Haber ve ToplumGazetecilik

Ne Pulitzer ve hangi için verilir. Pulitzer Ödülü Önemli kazananlar

Bugün, Pulitzer, en ünlü biridir ve bunun sonucu, gazetecilik, foto muhabirlik, müzik, edebiyat ve sahne sanatlarında dünyanın en prestijli ödülleri olarak. Bu isim halen türün "sarı basın" ortaya çıkması ile ilişkili bilinen bir Amerikalı yayıncı ve gazeteci oldu on yedinci Ağustos 1903 Joseph Pulitzer, tarafından onaylandı.

Dzhozef Pulittser Macaristan'da Nisan 1847 yılında doğdu. ABD'de on yedi yıl göç sonra, 1878 yılında iki tanınmış Amerikalı gazete satın alır - "St Louis Sevk" ve "St. Louis Post" ve yeni bir dergi teşkil - "St. Louis Post-Sevk" insan kafasında üzerinde basının gücüne inanarak, Pulitzer onun baskı kullandığı yetkililerin eylemlerini eleştiri içeren en tartışmalı ve belirsiz makaleleri yayınlanacak. Yakında, onun baskı batı ABD'de en karlı ve güçlü biri oldu. 1883 yılında New York Dünya satın alır ve çizgi roman ve çizimler ile tamamlanmaktadır siyasi haber içeren popüler gazetesi, dönüştürür. Gazetecilik yaratır ve ünlü ödül kurar gazete yayımlama kar Dzhozef Pulittser Okulu'ndan almak için.

Geleneksel olarak, Pulitzer edebiyat ve gazetecilik alanındaki üstün başarıları için Mayıs ayının ilk Pazartesi Columbia Üniversitesi'nde ABD'nin üyelerini ödüllendirdi. on bin dolar çoğu aday için prim miktarı. Kazanan parasal ödülleri, aynı zamanda altın madalya sadece alır "topluma hizmet için" Ayrı, kategori "topluma layık hizmet için."

Toplam 14 direkt olarak gazetecilik ilişkili olan arasında yaklaşık 25 farklı aday, şu anda mevcuttur. "Tarafından yazılmış kurgu kitap için:, özel dikkat Her yıl altı aday edebi ödül olan Amerikalı yazar "şiirinde İçin", "en iyi dram için", "ABD tarihi üzerine bir kitap için", "Amerikan yazar tarafından bir biyografi ya otobiyografi İçin", Amerika" ve "Non-Fiction için." Jüri ödüllerine layık Herhangi bir edebi eseri, tespit edemedi gibi tarihi raporlara göre, Pulitzer (kitap), on kez layık değildi.

hikayesi

Daha önce belirtildiği gibi, Pulitzer o irade Dzhozefa Pulittsera hazırlanan iken, 1903 yılında geldi. İlk ve Pulitzer (yer Yıllık ödülün sunumuyla alır Gazetecilik Fakültesi himayesinde) Columbia Üniversitesi arasındaki anlaşmaya göre 1917 yılında verildi, ödülün parasal kısmı üniversiteye iki milyon bağış pahasına oluşan Pulitzer Vakfı, getiriyor yıllık gelir olduğunu. Böylece, yıllık nakit ödül fonu yaklaşık 550 bin dolar tutarındadır. tüccarın bağış ek olarak, başka bir fon bu prestijli ödülün ödenmesi için ek kaynak çekti 1970, oluşturuldu.

Ayrıca sadece gelen aday ve ödül sayısı zamanla artar. Yani, 1922 yılında, ilk iyi karikatür ödülünü aldı ve 1942 yılında ödül ilk iyi fotoğraf için verildi. Bir süre sonra iyi şarkı ve tiyatro gösterileri için aday geldi. Buna ek olarak, Pulitzer Ödülü için yarışmacının arasında Mayıs 2006'da kağıdı değil, aynı zamanda elektronik işi sadece kapsar.

yarışma jürisi

Pulitzer Mütevelli Heyeti tarafından verilen Columbia Üniversitesi Danışma Kurulu sonuçlarına. Bu vücut kazananları belirlemede belirleyici bir sesle aittir olduğunu. Danışma Kurulu üyeleri ödül kriterlerini oluşturmaktır.

Başlangıçta, Kurul sadece on üç katılımcıdan oluşmuştur, ama orta-1990 tarafından on yedi kişi vardı. Bugüne kadar Pulitzer komitesi 19 uzman, aralarında Ödül yöneticisine, beş tanınmış yayıncıları, bir köşe yazarı, editörleri ve altı bilim adamı altı içermektedir.

Ödül komitesinin Rekabetçi faaliyetleri sürekli kamu eleştirilere maruz kalmaktadır. Her yıl jüri prestijli ödülü ödüllendirme önyargı ve öznelliğin sayısız iddialar aldı. Ancak, Pulitzer Ödülü yaratıcısı iradesine göre bu prosedürün sırası mümkün değildir değiştirin.

Süreç Ödülü

Charter ödül göre, gazetecilik adaylık için en geç yılın Şubat ayının ilk daha kağıt şeklinde malzemeyi göstermeniz gerekir. tarihte edebi eserler için Ocak-Haziran yayınlandı kitaplar için geçen yıl 1 Temmuz olacaktır; ve 1 Kasım Temmuz-Aralık yayınlanan kitaplar için.

İlginç bir şekilde, gazetecilik kategorisi prim süresi boyunca herhangi bir kişi adına talep edilebilir. Öneri ödül için doğru adayı doğrulayan belgelerin kopyaları ile sağlandı ana şey. Literatürde gelince, Konsey incelenmek üzere kitabın öne sürdüğü adaylığını dört kopyasını sağlamalıdır. Benzer bir prosedür birçok Rus edebiyat ödülünü tahmininde kullanılır. Ama müzikal ve dramatik eserleri jüri tüm üyeleri kamu performans aşina bu yıl Mart ayının ilk daha ve sadece koşuluyla en geç ödülüne aday olabilir.

ödül verilmesi hakkında karar özel jüri tarafından her kategori için Üniversitesi tarafından tayin alınan. Her jüri üç aday listesini hazırlamak ve Pulitzer Kuruluna sunacaktır. Konsey, sırayla, yazılı kaynaklar, öneri ve adayların eserleri dahil olmak üzere önce tüm malzemeyi, inceler ve sonra ileri zaten Columbia Üniversitesi mütevelli heyeti onayına kendi referansı var. Mütevelliler Kurulu tercihidir ve derhal resmi ödül töreninin gerçekleştirilmesi beklemeden galibini açıkladık. Mütevelli ne de jüri üyeleri ne Kurulu seçiminde etkili olamaz unutulmamalıdır. Grubun üyeleri bakılmaksızın jüri önerileri, herhangi adayı verilmesi hakkında karar. Ödül onların kişisel çıkarlarını etkileyen verseler- mütevelli hiçbiri jüri veya Konsey üyeleri müzakere ve oylamaya katılamaz. Konsey üyeliği üçer yıl içinde üç dönem sınırlıdır ve boş Kurulu mevcut tüm üyelerini katılmakla yükümlüdürler gizli oylama ile doldurulur.

Pulitzer Ödülü en ünlü kazananlar

Bu Ödülü kazanan ortaya çıkması hem tanınmış ve kamu yazarlar tarafından tanınmadı aralarında yazar ve gazetecilerin bir sürü oldu beri. ödülün ilk kazanan başlığı altında yazı dizisi için bu prestijli ödüle layık görüldü Amerikalı gazeteci Herbert Bayard, oldu "Alman İmparatorluğu içinde."

Farklı yıllarda edebiyat ödülü böyle, "Yaşlı Adam ve Deniz" Ernest Hemingway tarafından, hem de Harper Lee roman Margaret Mitchell tarafından "Rüzgar Gibi Geçti" olarak çalışmalarını layık "Bülbülü Öldürmek". Kitabın çoğunluğu Pulitzer Ödülü'nü kazandı Aynı zamanda, hem de ödül sahne alan geniş sahneye koymak asla oynar, en çok satılanlar arasında olmamıştı.

Pulitzer Ödülü yabancı kazananlar gelince, bu tür ilk adayı Enstitüsü beyin faaliyetlerinin yaptığı röportaj "Oda 19" ile Rus gazeteci Artyom Borovik oldu. Ayrıca Nisan 2011'de, ödül Çeçenistan'daki savaşın ayrıntılı bir rivayetin Anne Politkovskoy verildi. Bir diğer Rus gazeteci - Alexander Zemlyanichenko - 1991 yılında Moskova darbesinin ve Boris Yeltsin fotoğraflık kapsamı için ödül iki kez kazanan.

Literatürde için Pulitzer Ödülü. ödül temel özellikleri

Daha önce belirtildiği gibi, diğer kategorilerdeki kazananları aksine literatürde için Pulitzer Ödülü, her zaman iyi bilinen ve tanınan yazarlar değildir. Jüri heyeti, genellikle yetersizlik ve sahtekarlıkla suçlanan rağmen. Bu büyük ölçüde üyeleri kesinlikle hangi Bu ödül, yanı sıra bazı Rus edebi ödül, sadece yaşam kitabı adamış olan yazarlara verilen ve ABD tarihinin göre, Joseph Pulitzer tarafından hazırlanan kurallara uygun olmasından türetilmiştir.

Genellikle alınan ödüller ancak doğru ve adil Amerikalı gençlerin kişisel sorunları hakkında, örneğin, taşra hayatı tanımlamak veya anlatmak, biraz edebi değere sahip olduğunu çalışır. Bu veriler edebi ödül türe göre değil ayrılır neden olduğu ve zaman prensip olarak. Her yıl Jüri mevcut ve ABD'nin geçmişini açıklamak için en iyisi, bir kaç eser seçer.

liyakat gazetecilerin Tanıma

Pulitzer gazetecilik - Amerikan süreli için en önemli ve prestijli ödül. Bu olay ve işlerinde gazetecilerin kişisel katkısını kapsayan zaman hız ve güvenilirlik olarak tahmin edilmektedir aday bir dizi içerir. İlginçtir ki, bu durumda, ödül kazananlar sadece bireyler, ancak tüm yayın bulunmaktadır.

Bu belki de en öngörülebilir Pulitzer olduğunu. Bu durumda Ödül Kazananlar hep önceden bilinir ve oylamanın sonucu zor değil tahmin etmek. Aynı zamanda, aday skandalları ve suçlamalar çoğunlukla hala ve sessiz olarak kabul edilir söyledi. Çoğu eleştirmenler Ödülü tüm ödülü sahipleri hak yani yasal olarak ödüllerini aldılar ve kabul edersiniz.

Müzik ve Tiyatro

müzik Pulitzer Ödülü alanında üç bin dolar tutarında verilir. Bu herhangi bir büyük şekilde oluşturulan Amerikalı besteci tarafından olağanüstü çalışmaları için verilir. tüm orkestra, koro ve bölme çalışmaları, diziler ve diğer bileşimler, bu.

Orada Gazetecilik Fakültesi olağanüstü mezunlarına verilir müzik ödülü hariç beş bin dolar tutarında özel burs da vardır müzik, tiyatro, kinotelevizionny veya edebiyat eleştirisi alanında uzmanlaşmak için bir arzu ifade ettiler.

Pulitzer dram üç bin dolar tutarında para ödülü var. Bunlar farklı türlerde oyunlarında üzerinde çalışan, saygıdeğer tanınmış yönetmeni ve genç bir yönetmen olarak verilir. Literatürde olduğu gibi, birçok eser jüri yüksek tanıma aldık, halka gösterilmiştir asla ve Broadway'de sahnelenen olmamıştı.

Çekim Ödülü için

Pulitzer haklı fotoğrafçılar için en çok arzu edilen biri olarak kabul edilir. Birçokları için, sadece maddi tazminat çok daha fazla anlamına gelir. Bu onların meziyetlerinden bir tanıma, günlük çalışma değeridir. aday etrafında aynı zamanda hala gergin bir tartışma konusudur. Kamuoyu son derece tartışmalı olduğunu ve birçok kişi bu gerekli Pulitzer olup olmadığından emin değiliz. genellikle geleneksel sanatın sınırı geçtikten, verilir Fotoğraflar,. Bir az bilinen ya da zaten üzerinde kenar nabivshim sorunlarına adamış eserlerin çoğu. Uzmanları kişisel dramalar ve insanların kırık kaderlerinin açık ekranda koydu. Bu nedenle, fotoğrafların çoğu ağır tortu izledikten sonra bırakılır.

sadece işin tabidir, aynı zamanda fotoğrafçıların kendilerini Genellikle eleştirdi. Onlar ihtiyacı olanlara yardım etmek yerine, korkunç olaylar filme olduğunu suçlanıyorlar. Yani, örneğin, Kevin Kartar, fotoğrafları bir dizi ödülünü aldı açlık ve muazzam condor tarafından zayıflamış kızı canlandırdığı, "Açlık Sudan", sadece iki ay sonra Ödülü, onun ölümünden intihar bekleyin.

2014 yılında Ödül sahipleri

Nisan 2014'ten Ondördüncü özetlenebilir ve başka Pulitzer Ödülü sahiplerinin isimlerini duyurulmuştur. Yani, edebiyatı ödülü kazanan haline gelmiştir Donna Tartt ve ondört bir çocuğun hikayesini anlatıyor onu romanı "Saka", annesinin ölümünden sonra Manhattan'da dolaştım. Bu çalışma aynı zamanda 2013 yılı sonunda çevrimiçi mağazasında "Amazon" göre yılın yüz iyi kitaplar listesinde ilk oldu.

Tiyatro ödül kategorisinde "Dramatik iş" sunulan adlı oyununda "Flick" için Enni Beyker oldu. kategori "Müzik" ödülü yılında şarkı için Dzhon Lyuter Adams verildi "okyanus alın."

gazetecilik gelince, "Kamu Hizmeti" kategorisinde ödül Edward Snowden tarafından sağlanan belgelere dayanarak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın faaliyetleri soruşturma yürütülen yayınlar "The Guardian" ve "The Washington Post", gitti. aday olarak "sansasyonel malzeme" gazeteciler sırasında patlamalar ve soruşturma eylemler tarafından kaplıydı başka Amerikan yayın ( "Boston Globe") kazandı Boston Maratonu'nda. En uluslararası raporlar Myanmar'da Müslüman toplulukların zulmü ve köle ticaretinin anlatan, Reuters gazetecileri işe bulundu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.