Sanat ve EğlenceMüzik

Dünyanın büyük kemancıları: 5 keman müziği

Keman müziğinin dünyası çok sayıda seçkin yetenekleri bilir. Bütün bunlar, enstrümanın virtüöz sahibi olması sayesinde tarihe karışmışlardır ve inanılmaz derecede karizmatik kişiliklerdir. Onların performansları sadece dinleyicinin ruhunda keyifli bir heyecan yaratmakla kalmadı, aynı zamanda sonsuz hayranlığa neden oldu. "Büyük kemancılar" derecesinin tepesinde yer alan beş hakiki ustadan bahsedelim. Elbette bunların listesi, şartlı. Her şeyden önce, her dönem kendi müzik standartları ve dinleyicileri için tercih edilir.

Niccolo Paganini

Onun yaratıcı yolunun ayrıntıları az bilinir, ancak bu müzisyenin adı belki de herkes tarafından duyulmuştur. Napolyon Bonapartı döneminde yaşamış ve çalışmış, çağdaş bir şöhret gibi yüzyılı aşmıştır. Niccolo Paganini 1782'de basit bir İtalyan ailesinde dünyaya geldi. Beş yaşında müzik eğitimine başladı. Önce mandolin ve bir yıl sonra - keman hakimdi. Zaten 13 yaşındayken Paganini enstrümanın ustaca ustaca ustalaştı ve ilk solo konserini verdi. Parma'daki eğitimine devam etmek için para toplamayı hayal etti. Bununla birlikte, öğretmenler genç kemancı inanılmaz derecede yetenekli ve kendi oyun tekniğini yaşadığı için onu hayatının sonuna kadar sakladığı için onu reddetti. O sadece bir sanatçı değil, aynı zamanda bir besteci idi. 19 yıl içinde Niccolo, Lucca dükasının ilk keman unvanını kazandı. Kayıtsız iş ve kendini geliştirme, Paganini'nin doğal sanatı ve dehası Avrupa'yı ilk önce ve sonra da tüm dünyayı ele geçirdi. Günümüzün birçok büyük kemancı klasiği onu bir klasik müzik efendisi olarak tanıyor.

David Oistrakh

20. yüzyıl dünyaya, David Oistrakh'ın şahsında yeni bir müzik dehası gösterdi. 1908'de Odessa'da dünyaya geldi. Selefi gibi, beş yıl içinde müzikte ilk adımları attı ve yılda ilk kez sahne aldı. Doğduğu yerde kış bahçesinden mezun oldu. Kısa süre sonra sadece ünlü bir kemancı değil aynı zamanda bir viyola oyuncusu, şef ve öğretmen oldu. Parlak, tam gövdeli ama zor bir kariyer geçti. Bu nedenle İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlere tur ve konuşmalar devam etti.

Elbette, Oistrakh inkar edilemez yeteneği, gayreti ve çekiciliği sayesinde büyük kemancılara kaydedilir. Stalin ve Lenin Ödüllerini kazanan birçok ödülün sahibi olan birçok müzik yarışmasının galibi oldu.

Yitzhak Perlman

Geçen yüzyılda Perlman'ın hayatı ve müziği başlamış olsa da çağdaş keman asıllı olabilir. 1945 yılında Tel Aviv'de doğdu. Keman için sevgisi klasik müzik radyo konserini dinledikten dört yıl sonra başladı. Perlman müzik eğitimine başladı ve yakında genç kemancı kendisi radyoda mini konser vermeye başladı.

Erken yaşta Perlman'da çocuk felci vardı, bu yüzden koltuk değnekleri üzerinde hareket etmek zorunda kaldı. Hastalığın sonuçları kemancı çalma biçimini etkiledi. Bütün o eserlerini söylüyor.

Bugün Perlman'ın başarıları arasında "Dünyanın Büyük Kemancıları" listesindeki prestijli Amerikan rekabeti Leventritt, beş Grammy Ödülü, Başkanlık Medal Özgürlüğü ve Şereflendirilmiş Bronz madalya zaferidir.

Julia Fisher

Açıklamada, Julia Fisher'ın dünyadaki en yetenekli ve etkileyici kemancılardan biri olduğunu iddia etmek zor. 15 Haziran 1983'te akıllı bir ailede doğdu. Babası bir matematikçiydi ve annesi bir müzik öğretmendi. Ancak annesinin ısrarı üzerine değil, kendi isteği üzerine Julia, dört yıl içinde ciddi bir müzik ilgisini göstermeye başladı ve 9 yaşında Münih Müzik Akademisi'ne girdi. Eurovision Şarkı Yarışması'nı (Lisbon, 1996) kazandıktan sonra profesyonel kariyerine başladı.

Kemana ek olarak, Julia Fischer piyanoyu virtüözle çalıyor. 2006 yılından beri Frankfurt Müzik Akademisinde profesördür. Bu arada, okulun tarihinde, o genç yaşta (23 yıl) böyle yüksek bir akademik derece alan ilk öğrencidir.

Alman kemancılarının başarıları arasında ayrıca Gramofon, ECHO-Klasik, Diaposon d'Or vb. Yer alır. Her yıl dünyada yüz kadar konser veriyor ve repertuarı, daha önce bestelenmiş ve büyük kemancı tarafından yapılmış klasik eserleri içermektedir. Bunların arasında: Bach, Vivaldi, Paganini, Çaykovski ve diğerleri.

Vanessa May

Kuşkusuz, dünyanın büyük kemancıları yalnızca performansda değil aynı zamanda müzikal anlayış ve doğaçlamada da virtüözlerdir. Bu nedenle, altın beş ünlü Vanessa May olmadan yapamaz. Klasik eserlerin orijinal tekno-çalışmasıyla ünlendi ve onlara yeni bir hayat, yeni bir ses kazandırdı.

Vanessa üç yaşından itibaren piyanoyu çalmaya başladı. Biraz sonra, keman ile tanıştı. Müzikal eğitim materyali, kemanın en genç öğrenci olduğu Royal College oldu.

Vanessa May 1992 yılından beri elektrikli pislikler oynamaktadır. Bu andan itibaren kemanın bugüne kadar tuttuğu hızlı yaratıcı kalkış başladı.

PS

Enstrüman müziği tutkunlarına göre, bu beş usta "Dünyanın Büyük Kemancıları" notunun en üst sıralarında yer alıyor. Bununla birlikte, liste periyodik olarak değişir, yeni isimlerle doldurulur. Ve şüphesiz, ünlü klasiklerin layık bir değişim geçirmesinden memnuniyet duyarız.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.