Sanat ve EğlenceMüzik

Müziğin melodisi ve ritmi. Müzikte ritmin rolü. Müzik ritmi ne: tanım

Müziğin melodik yapısı büyük oranda ritmere bağlıdır, bu göstergeye, en sevdiğiniz şarkıyı güçlü bir paylaşımda hissetmek için hafifçe başını sallamak isterseniz bazen iyi bir ruh halinize sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Ritmin müzikte ne olduğunu açıklamak zor olabilir, en azından ilk müzik eğitimi özel bilgi gerektirir. Bununla birlikte, bir hedef belirlediyseniz ve arzularsanız, bu konuyu popüler kavramlar ve genişletilmiş tanımları kullanarak halka açıklayabilirsiniz. Kendi içinde, "ritim" sözcüğü sadece müzikte değil, o kadar sıkı bir şekilde kurulmuş ve kabul edildiği geniş bir konsepttir.

Müzikte ritim nedir , tanımı

Bir melodi ile taşınırsak, belli bir duraklama ve tempo izlerken, parmaklarınızla veya ayağınızla vuruşa dokunmaya başlayabiliriz. Neredeyse bilinçsizce bizi kontrol eden bir titreşim gibidir. Dolayısıyla, müziğin ritmi, seslerin ve durmaların belirli bir tempoda birleşmesidir.

Belki de, en basit karmaşık formülasyonlardan biri olarak kabul edilebilen müzikal ritmin tanımıdır, çünkü temel olmalı, en basit kavramlarla açıklamak zordur.

"Ritim" kavramını nasıl açıklayabilirim?

Müzik eğitiminde "ritim" kavramı bile açıklanmadı, çünkü ritim algısı ilk sınıflarda bile absorbe edildi. En ufak bir müzik eğitimi almadan bir kişiye ritim kavramını nasıl açıklayabilirim?

Hayatımızdaki neredeyse her şey belirli bir süreyle ölçülü bir titreşime tabidir. Kalp neredeyse eşit aralıklarla atıyor, deniz dalgalarının da kendi süresi var. Ritim hızlandırabilir, yavaşlatabilir, sapabilir ve geri yükleyebilir, ama kesinlikle orada, bu yüzden bu kavram çoğu durumda doğal olarak algılanıyor.

Bu nedenle, müzikteki ritim, sürelerin ve vurguların kombinasyonu, farklı yüksekliklerin seslerinin karmaşık iç içe geçmişlenmesi, ayrılmış zaman modunda duraklar. Genel olarak, herhangi bir müzikal ritim matematiksel bir sisteme kaydırılabilir ve hatta bir grafik çizilebilir. Bununla birlikte, çoğu insanın matematiksel gerekçelere ihtiyacı yoktur, doğuştan gelen bir ritim duygusu vardır.

Ritim nasıl belirlenir?

Müzikte ritim, boyut ve tempo kombinasyonudur. Hız açık ise, bu müzikte "hız", daha sonra boyut, bir ölçü ile seslerin veya duraklamaların temel uzunluğunun sayısıdır. Genellikle müziğin ritmini nasıl düşünürüz? Örneğin, bir valsde sıklıkla "bir-iki-üç, bir-iki-üç" tekrarlanır; bu bir valsin ritmi olup, her basamak bir kesri, yani bir ölçünün ayrılmaz bir parçasını temsil eder. Verilen deyimde, her üç bölümden sadece iki önlem alınır.

Müzikte genellikle çeyrek notanın bir kısmı ifade edilir, ancak diğer varyasyonlar da mümkündür. Klasik bir vals boyutuna sahip bir örnekte, bu genellikle üç çeyrektir; yani tam olarak üç eşit süre tek bir çubuğa yerleştirilir, bu da daha küçük seslere bölünebilir veya daha uzun olanlara bölünebilir. Çocuk şarkısı "Ağaç ormanda doğdu" - pürüzsüz, uyumlu bir ritim ve iki çeyrek boyuttaki bir diğer güzel örnek.

Ritimün bir müzik parçasının algısı üzerindeki etkisi

Müzik eserlerini nasıl algıladığımızı etkileyen ritim budur. Dahası, ritim değişimi, stil yönünü radikal bir şekilde değiştirebilir, bazen de stil düzenlemesi için kullanılır. Müziğin ritmik titreşimini değiştirirseniz valsi bir caz kompozisyonu haline getirebilir, işin tanınabilir melodisini terk edebilirsiniz. Müzikte bir ritim olup olmadığını öğrenmek için, bunun bir stilistik ve tür yönlendirmesinin belirleyici faktörlerinden biri olduğunu güvenle söyleyebilirsiniz.

Farklı zamanlarda farklı ritimler modaydı, ancak müzik modu döngüsel, ayrıca kimse klasikleri iptal etmedi. Klasik eserler ölümsüz olarak adlandırılır, çünkü bu gerçekten yaşlanan müzik değildir. Ritmin müzikteki rolü küçümsenemez, ötekisiz biri ritmik değildir.

Düzensiz müzik mi?

Bazen bu ya da eserin eleştirilmesini duyabilirsiniz: "Bu kesinlikle ritim olmayan müzik." Bu gerçekten mümkün mü? Öncelikle müzik, farklı yükseklik, ses yüksekliği ve süre, duraklar ve aksanların birleşimidir. Karmaşık bir müziğin puanı dikkatlice bakarsanız, ritmin ve boyutun, besteci tarafından belirlenen görevlere bağlı olarak değişebileceğini görebilirsiniz.

Müzikte bir ritm nedir - değişebilen bazı sabit veya esnek bir parametredir mi? Tabii ki ritim değişebilir, kompozisyona canlılık, özel bir ruh hali verir. Bazı müzikler düzensiz gibi görünüyorsa, büyük olasılıkla senkoplar ve etkileyici aksanlarla dekore edilmiş farklı ritimleri olan eşit olmayan parçalara ayrılır.

Melodinin ve ritmin birbiriyle ilişkisi

Melodi'de açık bir ritim, sözde hareketlerle sıklıkla bağlantılıdır ve bir örnek olarak yürüyüş mükemmel. Muhtemelen, bu her bir pozun bir adım içerdiği en ritmik melodilerden biridir. Müzikteki melodi ve ritim genelde söz konusu çalışmaya mükemmel biçimde uyan hareketlerin ruh halini ve türünü belirler. Dans ve müzik her zaman birbirine bağlıdır, bu kombinasyonun uyumu, hareketler müzik parçaları ve aksanlarla çakıştığında tam da ritimdedir. Benzer şekilde, şarkıda müzik ve ayetler de ilişkilidir, boyutlar eşleşmelidir, daha sonra dinleyiciler uyumsuzluğa sahip olmayacaktır.

Geniş bir konsept olarak ritim

Hayattaki ve çevredeki birçok süreç düzenli bir değişime tabii olduğundan, "hayatın ritmi" ifadesinin bir metafor olmadığını güvenli bir şekilde söyleyebiliriz. Ritim hayatı kolaylaştırır, gelişme ile ilişkili tekrarlanan döngülerle bir çeşit rezonansa giriyoruz. Bu nedenle, ritmik yaşam kapalı bir daire haline gelmemelidir. Şahsın gelişimini sembolize eden ve müzikal ritme çok benzeyen, yukarı doğru bir spiral. Müzikte, benzer süreçleri (geliştirme, doruk noktası oluşturma ve tamamlama) de bulabilirsiniz.

"Çalışma ritimine girme" ifadesi de yaygın ve eylemin ve dinlenmenin düzenli bir değişimi anlamına gelmektedir. Paralellikler tamamen şeffaf olarak izlenebilir; bu nedenle bu kavram gerçekten yalnızca müzikal bir terimden daha geniş olarak düşünülmelidir .

Başarılı bir meditasyon için, ritmine bağlanmak da gerekiyor, sadece çevredeki dünyayla rezonansa girmek için hangisinin daha uygun olduğunu seçmek kalıyor. Biri dalgaların ritmi gibidir, diğeri - insan kalbinin ritmi. Uyumun sağlanması için ritim kendisi için çok önemlidir ve müzik bu hedefe ulaşılmasında yardımcı olur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.