FormasyonBilim

Altair yıldız, efsanelerin kahramanı ve araştırmanın nesnesi

Çıplak gözle, evreni dolduran yıldızların yalnızca küçük bir kısmı gözlem için kullanılabilir. Bununla birlikte, kozmosun bütün büyüklüğünü takdir etmek için yeterlidirler. On ikinci bölümdeki en önemli armatürlerin listesi Altair'dir - genellikle gökbilimcilerin zihnini işgal eden bir yıldız.

konum

Armatür bulmak sadece parlaklığı değil, aynı zamanda da parlaklık nedeniyle basittir. Yıldız Altair, Eagle takımyıldızında bulunur ve gökyüzünün etkileyici bir kesimini işgal eder ve genelde iyi görülebilir. Işıkçığın adı açıkça onun ait olduğunu gösterir. Arapça "uçan kartal" anlamına gelen "al-Nash al-Tair" ten oluşur.

Göksel deseni gözlemlemek için ideal zaman Haziran'dan Ağustos'a kadardır. Kartal ekvatoral takımyıldızları ifade eder ve bu nedenle ülkemizin orta ve güney bölgelerinde daha iyi görülmekle birlikte, kuzey bölgelerinde çalışma için kullanılabilir. Bu göksel figür, Cygnus'un güneybatısındadır. Hemen hemen ideal bir düz çizgiyi oluşturan üç yıldız üzerinde Kartal'ı kolayca öğrenmek. Onlar Altair, Tarazed ve Alshain. Ayrıca gökbilimciler onları asterizmde birleştiriyorlar.

Efsanenin kahramanı

Altair, bir asterizme girmeyen bir yıldızdır. Katılımcılarla armatürlerin en ünlü kombinasyonu Yaz Üçgeni'dir. Altair'deki "arkadaşlar" Vega (Lear takımyıldızı) ve Deneb (takımyıldızı Cygnus). Asterizmi oluşturan tüm armatürler açıkça görülebilir. Antik çağlardan beri çeşitli efsanelerde yer alıyorlar. Onlardan birinde, Altair, çoban gibi görünür; yılda bir kez, Ivan Kupala gecesinde, bir sevgilisi Vega'yla tanışır.

parametreler

Kartal'ın göksel figüründe en parlak yıldızın Altair (alfa takımyıldızı) olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu aydınlık spektral sınıf A, boyutunun Güneş'ten çok önünde değildir. Altair'in ağırlığı, benzer parametresinden 1.7 kat daha büyüktür ve yaklaşık olarak iki gök cisminin çapları aynıdır . Kartal Alfa'nın parlaklığı büyük oranda Dünya'ya nispeten yakın konumunun bir sonucudur. Güneş'ten Altair yaklaşık 16.8 ışıkyılı uzaktadır. Buna ek olarak, alfa kartalı bizim yıldızdan daha parlaktır. Altair'in parlaklığı güneş parlaklığının dokuz katıdır.

hızlı

Altair sadece parlaklık ve görünürlük için bilinen bir yıldız. Ekseni etrafında çok hızlı bir dönüşle karakterizedir. Bir tur 6 ila 10 saat arasında bir yıldız yapar (farklı kaynaklarda, bilgiler biraz farklıdır). Bu hızı takdir etmek için, güneşin bunun için daha fazla zaman gerektirdiğini hatırlayın - 25 gün.

Böyle bir hızın sonuçları vardır. Altair elips şeklinde olan bir yıldızdır. Hızlı döndürme armatürün kutupların yakınında sıkışmasına neden oldu. Sonuç olarak, ekvatordaki yıldızın çapı kutup çapından% 22 daha büyüktür. Aslen oblat form Altair teorik hesaplamalar sırasında keşfedildi, ancak 2007'de bilim insanları bu yapıların doğruluğunu kanıtladılar.

karmaşa

Gürcistan Üniversitesi'ndeki Yüksek Çözünürlüklü Astronomi Merkezi'nin John Monier liderliğindeki uzmanları, Altair'i çalışma nesnesi olarak seçti. Armatürün yüzeyinin resmini çekmesi gerekiyordu. Oluşturulan görüntü, güneş sisteminin dışında bir yıldızın ilk gösterilişi olacaktır. Bununla birlikte, aynı mesafede bulunan Altair boyutundaki bir ışığın benzer fotoğraflarını elde etmek için, üç yüz metre çapında aynalı bir teleskop gerekir. Modern teknoloji gelişimi için böyle bir ekipman geleceğin meselesidir.

Açıkça görülen sorun bilim adamlarını durdurmadı. İş için 250 m çapında bir daire içine yerleştirilmiş dört teleskop kullanılmış ve yakalanan ışık Michigan kızılötesi birleştirici adlı bir cihazda toplanmıştır. Sonuç olarak aydınlatmanın yüksek hassasiyetli bir görüntüsü elde edildi.

Çalışmanın sonuçları

Fotoğrafı bir açısal milisaniyeden daha az bir çözünürlükle çekilen yıldız Altair, kutuplar bölgesinde teatral - itaatkâr tarafından öngörüldüğü gibi göründü. Ancak, bu bilim adamları için en ilginç şey değildir. Görüntüler, yıldız yüzeyinin parlaklık açısından farklı bölümlerini gösterdi. Karanlık ve hafif, bazı lekeler görüldü. Buna ek olarak yıldızın fotosferinin enleminde parlaklık farklılıkları vardır.

Altair'in keşfedilen özellikleri henüz açıklanmamıştır. Tekdüzen dönen yıldızların kabul edilmiş kavramları çerçevesinde, bunlar uymuyor. Elde edilen veriler, yeni ekipman ve özel teknolojilerin yardımı ile daha ayrıntılı bir çalışma gerektirmektedir. Optik interferometri yöntemleri, yüzeyi ve yakınımızdaki diğer yıldızları incelemek için kullanılabilir.

Astrolojideki Yıldız Altair, yaşın önüne düşünme eğilimi tahmin etme becerisi ile de bağlantılıdır. Belki de bu aydınlığın bilim adamlarını kendi ekipmanlarını geliştirmeye teşvik etmesi tesadüf değildir. Altair hakkında eski araştırma yöntemleri, belirli fenomenlerin geleneksel teoriler çerçevesinde açıklanamayan - tarafından yeni bilgiler edinilmesine erişilememesi tüm bunlar bilimsel düşünce ve mevcut teknolojilerin ilerleme kaydetmesini harekete geçirir. Daha önce olduğu gibi, alfa Kartal, tüm takımyıldızı gibi, amatör gökbilimciler için de ilginçtir. Yetersiz bilgi ile birlikte yeterince yakın yer ve parlaklık, Altair'e bu kadar yakın dikkatin nedenidir. Muhtemelen, kısa bir süre içinde bilim insanları bu yıldızla bağlantılı yeni bulgularla bizi memnun edecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.