Haber ve ToplumEkonomi

Oligopol ekonomide - bu nedir? Modern Rus ekonomisinde oligopollerin rolü

En kapitalist ülkelerde oligopol piyasa ilişkileri ile karakterizedir. Oligopol ekonomide - rekabet ortamı girmek için gelecekte koşulları oluşturmak için - diğer yandan, tüm büyük kurumsal kontrol etmek ve yönetmek için, bir yandan izin orta zeminde bir türüdür. o çalışmalar bol ülkemizde durumlarda olduğu için herhangi bir durumda, tema, Rusya için çok önemlidir.

bir oligopol nedir

Bize daha ayrıntılı olarak bu tür arasındaki farkı düşünelim piyasa ilişkileri diğer tarafta. oligopol piyasa ekonomisine - üretici ve birçok alıcı az sayıda için bir buluşma yeri. Kural olarak, firma sayısı 10-12 birimleri aşmıyor. En ilginci, oligopol piyasa ana katılımcılarının davranışa bağlı olarak, tekel ve rekabetçi hem de özellikleri olabilir.

Pazar sadece birkaç büyük oyuncuların varken, bunlar davranışın sadece iki model var anlaşılmalıdır: İlk onlar işbirliği içinde olan ve fiyatlandırma politikası sorunları çözmek için birlikte çalışmak, diğerinde de - yarışan ve birbirlerinin en kötü düşmanları düşünün. kahve veya buhar odasında bir fincan liderler sadece oyun kuralları ne tür üzerinde anlaşmaya zaman İlk durumda biz "gizli anlaşmalar", bahsediyoruz. Fiyat savaşları davranışın ikinci modelinde her zaman üreticilerin yararına gider, ama üretim maliyetindeki azalma veya kalitesi yeni potansiyel müşteriler çekiyor iyileştirmez.

oligopol Karakteristik özellikleri

Modern ekonomide Oligopol kendi özel özelliklere sahiptir. Sadece birkaç vardır:

Piyasada lider firmalarından 1. toplam sayısı. Onların gücü olarak adlandırılan olamaz, böylece Genellikle, aynı oranda sürer saf monopol.

Biz grafiğini ele alırsak 2. Her bir şirket için talep eğrisi bir pazar rekabetçi olmadığı sonucuna varabiliriz hangi bir azalan karakteri olacaktır.

3. Ana özelliği üreticilerinden biri adına herhangi bir işlem rakiplerin dikkatini olmadan kalmayacak olmasıdır. Hatta en önemli parti rakiplerinin fiyatlarına zam yapması durumunda benzer eylemde veya ürünleri için bir talep tetiklemek için zorlanacak. Bu durumda, rekabetçi piyasanın aksine zor müşteri davranışı tahmin etmek. Oligopol ekonomide - her zaman kalitesini artırmak veya fiyatını düşürmek için bir itme var.

4. Genellikle standardize ürünler oligopolistik pazar üretilmektedir. Böylece, üreticiler halen değişiklik olarak, fiyat savaşlarda sadece bunu yapamazlar ürünlerin kalitesini veya türünü oynarlar. Aynı zamanda, başka bir alt türü - farklılaşmış oligopol (örn otomotiv endüstrisi) - Eğer tüketicinin dikkatini çekmek için üreten firmalar arasında büyük ölçekli yarışı düzenlemek için izin verir.

5. Herhangi bir oligopoli konsantrasyonunun gösterge ile karakterize edilebilir. piyasada daha az rekabet, endeks yüksek. Herfindahl-Hirschman kullanılarak konsantrasyon derecesinin hesaplayın.

giriş pazara sunuyor

Sadece birkaç büyük üretici var olduğu pazar, genç şirketleri girmek çok zordur. Bu şaşırtıcı değildir. Rus ekonomisinde Oligopol sıkıca durumlarını konsolide edilir ve isimleri uluslararası ölçekte görünür. Kural olarak, oligopol çağrılabilir tüm endüstriler sınırlı kaynakları, gelişmiş teknoloji, büyük ölçekli ekipman olduğu yerde olanlardır.

çok büyük yatırım gerektirir, ama aynı zamanda rekabetçi bir seviyede çalışmaya devam etmek, çünkü genç bir şirket sadece operasyon başlatmak için çok zor olacağı açıktır. Ne zaman herkesin dilinde "Lukoil" ismi, yenmek zor olacak. Dünya Uygulamada, oligopolistik pazar Başarılı login yeni bir şirket sadece iki örneği vardır. Bu Rusya'da ABD ve AvtoVAZ içinde "Volkswagen" dir. Ve sonra, bu normal bir rekabet söz etmediğini, böylece sadece durumun devlet desteği ile oldu.

Rusya'da petrol üretiminin pazar

Rusya'nın modern ekonomide oligopollerin rolü mükemmel petrol piyasasının örnek izlenmesini. Bu birkaç büyük oyuncu "gizli anlaşmalar" bir politika izleyeceğini nasıl en seçkin örneklerinden biridir.

İlk olarak, işgal ne firma belli bir pazarda görünür ve hangi segmentin düşünün. Bunun için aşağıdaki şekle gerekir.

Bu şekilden görülebileceği gibi, sadece 11 Rus şirketlerinin petrol neredeyse% 90 üretirler. Bunlardan dördü% 60 paya sahip. Onlar kendi koşullarını dikte, büyük oyunculardır. Rusya'da üretim kapasitesi dağılımı aşağıdaki şekilde temsil edilmektedir.

Ne aslında petrol piyasasında oluyor

Oligopol Rus ekonomisinde ve petrol endüstrisinde, özellikle tekelcilerin gibi davranırlar. Özellikle, orada tamamen petrolden tüm süreci kontrol sistemi dikey entegre edilir ve öncesinde işlem iç ve dış piyasada son kullanıcılara satışa.

Anti-Tekel Komitesi olarak, bu pazarda önemli oyuncuları faaliyetleri şeffaf değildir. Teorik olarak, petrol ürünleri fiyat birçok iç ve dış faktörlerin etkisi altında oluşturulmalıdır fakat gerçekte çok çok yüksektir ve hesaplamalar ile gösterildiği gibi, benzin üreticileri saklı kalmak koşuluyla,% 20 daha az mal olabilir. Orada - hile, hangi ana partiler fiyatı kabul ve iç pazarda satmak.

Rusya'da mobil operatörlerin pazar

modern Rus ekonomisinde oligopollerin rolünü ele alırsak, başka iyi bir örnek mobil operatörler için pazar değerleri görülebilir. Burada rekabet uzun münhasıran bir fiyat olmaktan çıkmıştır. müşteriyi çekmek için doğru gerçek bir savaş, hatta bazen yürütülen İçin haksız rekabete.

durum ve hangi oyuncuların lider konumunu işgal ne olduğu göz önünde bulundurun.

Şekilde de görülebileceği gibi, pazarın büyük bölümü MTS "VimpelCom" ( "Beeline") ve "Megafon" içeren "Big Three", tutar. Moskova'nın en karlı alana erişmek için her ne kadar son zamanlarda, hızını "Tele 2" artırılması ve St. Petersburg hala kapalıdır. İstatistikler geçen yıl bir kaç yüzde tüm operatörler var yayık olduğunu göstermektedir. kadar, 2.6% oranında - 0.3, ve "Beeline" - MTS% 0.1, "Site İçinde" müşterilerin sayısı azalır.

Nasıl mobil operatörlerin piyasaya bir oligopol yapar

"Büyük Üçlü" mobil operatörlerin neredeyse pazarın tamamını kontrol eder. Böyle 3G ve 4G-internet gibi yeni teknolojiler, Onların gücü. Prensip olarak, Rusya'nın modern bir ekonomide oligopol operatörleri nasıl davrandıkları görülür. 2006 yılında, "Üç Büyük" büyük bir skandala karıştığını ve bölgesel operatörlere karşı komplo suçlandı. Bazı küçük şirketlerin birleşme ya da tamamen yok olduğunu gördük o zaman oldu.

2010 yılında, Anti-tekel Dairesi dolaşım içinde hizmetler için tarifelerin kasıtlı abartı için en büyük pazar liderleri ceza. Her şirket kendi eylemleri için elde edilen geliri% 1 olarak gerçekleşti hangi tahsil edilecektir. FAS gelir tutarı 8.100.000 ruble olarak gerçekleşti. Şirketlerin kendileri tarafından alınan ruble kaç milyarlarca hesaplamak için gereklidir.

"Üç Büyük" ve "Tele 2"

2006 yılında, arena keskin İsveçli operatörü "Tele 2" belirir. Oluşmuş geri 2001 yılında oldu, ama piyasaya giriş Korkuluk direkleri onu orta bölgelerinde yerleşmek engellenmiş. Bölgesel operatörlerin hisselerin zeki manipülasyon sayesinde bir yıl sadece "Tele 2" için 13 alanda bir rekabet avantajı güvenli başardı. Ayrıca, şirket çok agresif yürütülen fiyatlandırma politikası, kendisi pazarın% 4.3 kazanmak için izin verdi. Mobil iletişimde önemli oyuncuları kaçırmayın olabilecek bir atılım oldu.

"Büyük Üçlü" her şekilde "Tele 2" müdahale içinde olmak ve tabii tamamen rekabetçi olmayan yöntemler vardı etmiştir. Örneğin, bir istek sonra tüm istasyonlar ve ofisler "Tele 2" dikkatle onlar doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edildi, bir üyesinin İçişleri Bakanlığı için yapıldı.

Ama İsveçli şirket gerilemiş, kendileri için ana hedefi seti Krasnodar bölgesinin fethi değil. Bu "üç büyük" göze alamaz ve bunların yeterli rakibi yüzleşmek için yarıda fiyatı kesmek zorunda kaldı. Bu örnek mükemmel modern ekonomide oligopollerin rol görülebilir. Adil rekabet sorunu değildir ve yeni bir şirket burada dayanak hayatta kalmak ve kazanmak için ise, çok güçlü bir destek olması gerekir, ya da devlet tarafından ya da daha etkili şirketlerin.

Oligopol ve piyasa ekonomisi içindeki yeri

Modern dünyaya gerekli oligopol ve piyasa ekonomisine: Tüm ekonomistler görünümü tek noktada katılıyorum. bu pazar kontrol etmek bazen zor olsa bile Ve bazen hala sağlıklı bir ekonomik sistemin oluşumu için olumlu bir tarafı vardır, rakiplerine karşı savaş yürütülmüştür. yani:

1. Öncelikle, büyük firmalar sanayi, araştırma ve geliştirme geliştirilmesi için harcanan edilebileceği, mali hatırı sayılır var.

İlk paragrafta 2. o zaman para olmalı ve geliştirme yatırım yapabilecekleri, ürün alıcı için daha avantajlı olacaktır ve dolayısıyla rekabeti yenmek mümkündür. Oligopol ekonomide - ilerlemenin güçlü bir motordur.

Dev olduğu alanlara 3. açık piyasada rekabetin böyle yıkıcı bir güç, hem yoktur. Burada, düşük fiyatlar ve yüksek kaliteli ürünler vardır.

4. Bir başka avantaj giriş engelleri olup. liderler sadece iyi şirket finanse edebilir ile rekabet edebilmek için.

dezavantajları oligapoller

Hemen hemen tüm faydaları - Bu bugünün ekonomisinin gerçeklerine ortaya negatif konulardır.

en şirketin liderleri rekabeti korku ve istedikleri her yapıyor kasten hareket etmedi gerçeği ile başlayalım. Diğerleri benzer şekilde davrandı ki eylemlerinin yasallığı, onlar, gizli anlaşmalar doğrulamaktadır. gizli anlaşmalar Committing, bunlar yüksek bir fiyat düşük kaliteli ürünleri satın zorlayarak müşterileri oynarlar. Modern ekonomide oligopol tekel benzer olduğu için insanlar, başka seçeneğim yok: satın almak ya da benzin olmadan (örneğin) ya da kalmak.

oligopol bilimsel ve teknolojik ilerleme etkileyebilir ve bu partiler tarafından yalnızca olmasına rağmen, büyük şirketler yeni teknolojileri tanıtmak ve geliştirme yatırım yapmak hiç acelesi vardır. Zaten satın alacak: o bilir çünkü yine aynı firma acelesi olduğunu tüm açıkladı. Eğer daha önce yatırım parayı ödemek kadar, yeni bir şey gelişmez.

Piyasa Oligopolleşme sonuçları

ekonomide tekellerin ve oligopollerin karşı olumsuz tutum açıkça haksız olduğunu. Belki de bu gerçeği nedeniyle çok fazla güvensizlik ve ülkemizde sıradan insanların parayla kar istiyorum çok fazla insan. Ama aslında, büyük üretimin konsantrasyonu ekonomisinin bir koluna ihtiyaç vardır.

Her şeyden önce, bu faaliyetlerin kapsamı kaynaklanmaktadır. Bu sabit maliyetleri yansıtılır. Küçük işletmeler için neredeyse tüm masraflar değişkendir. Ama ölçek büyük sanayi üzerinde herhangi bir yeni teknoloji uygulanması üzerinde tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, yeni bir ilacın geliştirilmesi 600 milyon $ mal olacak, ancak sorun çözülene kadar bu maliyetler, yıllardır transfer edecek ve maliyetler zaten üretilen ürünlerin maliyetine eklenebilir ve bu fiyatı çok değişmez.

Sonuç

Oligopol ekonomide - bu bilimsel ve teknik ilerlemenin gelişmesi için çok güçlü bir araçtır. Düzgün direkt kanal içinden taşımak gerekiyorsa, o zaman bütün kusurları ve ülkemizde mevcut durumda gözlenen olumsuz yanlarını will hide.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.