Haber ve ToplumDoğa

Ne nehirde bir dondurma-up ve nasıl gidiyor

Rusya'da eski günlerde olduğu sonbahar nehir dondu arada değerlendirilecektir sona ve soğuk kış başlar geldi. donma-up nedir, herkes biliyordu - bu kez, nehir üzerindeki buz kıyıdan diğerine, durdu ve gölet tüm yüzeyinin kalın beyaz kabukla kaplı olduğunda.

Dondurularak yukarı başlarken

Geç (genellikle Ekim sonu veya Kasım ayı ortasında) sonbaharda nehir soğutulan su neredeyse siyah, koyu hale gelir ve en küçük boşluk olduğundan sahil boyunca, buz ince levhalar vardır. Kazara bankada yakalamış gibi görünüyor. Böyle buz "zaberegi" denir. Ve emin işaretidir - buzlu koşulları başladı.

Şimdi sıra buz küçük düz parçalar yüzeyinde nehir şamandıra kadar beklemek mümkün olduğunu, nehrin karanlık arka planı üzerinde duruyor. onların isim ve bazen için Onlar, soğutulmuş çorba yüzeyinde donmuş yağ benzeyen bir "rüşvet."

donma-up nedir, bir çamur formları floes gibi görerek, anlayabileceği

Ve ne zaman yoğun ıslak kar gevreği bile suda erimeyen olacaktır. Onlar şimdi ve kalın lapası gibi yerlerde nehir yapıyorlarmış, akışına bırak devam edecektir. Bu arada, bu tahıl ayrıca kendi adı vardır - "rüşvet"

yavaş yavaş su ile emprenye edilmiş, buz ufalanabilir topaklar, bir araya ve transforme sopa Gres buzlu sulu kar. Bu FRAZIL buz - çamur - bazen halı ve çelenk bir bütün oluşturan, yüzeyde ama su kolonunda kendisinde düşürdü sadece yer almaktadır.

günler ve smerznetsya çamur formları floes bir çift sonra. Şu anda, bir sonbahar buz sürüklenme görebilirsiniz.

Fakat bu buz kütleleri, bahar aksine, eritmek ve daha kalın ve daha büyük olmazlar. Frost zaberegami ile bağlayarak onları yakalar. Sonunda oluşan nehir üzerinde donma - Şu anda sadece anlamına buz hareketini, durur. Nehir akış durur - bu kalın bir buz kabuğu sürükler.

Donma tüm nehirlerde olmaz

donma yukarı sessiz soğuk hava yardımcı olursa, buz neredeyse homojen kalınlıkta elde ve kıyıdan artar. Dondurularak up zamanda güçlü bir rüzgar düşerse Ve, büyük nehirler veya göllerin açık mekanlarda uzun süre gecikebilir - açık kırarak güçlü dalgalar ve kazanmak ve daha güçlü büyümeye önlenmesi, kırılgan buz ilk taşırlar.

Bu arada, bu buz ile, lee kıyıya götürmek rüzgar olabilir güçlü bir don kış balıkçılık için uygundur - buz kırılgan parçalar daha sonra balıkçılar kendileri oblyubuyut katı yağ dudak dönüşür.

Başta, nehir donmuş bir dönemde söylediği gibi, her zaman kışın başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Ama bu günlerde şehirlerde, nehir sıcak atık su sektörünü boşaltmış olmasından kaynaklanmaktadır ne donma-up bilemez. Sonuçta, veya nehir kasabalarda çok geç dondurmak veya kış aylarında donma olmadı.

ziyade yavaş akışında hızlı bir akım akar ulaşmak ya da nerede ters akışı için orada promontories için zemin üzerinde daha nehirlerin donma-up, anda, buz ve buz sırtlar görünümünü gözlemlemek mümkündür. Onların formları buz biriken. Ve bazen (özellikle ülkenin kuzey kesimlerinde) sırtlar üç metrelik bir yüksekliğe ulaşabilir.

Buz ve şeritte delik nedir

Rusya'da çoğu nehirler böyle dondurulmasını göstermek, ama bazen tamamen yoktur alanları görebilirsiniz katı buzlu su ile kaplı olabilir. Bu yerler "lane" "açık su" ya da denir. Onlar kurdu, ya da sıcak su tablası olduğu yerde veya yerlerde nehir sıcak göl su alma, gölün dışına aktığı edilir.

Bazen bu polinya oldukça etkileyici olabilir. Örneğin, Emtsa Nehri, Göl Onega bir kolu üzerinde, o kadar yerlerde kış çok şiddetli olmasına rağmen, 100 km'lik bir alanda donma olmaz.

Nehir güçlü akımları ve akıntının ve akıntının sahiptir buzsuz alanları ve alanlarda Oluşmuş. Çoğu zaman, bu tür Karelia nehirlerde ve Sibirya'da dağ nehirler üzerinde görülebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.