MaliVergileri

Ne vergi sistemi IP kullanılabilir olduğu: USN, UAT patent OCHO

Bugün, vergi sisteminin tür IP kullanabilir anlamaya yanınızdayız. Ayrıca, aynı zamanda senaryo kendi işlerini çalışan işletmeler için en uygun olanı anlamak için en iyisidir. Genel olarak, iş sorusu yakından vergi ilişkilidir. etkinlik bağlı olarak, belirli bir uyum yararlanacaktır. Ama pratikte bu sistemlerden biri en yaygın olarak kullanılan çıkıyor. Neden? Ne? Bütün bunlar üzerine. Ben seçim o kadar kolay olduğunu sanmıyorum. Ve bir girişimci olarak bir bireyin kayıt aynı şekilde bir sistemden bir diğerine geçiş, belirli koşulları ve prosedürleri gerektirir. Onlar da bulmak gerekir. Belki kendiniz için vergi sisteminin bazı seçemezsiniz!

zor seçim

Genel olarak, Rusya'da vergi konusunun son derece incedir. Bu herhangi bir faaliyet için büyük bir rol oynamaktadır. sen kendi işine başlamaya karar Ve eğer vergi sistemi PI'lerin nasıl kullanılabileceği hakkında dikkatlice düşünmek gerekir. Bu seçenekler sunmaktadır. Eğer iş tasarımında meşgul önce vergi sorusuyla kesin tanımlanmalıdır. Mümkün ve sonrasında, ancak önceden icabına eğer, gelecekte sorunların çoğunun da rahatlayacak.

Bu arada, vergilendirme IP sistemi için Rusya'da her yıl değişiklik tahammül ve bazı özel seçenekleri ile tamamlanmaktadır. Yani, örneğin, son zamanlarda patent tanıtılmıştır. Bazı durumlarda büyük talep şimdi bu yeni sistemi. Bu konuda daha fazla sonradan. Neyse, bilirsin - vergilerin ödeme sisteminin seçim sizin. O göründüğü gibi o kadar basit değildir. Her sistemin olumlu ve olumsuz yanlarını tartın ve ancak o zaman belgeleri SP (kayıt) için geçerlidir.

seçenekleri

Daha önce bahsedildiği gibi, senaryolar çok. Vergi sistemi IP nasıl istihdam edebilir misin? Dürüst olmak gerekirse, bu soru zordur. Söz ayrıntıları ve inceliklerini girmiyoruz, bu sorunun cevabı kolay ve sorunsuz olabilir - herhangi.

Başka bir deyişle, bireysel girişimci firmanın açılışında vergilendirme sisteminin seçme özgürlüğüne tam hakkına sahiptir. Veya ilgili belgelerin tescilinden sonra herhangi bir zamanda. Sınırlamalar var, ancak pratikte o kadar önemli değil. Özellikle artık birçok girişimci yapılır göz önüne aldığımızda.

Yani IP vergi sisteminde ne tür kullanabilir? Son zamanlarda, seçenekler listesi artmıştır. Ve şimdi bu sistemlerden biri Rusya'da seçilebilir:

  • Toplam (OCHO);
  • basitleştirilmiş (USN, "Basitleştirilmiş vergilendirme");
  • patenti;
  • tek vergi emsal gelir (UTII "vmenenka");
  • (UAT denir) tek tarım vergisi.

Daha önce bahsedildiği gibi, her birinin hizalama kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı seçenekler daha sık hayata geçirilir. Ama ne durdurabilir? Hangi özellikler listelenmiştir vergi sistemlerinin türlerini IP için? Bazı durumlarda bazı düzeni için bir iş kurmak için daha iyidir? Ne alacak?

genel sistem

en belirgin ve genel senaryo ile başlayalım. Pratikte ortaya çıkan ana yönü, bir - şey tek tek girişimci genel vergi sistemi olmasıdır. Genel bir kural olarak, iş açılışında ise o zaman Ocho devam edecektir devletle tüm hesaplamalar, "varsayılan" vardır, herhangi bir özel sistem belirtmez. Prensip olarak, çoğu faaliyetleri için iyi bir seçenek. Gerek kez daha İşinizi yönünde yanı sıra, tasarımın inceliklerini dalmak için. toplam sistem, aslında, herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yani herhangi bir girişimci kendi işini açmak yapabiliyor ve bu şema her zaman çalışmak için öyle.

Ne artıları ve eksileri izole edilmektedir? Eğer düşünüyorsanız, vergi sistemi daha sonra IP kullanmak ve kaç faktöre dikkat etmelidir, genel göre şekil almaya karar verdi. avantajları arasında - iş yeri açma gerekli belgelerin toplanması için bir baş ağrısı eksikliği ve faaliyetin türüne herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu, pek çok memnun ediyor.

Burada da vergi miktarını vurgulamak. gelirin% 13'ünü - Tipik olarak, bireysel girişimciler için çok büyük ayarlayın ve sabittir. Kazançlarınızın% 20 "şerit" olarak ayarlanır kuruluşlar için.

dezavantajları OCHO

Bu seçenekten Tüm kar. Eğer bir mülkünüz varsa, vergi de bunun için ödemek zorunda kalacak. Evet, ve sözde KDV var - Ödeme, bir satılan mal ve hizmet üretmek zorunda. Şu anda% 18 "askısı" olarak ayarlanmış. Bu OCHO fazlasıyla harcama içinde vardır. Hatta bazen bir kayıp, kar değil.

Buna ek olarak, raporlama hep özel kayıt defteri tutmalıdır. Bireysel girişimciler, gerekli belgeyi teşkil etmez Ocho ve saatte çalışmak, büyük sorunlar olacaktır. ne vergi sisteminin tür IP, hem de olumlu bir seçenek kullanabilir sizin için doğru bulmak için karar verirseniz, dikkate almak bu özellik aynı zamanda gereklidir.

Bu arada, KDV genellikle belirleyici bir andır. OCHO genellikle diğer durumlarda özel bakmak gerekir, perakende ve toptan ticarette kullanılan vergilendirme şeklinde. Onlar size daha fazla fayda getirecektir. Hatırla - özel bir muamele yerleştirirken, sen OCHO olacak "varsayılan" belirtmek yoksa.

Vmenenka

Sonraki oldukça kazançlı bir seçenek - sözde "vmenenki" uygulanmasıdır. Uygulamada, son yıllarda nadir olmakla meydana gelmez. Bu - için özel bir vergi SP. Etkinlikler RF Vergi Kanunu kayıtlı bu plan çerçevesinde gerçekleştirilebilir. Yani, bu tip hesaplamalar tüm kullanılabilir. Böylece, sahip her yıl etkinlik PI'ler UTII açılmasını gerektiren bir merak vardı.

Bu düzenlemenin avantajları, çıplak gözle görülebilir. "Vmenenka" İşletmeniz ve bileşenlerinin bağlıdır. kar maksimum yüzde% 15 olarak ayarlanır. Çok işinizin ölçeğine bağlıdır. büyük bir iş "tutun" bireysel girişimcilere uygun değildir.

2016 yılında koşullar UTII ödemeleri bölgesel düzeyde ayarlanabilir göre kabul edilmiştir. Yani, bazı faaliyetler karların sadece% 7,5 gerektirir ve bazı neredeyse 2 kat daha fazla -% 15.

Dezavantajları ve sınırlamalar

Ancak UTII bazı olumsuz yönleri de vardır. söylendiği gibi, bu düzeni üzerinde çalışmak için fırsat hiç değil. Yani, her zaman Vergi Kanununda gelen listeye dahil edilmiştir işinize bakmak gerekecektir. Ve sadece bu durumda, "son çare" eylem tutun.

Eğer yerlerinde iş yaparsanız% 25'inden az olması, ayrıca, "vmenenka" kullanılamaz "davanın". Şu an için bu kısıtlamaların olduğunu.

kullanılabilecek vergi sistemi, SP nedir? UTII büyük bir anlaşma açmak isteyenler için uygun değildir. Onlar 100'den fazla kişilik bir personel olarak sahip bu varyant girişimcileri tasarlamak hakkına sahip değildir. Aksi takdirde, sistem ile çalışmak için deneyebilirsiniz.

Bu arada, unutuldu küçük artı, - Eğer hesaplamalarda bir kasa kullanamazsınız. Ama şimdi bazı hesaplar hala var taşırlar. mükellef burada hakkına sizin seçtiğiniz vardır. Genellikle sadece bazen muhasebe kitabı lider, faturaları ve makbuzları tutun.

patent

Bireysel girişimciler için Patent vergisi günümüzde bilinmektedir. Yani birçok insan kendi işini kurmak çekmeye haline gelmiştir. Sadece bu seçenek ideal olduğunu düşünmüyorum. O, tüm diğer sınıflandırmaların gibi, kendi artıları ve eksileri vardır.

Örneğin, ana avantajlar arasında vergi ödemeleri tam bir muafiyet göze çarpıyor. Yeter patentini almak için - ve parasal cezalar olmadan belirli bir alanda çalışabilirler. Bütün bu tür bir senaryo için gereklidir - özel bir kitap ileride gerekecek kayıtlarının tutulması.

Yani, patentler - belirli bir süre için bir yön işin gerçek satın alma işlemidir. Yeni başlayanlar için çok iyi, bu sistemi - 1 ay - Belgenin geçerlilik asgari süre. Sen daha fazla iş için patent uzatmak ya da olmamak sonra belirli bir durumda kendinizi deneyin ve edebilirsiniz. nakit muaf Böyle bir senaryoda altında Girişimciler kaydeder. ilkesine Work "al ve unut."

Herkes için

Bununla birlikte, aynı zamanda, yeterli bir uyum eksikliğinin tedavisinde yararlıdır. Öncelikle, hemen faaliyetleri kısıtlamalar getirdi unutulmamalıdır. Bu durum bütün patent satın almak ve üzerlerinde çalışma hakkına sahip olduğu anlamına gelir. Doğru listeleri Vergi Kanununda öngörülen ve bazen belirli alanlarda sınırlamalar vardır. Bunlar vergi makamları tanımak için her yıl gerekir.

Ayrıca hangi 15'ten fazla kişide patent organizasyonunu zorlayamaz. Ve böylece yılda geliriniz 60 milyon geçmemelidir. Aksi takdirde, patent sadece yasal güce sahip olmayacaktır.

Başka bir dezavantajı - belgenin maliyeti. O bireysel olarak belirlenen özel etkinlikleriyle ilişkili her bir bölgede bulunuyor. Bu çok iyi iyi değil hem de. Ama bu konuşmanın özelliklerin çoğunu en iyi ışık değil.

UAT

Bunu UAT - olabilmektedir sonraki seçeneği. Bu vergi girişimciler arasında çok sık oluşmaz. Yani, üzerinde durulması kadara değmez. şey üreten ve tarımsal ürünler satan geldiği zaman bu seçenek seçili olmasıdır.

Bu durumda, "Gelir-gider" şeklinde farkını ödemek gerekecektir. Daha özel olarak ise, miktarın% 6 aldı. Prensip olarak, sistemin dar odak verilen, bunu kullanabilirsiniz. Özellikle eğer işinizi uyuyor.

Ancak lütfen unutmayın - organizasyon (köle sayısı) büyüklüğü 300 kişi aşacaktır eğer, bu hakkı kullanamaz. Böyle bir senaryoda ise UAT durum böyle değildir. Yani, uygulamada, bu seçenek pek kabul edilir.

Basitleştirilmiş vergilendirme

OCHO ve STS - en sık gerçek hayatta meydana vergilendirme iki tür vardır. ortak sisteme isek, burada henüz basitleştirilmiş bir var, anladım. Aslında, böyle bir eğilim andan girişimciler de büyük bir talep olmasıdır.

Neden? şey "basitleştirilmiş vergi sistemi" konulu çalışmaları çok kolay ve basit olmasıdır. Sen nakit hesapları kurtulmuş, ancak kazançlarının bir kez genellikle düzeltmek edilir. Genellikle yeterli hesap kitapları. hasılatı için - bu tür girişimcileri ödemesi gereken Aynı zamanda sadece bir vergidir. Yıllık raporlama, ödeme, genellikle 30 Nisan'a kadar gerçekleşir.

KDV USN dolu değildir. Bu, pek çok hoşnut büyük bir avantaj vardır. Ayrıca, geleneksel vergi boyutu sabit. Bu andan itibaren, ya da% 6 ya da% 15 olarak belirlenmiştir. Yani aslında,, kendi gelir 6-15% tüm vermek zorunda "basitleştirilmiş vergi sistemi" ile her yıl. Ve tabii ki, (hangi kimse muaf) Emeklilik Fonuna tüm sabit ödemeleri yapmak. Yani bu durum pek memnun ediyor. USN KDV olarak hayır söylenmiştir. Ve tüm diğer "maliyetler" de.

eksiklikleri arasında yüksek bir karla etkinlik sınırlılıkları ve sistemin özellikleriyle sadece tanımlanabilir. Bölgenizde tanınan isimleri kesin listesi - Herkes basitleştirilmiş vergi sistemi kullanmak hakkına sahiptir. Ayrıca not - Birden fazla 300 bin ruble yılda kar varsa, veya ek olarak, vergi gibi kazanılan miktarın% 1 ödemek zorunda kalacak. Önemsiz dezavantaj biz "Basitleştirilmiş vergilendirme" tüm faydalarını düşünün. Vergilendirme SP (SDA), bir kişinin özel teşebbüs etmekte iken - en iyi seçimdir!

Nasıl kayıt olunur

Eh, artık bilmemiz gerekir son şey - bunlar bir girişimci olarak bir kişinin tescil kurallardır. Ve özel vergi rejimlerini kullanmak gerekir. Bazı durumlarda, hiçbir şey sizin için gerekli olduğunu söyledi edilmiştir. IE açmak için, vergi dairesine mevcut:

  • INN;
  • (Kopya) Pasaport;
  • IP açılışında bir açıklama;
  • Özel bir vergi sistemi (2 kopya) kullanılmak için uygulama formu;
  • devlet görevi Ödendi Belgesi (2016 için 800 ruble).

Temel olarak, hepsi bu. IP için Belgeler hazır, bunları uygulamak ve kayıt sertifikası alabilirler. Bu durumda, vergi herhangi bir özel sistem belirtmek yoksa, toplam seçilecektir unutmayın. "Basitleştirilmiş vergilendirme" kayıt tarihinden itibaren 30 gün içinde etkinleştirilmelidir 31 Aralık ya kadar (cari yıl içinde sistemi kullanmak için), seneye bunun için uygulamak gerekir. İşinizi başladıktan sonra 5 gün içinde yayınlanan UTII, aynı kural diğer sistemler için geçerlidir. Bu konuda zor bir şey yoktur. Daha sadece devlete raporlama seçin.

Şimdi vergi sistemi IP istihdam nasıl anlıyoruz. Eğer birini (veya küçük bir grup) çalıştırıyorsanız ve katma değer vergisi ödemek umurumda değil Genellikle, basitleştirilmiş vergi sistemi seçmek tavsiye edilir. Bu güçlük ve evrak gelen mükellef kaydeder en iyi seçenektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.