FormasyonÖykü

Miladi Julian farklıdır. Rusya'da Jülyen takvimi

Hepimiz için takvim olağan şey, hatta sıradan. Bu eski insan buluş yakalar gün, sayılar, aylar, mevsimler, gökcisimlerinin dönüş sistemine dayanan doğal fenomenler, sıklığı: aya, güneşe, yıldızlara. Dünya yılı ve yüzyıllar geride bırakarak, güneş yörüngesinden geçen süpürür.

ay takvimi

Dünya için kendi ekseni etrafında tam bir tur bir gün yapar. Bir yıldır o güneşin etrafında bir kez gider. Güneş veya astronomik yıl 365 days Saat aşağı yukarı beş ve kırk sekiz dakika ve kırk altı saniye sürer. Sonuç olarak, günün tam sayı mevcut değil. Bu nedenle, doğru zamanlama için kesin bir takvim hazırlanması güçlüğü.

Eski Romalılar, Yunanlılar kullanışlı ve basit bir takvim kullandı. Ay'ın Revival yirmi dokuz gün 12:00 ve 44 dakika içinde, kesin konuşmak gerekirse, her 30 günde oluşur. gün, ay sayım ve sonra ayın değişikliklerle tarafından tahrik edilebilir nedeni budur.

Bu takvimde İlk başta Roma tanrılarının adları verilmiştir on ay vardı. Üçüncü yüzyıldan itibaren önce İsa'nın doğumundan antik dünyada aynı gün güneş yılın değerindeki hata verdi dört yıllık Aysal-güneş döngüsü dayalı benzetme kullandı.

Mısır'da, Güneş ve Sirius'un gözlemler temelinde hazırlanan güneş takvimi, kullandı. Yıl bunun 365 gündü. Otuz gün on iki ay oluşuyordu. o bir beş gün sonra eklendi gibi. Bu "tanrıların doğum şerefine." Şeklinde formüle edilmiştir

Jülyen takvimine tarihçesi

Daha fazla değişiklik, kırk altıncı BC oluştu. e. Roma İmparatoru Yuliy Tsezar Mısır desen üzerinde Jülyen takvimini tanıttı. Biraz daha astronomi ve 365 gün ve altı saatti yılı değerine, güneş yıl kabul edilmiştir. Ocak ayının ilk yılın başlangıcı oldu. Noel Jülyen takvimine göre Ocak ayının yedinci kutlamaya başladı. Böylece yeni bir letoischeslenie bir geçiş oldu.

Sezar Julius (şimdi Temmuz) doğduğunda Roma Senatosu reform minnet ay Kvintilis değiştirildi. Bir yıl sonra, İmparator öldürüldü, ve Roma rahipler ya cehaletten, ya da kasıtlı olarak tekrar başladı takvimi şaşkın ve bir artık yılda her yaklaşan üçüncü yıl söz ettirmeye başladı. Sonuç olarak, M.Ö. dokuzuncu yıla kırk dördüncü. e. yerine dokuz on iki artık yılların açıklandı.

İmparator Oktivian Ağustos kaydedildi. Onun emriyle, artık yıllar sonraki on altı yıl içinde değildi ve takvim ritim restore edilmiştir. Onun şerefine Sekstilis ay Augustus (Ağustos) değiştirildi.

Ortodoks Kilisesi için çok önemli eşzamanlılık dini bayram oldu. Paskalya tarihi Birinci tartışıldı Ekümenik Konseyi ve sorunun ana biri haline gelmiştir. Bu Konseyi'nde Yüklü kutlama doğru hesaplama aforoz ağrı altında değiştirilemez kuralları.

Gregoryen takvimi

Katolik Kilisesi Baş 1582 yılında On üçüncü Papa Gregory onaylanmış ve yeni bir takvim tanıttı. O, "Gregoryen" olarak adlandırıldı. İyi herşey Avrupa onaltı üzerinde yüzyıllardır yaşadığı göre, Jülyen takvimi olduğunu görünüyor. Ancak, Gregory Onüçüncü reform Paskalya daha kesin bir tarih, hem de güne belirlemek için gerekli olduğunu kabul ilkbahar noktası geri Mart yirmi birinci oldu.

1583 yılında İstanbul'da Doğu piskoposun Konseyi Miladi Takvim'in kabulü, bu ayinle döngüyü bozan ve Ekümenik Konseyleri kanonlarını sorgulamaya kınadı. Gerçekten de, bazı yıllarda, Paskalya kutlama temel kural ihlal eder. Katolik Paskalya Pazar Yahudi Paskalya, önce zaman denk geldiğini, ve kilise kanunları izin verilmediğini olur.

Rusya'da Kronoloji

Ülkemizde onuncu yüzyıldan başlayarak yılbaşı Mart ayının ilk kutlandı. beş asır sonra, 1492 yılında, Rusya Eylül ayının ilk on, kilise geleneğine göre, yılın başlangıcını taşındı. Bu iki yüz yıldan fazla bir süredir devam etti.

Kral Peter bin 207 ve on dokuzuncu Aralık sekizinci yıl, Rusya'da Jülyen takvimi birlikte vaftiz ile Bizans alınan bir karar yayınladı halen yürürlüktedir oldu. Ben yılın başından tarihini değiştirdi. Bu ülkede onaylanmıştır. Yeni Yıl Jülyen takvimine göre Ocak ayının ilk gününü kutlamak için oldu "İsa'nın doğumundan."

Devrimden sonra Şubat bin dokuz yüz ve on sekizinci yılında ondördüncü, yeni kurallar ülkemizde tanıtıldı. Her quatercentenary üç içinde Gregoryen takvim kuralı artık yıllarda. o sopa başladı.

Julian ve Gregoryen takvimleri arasındaki fark nedir? sıçrama yılı hesaplanmasında arasındaki fark. Zamanla, o kadar artar. Onaltıncı yüzyılda ise, onyedinci o, onbir artmıştı onsekizinci yüzyılda zaten oniki gün, yirminci ve yirmi birinci yüzyıllarda on üç ve bu rakamın on dört gün ulaşacak yirmi ikinci yüzyıla eşit, on gün oldu.

Rus Ortodoks Kilisesi Ekümenik Kurulları'nın kararları ve Katolikler aşağıdaki Julian takvimi kullanır - Gregoryen.

Bir çoğu zaman bütün dünya Noel Aralık yirmi beşinci kutluyor neden sorusunu duyar ve olabilir biz - Ocak yedinci. Bu sorunun cevabı oldukça açıktır. Rus Ortodoks Kilisesi Jülyen takvimine göre Noel kutluyor. Bu aynı zamanda diğer önemli dini bayramlar için de geçerlidir.

Bugün Rusya'da Jülyen takvimi "eski tarz" çağrısında bulundu. Şu anda, kapsamı çok sınırlıdır. Sırpça, Gürcüce, Kudüs ve Rusça - Onlar Ortodoks Kilisesi'nin bazılarıdır. Buna ek olarak, Jülyen takvimi Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı Ortodoks manastırları kullanılan.

Gregoryen takvim Rusya'da

Ülkemizde takvim reformu sorunu defalarca yükseltildi. 1830 yılında, o Bilimler Rus Akademisi koydu. Prens KA Daha sonra Milli Eğitim Bakanı oldu Lieven, zamansız öneriyi düşündü. Sadece devrimden sonra, soru Rusya Federasyonu Halk Komiserleri bir toplantıya konulmuştur. Zaten 24 Ocak Rusya Gregoryen takvimi kabul etti.

Gregoryen takvime geçiş Özellikleri

güç yeni tarzı Ortodoks Hıristiyanlar tanıtım bazı sıkıntılar teslim etti. Yeni yıl dengelendi , Advent herhangi eğlenceli istenmiyorsun zaman. Üstelik 1 Ocak - Aziz Boniface, içme vazgeçmek isteyen patron herkes ve ülkemizin bellek gün elinde bir bardak bu günü kutluyor.

Gregoryen ve Jülyen takvimi: farkları ve benzerlikleri

Her ikisi de normal bir yılda 365 gün oluşur ve 366 bir sıçrama yıl içinde, bunlardan 4 30 gün 12 ay, ya da 7 ila 31 gün, Şubat var - tek fark sıçrama oluşma sıklığında ya 28 ya da 29. yıl.

Jülyen takvimi artık yıl her üç yılda meydana gelir. Bu durumda, takvim yılı astronomik 11 dakikadan daha uzun olduğu ortaya çıktı. Başka bir deyişle, orada 128 yıl fazladan bir gün sonra. Gregoryen takvim da dördüncü yıl artık yıl olarak kabul etmektedir. istisnalar 100 katları olan yıldır, hem de bu sebeple 400 bölü edilebileceğini olanlar gibi, fazladan bir gün 3200 yıl sonra sadece görünür.

Ne gelecekte bizi bekleyen

Gregoryen, Jülyen takvimi letoischesleniya için daha kolay, fakat aksine öncesinde astronomik yılın olduğunu. İlk saniyede temelini oluşturdu. Ortodoks Kilisesi'ne göre, Gregoryen takvimi birçok İncil olaylar sırasını ihlal eder.

şu anda olan budur nedeniyle Julian ve zaman Gregoryen takvimleri tarihleri farkını arttırmaya gerçeğine, bunlardan ilk kullandığınızda Ortodoks kiliseleri, değil 7 Ocak'ta 2101 yılbaşını kutlayacak ve Ocak sekizinci ve dokuz bin ile 901 yıl kutlama Mart sekizinci için gerçekleşecek. dini Takvimde, tarih Aralık yirmi beşte karşılamaya devam edecektir.

Onlar olay olduğunda yirminci yüzyılın başında, Jülyen takvimi Yunanistan'da örneğin kullanıldı ülkelerde, Ekim onbeşinci bin 580 ikinci yıl sonra gerçekleşen tüm tarihsel olayların tarihleri, sözde aynı sayıda işaretleyin.

takvim reformu sonuçları

Şu anda, Gregoryen takvimi yeterince doğrudur. Pek çok uzmana göre, değiştirilemez gerekmez, ancak reform soru onlarca yıldır tartışıldı. Bu durumda yeni bir takvimin tanıtımı veya artık yıllarda hesaba herhangi yeni yöntem bahsetmiyoruz. Her yılın başında, Pazar günü, örneğin bir gün okuldan ayrıldı böylece yılda yeniden örgütleyecek gün hakkındadır.

28 ile 31 gün için bir hesaptan Bugün takvim ay, doksan 3-4 gün boyunca ikinci ilk yarısında daha kısa olduğu doksan iki gün için blok aralıkları uzunluğu. Bu mali ve planlama uzmanlarına zorlaştırmaktadır.

Yeni projeler takvimler nelerdir

son yüz altmış Yıllar boyunca, birçok projeler. 1923 yılında Milletler Cemiyeti altında takvimin reform Komitesi kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında meselesi Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Komitesi sevk edildi.

Fransız filozof Auguste Comte ait 13 aylık takvim ve Fransa G. Armelina gelen astronom öneri - birçoğu, tercih iki seçenek verilir rağmen.

ilk sürümü ayında hep Pazar günü başlar ve Cumartesi günü sona erer. bir gün yılında bu adı yok ve son on üç ayın sonuna eklenir. Bir artık yılda bu gün altıncı ayda geliyor. Uzmanlara göre, bu takvim önemli bir takım dezavantajları da vardır, bu nedenle daha fazla dikkat yılda on iki ay veya doksan bir gün dört çeyrek oluşur göre, hangi Gustave Armelina tarafından projeye ödenir.

otuz - çeyrek otuz bir gün ilk ayında, önümüzdeki iki yılında. Yılın her çeyreğin ilk günü ve Pazar günü başlar ve Cumartesi günü sona erer. 30 Haziran ötesinde - Normalde bir yıl içinde, fazladan bir gün Aralık otuzuna sonra eklenen ve sıçrama edilir. Bu proje Fransa, Hindistan, Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve diğer bazı ülkeler tarafından onaylandı. Uzun bir süredir, Genel Kurul projenin onayını erteledi ve daha yakın, BM'nin çalışma keserler.

Rusya "eski tarz" dönecektir olsun

Yabancılar biz Noel sonra Avrupalılar kutlamak niçin "Eski Yeni Yıl" kavramına ne anlama geldiğini açıklamak oldukça zordur. Bugün Rusya'da Jülyen takvimine geçiş yapmaya istekli vardır. Dahası, inisiyatif haklı ve saygın insanlar geliyor. Onlara göre, Rus Ortodoks Rusların% 70'i Rus Ortodoks Kilisesi tarafından kullanılan takvime göre yaşama hakkına sahiptir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.