OtomobilArabalar

"Nissan Primera P11": teknik özellikler, inceleme

seçerken bir araba herkes aynı anda, konforlu, güvenilir ve iddiasız arabaya almak istiyor. Çok iyi sürücüler "Nissan Primera P11." Özellikle, Japon markaların araba konuşmak Fotoğraf ve arabanın incelemesi - Bu makalenin sonraki.

özellik

Bu "Örnek" dikkati çekiyor - bu birkaç kuşak mevcuttur bütün bir ailedir. Bu durumda, vücut P11 - ikinci neslidir. araba bir kez (bir "Nissan Primera R11-144") restyling uğramıştır. Bu arada, ABD'de otomobil adı "Infiniti G20» altında satılmıştır. Modeli başka ızgara ve arka optik farklıydı. tasarım öğeleri ödünç alınmış "Nissan Camino." "Nissan" Amerikan versiyonu diğer daha zengin düzey koltuklar farklıdır. Bunun yerine kadife kumaş ve deri döşeme, ısıtmalı koltuklar, aynalar ve seyir kontrolü yoktu.

Ayrıca tüm tekerlekten çekiş ile versiyonları vardı unutmayın. üç ceset vardı:

  • Sedan (Rusya'da en popüler).
  • Hatchback.
  • Vagon.

Peki, bu araba daha iyi tanıyabilirsiniz edelim.

dizayn

Arabanın Görünüm çok sessiz ve agresif formların yoksundur. "Nissan Primera P11" dorestaylingovoy Aynı zamanda bu araç için 20 yıl olmasına rağmen, hatta 2017 yılında, modern görünüyor. Japon "Nissan" oldukça basit optik, tampon ve sahip ızgarası. Aynı zamanda bir "bitkisel" değil. Biraz ayarlama (ve bu GT ekipmanı) ile makine agresif ve sportif bir görünüm olur.

Ayrıca 1999 yılında ortaya çıktı son model 144. unutmamalıdır. araba kaput, tampon, ızgara ve optik değiştirdi. formları şimdi daha "yaladı" dir. Bazı sahipleri dorestaylingovoy vücut sevdim. Şimdi araba "Nissan-Maxima" Aynı yıl (tipik "kedi yüzü") benzer bir görünüme sahiptir. Ama modifikasyon 144'ünde görünümüne ek olarak modifiye edilmiş ve seçenekler kümesi. Şimdi çok daha fazla olmuştur:

  • Linzovannaya xenon optik.
  • Far yıkayıcılar.
  • 15 inç alaşım jant.
  • yerine Klimanın İklim kontrolü.
  • arka cam sileceği.

Kasa ölçüleri - D-sınıfı bir araç için standart. 1,715, yükseklik - - 1.41 m Bu durumda, aracın uzunluğu 4.43 m, genişliğidir. Açıklık 16 santimetre. Nedeniyle uzun çıkıntılar için açıkça yeterli değildir. Kış genellikle dibe dokunur. Ve derin bir havuza almak ve yakalamak eğer palet karter. Bu nedenle bu araba dostu değil düzensizlikleri. Frostbite her tussock çok önce olmalıdır. daha kesinlik sürücüler için daha fazla metal motor koruma sağlar.

salon

Makinenin iç kısmı çok iyi görünüyor. Aynı zamanda çok rahat ve fonksiyonel iken İç fırfırlar ve pathos'u yoksun, sahiplerinin değerlendirmeleri not edin. Bu arada, GT spor versiyonu diğer dekorasyon malzemeleri kullanılır. Bunun yerine, Kadife iç siyah ve gri kumaş kılıflı edildi. biraz düşük pozisyon, ancak görünürlüğü Sürüş - İyi düzeyde. direksiyon kolonu yükseklik ve uçuş ve herhangi seçenekleri ayarlanabilir.

Ama tekerlek araç donanımına bağlı olarak farklı idi "Nissan Primera P11." temel sürümü dvuhspitsevym tekerleği ile donatılmıştır ve daha pahalı olan - üç kollu. Yorumlar sahipleri koltuk ayarlamaları geniş bir yelpazede söylüyorlar. üç - Bu durumda, tamponlama iki pozisyon ayarı ve bel desteği vardır. başlık (mekanik olarak) ayarlanabilir, ancak yükseklik de geçerlidir. и в меру жесткие. koltuklar belirgin yan destekleri ile ve sıkı aşırıya kaçmadan, çok rahat. uzun yolculuklar yorgun alamadım sahipleri onları kaydetti. Bir arabanın, bagajını çevreleyen unutulmamalıdır "Nissan Primera P11." sedan 450 litrelik bir hacmi. vagon gelince, burada şekil 465 litredir. Buna ek olarak, arka koltuk arkaları katlanarak genişletilebilir. Bu arada, 60:40 oranında son kat. gövde çanta ve tığ dört bağlama noktaları ile birlikte bir yığın tutucu ile donatılmıştır. Makine büyük kargonun taşınması ile baş.

teknik özellikleri

Bir dizel motor ve bazı benzin (2 90 kuvvetlerin başına litrelik bir hacim) - Biz, "Nissan Primera P11" açıyor farklı motorları vardı. Bu nedenle, ikincisi arasında yakıt enjeksiyonu ile 100 hp 1.6 litre birim not edilmelidir. O da iki litre monoinzhektor edildi. O bir önceki günden daha bir 35 "atları" geliştirdi. Ayrıca, "Nissan Örnek P11 SR20DE» modifikasyonu unutulmamalıdır.

140 beygir gücünü geliştiren bu iki litre motor. 1999 yılında "Örnek" yerleştirildi. tepkiler olarak, çizgi motorları son derece güvenilir ve iyi bir kaynaktır. Ne zaman (1.8 dahil) petrol "Nissan Primera P11" zamanında yerine 400 bin kilometre için onarım gerektiren vermedi.

transmisyon

"Nissan-Örnek" bindirildi dişli, iki sürümü vardı. Bu beş adım "mekaniği" ve dört aşamaya otomatik şanzıman. Yorumlar manuel şanzıman üzerinde senkromeç sorunu söylerler. Beşinci vites zorlukla devreye girer. otomatik şanzıman gelince, bu sorunlar sahipleri bir Yağ değişimi her 60.000 kilometre sağlanan neden olmaz. tek dezavantajı - fiyat çok yüksek yağlama olduğunu. kaynak kutusunun geri kalan motorun ömrü karşılaştırılabilir.

emniyet

"Nissan Primera P11" - biridir güvenli otomobillerden serisinde. Makine ön ve yan hava yastıkları, elektronik donatılmıştır fren çaba (Fren Destek Sistemi). Ayrıca, sürüklenme ortadan kaldırarak, en etkin şekilde frenleme için sürücüye yardımcı olan bir araç temin ABS, içinde. spor versiyonunda Üzerine "Nissan Primera P11 GT" araba disk frenler "bir daire içinde" sağlanmıştır ve 28 santimetre çapında, havalandırılmış. İkinci nesilde de fren ana silindir ve fren güçlendirici ince ayar edilmiştir. sürücü ve yolcu ve yayalar hem de olası güvenlik olarak Makinesi.

Yorumlar ve işletim deneyimi

Sürücüler yaş 20 yıllık rağmen araba hakkında çok olumlu. Bu ABS ( "dense" sensörler) haricinde önemli hasara getirmez. rulman bırakabilir başarısızlık 200-250 bin için, burçları süspansiyon kolları ve yıkayıcı motorunun (burada çoklu bağlantı Bağımsız sistem kullanılır). majör sarf arasında - susturucusu ve pedleri. Motorlar çok yüksek kaliteli toplandı. 200 sonra bin "maslozhorstva" görülmez.

Sürücüler ayrıca düşük yakıt tüketimi demek. 1.8 litre motor için, kombine çevrim 100 kilometre başına 10 litredir. Süspansiyon oldukça zor, ama bu dezavantaj mükemmel kullanım ile dengelenmiştir. Makine dönmediğinden ve dönüşleri için topuk etmez. Bir başka özelliği - bir gövde. İyi korozyona karşı korumalıdır. aracı kaza olmuş ise, fabrika boya çökmeye ve uzak metalden taşınmış değil. vernik altında "Zhukov" görülmez. Ses yalıtımı seviyesine gelince, "sivil" ya da "Mazda" daha düşük büyüklükte bir sırasıdır. Kabinde plastik oldukça yumuşak ve hoş bir dokunuş rağmen.

Sonuç

Yani, ne Japon otomobil "Nissan Primera" ikinci nesil P11 ceset buldum. Gördüğünüz gibi, bu hala çok yüksek kalitede makinesi, bunun işin üstesinden gelebilen olduğunu. Uygun bakım sayesinde bir yıldan fazla sürecek. çok yüksek kalitede Montajlı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.