Uzmana sorun

Modern para

Modern para, hem de önce uzun yıllar dolaşımda olan notlar, geleneksel bir ürün yoktur. hepsi eşdeğeri, fiyatın bir ölçü mal ve hizmetlerin çeşitli yaygındır O. O büyük her ülke ekonomisi ve dünyanın önemli bir parçasıdır. Paranın temel işlevleri bir ekonomik kategori, kendi iç temeli ve içerik olarak kendi yapısını anlatır.

yaptıkları en önemli işlevi değerin bir ölçüsü olarak bunların kullanılmasıdır. Bu durumda, paranın fiyatı kesinlikle tüm malları ifade etti. Ancak, karşılaştırılabilir ürün doğrudan üretimde harcanan işi olduğunu belirtmek gerekir. para açısından ürünün aynı değerde, fiyatı aradı.

Para da bir görevi değişim aracı. Böylece, mal hareketi sırasında, para gerçekte mevcut olması gerekir. ürünlerin taşınması böyle bir plan üzerinde gerçekleşir: İlk malların (T) satışı yapılmaktadır, yani daha sonra gerekli malların (T) satın harcanabilir para içine dönüşüm (D). T-L-T': Aslında bu şema bir mal ve para ilişkilerdir. Böylece, faturaları arabuluculuk rolü oynayabilir ve durumunda mevcut farklı sınırları aşmak mal alışverişi diğer mallar için.

Herhangi para birikimi ve tasarruf aracı olarak hareket edebilir. onlar evrensel eşdeğer zenginlik ve Özet olduğundan, onların birikimi insanları teşvik ettiğini oldukça doğaldır. Bu durumda, para meta-para dolaşımı çıkarılan.

Her yerde onlar ödeme aracı olarak aldı. o taksitle, yani satın alma ve kredi malların satışı için gerekli olduğunda kullanılırlar. Bu durumda, orada mal ve paranın herhangi bir karşı hareketi kredi (borç) geri ödemeleri değil - satış sürecinde son adımdır. Bu fonksiyonu yerine getirirken, çağdaş para giderek gayri nakdi şeklinde sunulmuştur.

Ayrıca, para ile donatılmıştır başka özellik, satın alma ve ödeme aracı olarak onları kullanmaktır. Bunlar, dünya para olarak hizmet vermektedir. Bunlar uluslararası dengelerin hesaplamalarda kullanılmaktadır.

Modern para aşağıdaki tiplere ayrılabilir:

- (a yarar ve maliyet ile donatılmış meta olarak izole içinde: hayvan, kürk, değerli) doğal ya da meta;

- Güvenli para (bu formda (işaretleri, sertifikalar) malların belirli bir miktar için değiştirilebilir);

- fiatnye (bir uyumsuzluğun olduğunu göstermektedir nominal değerde ;: banknotlar, banka para gerçek, ancak devlet düzeyinde ödeme aracı olan vardır)

- Kredi para (ki özel olarak dekore aracılığıyla çoğunlukla menkul, borç, alımları yapılabilir ve hangi aracılığıyla).

yüzyıllar çalışıp çeşitli okullar ve onların temsilcileri tarafından tartışılan ve bu nedenle paranın şu teoriyi ayırmaya karar edilmiş üzerinde Modern para geçirdiği evrim sürecinde olduğunu:

- Metal (onun takipçileri değerin bir ölçüsü olarak para ana işlevi gördü ve diğer metal paralar ekleyerek karşıydı);

- nominalist teorisi (belirlenmesini içerir için para değeri olan nominal değerin ve dolayısıyla genel eşdeğer olma işlevini inkar ve dolaşım fonksiyonu ile desteklenir);

- (Bu pazar teşkil ettiği düşünülen parasal teori satın alma gücünü fonları ve emtia fiyatları ve piyasaya para tüm kütlesini dolaşımda olmalıdır);

- Keynesyen teori (Dzhon Keyns gelir seviyelerinde değişim ve para hareketinin hızını değiştirme inanıyordu);

- Sentetik teorisi (iyi inşa maliye ve para politikası dayalı olmalıdır monetarizmin Keynesçiliğin, unsurlarını birleştiren).

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.