Haber ve ToplumGazetecilik

Örnekler objektif bilgi ve önyargılı

Bilgi her yerdedir. Bu çeşitli kaynaklardan elde edilebilen çeşitli formlarda sunulur ve çeşitli amaçlar hizmet vermektedir. Bilgi alışverişi halkı ve yönetimi eğitmek gereklidir. Modern hayatın önemli bir bileşeni olarak Bilgi niteliksel olarak karakterize eden bazı özellikleri vardır. Bu özellikler çeşitli faktörlere bağlıdır ve kullanımı olanaklarını belirler.

bilginin temel özelliklerinin ilişkisi

bilgi, birikmiş depolanır ve toplumun üyeleri arasında dağıtılır ve çeşitli sosyal yapıların yönetiminde gerçekleşir: bilgi alışverişi sayesinde halkla ilişkiler başarılı işleyişini gerçekleştirilir. Ancak, bilginin etkin kullanımı özelliklerinin anlaşılması ve bunları kullanma yeteneği olmadan mümkün değildir.

Gelen verilerin doğru değerlendirilmesi yönetiminde ve karar verme durumlarında özellikle önemlidir. Operatör hataları neden olabilir insan yapımı felaketler ve sosyal patlamalara. Bu nedenle, bu alanda da farklılaştırmak ve doğru bilgi özelliklerini kullanmak önemlidir. Bunlar tabloda sunulmuştur.

tarafsızlık öznellik
dolgunluk kusur
güvenilirlik güvenilir olmalarından (sahtelik)
güncellik Uygunsuzluu (eski bilgi)
(Uygunluk hedefleri) yeterliliği yetersizlik
kullanılabilirlik erişilmezlik

Çeşitli özellikleri enformasyon bazı durumlar üst üste ve birbirini tamamlar, ancak bu tam bir uygunluk aralarında anlamına gelmez olabilir. Ne zaman tarafsız bilgi ve benzeri yeterli, güvenilir ve objektif ve size örnekler önünde görünüşte benzer özelliklere ayırt edebilmelidir. D.

özelliklerinin birçoğu bağlantılı olduğundan, bazen bir başka fazlalık kullanarak yetersizliği telafi edebilir.

Bilgi ve Gerçeklik

Bu bağlamda, ayrım objektif ve yanlı bilgiler arasında yapılır. bilginin Tarafsızlık bu bilgiler gerçeklikle ilişkilidir kadarıyla yansıtır.

gerçeklik - ne olursa olsun irade veya arzularımızın, doğada var hepsi bu. Örneğin, Ortaçağ'da, çoğu insan dünyanın düz olduğuna inanmak tercih ederim. Ancak, ne arzu eğitimsiz kitleler, ne de tüm-güçlü Kilise'nin irade olduğunu nesnel olarak var olan gerçeği kaldıracak olamazdı yeryüzü çok farklı, çok daha karmaşık bir şekle sahiptir.

yansıtılır Dolayısıyla, bilgiler, önyargılı bireysel bilinç ve değişen derecelerde değişime uğrar. eğitim, hayat tecrübesi, kişinin psikolojik özelliklerinin: Bu değişiklikler özellikle bireysel bağlıdır.

"Nesnel bilgi" neyi?

Amaç bilgi sadece bakılmaksızın kimsenin kişisel görüş ya da değerlendirmenin, gerçekliğin gerçek resmini yansıtan bir çağrılabilir.

Gerektiğinde bu yüzden Neden insanlar? Aslında insanlığın gelişiminin bu aşamasında, hiçbir şey en objektif veri olarak dünya böyle doğru bir resim sağlamasıdır. Bu eğitim ve yönetimi alanında da gereklidir. Hiçbir objektiflik varsa, bu bilgi bilimsel olarak kabul edilemez ve yönetim etkili olamaz.

Nasıl objektif bilgi edinmek için? Bu amaçla, servis ve en hassas aletleri, sensörler ve diğer ölçüm cihazları için. bilimsel bilgiler söz konusu olduğunda, bunun tekrarlanabilir olması önemlidir. tekrarlanabilirlik altında bilimde başka yerlerde ve başka cihazlarla aynı bilgileri almak için fırsat anlamına gelir. Bilimsel araştırmanın sonuçları tekrarlanabilir ise, bu veriler objektif olarak kabul edilir. bilim ve maneviyat, parapsikoloji ve astroloji hedefi - - Bu tedbir, fizik, psikoloji ve astronomi ile hayır.

Örnekler objektif bilgi

bu örneklerin araştırma verilerini, servis ekipmanları kanıtlarını yapabilir gibi. Özellikle bilginin net görüntü karşılaştırma için yan yerleştirilir, objektif ve yanlı tarafı örneklerini sunmak. önyargılı bilgi, herhangi bir bireyin bir değer yargısı olduğunu - "sokak ısı Üzerine". onun makbuz metre kullanıldı beri aynı zamanda, sokak 20 C »ilişkin bilgiler", nesnel olarak kabul edilebilir - Termometre. Bu gibi örnekler, aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

önyargılı bilgiler objektif bilgi
Dağ düşük. dağ yüksekliği 1300 metredir.
Ekmek ucuz. Bir somun ekmek 20 ruble mal olur.
Oklar işaretleyin. isabet sayısı ok: 8 10 üzerinden.
Bu oyuncu - En güzel.

Bu oyuncu N. en güzel okuyucuları seçildi

Amaç sadece gerçek dünyada var gerçekleri bildiriyor Böylece, sübjektif bilgi, onunla değerlendirmenin unsurunu taşır. Yukarıda verilen bilgiler örneklerini göstermektedir nesnellik derecesini kontrol etmek mümkündür. Amaç ve objektif olmayan herhangi bir veri seti olabilir. Her şey onlar çevrelerini iletmek ve ne kadar az bağımlı başkasının kişisel görüşleri veya arzularına üzerinde ne kadar iyi bağlıdır.

Ne objektifliği engelleyen

Böyle mülkiyet bilgileri hemen hemen hiç ulaşılabilir% 100 objektif unsurunun önemine rağmen. Bu, herhangi bir bilginin ikili doğası nedeniyle. Bir yandan, bilgi var ve içlerinde maddi ve nesnel olan bir veritabanında saklanır. Ama diğer taraftan, farklı bilgi uygulamalarını kullanarak bilginin iletiminde hangi bilgi kaynağı ve tüketicilere doğrudan bağlı olarak sübjektif doğaları tarafından. Bu durumda, bilgi işlem - bir çift olaydır ve iki bileşenden birinin yaygınlığı bağlı olarak, nesnellik farklı derecesine sahiptir elde edilen bilgi iletir: veri ve yöntemler.

Nasıl bilgilerin nesnelliğini artırmak için?

Ana yöntem bilgilerin eksiksiz olması için kabul edilir. Bu amaçla yaratıcı ve spor müsabakaları, sınav kurullarının ve jüri olmasıdır jüri. Bu durumda, puanlar veya kararın içinde - daha bağımsız hakemler, bilgi bağlantıları, bilginin yüksek nesnelliği ile birbirine bağlı olmayan.

Ayrıca, bilgi almak için, gerçeğe en yakın ki, objektif kullanmak gerekir bilgi kaynaklarını. Eğer araştırma hakkında konuşursak, tercih birkaç bilim adamları tarafından doğrulandı sonuçlarına verilmelidir. Bu mesajı medya ise, bilginin asıl kaynağını bulmak ve aynı gerçeği çeşitli yayınlarda görev karşılaştırmak için emin olmak için ilk gereklidir. Psikologlar videoları metnin avantajlarını vurgulamak: Daha iyi objektif verilerin elde edilmesi için temel araçtır eleştirel düşünme gücü, korunmuş okuma.

Amaç gerekmediğinde veya

nesnel bilgi örnekleri bir adam her zaman dünya hakkında bu tür bilgileri elde etmek çabası inanmaya tane yol açabilir. Ama bu kadar değil. Örneğin, dünyanın sanatsal algı objektifliği anlamına gelmez. değişen derecelerde herhangi yaratıcı eser, yazarın kişisel sübjektif bakış ta kendisidir. Tabii ki, gerçekçilik türünde eserler birçok nesnel ayrıntılar vardır, ama genel olarak, ürün sanat kalır ve bilimsel araştırma ile eşit koymak mümkün değildir.

Yaratıcı çalışmalar bunlar gerçek çevreleyen gerçekliği değil yansıtmak olarak kübizm, sembolizm, empresyonizm, ilkellik ve daha da az benzer nesnel bilgi örneklere vb. N. türünde ve bunun görüntünün farklı yaklaşımlar ve yöntemler. tür çalışmaların yazarları anlamlılık lehine nesnelliği feda. Eğer bilimin dili konuşan Ya da, veriler ikinci sıraya koymak, ve üstüne edilir - bir yöntemle bilgi aktarımı.

Objektiflik ve güvenilirliği

Bilgi çeşitli nedenlerden ötürü bozulabilir. dağılmayan denilen özgünlük Onun derecesi. Bu özellik, tarafsızlıktan ayırt edilmelidir. Tabii ki, önyargılı bilgiler güvenilir olarak kabul edilemez. Bununla birlikte, yanlış bilgiler amaç olabilir, güvenilir olmadığı derecesi kesin olarak bilinen bir koşulu sağlanmaktadır. nesneler ve olayların modellenmesi, objektif, ama yanlış bilgi olarak. Örnekler: .. Matematik ve fiziksel sabitleri ( "pi", yer çekimi ivmesi sayısı) haritalarında nesneleri, parçacıkların tam miktarı, vb alan aralığı Listelenen veri bilim hataları görünümünde yapmaktadır. Bu bilgiler sayesinde objektif olarak kabul edilebilir.

Objektiflik ve alaka

bilgileri geçerli saat uyuyorsa, o zaman önemlidir. bilginin Yaşlanma kendi tipine bağlı olarak farklı hızlarda gerçekleşir. Örneğin, hava trafik kontrolörleri ile ilgili bilgilerin çok hızla geçersiz hale monitör ve yerkabuğunun yapısı hakkında bilgi - çok daha yavaştır.

objektif ve ilgili bilgiler hakkında konuşmak, örnekler ulaşım, hava raporları, güncel haberler, belli bir noktada değere uygun para, yol koşulları ve diğer tür bilgilerin alıntıların programda yer alabilecek.

Bilgi ve bilginin yanı sıra bunları kullanma becerisi özelliklerinin anlaşılması - toplumda herhangi bir faaliyet etkinliğinin anahtarı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.