Sanat ve EğlenceMüzik

Tipik aralıkları. Karakteristik aralıkları nedir

o matematik müziğin modern teorinin atası oldu çünkü birçok karmaşıklığı göre, matematik ile müzik teorisi ve içinde bazı gerçekleri karşılaştırın. Hatta ilköğretim düzeyinde müzik okulunda, bazı konular öğrencilerin birçok soru uyandırmak, ve anlaşılması en zor biri tipik aralıkları olduğunu.

müzikte Aralıklar

müzik teorisinde, bir aralık sırayla, tonları ve semitones ölçülür, iki sesler, arasındaki mesafe olarak adlandırılır. Yarım ton sesler arasında yakın mesafe, yani, komşu anahtarları. Bir ton 2 semitones olduğunu.

Her slot kavramı kendisi tanımlayan bir ton değeri ve stupenevuyu sahiptir. Stupenevaya değer iki sesler arasında kaç adım belirler, bir ton değeri, sırayla, renk sayısını belirler. büyük bir üçüncü ve buna enharmonically eşit gibi sondaj rağmen Örneğin, aralık e düz litre azalır. Ancak, sadece 4 adım ve bu nedenle, hala bir litre olduğunu.

Karakteristik aralıkları nedir

Böyle bir kompleks konunun incelenmesinde geçmeden önce, perdeye iyice tanımalıdır harmonik bu iki konu yakından bağlantılıdır olarak, majör ve minör. Yani sadece harmonik majör ve minör mutlaka kapsayan harmonik aşamasında oluşturulan tipik aralıkları, denir. Tipik aşağıdaki çiftleri şunlardır:

 • Artan saniye - düşük yedinci (uv.2 - um.7).
 • Beşinci artışı - daha küçük bir litre (uv.5 - um.4).

Bu aralıklar o tipik aralıkları ve Newts karıştırmamaya dikkat olmalıdır birlikte, doğal oran karşılaşılan hiç gerçeğiyle ilginç ve karmaşıktır, bu 2 tamamen farklı bir gruptur. Unutmayın, çok harmonik uyum içinde majör ve minör değişiklikler aşamasında ne tür:

 • Harmonik Başlıca - 4 aşama azalır.
 • Harmonik Minör - 7 evre artmıştır.

Başlıca aralıkları

birinci çift ortak bir özellik aralıkları ve büyük ve küçük modu içindir. harmonik ayar aşağıdaki adımlarla birlikte, ikinci ve tedavisi umenshonnaya yedinci büyütülmüş:

 • uv.2 - 6 seviyesi;
 • um.7 - 7 seviyesi.

duruşmada onları SBD daha biraz daha kolay bulmak için. büyük üretmek hiçbir şey ile şaşırtmak için oldukça spesifik anlaşmalar içinde tipik aralıkları. tedrici hareket aralığı kolayca tanınabilir olan bir gammoobraznom oryantal lezzet oluşturur, örneğin, adım olarak,, 6 ve 7 yani saniyede bir artış, harmonik perde.

Majör ve Minör farklı düzeylerde inşa edilmiştir olarak 2 çiftler ve uv.5 um.4 gelince, onu, tanımak ve biraz daha karmaşık kurmak. Orada öğrencilere karakteristik aralıklarını korkutmak meydan, yatıyor. Yapım doğru aşamasındaki gibi böylesine önemli bir şey kaçırmak etmemek için Kulak eğitimi, maksimum konsantrasyon gerektirir. Yani, aşağıdaki adımlara dayanan yuvaların büyük 2 çift:

 • Uv.5 - 4 seviyesi.
 • Um.4 - 3 seviyesi.

nedeniyle büyük bir 4 aşamada aralığında mevcut olması gerektiği gerçeğine Böyle bir kompleks yapı inşaatı.

minör aralıkları

Bu durumda, bir majör ve minör armonik arasındaki benzerlik tükendi ve bunlar özel olarak inşa edilmiş uv.2 sadece sebep olur. Aşağıdaki adımlara dayalı Karakteristik harmonik minör aralıkları:

 • uv.2 - 6 seviyesi;
 • um.7 - 7 seviyesi;
 • uv.5 - aşama 3;
 • um.4 - 7 seviyesi.

minör ve majör aralıklarla inşaatı,

herhangi sesinden küçük bir anahtar aralıklarla yapımı için olduğu gibi, aşağıdaki basit prosedürü takip etmelidir. indirgenmiş yedide inşaatı örneği ele alalım. Biz ilk ses 7 adımda ölçülen ve ardından tonları sayısına sonucu ayarlayın: bunlar 4.5 olmalıdır. Şimdi Genel anahtarlar bu aralığı bulundu hesaplamak gerekir. Bunu yapmak için, ton 7. adımda sesini almak ve büyük ve küçük tuşları olsun. um.7 ses E üzerine inşa gerekiyorsa Örneğin, harmonik makamları F Major ve F Minor olacaktır. ve aynı prosedürle diğer nitelik aralığı oluştururlar. Solfej başka yollar sunar, ancak en basit ve anlaşılır.

Çözünürlük karakteristik aralıkları

karakteristik aralıkları uyumsuz ve kararsız olduğu için, zorunlu olarak bir ünsüz aralığı ve stabil izin vermelidir. Ancak, bu dissonanty olursa olsun kararlı olmasına bakmaksızın, herhangi ahenk de çözülebilir lütfen unutmayın. Uçucu aynı aralık sadece kararlı izin verilmelidir.

Çalışma izni belirli aralıklarla perdeler dayanmalıdır. Bu müzikte çözünürlük istikrarlı içine kararsız seslerin geçişi dayandığını olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, aralık sağlamak için, onu inşa edildiği tonunu bilmek gereklidir.

Çözünürlük karakteristik aralıklar çözünürlük kararsız sesleri ile tam örtüşmektedir. Her iki stabil bir ses ise, o zaman, yerçekimi ilkesine göre, bir sonraki dengeli hareket eder. aralığında bir ses stabil ise, yerinde kalır, fakat sadece aralıklı ses değiştirir.

tedavi aralıkları

müzik teorisi tedavisinde aktarım yukarı veya aşağı bir oktav ses denir. Aralıklı kendisi ve toplamı içindeki tedavisi, temiz oktav olmak başka davada, derleme hataları kontrol edilmelidir. Taşıma hatırlamak iyi olmalı kendi kural ve yasalarına bütün bir sistemdir:

 • Saf aralığını tutarken saf olarak elde edilir.
 • büyük ve tersi de küçük bir aralığın sonuçları Taşıma.
 • taşıma Umenshonny aralık, ya da tam tersi arttı ve vermektedir.

Şimdi belirli aralıklarla bir göz tipik aralıkları dahil kere atın:

 • Prima oktav girer.
 • Yedinci İkinci.
 • altılılar Üçüncü.
 • beşinci Quart.

Belirli aralıklarla gelince, ve uv.5 um.4 ölçüde uygulamaların yapımını kolaylaştıran, birbirleriyle değiştirilebilir. özellikleri ikinci çift ağırlık esasına izin verilir. Artan ikinci yan temiz bir litre (aşama 5 perde) genişletmek oluşturmak üzere bırakılır. Azaltılmış yedinci daralması yönünde izin verilen ve mükemmel bir beşinci (fret 1 adım) oluşturmaktadır.

karakteristik aralıkları oluşturmak için plan

Bu çoğu öğrenci için zorluk neyin sebep olduğu gibi Sonuç olarak, makale, belirli aralıklarla inşa için çeşitli yollar anlatılmaktadır. Yani, ilk yolu birkaç aşamadan oluşmaktadır:

 1. Öncelikle, aralık oluşturmak için gereken bir üslup kullandıklarını tanımlamak ve kayıt anahtar işaretler kolaylığı için gereklidir.
 2. Artık "tipik" bu anahtarda sesin ne tür belirlemek gerekir.
 3. Sonra aşağıdaki desenle başlamak gerekir: Bütün karakteristik aralıklar harmonik seviyesini içerir ve bunun etrafında döner. Bu önemli olarak, "sihirli düzeyi" - yedinci ve minör altıncı, hep hatırlayacak.

Bir yapım için bir ikinci yöntem ilk aşamalar tamamen ilk denk, ancak yürütme sonra ilgili adımları belirli aralıklarla, montajı kolay olmalıdır. Karışıklığı önlemek için, kendinize aşağıdaki tabloyu Sketch:

majör

küçük

Uv.2

Vlb

VI

Um.7

VII

VII #

Uv.5

Vlb

III

Um.4

III

VI #

Şimdi daha o tek ses zaten biliniyor, tüm aralıkları inşa etmek çok kolay olacak. Bir desen hızlı tabloyu ezberlemek aklınızda bulundurarak, Orada bir sır, ama daha ziyade. Yani, büyük uzatılmış servis aralıkları içinde 6 düşük seviyede dayanmaktadır ve düşük tüm minör - 7 arttı. Şimdi, ilk çifti inşa sahip, hızlı inşa edebilirsiniz ve ikinci karakteristik aralıklar yakından ilişkilidir beri ve pratik birbirlerine dönüşebilir.

karakteristik aralıklarla Triton® olan farklar

Dikkatli olmak ve bu en yaygın hatalardan biri olması nedeniyle, SBD belirli aralıklarla arasındaki farklılıkların farkında olmalıdır. Yani, Triton - Bir dizi tam 3 renkten oluşur: dörtte ve azalmış beşte artar. Newts böylece karakteristik imkansız onları şaşırtmak için, diyatonik ve armonik ve melodik tonlarda inşa edilebilir.

Triton - baskın yedinci kiriş parçası olan güçlü bir uyumsuzluk,. Şeytanın müzik - Bu arada, Newts ilgili Triton içeren, hurafe, bunlardan biri diyor, müzik çok gider. O zamanlar manevi müzik birlikte veya ardışık olarak Newts kullanmak içinde yüzden kesinlikle yasak olduğu, bu yüzden ortaçağ kilise adamı hissetti. ban faillerin Engizisyon ziyarete tehdit ettiğini, bu nedenle ciddiydi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.