakat tabu şarkılarının sekmeleri her zaman reçete edilmez, böyle bir atama gerçekleşir, ancak nadiren olur.

6. Soldaki Latin harfleri notanın altındaki dizelerdir, ancak bunların yerine sayı da olabilir.

Diğer notasyonlar

Güzel melodilerin tabloları diğer çizgiler, rakamlar veya harfleri içerebilir. Örneğin, kayma işareti "/" ve "\" ile gösterilir, inen ve yükselen glissando hakkında söyleneceklerdir. "H" ve "p" harfleri notalar arasında gösterilen legato'dur. Bu durumda, ses ilk notadaki sağ el parmağıyla ve soldaki parmağıyla ikinci notayla çıkarılır. Sonsuzluğa işaret vibrato demektir. Bir dize ses çıkarmalı gibi birçok kez yazılmıştır. İki not arasında belirtilen "^" (band) bir askı donanımı da vardır. Bu eleman bir elektro gitar çalarken kullanılır. "8b9" aynı zamanda yarım ton, çeyrek ton veya bir ton için bir tel asansör demektir.

Eğer gitar ciddiye almak istiyorsan notları öğrenmelisin. Tablatürler, yalnızca melodi, temposu ve aşina olduğunuz ton hakkında yararlıdır. Her durumda oyunu ilginç hale getirecek ve gitar güzel bir ses çıkaracaktır, çünkü gitar her biri büyüdüğümüz seslere bir avlu aletidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.