Ev ve AileÇocuklar

Okul öncesi çocuklar için rol oyunları

Çocuklar için rol yapma oyunları şunlara ayrılır:

  1. Oyuncuların eylemleri oynadıkları karakterlerin eylemlerine eşdeğer olduğunda oyun katılımcılarının gerçek zamanlı etkileşimi;
  2. Hareket sonuçlarının belirlenmesine ve rakiplerin hareketleri için umut hesaplamasına dayanan masa-kelime oyunları;
  3. Bilgisayar oyunları.

Ancak çocuklar için en çok rol yapma oyunları, yukarıda listelenen tüm türlerin ortak bir karışımıdır.

İlk rol yapma oyunları ile çocuklar çok erken yaşlarda tanıtılırlar. Hepimiz "kızı-anneler", "doktora", "mağazaya" ve diğerleri buna bilinir. Çocuklar, ebeveyn, kuaför, şoför, doktor veya satıcı olarak bu gerçek insanların davranışlarını taklit ederek birikmiş yaşam deneyimlerini oyunlarına dönüştürdüklerini hayal ediyorlar. Bu oyunlara ayrıca şunlar denir: Okul öncesi dönemler için hikaye-rol oyunları, çünkü önceden belli bir hikayesi var.

Bu tür oyuncunun inanılmaz, yanlış hikayeleri olduğu oyunlarla ilişkilendirilebilir. Örneğin, biri uçan bir ejderhanın rolünü oynuyor ve bir başkası takipçiden gizlenen küçük bir tavşanın parçasıyla oynuyor. Bu oyun sırasında çocuklar etrafında dolaşıyor, gizleniyor, birbirlerine giyiniyorlar ya da terazide "yiyecek" asıyorlar. Bu oyunlar, çocuklara sosyal davranış becerileri geliştirmelerine, dünyadaki görev ve mesleklerin ne olduğunu, neyin iyi ve neyin kötü olduğunu göstermelerine izin verir.

Çocuklar için tahta oyunları geliştirmek daha az dinamiktir, ancak entelektüel gelişim açısından çok daha etkilidir. Bu tür oyunlara «Tahmin et», «Bir masala yolculuk» ve diğerlerini taşımak mümkündür. Oyun için resimlerin bulunduğu bir kartınız olmalıdır. Birinci örnekte kart tahminde bulunurken ikinci masalarda farklı masallardan farklı bölümlerin tasvir edildiği kartlar. Çocuklar sunum yapan kişiye hangi kartı koymaları gerektiğini belirlemelidir. Genellikle bu tür oyun okuyabilen bir yetişkinin katılımını içerir.

Çocukların gelişimine büyük bir yararı olan çocuklar için masa oyunları rol yapma oyunları. Özel olarak basılan kitaplarda oyun olabilir. Bu yayının her sayfası küçük adamın bir sonraki sayfaya geçebilmek için gerçekleştirmesi gereken belirli bir görevi içermektedir.

En başta çocuğa bir komplo görevi veriliyor. Örneğin, son sayfada "gizli" olan hazineden geçilmesi önerilir. İlk sayfa, oyuncunun gölde yüzmek için bir araç inşa etmesi için bir görev belirliyor. Kesilmiş, yapıştırılmış, boyalı çizim ve desenler verilmiştir. İkinci sayfada, ödev yazı yazma becerisi ile ilgilidir: anaokulu öğrencisinden iki çizgi arasında bile sopa yazması istenir. Halat merdiveninin adımlarını taklit ederler. Ve böylece her yeni sayfada küçük kız yeni bir ilginç görev ile karşı karşıyadır. Ve kitabın sonunda bir sürpriz var: bir çizgi film ile yeni ilginç bir CD!

Çocuklar için masa üstü rol yapma oyunları, kağıt bebeklerin en sevdiğimiz "giyinicileridir". Onlarda, kızlar yaratıcılığın modellemesindeki yeteneklerini denemek ve çizim ve oyma becerilerini pekiştirebilirler. Bu oyunlar da ilginçtir çünkü çocuğa ev işleriyle uğraşan yetişkinleri rahatsız etmeden "kendi başına" yapabilir.

Çocukların daha sık oynamayı sevdikleri çocuklar için rol yapma oyunları "savaşçılara" ve modellemesi. "Savaş" oynamak, çocuklar savaş alanı çizmek, hayali bir düşmanın tanklarını "öldürmek", patlamaları canlandırmak veya düşman askerlerine çarparak öldürmektir.

Bilgisayar oyunları hakkında konuşurken, bu tür oyunların seçimine yaklaşımın son derece temkinli olması gerektiğini belirtmek gerekir. Çocuklar, "atıcılar" ya da "rpg" oynamaktan, özellikle bu oyunlara katılanların prototipleri zombi, ölü ya da efsanevi kötü güçlerden faydalanmazlar.

Bugün satışa çıkmakta olan okul öncesi çocuklar için bilgisayar oyunları geliştiriyor veya eğitiyor. Onların hikayesi, katılımcıların hayvanları konuştuğu harika hikayeler. Mağazalarını açmaya ve ürünlerin raflara dağıtılmasına yardım etmeli, bir grup mala odaklanmalıdır: çilek, çilek, deterjanlara, defterlere kırtasiye. Veya sayıların yazımını düzeltmek için numarasını "aramak" yoluyla bir arkadaşa "behemotik" "çağırması" önerilir. Ve başka bir görev var - odayı düzene koymak, gereksiz yere "fırça, pelmeni bir tabak, bir palto veya bisiklet kaldırmak".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.