Haber ve ToplumDoğa

Mutlak sıfır sıcaklığı - moleküler hareket sonlandırma noktası

kalori - - aynı gövde, ama soğuk fizikçiler sıcak gövdeler daha özel maddeden olduğu düşünülmektedir terimi "ısı" bir anda ortaya çıkmıştır. Ve sıcaklık vücutta kalori miktarına karşılık gelen bir değer olarak muamele edilir. Bu yana bir cisimlerin ısı derecesinde ölçülmektedir. Fakat gerçekte, bu bazda, moleküller hareket ve kinetik enerjisinin bir ölçütüdür, bu SI birimlerine göre, jul olarak ölçülmelidir.

dönem "mutlak sıfır sıcaklığı" termodinamiğin ikinci yasasına geliyor. bunu imkansız sıcak gövdeye soğuk ısı geçişi göre. Bu kavram İngiliz fizikçi William Thomson tarafından tanıtıldı. O'na fizik başarıları için, İngiltere Kraliçesi şövalyelik "Rab" ve unvanı verildi "Baron Kelvin." 1848 yılında g. Thomson (Lord Kelvin) soğuk sınırı ve ölçek bölmesine tekabül eden alınan tam sıfır sıcaklık için başlangıç noktası derece celsius aldığı bir sıcaklık ölçeği, kullanılması önerilmektedir. Kelvin birim ısı su 1/27316 fraksiyonu üç nokta (yaklaşık 0 °. C), yani buz, sıvı su ve buhar: sıcaklık, saf su, üç formları bir kez saklanır. Mutlak sıfır sıcaklığı - moleküler hareket durdurulduğu minimum mümkün olan en düşük ısı ve termal enerji elde etmek için daha fazla mümkün maddedir. O zamandan beri, mutlak sıcaklığın ölçeği onun adıyla adlandırılmıştır.

Sıcaklık farklı ölçeklerde ölçülür

En yaygın olarak kullanılan sıcaklık ölçeği "Santigrat ölçek" olarak adlandırılır. Bu buz içine buhar ve su içine sıvı suyun faz geçiş sıcaklığı iki nokta üzerine kuruludur. 1742 A. Celsius 100 aralıklarla ayrılmıştır referans noktaları arasında mesafe ve önerilen kaynama noktasını sıfır alınır, su ve 100 derece donma noktası. Ama İsveçli Linnaeus tersini yapmak önerdi. Su Sıfır santigrat derece AA donması beri. Kesin Celsius rağmen kaynatın gerekir. Mutlak sıfır santigrat eksi 273,16 tekabül santigrat derece.

Birkaç sıcaklık ölçekleri vardır: Fahrenheit, Reaumur, Rankine, Newton, Roemer. Farklı referans noktaları ve bölünme fiyat var. Örneğin, aynı zamanda, suyun kaynama ve donma noktasının üzerine kuruludur Reaumur çerçeveleri ölçek, ama 80 bölümü vardır. Sadece dünyanın bazı bölgelerinde günlük yaşamda kullanılan 1724 yılında ortaya çıktı Fahrenheit ölçeği,, dahil ABD ..; Referans noktaları: bir - suyun donma sıcaklığına karışımı - amonyak ve - insan vücudu. Ölçek yüz kademelere bölünmüştür. Sıfır 32 santigrat tekabül fahrenhayt derece. Yapıldı derece Fahrenheit formüle göre yapılabilir: F = 1,8 ° C + 32 Arka yapıldı: C = (F - 32) / 1.8, burada: E - derece Fahrenheit, Cı - Santigrad derece. Eğer saymak tembel ise, Fahrenheit Celsius çevirmek için çevrimiçi hizmet gidin. Bir çerçevede, "Fahrenheit" ve basın "Başlat" seçeneğini "Hesapla" düğmesine basın santigrat sayısını yazın. Sonuç hemen görünür.

Rankine ölçeği bir Calvin çağdaş ve Teknik Termodinamik kurucularından biriydi İngilizce (ya da daha doğrusu İskoç) fizikçi William J .. Rankin'in onuruna adlandırılmıştır. ölçeğini üç önemli noktalarda: Başlangıçta - suyun mutlak sıfır donma noktası 491,67 derece Rankine ve kaynar su 671,67 derece. dondurma, su ve ve Rankin kendi kaynama arasındaki bölümlerin sayısı ve 180 Fahrenheit.

Bu ölçeklerin birçoğu münhasıran fizik vardır. Ve Amerikalı öğrenciler mezun sınıfların bu günlerde katılımcıların% 40'ı neyi mutlak sıfır sıcaklığı bilmiyorum söyledi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.