Ev ve AileÇocuklar

Okul öncesi için TRIZ oyunları. okul öncesi çocukların gelişiminde TRIZ

Modern ebeveynler ve öğretmenler çocuğun ilk yaratıcı geliştirmek için kendilerini görev ayarlayın. Büyük ilgi tür yeteneklerin gelişmesine ödenir. Bu nedenle, biz onların eğitim programlarında okul öncesi için TRIZ uygulamak çoğu zaman öğretmenler karşılayabilir. Bu sistemde temel alan oyunlar ve aktiviteler, aktif düşüncenin gelişimine katkıda ve bireyin yaratıcı gelişim süreci çocuk ve yetişkin hem de çok daha eğlenceli olduğundan emin olun.

TRIZ nedir?

TRIZ - açılımı bir kısaltmadır "Yaratıcı Problem Çözme Teorisi". Başka teori gibi, kendi yapısı, fonksiyonları ve algoritmaları vardır. Pek çok ebeveyn TRIZ öğelerini kullanan , çocuklarla çalışmanın farkında bile olmadan.

Okul öncesi için TRIZ - Ana değiştirmek için tasarlanmamıştır bir program. Eğitimin bir varolan yöntemlerin etkinliğini arttırmak için tasarlanmıştır.

oyunların çoğu tanıdık anne ve bakıcıların, ancak eğitim ve gelişim düzenli gerçekleşecek zaman, daha kolay çocuk yeni beceriler kazanmak. Bu nedenle, bebeğin ahenkli yaratıcı kişilik olmayı ilgilenenler, sen okulöncesi için TRIZ hakkında bilgi almak için gereklidir. Bu yalnızca kullanışlı ama aynı zamanda çok heyecan verici değil.

Teoride kökünde

Yaratıcı Problem Çözme Teorisi gelişimi için en eşsiz yöntemlerden biridir yaratıcı yetenekleri çocuk. 1956 yılında Kurucusu GS Altshuller oldu - Sovyet mühendisi. O kimse yenilik öğrenebilirsiniz, ve doğal bir yeteneğe sahip gerekmez inanmaktadır.

Henry kendini Saulovich çocukluktan beri icat ve 17 yıl içinde telif sertifikası vardır. Buna ek olarak, o eserleri ünlü "Icarus'u ve Daedalus", "Yıldızların Ballad", "yıldız kaptanları ve diğerleri Efsaneleri dahil bir bilim kurgu yazarı oldu.

bugünkü durum

Bugüne kadar, okul öncesi için klasik TRIZ metodolojisi dayanmaktadır geliştirme merkezleri, bir dizi. Ama yavaş yavaş, süreç içinde, yeni bölümler eklemek.

Yaratıcı problem çözme teorisi tekniklerinin birçoğu yavaş yavaş çocuklarda geliştirmek için klasik okul öncesi eğitimde tanıtılıyor dikkat çekicidir analitik düşünme.

teknik

Çocuğun ilk yaratıcı buluşları ile mutlu olduğu sınıflar - okul öncesi için TRIZ. Eğitim sırasında diyalogları, canlı sohbet, tartışma kullanılması nedeniyle Burada çocuklar, sıkılmış.

Okul öncesi çocuklar için TRIZ gelişimine uygun Eğitimciler, her şeyden önce ilginç şeylere dikkat. Aynı zamanda farklı açılardan bir olay veya nesneye ilginç bir görünüm sunuyor. Daha sonra iyi kötü bir şeyler bulun. Çalışmanın altında nesne izin veriyorsa, ilginç deneyler yürütmek mümkündür, ancak bu sonucu ortaya çıktı neden çocuğa açıklamıyor.

Bütün bu yeni keşifler çocuk merak ve ilgi gelişir. Bu tekniğin kurucusu deyişle: "TRIZ - Yeni oluşturarak kesin hesaplama, mantık, sezgi bağlayan bir yönetilen süreç"

TRIZ amacı (okulöncesi için oyun) - sadece hayal gücünü geliştirmek ve belirli bir sorununun çözümünde yaratıcı olmaya çocuğa öğretmek için değil.

temel yöntem ve Triz teknikleri

anlamak ve TRIZ kullanılan yöntem ve çeşitli teknikler kullanmalıdır çocuk bakıcı veya ebeveyn ile araştırma sürecinin doğru organizasyon için.

Başlıcaları şunlardır.

 1. Beyin fırtınası. Bu oturumda, yaratıcı görev çocukların önünde konur. Öğrenciler, sırayla, kaba kuvvet kaynakları kullanarak bunu çözmek için farklı yollar bulmaya çalışmaktadır. Her türlü çaba ideal bir çözüm bulmak olmalıdır.
 2. Önerilen çözümlerin her sürümü açısından değerlendirilir "Ne iyi, neyin kötü." Varolan tüm optimal seçildi.
 3. Bu yöntem, analiz çocuğun yeteneği geliştirir yeni yanıtlar bulmakta yaratıcılık uyarır, herhangi bir sorun çözülebilir olduğunu göstermektedir.
 4. "Evet-hayır-ka" - Çocukların önerilerine verdikleri yanıtlara dayanarak inşa etmek, genel rakamlar şeyler sınıflandırmak, hem de diğer çocuklar ifadelerine dikkatli olmak, bir işaretin ana konusunu vurgulamak için öğrenmek sağlayan oyunun bir tür. okul öncesi çocukların gelişiminde TRIZ Bu yöntem önemli bir rol oynar.
 5. Synectics - analog yöntemi. empati, doğrudan bir benzetme ve fantastik: Birkaç alana ayrılır. İlk durumda, çocukların problem durumun nesnesi olarak olma fırsatı verilmiştir. Bir çocuğa direkt benzer diğer alanlarda benzer süreçler arayan. Fantastik benzetme gerçekliğin ötesinde olduğunu bütün sorumludur ve burada zor durumdan en inanılmaz yollar sunmak mümkündür.
 6. Morfolojik analiz rutin transferi sırasında kaçırılmış olabilir bu sorunu çözmek için tüm seçenekleri kontrol etmek için gereklidir.
 7. odak nesneler yöntem, belirli bir olgu ya da konu da (ilk bakışta) yaklaşım değildir özellikleri ve nitelikleri yerine girişiminde olmasıdır.
 8. Robinson Yöntemi okul öncesi, ilk bakışta, deneklerin bile tamamen gereksiz, herhangi bir uygulama için bakmak öğretir.

Hangi hedefler Çalışma süresince ayarlanır?

Okul öncesi için TRIZ teknolojisi hala çocukların gelişiminde kullanılan farklı yöntem ve eğitim teknikleri, bir çok şey var. Örneğin, kümeleşme, abartı, vurgu, ve diğerleri. Bütün bunlar mümkün derslerde farklı eğlenceli bir biçimde eğitimini verecek hale getirir. Bu teknikler, güçlü bir asimilasyon ve sipariş bilgisi çocukları aldı sağlarlar.

Bu seanslarda çocuğun uyarılmış düşünme yanı sıra bir çocuğun hayal gücü ve fantezi yardımıyla kişiliğinin kapsamlı yaratıcı gelişme vardır.

Aslında bugünün toplumunda çözümler bulmak için ve herkes gibi yanlış bir şey yapma değil, cesur korkuyor sunmak için kutunun dışında düşünmek, insanlara ihtiyacımız olduğudur. Bu okulöncesi için TRIZ konusudur. Sınıflar çocukların kolayca çünkü doğru inşa teklif edilen araştırma faaliyetlerinin malzemesini öğrenmek şekilde yapılandırılmıştır.

istihdam Aşamaları

Her derste işin çeşitli aşamalardan ayrılmıştır. Her biri kendine özgü bir amacı vardır.

 1. İlk aşamada, çocuk günlük yaşamda bizi çevreleyen tutarsızlıkları ve çelişkileri tespit etmek ve ayırt öğrenir. ağaçlar ve otlar ne? Bir kağıt ve ağaç kabuğu ne?
 2. İkinci faz sorunların çözümünde hayal gücü ve yaratıcılığı göstermek için çocuğu öğretir. Örneğin, ben her zaman oynamak istiyorum oyuncak, düşünmek, bu yüzden sıkıcı değildi.
 3. Üçüncü aşamada çocuk muhteşem zorlukları ve kendi hikayelerini yazmaya fırsat yerleştirilmeden önce. Nedenle, okul öncesi için Triz teknikleri kullanmak gereklidir.
 4. Dördüncü aşama çocukların standart dışı zorluklarını yeni bilgi uygulamanızı sağlar.

TRIZ kurallarına ilişkin iki büyük çalışmalar

işlemin olabildiğince verimli hale getirecek kurallar vardır.

 1. Her aşamada çocuklar sunulan sınıfları nesneler, açık alanların fenomenler şunlardır: "Ben ve doğa", "Ben ve Ben", "Ben ve diğer kişinin," "İtiraz". Bu kolayca dünyayı çevreleyen çelişkileri özümsemek için çocuğu olur.
 2. Okul öncesi için TRIZ tüm sınıfları bir oyun şeklinde yapılır. Ayrıca, her oyun, her görev görsel materyal eşlik etmelidir.

öğretmen ve çocuk arasındaki etkileşim

TRIZ (okulöncesi için oyun) sırasında çocuklar ve yetişkinler arasındaki iletişim belirli ilkelere dayanmalıdır:

 • cevap verirken çocuklarının yeni bir fikir hayran dikkatle dinlemelisiniz.
 • Negatif değerlendirmeler ve çocuğun eleştiri yokluğu.
 • Tanıdık kelimeleri örneğin, kelime "doğru" ve sözcükleri "büyük", "büyük", "ilginç çözüm", kullanmayın, tahminlere yerini ve eşanlamlı seyreltilir "sıradışı bir yaklaşım."
 • o bir yetişkin itiraz etmek istediğinde, iddia, iddia iddia bakış açılarını savunmak için öğrenme, tam tersine, bu girişimleri bitmiyor, çocuk desteği.
 • hatalardan korkma ve diğer eliyle soruna bakmak için bunları uygulamayın.
 • Yeni bir keşif, yaratıcılık sevinci, kendine değer bilinci: Çocuk ve bakım verenlerin Haberleşme olumlu bir deneyim eşlik etmelidir.
 • Çocuğun motivasyonu aktif oyun ve uygulamalara katılmak.

TRIZ ne oyunlar

Sınıfta öğretmen aktif okulöncesi için TRIZ oyunları kullandığını doğaldır. Bu tekniğin Kart dosyası çok çeşitlidir. yaratıcı problem çözme teorisi için tipik oyunların bazı örnekler ele alalım.

 1. "Evet-hayır-ka." Yetişkin kelimesi ile çıkageldi. Çocuk lider soru sormak için gereklidir. Bu durumda, bir kelime gebe bir, biz sadece doğru cevap gelene kadar, "hayır" "evet" basit veya yanıt verebilir.
 2. "Siyah Beyaz". Yetişkin çocuklara beyaz renkli nesnenin bir resmi olan bir kart gösteriyor. Çocuklar nesnenin tüm olumlu nitelikleri aramak gerekir. Ardından kart aynı konu, sadece siyahla gösterilmiştir. Şu anda, tüm olumsuz özelliklerini tespit etmek gereklidir.
 3. "Shifters". oyunu için bir top gerekir. Yetişkin çocuk bir top atar ve söz söyler, ve çocuk anlamında tersidir ve arka topu atar bir kelime ile gelip.
 4. "Masha-rasteryasha". oyun için çeşitli nesnelerin görüntü ile kartı gerekir. "Masha" i seçin. O bir kart çeker ve der ki, "Oh!" Bir oyuncu bir soruyu sorar: "Ne meselesi" O kartında resme bakar ve der ki, "Ben tasvir ne kaybetmiş (örneğin, makas) Nasıl aplike yapacağım.?" Başkalarının bu durumdan farklı seçenekler sunmak zorunda. "Masha-rasteryasha" en iyi yanıtı seçer ve madeni para verir. Sonunda, jeton sayısı sayılmış ve kazanan belirlenir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.