Uzmana sorun

Yönetim yapısının hiyerarşik organizasyonu: özellikleri, ilkeleri, çeşitleri

Herhangi modern organizasyon, bu ticari bir şirket, sanayi veya olup olmadığını bütçe kuruluşu, onun önünde belirtilen amaçlara ulaşabilmek için, açık ve net bir yönetim yapısına sahip olmalıdır. sadece içinde olan bazı pozisyonları, tutma ilişkili ve birbirlerine bağlı birimlerin ve bireysel gerçek kişiler bir dizi - Eğer tanımı, sistem yönetimi organizasyonu gelen başlarsanız "Baş - Slave" değil, aynı zamanda üzerinde doğrudan bir etkiye sahip organizasyonun geliştirilmesi.

Sistem yönetim organizasyonu tek seferde oluşturulmaz, aşağıdaki temel adımları içeren uzun bir süreçtir:

  1. İlk aşamada gelen çekirdek olarak belirler yönetim yapısı oluşturulur: hiyerarşik bir yapı, fonksiyon ya da doğrudan gönderme.
  2. İkinci adım oluşturma ve temel yapı bileşenleri gibi cihazı doğrudan doğruya, bir program kumanda edilmesi güçlendirici içerir.
  3. Son olarak, üçüncü aşamada, yetkileri, görev ve sorumluluk nihai yeniden dağıtım için. Bu durumda, bu güçlerin hepsi, çeşitli bölümler ve görev tanımları hükümlerine şeklinde düzeltmek için arzu edilir.

biz kontrol yapılarının tipleri çok şey biliyorum bugün rağmen, en popüler biri hiyerarşik yönetim yapıdır. Teorik olarak kanıtlanmış ve deneysel çalışma içinde yirminci yüzyılın Amerikan sosyolog tarafından yapıldı F. Taylor. Gelecekte, bilim adamlarının büyük çoğunluğu başta daha ne yapan güçlü yönleri bu sistem.

Hiyerarşik kontrol sistemi aşağıdaki ilkelere dayanmaktadır:

  1. Bütün kontrol sistemi, bir piramit, her alt düzey bir üstün bağlı ve bunlar tarafından kontrol edilir.
  2. Hiyerarşik yapı yetki düzeyleri arasındaki açık ayrılmasını içerir. Bu durumda, üst düzey mansaba daha yüksek sorumluluğu vardır.
  3. hiyerarşik ilkesi uyarınca denetimindeki kuruluşta çalışıyorsanız, açıkça onların fonksiyonlarının çerçevesinde sadece uzman çalışanları arasında bölünmelidir.
  4. hiyerarşik yönetim yapısı ile kurumda herhangi bir aktivite standardize ve resmiyet edilmelidir. Bu, çalışanların faaliyetlerinin çalışmaların sağlanması kontrol düzeylerini arttıracaktır.
  5. İşe Alma sadece uyarınca yapılmalıdır kalifikasyon şartları çalışana. Aynı zamanda, mesleki niteliklerin yanı sıra, onun yöneticisi rolü için hazırlanmış ne kadar iyi çalışan yönetilen ve nasıl dikkat etmek gereklidir.

yöneticiler, profesyoneller ve sanatçılar - hiyerarşik yapı organizasyonun tüm çalışanların üç büyük gruplarından birine isnat edilebilir anlamına gelir. Kendi yönetsel türdeki tüm örgütleri birbirine çok benzer beri aynı zamanda, yöneticiler kendi yönetim yapısını daha iyi hale getirmek için kendi meslektaşlarının deneyimlerinden yararlanabilir.

Hiyerarşik yönetim yapıları ana tip tüm çözgü iplikleri, her kuruluş birimi belli fonksiyonlara yanı sıra, çeşitli işlevsel grupların kapsamlı bir hiyerarşisi vardır doğrusal birimi ile birlikte, bir yönetim karışık tipte yapan işlevsel baş, elinde yoğunlaştığı bir lineer yapı olarak düşünülmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.