FormasyonÖykü

Nasıl matbaa yaptı?

Bir okuryazar nüfus hayal etmek zordur onsuz Buluş, matbaa olduğunu. Kuşkusuz, bu araba dünyayı daha iyi değişti. o bizim günlük yaşamda ortaya çıktığında Ama ve tarihi nedir?

Bugün ilk baskı makinesi bir Alman işadamı Iogann Guttenberg inşa görüş bilimsel dünya. Ancak, benzer cihazlar çok daha erken kişi tarafından kullanılan güvenilir kanıt yoktur. Hatta sakinleri antik Babil'in boya ve pul ile clay seal koydu. Asya ve Avrupa'da ilk yüzyılda desenleri ile süslenmiş ortak kumaş idi. Antik kültür pulları zamanlarda papirüs üzerine koyun ve Çin zaten ikinci yüzyılda, ahşap desenli namaz basıldığı kâğıdı vardı.

Avrupa'da, kitapların yayın manastırların çok oldu. İlk başta onlar rahipler tarafından elle kopyalandı. Sonra bir sayfa şablonu yaptı ve bunu basılır, ancak sürecin uzun olduğunu ve yeni model, yeni bir kitap için gerekliydi.

Bundan neredeyse hemen sonra oyulmuş levhalar bir pres kullanılarak yağ bazlı mürekkep tatbik edilmiştir metal harflerini yerini aldı. Gevşek yazı alarak birinci Gutenberg (1436) tarafından kullanılan inanılmaktadır. Onun imzası eski matbaa süsleyen oldu. Ancak, Fransız ve Hollandalı böylesine önemli makine kendi vatandaşları tarafından icat edildiğini belirterek, bu gerçeği tartışmalı.

Yani, matbaa icat edenler sorusu bizim çağdaşlarının çoğunluğu o Johann Gutenberg olduğunu söyleyecektir. Eski bir soylu ailenin Gontsfleyshey ailesinde Mainz doğdu. Onun doğduğu şehir neden terk bilinmemektedir, o zanaat aldı ve annesinin soyadını aldı. Ancak, Strasbourg, o yüzyılın icadı önemli hale getirmiştir.

makine cihazı

Nasıl onun matbaa, Gutenberg gizlemek yok. Bugün ise, başlangıçta o ahşaptan yapıldığı tartışılabilir. ilk yazı onaltıncı yüzyılda var olduğunu haberler var. Her harf çevrilen dizesini bağlayan bir ip geçirilir içine bir delik vardı. Ama ağaç - iş için yeterince iyi değil materyal. Harfler sonunda baskılı metin düzensiz hale şişer veya kuruyabilir. Bu nedenle Guttenberg ayrıca kalayın yapılmış bir damga oymak başladı ve sonra harf döküm - bu çok daha kolay ve daha hızlı döner. Matbaa aslında modern bir görünüm elde edilir.

Baskı için makine şu şekilde çalışır: Başlangıçta ayna şeklinde mektuplar üretti. ona bir çekiçle vurmak, o bir bakır levha parmak izlerinden bir usta aldı. Bu yüzden birçok kez kullanılmış olan harflerin doğru sayıda üretilmiştir. Sonra kelime ve çizgiler oluşturmak. Gutenberg Donatus (onüç sürümler) ve takvimler dilbilgisi ilk üretim oldu. elini al, o daha karmaşık duruma cesaret: İlk basılan İncil 1286 sayfa ve 3.400.000 karakterlerden oluşuyordu. yayın resimlerle, renkli, ve kapaklar sanatçılar elle boyandı.

Vaka Gutenberg devam etti. Rusya'da, bu makine emriyle Ivana Groznogo Fedorov arabasını inşa 1563 yılında geldi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.